Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487629 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1590 : Sâmbătă, 08 Decembrie 2012, 00:17 »
Eu cred ca singuratatea este soarta tuturor oamenilor inzestrati cu o capacitate deosebita...

Asta imi aminteste de prima productie Superman, din adolescenta noastra, cand eroul inzestrat cu capacitati supranaturale alege intre iubire si binefacere... pe cea de-a doua. As vrea sa nu ai dreptate, chiar daca stiu ca de cele mai multe ori asa este, chiar daca este vorba de calitati mult mai prozaice, de zi cu zi. De ce alegem totusi astfel?

Mie, de exemplu, mi se arata, de cand ma stiu, dar in ultima vreme din ce in ce mai des, un fel de arhetip care se repeta mereu, ori de cate ori intru in relatie cu oamenii (nu ma refer doar la relatiile de cuplu, dar le includ): cei care vin spre mine, barbati sau femei, au mereu cate ceva de recuperat de la viata: un fel de energie afectiva. Pot fi oameni deosebit de dotati intelectual, realizati profesional sau social sau ca dezvoltare personala individuala, dar intotdeauna exista un "ceva" neimplinit... si acel ceva este de fiecare data de natura afectiva.
Apropos de alegere, constat ca ori de cate ori as avea ocazia sa am o relatie de cuplu, imi pun intrebarea daca... daca trebuie sa-mi reduc existenta la o singura persoana sau daca nu cumva toti acesti oameni care vin spre mine si nu mai pleaca, care imi schimba uneori viata si eu pe a lor, impreuna cu care evoluam impreuna, nu fac parte cumva din menirea mea (si inteleg aici inclusiv copiii de la scoala) si daca nu cumva a ma limita la a fi iubita si a iubi singular, nu ar fi o dovada de egoism din partea mea si de ignoranta a ceea ce mai am de facut in viata asta... atat doar, cat ca sa nu-mi para rau ca am trait degeaba.

De ce si pana cand trebuie sa mai facem aceasta alegere? De ce nu se poate realiza implinirea din ambele puncte de vedere?!


LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1591 : Luni, 10 Decembrie 2012, 23:32 »
Lia, o mica precizare fac. Scrisesem daca vrei sa fii PRIMA mea prietena pe forum. Pentru ca tu raspunsesesi prima postarii mele. Evident, traiesc cu dorinta ca toti de pe forum sa-mi fie prieteni, vezi insa, de gustibus...Te astept si eu cu placere la gara. Dar voi plange! Asa cum fac cand o astept si pe matusa mea, sora mamei, care locuieste in Timisoara de cand a terminat facultatea, adica de....vreo 58 ani.

Ce zici Anda, ma astepti saptamana viitoare in gara ? ;)
Micaela, bem ceaiul... sau o lasam pe dupa sarbatori?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1592 : Marți, 11 Decembrie 2012, 00:45 »
Ce zici Anda, ma astepti saptamana viitoare in gara ? ;)
Micaela, bem ceaiul... sau o lasam pe dupa sarbatori?
bem ceai cald oricand poti veni, cum sa nu?!  :)

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1593 : Marți, 11 Decembrie 2012, 13:11 »
Iti multumesc. Micaela, dar ma pune pe ganduri zapada ce-a cazut si pe-acolo.
Exact in urma cu un an, cand plecam din Bucuresti, trenul s-a defectat undeva la iesire, in camp, deasupra unui podet. Am stat 2 ore in frig si intuneric, pana au adus o alta locomotiva taman de la Craiova!
Nu cred ca mai vreau sa traiesc o astfel de aventura.
Ne vedem cand da firul ierbii :)

Offline corinakit

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • in viata nu ai un scop definit, ai viata...
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1594 : Duminică, 16 Decembrie 2012, 16:35 »
"Mie, de exemplu, mi se arata, de cand ma stiu, dar in ultima vreme din ce in ce mai des, un fel de arhetip care se repeta mereu, ori de cate ori intru in relatie cu oamenii (nu ma refer doar la relatiile de cuplu, dar le includ): cei care vin spre mine, barbati sau femei, au mereu cate ceva de recuperat de la viata: un fel de energie afectiva. Pot fi oameni deosebit de dotati intelectual, realizati profesional sau social sau ca dezvoltare personala individuala, dar intotdeauna exista un "ceva" neimplinit... si acel ceva este de fiecare data de natura afectiva.
De ce si pana cand trebuie sa mai facem aceasta alegere?"

