Autor Subiect: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012  (Citit de 95980 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #150 : Luni, 24 Septembrie 2012, 17:13 »
Si eu am luat intai legatura cu Delia, dar pe urma m-a sunat Iuliana, care o sa ma ia si pe mine direct de-acasa, asa ca eu nu mai ajung in Sibiu. Anunt astfel ca locul meu in masina Deliei de la Sibiu la Sibiel, sau din microbuzul lui Gigi, este liber.

Gigi si aviz tuturor: avand in vedere ca suntem o multime de oameni, cred ca ar fi util sa apara o lista pe forum si cu distributia pe masini, ca sa stim cine cu cine, cine cu microbuzul si cine nu are inca cu cine.

Deci:

1. Microbuz Gigi - ... ?
2. Masina Iulianei - Iuliana, Caroline
3. Masina Deliei - Anyasolo, ... ?
4. Masina lui Lili - Lili, Bitek
5. Masina lui Radu - Radu, Geta, Carmen, Catalina, Mihaela
6. ....

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #151 : Luni, 24 Septembrie 2012, 17:13 »

Scuze, adaug la lista 5:

1. Microbuz Gigi - ... ?
2. Masina Iulianei - Iuliana, Caroline
3. Masina Deliei - Anyasolo, ... ?
4. Masina lui Lili - Lili, Bitek
5. Masina lui Radu - Radu, Geta, Carmen, Catalina, Mihaela
6. ....

Offline devita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #152 : Luni, 24 Septembrie 2012, 21:18 »
Devita ,cu draga inima.Eu plec din Cluj vineri la ora 8 dimineata
Emi, cum putem lua legatura pentru plecarea la Sibiel?

Offline angelica6767

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Rugaminte
« Răspuns #153 : Luni, 24 Septembrie 2012, 21:46 »
M-am intors, azi m-am ocupat de meniu, maine de program si poimaine de microbuzul Sibiu - Sibiel. Nu am citit tot ce s-a scris pe acest topic, urmeaza sa o fac maine. Doream doar sa ma asigur ca toata lumea care vine cu trenul sau autobuzul pana in Sibiu si are nevoie de transfer la Sibiel, a si anuntat aici pe forum. Pana poimaine nu este nici o problema, doar sa nu fie cineva care sa ma anunte joi seara, pt vineri, pt ca atunci nu mai am cum sa ajut.

Gigi,suntAngelica!Stiu ca m-am hotarat tarziu,dar poate,cine stie ,un locsor si pt.mine.

Offline GEDA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #154 : Luni, 24 Septembrie 2012, 21:59 »
Buna tuturor! Si eu am nevoie de transport de la Sibiu la Sibiel. Ajung vineri in gara la Sibiu la ora 15.25 cu trenul de la Bucuresti.Vin mai de departe dar din Bucuresti iau trenul de la ora 9.50.


 

anyasolo

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #155 : Marți, 25 Septembrie 2012, 07:44 »
cred ca, ar fi 2 locuri libere in masina Deliei, din Sb-Sibiel...lasati un nr. de tel. sa ia legatura Delia cu voi, sa va confirme...SCUZE, daca vb in locul ei...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #156 : Marți, 25 Septembrie 2012, 08:50 »
Angelica, imi pare foarte rau, dar nu mai am nici un loc liber, nici la mine la pensiune, nici la Pensiunea Gentiana. N-am vrut sa ma pripesc sa-ti dau un raspuns ieri, am asteptat pana cand am facut impartirea pe camere, sa vad ce iese. Si nu-mi ramane nimic. Singura sansa este sa se anuleze unul dintre cele doua apartamente rezervate prin booking. Daca primesc o anulare de la evrei, am sa te anunt.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #157 : Marți, 25 Septembrie 2012, 09:17 »
Am definitivat partea de meniu si vreau sa va scriu cate ceva despre ce o sa serviti aici, la Sibiel.

Pt ca vineri o sa sositi la ore diferite, am organizat o masa deschisa, astfel incat pe masura ce se soseste, fiecare sa se poata servi, fara sa existe o conditionare de timp sau de asteptare dupa ceilalti. Am gandit, impreuna cu Marcel, bucatarul sef, un meniu cat mai apropiat de cel gospodaresc si specific, toate mesele avand in componenta produse preparate aici. Exista si produse mai grele, specifice bucatariei traditionale ardelenesti dar si din cele mai light, pt cei care au un regim mai "atent" urmarit.

