Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487640 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1605 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 10:08 »
De-a lungul vietii,trecand prin situatii si ipostaze asemanatoare, draga Lia, m-am intrebat cum e "corect" sa iubim!!???De multe ori , chiar si acum, la cei aproape 40 de ani de viata, imi scapa, pentru ca asa e cu....sentimentele!!!!
Asa e viata, legea atractiei face ca cei asemeni noua (sau nu) sa ne umple  viata, sa-i consideram prieteni, amici, dusmani , sa-i iubim sau poate ....nu.Insa,  in timp am invatat un lucru...sa iubesc, sa ajut , sa dau ...orice (cat am ) fara sa cer nimic in schimb, fara sa am asteptari , ci pur si simplu , sa ma bucur din tot sufletul !!!!
Nu mai judec atunci cand "bunii" mei prieteni ma dezamagesc, cand mana mea de ajutor ...e palmuita.....
Stiu doar atat, ca faptele mele bune isi primesc rasplata pe deplin , iar cand spun asta nu o fac gratuit , mi s-au intamplat atatea in viata, atatea lucruri bune  mi s-au intors, incat uneori ...ma minunez......in momente cand ma asteptam cel mai putin, si de la cu totul alti oameni ....
E atat de frumos sa privesti viata zambind....cu siguranta optimismul da putere....
Berbecul din mine e intr-o continua lupta, insa am invatat sa accept toleranta, sa stiu sa ascult si sa-i accept pe cei de langa mine asa cum sunt ei....cu bune si rele , pentru ca si eu sunt asemeni lor .
Lucrez si sper sa-mi iasa pana la capat...iubirea neconditionata....pare utopic!!???

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1606 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 14:25 »

Gasirea companionului de viata perfect nu inseamna sa incercam sa ne transformam in imaginea pe care o doreste acesta. Inseamna sa fim complet naturali si sa intalnim o persoana care sa aprecieze total acest lucru.  Nu este nevoie sa ne grabim.
Daca ceva este menit sa se intample, se va intampla, insa la timpul potrivit, cu persoana potrivita si din motivele potrivite.

Eu cred, draga Gabi, ca este imposibil sa gasim partenerul perfect. Toti suntem diferiti de ceilalti. In asta consta frumusetea noastra.
Dar cred ca putem gasi partenerul potrivit, cu gusturi si mod de gandire apropiate de ale noastre. Chiar mai mult, poate. Va aduce lucruri frumoase in viata noastra, cu care sa fim compatibile, dar pe care inca nu le-am descoperit in noi insine. Asa totul devine un intreg, o minunata completare.
Iar daca am intalni o asemenea fiinta, nu va fi nevoie de transformare, pt ca vom simti doar nevoia sa fim noi insine. Vom exalta in fatza acestei sinceritati intr-o lume a mastilor. Impreuna ne vom fi gasit libertatea de a fi.
   
Visez?

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1607 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 20:17 »
cred ca da :-\

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1608 : Miercuri, 19 Decembrie 2012, 20:31 »
Si eu cred la fel. Gasirea "companionului perfect" este o utopie cu care ne-am prea obisnuit inca din vremea precoce a basmelor copilariei. Cred ca perfecti putem tinde sa fim (fara sa ajungem vreodata... dar dumul conteaza, nu tinta, neparat) doar in raport cu noi insine si menirea noastra in lume. Daca alegem sa avem un companion, aceasta e o alegere ca oricare alta, asa cum ai alege sa fii angajatul cuiva sau sa lucrezi ca freelancer. Si, bineinteles, suma compromisurilor de rigoare trebuie sa fie intotdeauna pozitiva, adica sa dea mai mare ca zero. Single sau nu. Depinde de fiecare din noi ce valoare (cu plus sau cu minus) acordam ponderii variabilelor in viata noastra, intr-un caz si in celalalt.
Nu sunt o pesimista, nici nu contest valorile arhetipale. Vreau sa spun doar ca trebuie sa incepem sa avem discernamant. Trebuie sa dam variabilelor propriile noastre valori, personale, si nu valorile majoritatii. Cand te simti fericit cu tine, nu mai conteaza cum...

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1609 : Joi, 20 Decembrie 2012, 23:34 »
cred ca da :-\

Da, asa este, Silviu. Scurt si la subiect. Noi suntem visatoarele, iar voi realistii, care aveti grija sa nu plutim prea sus. ;)
Probabil ca femeile au inventat povestile cu care si-au crescut copiii. Poate l-au inventat chiar si pe Mos Craciun. Cum ar fi fost copilaria fara povesti? Ce-ar fi fost viata fara noi? O permanenta concurenta si lupta?
Stii cand constientizez cel mai bine ca traiesc intr-o lumea a barbatilor? Atunci cand ies in trafic, cand mi se taie fatza de cate un barbat pe a carui chip se citeste vesnicul: "Ah! Alta femeie la volan!"
Ce ne-am face fara voi? :))

Uite un filmulet dragut. Sper sa-ti placa.




silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1610 : Vineri, 21 Decembrie 2012, 10:50 »
nu cred ca noi suntem neaparat realisti. si noi putem fi visatori.
frumos filmuletul. si scurt. permission denied  :-X

Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1611 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 20:24 »
Nu am intrat in discutii, dar dupa ce am citit aproximativ  tot din forumul single pot desprinde urmatoarele:
1.majoritatea dintre dvs. santeti trecuti de prima tinerete, cu experienta de viata, instruiti in domenii  dinstincte dar si cu un "balast" de vicii, complexe reale sau nu, purtatori de sabloane perfecte ,...
2.n-am remarcat pe nimeni sa-si asume propria vina pt. acest statut single.
3.o mare parte din dvs. asemuiti statutul single ca pe o virtute,premiu castigat,  probabil din obisnuinta de a gandi din perspectiva unui om singur care va ramane implacabil singur.
4.santeti unii dintre dvs.de 2 ani in single,am citit si rascitit, dar nici macar unu nu si-a refacut viata de cuplu creand aparenta normalitati in ipostaza singles.
5.socializare,socializare dar oare nu e insuficient, viata trece si te trezesti la 70 de ani tot....singur.

