Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487640 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1545 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 14:27 »
cum ma, n-ai evoluat????!!!! adica timp de....n ani- ai batut tropait pasul in loc??!! nu te-ai perfectionat profesional, n-ai citit, n-ai acumulat cunostinte? daca nu evoluai- asa cum zici- nu erai si acu' in acelasi punct, cu aceleasi dureri? poate din anumite puncte de vedere, da' sa nu generalizam! parol!!!! am pretentii de la tine!  :kissing:
madmoiselle Lilu, am evoluat profesional da' interiorul meu se plafonase al naibii. traiam intr-o lume stramta si banalizata, fara mari cercetari introspective. Nush' cum se face dar, "dupa", parca mi-au cazut niste ochelari de cal pe care nici nu-i observasem anterior. S-a largit orizontul, am cunoscut oameni noi, am citit in diverse directii care anterior nu ma preocupau, am aflat ca pot sa fac si ce facea doar el (putine, foarte putine  >:D). Am crescut deci, din multe puncte de vedere, nu fara efort, stres, suferinta, dar am crescut, in alt fel decat o faceam inainte.
 :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1546 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 14:32 »
Anda,eu cred ca noi suntem in mare parte  singuri chiar si atunci cand suntem in cuplu.Dar singuratatea este suferinta numai atunci cand te simti separat,mai ales separat de propria fiinta.Din experienta mea am ajuns sa consider singuratatea un adevarat prieten.In siguratate am aflat sensul si semnificatie la tot ce am trait.Singuratatea ca si schimbare poate sa fie un lucru f. pozitv.Dpmdv.chiar si intr-o relatie este necesar sa ai perioade de singuratate,adica sa fi tu cu tine insuti,altfel incepem sa ne regasim in cealalta persoana si incet, incet devenim dependenti.Singuratatea poate fi dureroasa la inceput dar apoi aduce o mare libertate.Iti doresc sa simti aceasta libertate, si implicit multa bucurie.si in SinglesCamp nu suntem singuri. :) :kissing:
cu siguranta singuratatea este o stare pe care daca o gestionezi inteligent are numeroase avantaje, printre care libertatea si "aerul" (versus "sufocare"), dar hai sa fim onesti si sa recunoastem ca are si un pret. Da, trebuie sa fim ok cu noi, insa cred ca singur fiind iti lipsesc cateva bucurii pe care le poti trai doar in cuplu...

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1547 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 14:48 »
Micaela, ai dreptate, dar atunci cand viata te aduce la statutul de singur , si cea mai buna alegere este asta,inseamna ca este cel mai bun lucru in momentul respectiv,si dupa parerea mea este inceputul unei treziri spirituale, adica cred ca Universul coopereaza cu noi si nu ne lasa de izbeliste.Dar cred ca este un mod de trezire spirituala prin suferinta ,singuratate,dar cu siguranta nu singurul mod :)

Offline ioanam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1548 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 21:48 »
Singuratatea iti ofera sansa sa te imprietenesti cu tine

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1549 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 21:59 »
Singuratatea iti ofera sansa sa te imprietenesti cu tine
frumos spus. :)

Offline ioanam

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1550 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 22:14 »
...sa te cunosti, sa te respecti si chiar sa te iubesti asa cum esti... :love:

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1551 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 11:53 »
Lia, tare frumos mi-ai scris. Pacat ca esti atat de departe pentru ca eu sunt din Bucuresti, sigur am fi putut vorbi despre multe... Dar le putem " vorbi" cu ajutorul acestui forum. Pot sa te declar prima mea prietena pe forum?

Sunt onorata sa fiu prietena ta aici, draga Anda!
Sunt insa convinsa ca toti iti suntem prieteni... unii mai veseli, altii mai timizi, tacuti... dar suntem prieteni, pt ca purtam acelasi model de "papuci" si ne putem intelege unii pe altii :)

Am fost de mai multe ori in Bucuresti in ultimii 2 ani.
Ultima data am fost in septembrie, cand am facut basici in talpa prin Muzeul Satului (si pana la el) :)) ...pt ca stiu sa circul doar cu metroul. Si imi place.
De fiecare data m-am cazat pe Lipscani la Miorita, colt cu Victoriei, vizavi de restaurantul Sindbad. Imi place foarte mult supa lor de linte si cafeaua.
M-am plimbat cu bicicleta prin Tineretului si Herastrau, am mancat un peste gustos in Cismigiu, am baut o limonada buna in gradina unui Carturesti foarte aglomerat, dar care nu mai stiu unde este. Am baut un ceai deosebit la o ceainarie langa Capsa si m-am plimbat cu incantare printre florile de lotus din Circului.