Buna ziua tuturor

Hm...Am citit mult din ce s-a scris si se scrie in acest topic...
De ce sunt singura? Daca stau si ma gandesc bine, Caroline a descris foarte bine ce se intampla de multe ori in viata oamenilor si cam ce s-a intamplat in ultimii 15 ani si in viata mea...Consecinta acestora este acum singuratatea... Au fost oameni, barbati, femei, care indiferent de natura apropierii care o doreau fata de mine (prietenie, iubire etc), au avut ceva de recuperat de la viata: dezamagiri personale, propria singuratate, dezamagiri profesionale...Imi spuneau ca eu sunt puternica din toate punctele de vedere, fizic, psihic etc., dat fiind ca am avut si niscaiva probleme de sanatate (sa-i zicem niste chimioterapie). Si atunci, s-au lipit de mine...Eu am acceptat, pana cand ei s-au refacut, si-au refacut propria lor viata, si-au reconfirmat propria valoare. Si au plecat...
Oare cum putem noi sa stim, care persoane cu care intram in contact sunt sau nu potrivite pentru noi?Oare cum putem noi sa stim daca persoanele care se apropie de noi, vor si ramane lanfa noi? Oare cum putem si cand o prietenie este chiar reala si adevarata si nu doar de forma? Oare cata putere trebuie sa avem noi ca sa ii putem accepta in jurul nostru si pe cei care nu ne sunt potriviti, ca sa aratam lumii ca nu suntem singuri...
Culmea, de multe ori parca ma sufoc de atatia oameni in jurul meu...

PS: imi place cum vorbeste lumea pe acest forum...  :)
corina

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1595 : Duminică, 16 Decembrie 2012, 18:56 »
Suntem singuri pentru ca asta alegem. Cel putin eu asta am ales.
Avem valori si tinem cont de ele, astfel incat nu acceptam orice persoana in viata noastra (ma refer si la relatiile de prietenie cu persoanele din jurul nostru).
Eu imi numar prietenii pe degete atat de putini am, dar acestia care sunt imi sunt prieteni adevarati. Si cu toate ca nu m-am inteles in trecut cu mama foarte bine, mama imi este unul dintre prietenii adevarati de neanlocuit. Sper sa aiba si alti oameni o mama atat de buna si blanda ca mama mea.
Si in afara de asta ma simt bine in singuratatea mea. Gasesc un echilibru sufletesc de care am nevoie sa pot trai intr-o lume de oameni rai, prefacuti si profitori.
Se spune ca orice sac isi are peticul lui. Unii il gasesc mai repede, altii mai tarziu sau chiar deloc. Eu sper sa fiu din categoria acelora care il gasesc mai tarziu, si in niciun caz deloc. Inca mai am timp sa construiesc casnicia si familia la care nutresc de cand eram adolscenta. Asta ii datorez lui Gigi, care prin firea sa optimista, m-a facut sa inteleg ca nu asta este viata pe care mi-o doresc de acum incolo, aceea de a petrece timpul liber si concediul de una singura sau cu "Single camp".
Dar pana atunci multa rabdare si sa ma bucur de confortul libertatii  :)


Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1596 : Duminică, 16 Decembrie 2012, 19:20 »
Cred ca orice opinie de-aici este adevarata doar ca un instantaneu de moment. La un moment dat, viata ne cere fiecaruia dintre noi sa implinim o menire... care nu este pentru Sine. Unii dau curs acestei meniri, altii o ignora si cauta in continuare sa treaca in faza urmatoare, "in rand cu lumea". Dar cred ca ceea ce avem in comun este ca acum ne regasim cu totii in momentul acela...