Cateva din preparatele cu care veti fi asteptati si "ospatati" la Sibiel:

paine de casa
paine cu untura, boia si rondele de ceapa
branza de vaci cu smantana
telemea
burduf
iaurt
fasole batuta
slanina afumata
jumeri
costita afumata prajita
carnati fierti in moare
piept de porc fiert
carnati la gratar
costita la gratar
coaste la gratar
salata de vinete
zacusca
legume la gratar (vinete, ciuperci, dovlecei)
ciorba de cartofi cu afumatura si tarhon
supa de gaina
ciolan cu varza
sarmale
cocolos la gratar (bulz)
placinta cu mere
placinte cu ceapa
placinte cu varza
scoverzi
clatite cu magiun
legume proaspete: rosii, gogosari, castraveti, ceapa rosie, ardei iute

Evident toate impartite pe zile si mese. Se intra cu un dejun tarziu - cina tip bufet, vineri si se iasa cu pranzul de duminica, undeva in jurul orei 12.00 - 13.00. Sunt doua mic dejunuri, doua pranzuri, doua cine. 













Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #158 : Marți, 25 Septembrie 2012, 09:34 »
deci deja salivez maxim... :D...nu mai mananc pana vineri.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #159 : Marți, 25 Septembrie 2012, 09:41 »
pai daca s-ar fi postat meniul acesta de la bun inceput, cred ca s-ar fi triplicat numarul participantilor, abia acum vad ce am pierdut.  :(
"Stay hungry, stay foolish"

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #160 : Marți, 25 Septembrie 2012, 09:50 »
Tot ce se va intampla acolo, va fi la modul lejer. Nu exista un program, decat cel de DJ si de petrecere de seara. Mare parte din preparari se vor face afara, la ceaun, la cuptorul de paine, la gratar. Veti putea urmari, privi, sau chiar ajuta, veti putea de asemenea gusta din ceea ce se pregateste. Sambata dimineata vom face must, cine vrea si are placere poate sa stranga la teasc. Deci nu este un program, de la ora la ora cutare facem ceva, de la alta facem altceva. Va fi un fel de sarbatoare campeneasca deschisa, incepand de vineri de la sosire, pana duminica la amiaza, la plecare. Se va prepara magiun de prune, zacusca, heciumpeci (gem de macese), se vor pune conserve de iarna, gogonele, castraveti, gogosari.

Daca timpul este frumos, o sa facem si o plimbare de o ora - doua, in zona, asa ca este bine sa veniti echipati de a sta afara si pt un pic de miscare. Nu va incarcati bagajele inutil cu tinute "nu stiu cum", ganditiva ca sunteti la munte si ca o sa stati mult afara. Seara aici este frig, nu seamana deloc cu clima si temperaturile de la campie.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #161 : Marți, 25 Septembrie 2012, 10:39 »
   Gigi, meniul este diversificat, pentru toate gusturile, mulţumim mult!  :) :thumbup:

luciamanta

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #162 : Marți, 25 Septembrie 2012, 10:48 »
pai daca s-ar fi postat meniul acesta de la bun inceput, cred ca s-ar fi triplicat numarul participantilor, abia acum vad ce am pierdut.  :(
Se pare că încă nu eşti pregătit să evadezi din spaţiul virtual. ::)

luciamanta

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #163 : Marți, 25 Septembrie 2012, 10:59 »
Tot ce se va intampla acolo, va fi la modul lejer. Nu exista un program, decat cel de DJ si de petrecere de seara. Mare parte din preparari se vor face afara, la ceaun, la cuptorul de paine, la gratar. Veti putea urmari, privi, sau chiar ajuta, veti putea de asemenea gusta din ceea ce se pregateste. Sambata dimineata vom face must, cine vrea si are placere poate sa stranga la teasc. Deci nu este un program, de la ora la ora cutare facem ceva, de la alta facem altceva. Va fi un fel de sarbatoare campeneasca deschisa, incepand de vineri de la sosire, pana duminica la amiaza, la plecare. Se va prepara magiun de prune, zacusca, heciumpeci (gem de macese), se vor pune conserve de iarna, gogonele, castraveti, gogosari.

Daca timpul este frumos, o sa facem si o plimbare de o ora - doua, in zona, asa ca este bine sa veniti echipati de a sta afara si pt un pic de miscare. Nu va incarcati bagajele inutil cu tinute "nu stiu cum", ganditiva ca sunteti la munte si ca o sa stati mult afara. Seara aici este frig, nu seamana deloc cu clima si temperaturile de la campie.
   Foarte utile informaţiile, Gigi. Va fi un program lejer, prietenos, fără uniformitate fadă şi cenuşie, un program plin de voie bună, activităţi interesante şi diverse. O sărbătoare în aer liber în care va triumfa belşugul recoltei!  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #164 : Marți, 25 Septembrie 2012, 12:18 »
ciorba de cartofi cu afumatura si cartofi poate fi trecuta la categoria "minunile lumii" ca dealtfel toate ciorbele pe care le prepara Ionut  :kissing: - depinde de gustul fiecaruia ...
sa aveti soare in toate preparatele!
nihil sine deo