In vara am ajuns si la Cernica, sa vizitez mormantul unui tanar de 26 de ani, care a murit de tumoare cerebrala.
Asta e viata... cu bucurii si tristeti.
Gabriel a fost ghidul meu prin Bucuresti de nenumarate ori. Obisnuia sa ma astepte in gara si apoi ma conducea unde aveam treaba. De aceea, ultima oara, cand am facut basici in talpi, i-am simtit mult lipsa. Mi-a fost tare dor de el! A fost primul prieten al fiicei mele, un tanar deosebit. Dupa ce distanta a destramat relatia lor, noi am ramas prieteni apropiati.
Mama lui, vaduva, l-a avut doar pe el. De aceea scriam la mesajul anterior de dureri mari, mari in viata. Stii cum a reusit sa-si pacaleasca durerea? Spunandu-si ca
Gabriel este plecat undeva cu prietenii si ca in orice moment va intra pe usa. Il asteapta, asa cum a facut si pana acum.

Probabil ca la primavara, cand se vor redeschide gradinile, voi veni din nou in Bucuresti. Acum, iarna, nu-mi place.
Iar pana atunci... daca nu ne vom vedea in vreuna din intrunirile acestui grup, da, putem fi prietene virtuale, desigur.

Te imbratisez, Anda draga!
Lia   



 

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1552 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 12:04 »
Lia,
Cand vii prin Bucuresti, da-ne de stire. Ne-ar face placere sa te cunoastem si sa bem impreuna o cafea, un ceai, o vorba.... un anotimp, un timp...(parafrazandu-l pe Nikita).  :)
Aceeasi invitatie e adresata si Andei, si lui Guess, desigur.  :)

anda

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1553 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 12:12 »
Lia, o mica precizare fac. Scrisesem daca vrei sa fii PRIMA mea prietena pe forum. Pentru ca tu raspunsesesi prima postarii mele. Evident, traiesc cu dorinta ca toti de pe forum sa-mi fie prieteni, vezi insa, de gustibus...Te astept si eu cu placere la gara. Dar voi plange! Asa cum fac cand o astept si pe matusa mea, sora mamei, care locuieste in Timisoara de cand a terminat facultatea, adica de....vreo 58 ani.

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1554 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 12:26 »
Lia, o mica precizare fac. Scrisesem daca vrei sa fii PRIMA mea prietena pe forum. Pentru ca tu raspunsesesi prima postarii mele. Evident, traiesc cu dorinta ca toti de pe forum sa-mi fie prieteni, vezi insa, de gustibus...Te astept si eu cu placere la gara. Dar voi plange! Asa cum fac cand o astept si pe matusa mea, sora mamei, care locuieste in Timisoara de cand a terminat facultatea, adica de....vreo 58 ani.

Cu lacrimile nici eu nu stau prea bine :)) Sunt plangacioasa. De mica, mama obisnuia sa-mi spuna "Intareste-ti caracterul!" pe un ton autoritar. Mult timp n-am inteles ca se refera la lacrimile mele. Azi insa, consider ca sunt cel mai minunat dar ce-l putem oferi atat celor de langa noi, cat si noua insine.

Deci, draga Anda, ai si tu motiv sa mai dai pe-aici, la matusa ta. Trebuie sa aiba o varsta onorabila.

________________________

Fetelor, nu stiu cum faceti de raspundeti atat de repede!  Noroc ca nu am iesit si am apucat sa vad ce-ati scris. Eu primesc un email general si intru unde vad acel "new", cam o data/zi.

Asadar... cand vreti sa bem cafeaua, ceaiul? Imi plac locurile largi, luminoase, de aceea preferam vara, cu gradinile ei in aer liber. Dar daca exista asemenea locuri placute si iarna, in care sa nu ne zdruncine creierii muzica tare, de ce nu? 

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1555 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 12:30 »
in timpul saptamanii, mai mult decat in we, avem de unde alege locuri agreabile, fara imbulzeala si galagie.  :)

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1556 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 12:45 »
OK atunci. Anda? Tu esti libera in cursul saptamanii?
Eu mai am 2 bilete gratuite pe CFR si ar fi pacat sa nu le folosesc, nu-i asa? :))



Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1557 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 13:03 »
OK atunci. Anda? Tu esti libera in cursul saptamanii?
Eu mai am 2 bilete gratuite pe CFR si ar fi pacat sa nu le folosesc, nu-i asa? :))
Daca vrei sa intalnesti o "fosta timisoreanca", subscriu si eu la intalnire :)

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1558 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 13:51 »
wow, ce de fete ne adunam!
Stabiliti voi unde si cand, iar eu voi veni. E bine asa? Dati-mi timp sa-mi fac rezervarile, asta insemnand cca 3-4 zile.

   
 

anda

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1559 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 18:16 »
Heiii, chiar ca se lasa cu intalnire ca intre fete! Vin, cum sa nu. Faceti propuneri unde sa ne intalnim - spatiu larg si loc de parcare musai.Eu propun Trattoria il Calcio Pescariu - Italian Restaurant -se afla pe Barbu Vacarescu sau pe Delea Veche.Propuneti si voi, dar... PARCARE!