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1597 : Luni, 17 Decembrie 2012, 15:42 »
Eu cred ca cei singuri, sunt oameni puternici.
Ce sunt prietenii? Ce fac ei pt noi si noi pt ei? Ne impartasim secrete, vorbim despre retete de mancare, filme bune vazute, bem impreuna o cafea, petrecem ore pt a ne spune povestile, considerand ca ne usuram reciproc sufletul.  Totul se rezuma la timp placut petrecut impreuna, o portie mai mare sau mai mica de ras... si apoi?

Fiecare dintre noi, daca privim in urma, vom vedea ca am intalnit oameni care au intrat si au iesit la un moment dat din viata noastra. Eu spun ca au fost pt ACEL moment al vietii noastre. Atunci rezonam cu ei.

Am si am avut si eu multi preieteni pe “carare”.  De ex:
- Ela, copil unic, dar rasfatat. Ne-am cunoscut in cl a VIII-a si am fost prietene mult timp, am facut multe prostioare, ne-am impartasit secrete, ne-am ascultat si sprijinit moral ani la rand... pana a castigat o suma mare de bani si a disparut, ca sa reapara in acest an, cand avea nevoie de bani. Cand mi i-a returnat (cu mare greu), a disparut din nou. Imi raspunde laconic la mesaje, invoca fel si fel de motive, este mereu in criza de timp. Asa... subit!
Azi stiu ca am fost doar o “umplutura”, atunci cand altii nu isi faceau timp pt toanele ei. (Nu am stiut niciodata sa spun nu. Inca invat).

- Ani - a fost cea mai buna prietena a mea din liceu. Nu am avut o alta prietena atat de modesta, discreta si potrivita cu felul meu de-a fi.  Amandoua eram sarace si copii unici. Am cantat impreuna dublul de Bach duminica in biserica, a incercat sa ma invete limba germana (nu a reusit), ne-am impartasit durerea ce-o simteam amandoua datorita faptului ca eram copii necajiti, cu parinti distanti.  A fost o altfel de relatie. Una calda!
Dupa Revolutie a plecat in Germania si ne-am pierdut complet urma. Uneori imi este atat de dor de ea!

- Marika - am cunoscut-o in urma cu vreo 7 ani, intr-un mic grup spiritual local. Vorbim doar de cateva ori pe an, pt ca are o viata foarte plina. Insa atunci cand am externat-o pe mama din spital, cand afara ploua si nu aveam cu ce sa ne intoarcem acasa, a fost singura care mi-a spus: “Stai acolo, ca vin sa va iau”. Si vorbim de 50 km distanta de Timisoara.  Chiar daca mi-a spus intotdeauna “sunt ocupata”... in momentul urmator mi-a facut si mie un locsor in viata ei si m-a ajutat. Si mi-a cerut atat de putin!

- Adela - am cunoscut-o in acelasi grup. Singura, necasatorita la 40 de ani. Singurele noastre intalniri prietenesti erau la ea acasa. Nu vroia nicicum sa iasa la un suc sau cafea, sa se plimbe intr-un parc, sa priveasca oamenii, asa cum imi place mie. Casa-serviciu, si invers. Am petrecut mii de ore impreuna! Era foarte nemultumita de viata ei si avea mari probleme la lucru. Lucra si lucreaza la banca.
Am ascultat-o si ma simt bine sa pot afirma ca atunci, am reusit s-o ajut.
Cand dupa vreo 2 ani m-am intors din Sicilia, indoita si cu sufletul ranit, a fost langa mine. M-a luat, m-a plimbat cu masina, m-a scos din vacarmul orasului si, mai ales, m-a ascultat.
Viata a facut sa nu ne mai putem intalni ca inainte si nici eu nu mai vroiam sa mai stau ore in sir inchisa in palatul ce si-l crease. Cand peste un an am sunat-o si am rugat-o sa vina ca martora la notar, mi-a spus direct ca nu se deranjeaza sa plece cu 2 ore mai devreme fatza de programul ei de zi cu zi.  Revenise la vechea Adela, vesnic nemultumita.

- Mariana - imi peria parul in gradinita, cand eu aveam 3 ani. Este mai mare decat mine cu 2 ani.
Peste multi ani, cand parerile noastre nu se mai potriveau, atunci cand sufletele nu mai rezonau... a disparut, ca sa revina in urma cu 2 luni cu un telefon: “Vroiam sa vad ce mai faci? Mi-e dor de tine” mi-a spus. Ne intalnim o data pe luna. Intre timp a devenit bunica, iar asta ii ocupa mare parte din timp. Orele petrecute alaturi de ea sunt foarte placute. Avem aceleasi gusturi, acelasi mod de a privi viata.