Va rog sa ma iertati daca am deranjat , poate am ramas eu intepenit intr-o directie gresita si pun relatia in doi mai presus de toate prieteniile actuale, viitoare sau de orice fel.
Sant "singur" de aproape un an, am 45 ani,nu am din pacate copii, am avut 3 relatii sa spun "lungi",ultima de 10 ani iar intre ele nu mai stiu cate....si asa a zburat tineretea.
Nu sant mandru deloc de ce am ajuns ,chiar trist ,asa a fost sa fie si ma gandesc serios ca mai am o sansa (maxim doua) sa-mi refac viata in urmatori 10 ani, iar daca ajung la 55 de ani in stadiul asta de acum nu mai vad rostul unui cuplu si evident voi ramane pe veci singles forever.
Nu mi-o luati in nume de rau dar nu vad "deocamdata" aici rezolvarea problemei mele, nu-mi place sa-mi faca altii program, am depasit faza cand ma intalneam cu alti masculi la o....bere, de cand am imbatranit prefer intalniriile exclusiv cu femeile (nu mai am timp,chef, de o tabla sau un pescuit cu alti asemeni mie).
E frumos, calatorii, socializare in jurul unui foc dar cred ca sunt in plus la faza asta, ma depaseste si mai mult ca sigur nu mi se potriveste.
Rog admin. (seful) sant acceptabile financiar calatoriile in afara si daca nu e cu suparare si nu provoc mare deranj in filozofia de functionare a acestui singles, pot reveni in vara cu cineva de sex opus cu care voi imparti evident o camera impreuna ?
Cu respect si admiratie pt. ce faceti si inca o data iertati-mi eventuala abordare gresita.
,,Cu respect", eu cred ca dupa ce ai ,,citit aproximativ  tot din forumul single", cred ca nu ai inteles concepul singles camp,  ar trebui sa participi intai la o actiune si dupa aceea sa judeci, in plus SC nu duce lipsa de femei......majoritatea nici nu pescuiesc :P.......nici nu joaca table  :strong: :kissing:

Offline Mimi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 378
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1612 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 20:30 »
Draga Sorine,nu cred ca te-a obligat nimeni sa intri in Singlescamp.
Sa stii ca nu toti oamenii de aici  isi doresc sa fie singuri.Pur si simplu asa a fost sa fie.Si,chiar daca suntem singuri,avem voie sa ne strangem laolalta in actiuni care ne umplu sufletele de bucurie !Incearca sa nu mai judeci pe altii ! An Nou Fericit si Intelept iti doresc !

Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1613 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 21:50 »

Impresionant........stai sa-mi pun o cana de cafea !
Ai dreptate. nu am citit conceptul dar iti promit ca il voi invata pe de rost si il voi recita "live" inainte si dupa fiecare masa in loc de "tatal nostru, care esti in ceruri........." chiar daca sant ateu convins.
Iti multumesc din suflet, m-am mai luminat.
........da da da......macar ai fost sincer. Indiferent care iti va fi scopul eu totusi iti spun:bine ai venit! :)

Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1614 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 22:06 »
@Karola
Spune-mi ca esti din Buc !
Nu-mi strica noaptea.
Ai un nume de  User frumos cu dinstinctie, daca e cel real cu atat mai mult.
O seara minunata i-ti doresc.
 :kissing:
Departe de mine gandul de a-ti strica noaptea, insa trebuie sa-ti spun ca sunt din Sibiu si ca sa afli adevaratul meu prenume trebuie sa scoti o singura litera din Karola.
O seara minunata si din partea mea! :kissing:

Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1615 : Vineri, 28 Decembrie 2012, 23:22 »
Aaaaa, fara 7 . avatarul e unul cu bocanci militari cu degete. :kissing:
:) :) :) :)

Offline niki37

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1616 : Duminică, 30 Decembrie 2012, 19:13 »
buna seara...sunt noua pe acest site...imi doresc sa citesc toate povestile si sper ca la un moment dat sa imi pot spune si eu povestea///

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1617 : Duminică, 30 Decembrie 2012, 19:15 »
Bun venit, sper sa te simti bine alaturi de noi! :) :flori:

Offline niki37

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1618 : Duminică, 30 Decembrie 2012, 19:20 »
MULTUMESC FRUMOS...POT SPUNE CA SUNT SINGURA DE PUTIN TIMP ...SI CHIAR NU CREDEAM CA VOI MAI INTRA PE VREUN SITE..NU STIU INCA MULTE DESPRE ACESTA ..DAR SPER SA IL INTELEG CAT MAI REPEDE POSIBIL..ORICUM DOAMNE AJUTA SA GASESC MACAR PRIETENI ADEVARATI..:)

luciamanta

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1619 : Duminică, 30 Decembrie 2012, 19:28 »
   Aici ai sa cunosti oameni frumosi, cu o inalta tinuta morala, prietenosi, cu mult umor, oameni care te  ajuta sa privesti cu atentie la tot ceea ce este in jurul tau si sa acorzi importanta cuvenita fiecarui moment din viata ta. Atentie insa, acesta nu este un site matrimonial. :)