- Recent, in urma cu 9 luni am cunoscut o familie de oameni simpli, frumosi. El, mecanic auto de-o viata, ea... pe-atunci vindea langosi. Acum e contabila.
In fiecare weekend ma suna si ma invita la ei la masa. Eu stau la bloc, iar ei la casa. Ma simt bine... si nu prea, pt ca discutiile ne sunt limitate. Cu ei nu pot fi eu, nu pot vorbi asa cum mi-ar place. Ego-ului meu ii place atentia pe care ei mi-o ofera si le sunt recunoscatoare.  Dar am momente in care imi doresc sa nu ma sune. Stiu ca eu le inveselesc atmosfera, ii scot din viata rutinata pe care o au, iar ei ma scot pe mine din singuratate. Fiecare privim din perspectiva noastra si ne simtim bine, stiind ca ne ajutam reciproc. Si totusi... dupa 2-3 ore de stat cu ei, alerg bucuroasa spre singuratatea mea.

Acestia sunt doar cativa prieteni de care imi amintesc. Au fost mult mai multi, dar pe perioade scurte. Fiecare a avut rolul lui in viata mea, iar eu pe-al meu. Sper important.

Si acum... stau si ma gandesc: care dintre ei, atunci cand ridic telefonul si ii sun, lasa totul de-o parte si fara sa invoce scuze mai mult sau mai putin banale, imi raspund cu sufletul deschis? Cu toate ca eu niciodata nu am raspuns NU niciunuia, stiu ca din toti, poate doar Marika ar fi sincera cu mine si, cum-necum, si-ar face timp sa ma ajute.

De aceea spun ca un om singur, este puternic (nu ma refer la persoanele tinere, care inca privesc viata cu ochi optimisti si nu au la ce sa priveasca prea mult in urma). Omul puternic a invatat sa nu mai fie dependent de relatii, se simte bine cu el insusi, se descurca cu propriile-i ganduri, stie ca lacrimile ii usureaza sufletul, a invatat sa stranga din dinti si sa se ridice. Stie ca a mai facut-o de multe ori. In ciuda momentelor de indoiala, mai cenusii, reuseste sa aiba incredere in viata, in strainul de pe strada. Cel care si-a acceptat singuratatea si se impaca bine cu ea, isi gaseste bucurii in lucruri pe care altii poate le-au uitat: o carte frumoasa, un film bun, o plimbare... oriunde o fi ea... a invatat sa se bucure de mai orice. Si sa fie recunoscator.  Asa capata putere: cu incredere in oameni si recunostinta.

Din singuratatea mea... cu drag!

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1598 : Luni, 17 Decembrie 2012, 18:57 »
Am citit ce ati scris si ,in parte ,am aceeasi parere ca voi dar... ce e mai frumos pe lume decat sa iubesti si sa fii iubit?ce e mai bine decat sa ai pe cineva pe care sa-l stii aproape de tine ?pe care sa te poti baza ?pentru care sa fii totul si care sa fie totul pentru tine ? care sa-ti fie si iubit si cel mai bun prieten? pe care sa te poti baza oricand ?Nu-mi displace singuratatea ,dar iubirea e atat de frumoasa...

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1599 : Marți, 18 Decembrie 2012, 02:39 »
Am citit ce ati scris si ,in parte ,am aceeasi parere ca voi dar... ce e mai frumos pe lume decat sa iubesti si sa fii iubit?ce e mai bine decat sa ai pe cineva pe care sa-l stii aproape de tine ?pe care sa te poti baza ?pentru care sa fii totul si care sa fie totul pentru tine ? care sa-ti fie si iubit si cel mai bun prieten? pe care sa te poti baza oricand ?Nu-mi displace singuratatea ,dar iubirea e atat de frumoasa...

Si ai gasit aceasta iubire, Ella? Nu ma refer la un foc de paie, ci la o iubire trainica, dincolo de timp... ca-n carti si filme.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1600 : Marți, 18 Decembrie 2012, 09:17 »

 Nu ma refer la un foc de paie, ci la o iubire trainica, dincolo de timp... ca-n carti si filme.

Lia, eu am intalnit. Doar ca viata nu ne-a oferit momentul oportun de a fi impreuna, de a avea casnicie si familie. Avem doar prietenia, sprijinul  si dragostea nemarginita pe care ne-o purtam unul altuia si nu concepem sa nu stim unul de altul, daca ne este bine sau nu acolo unde fiecare isi are propria viata. El isi are viata lui, iar eu o am pe a mea. Ne cunoastem de 21 de ani si de tot atat timp suntem cei mai buni prieteni.
Da, am intalnit dragostea adevarata, omul care sa te iubeasca neconditionat.  :flori:

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1601 : Marți, 18 Decembrie 2012, 13:47 »
Lia, eu am intalnit. Doar ca viata nu ne-a oferit momentul oportun de a fi impreuna, de a avea casnicie si familie. Avem doar prietenia, sprijinul  si dragostea nemarginita pe care ne-o purtam unul altuia si nu concepem sa nu stim unul de altul, daca ne este bine sau nu acolo unde fiecare isi are propria viata. El isi are viata lui, iar eu o am pe a mea. Ne cunoastem de 21 de ani si de tot atat timp suntem cei mai buni prieteni.
Da, am intalnit dragostea adevarata, omul care sa te iubeasca neconditionat.  :flori:

Acel "doar ca", draga Geta, m-a facut sa ridic din sprancene.
Dar... te poti considera o persoana binecuvantata in acest caz.

Offline ella

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 224
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1602 : Marți, 18 Decembrie 2012, 19:05 »

Si ai gasit aceasta iubire, Ella? Nu ma refer la un foc de paie, ci la o iubire trainica, dincolo de timp... ca-n carti si filme.

Am gasit-o in proportie de 80% dar au fost prea multe greutati materiale care au erodat-o si....desi nu mai putem sta impreuna ,iubire tot mai avem unul pentru celalalt si nu stiu daca se va stinge vreodata.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1603 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 08:23 »
Am gasit-o in proportie de 80% dar au fost prea multe greutati materiale care au erodat-o si....desi nu mai putem sta impreuna ,iubire tot mai avem unul pentru celalalt si nu stiu daca se va stinge vreodata.
:kissing:

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1604 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 08:50 »
Eu cred ca cei singuri, sunt oameni puternici.
Ce sunt prietenii? Ce fac ei pt noi si noi pt ei? Ne impartasim secrete, vorbim despre retete de mancare, filme bune vazute, bem impreuna o cafea, petrecem ore pt a ne spune povestile, considerand ca ne usuram reciproc sufletul.  Totul se rezuma la timp placut petrecut impreuna, o portie mai mare sau mai mica de ras... si apoi?

Fiecare dintre noi, daca privim in urma, vom vedea ca am intalnit oameni care au intrat si au iesit la un moment dat din viata noastra. Eu spun ca au fost pt ACEL moment al vietii noastre. Atunci rezonam cu ei.

......


Am citit ce ai scris Lia. Multe amintiri si impresii emotionante.
Noi, oamenii fie ca suntem sau nu single devenim puternici atunci cand viata ne scoate in drum situatii dificile. Intradevar este mult mai usor sa treci de aceste momente cand ai pe cineva alaturi, cand ai un sprijin.
Prieteniile / relatiile din viata noastra sunt uneori trecatoare alteori ele trec cu succes testul timpului si acestea sunt cele mai pretioase.

In viata, primim ceea ce oferim. Atunci cand avem un impact pozitiv asupra unei persoane, aducem acea energie pozitiva si in viata noastra.

Gasirea companionului de viata perfect nu inseamna sa incercam sa ne transformam in imaginea pe care o doreste acesta. Inseamna sa fim complet naturali si sa intalnim o persoana care sa aprecieze total acest lucru.  Nu este nevoie sa ne grabim.
Daca ceva este menit sa se intample, se va intampla, insa la timpul potrivit, cu persoana potrivita si din motivele potrivite.