Autor Subiect: Impresii de vacanta  (Citit de 99174 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ioanaxxl

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #45 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 13:09 »
 ;)

adria

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #46 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 13:10 »
poza e din gara predeal sau ma insel?

ioanaxxl

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #47 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 13:13 »
sau astea de la tara, ce-au draga, ce-au?!!!
ca eu n-as da aerul acela curat de acolo, pt nimic in lume! :-*

ioanaxxl

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #48 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 13:15 »
aceea e locomotiva din gara Sinaia, din Predeal e asta!

adria

  • Vizitator
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #49 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 13:18 »
seamana intre ele :D

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #50 : Duminică, 11 Aprilie 2010, 16:59 »
Munchen

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #51 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 11:50 »
Vara trecuta, am dorit sa pun in practica visul de a ajunge la Roncesvalles (Roncevaux), in Navarra,  Spania. Neaparat pe 16 august deoarece in aceasta zi, in fiecare an, este aniversarea faimoasei batalii in care  armata lui Carlomagno a fost infranta de sarazini in anul 778. Si printre alte activitati si spectacole de factura medievala, se recita El Cantar de Roldán (Cantecul lui Roland). Am ajuns in Valencia si dupa doua zile, am inchiriat o masina si am purces la drum.  Nestiind cate tentatii turistice voi intalni si care vor incerca sa ma abata de la el.  Astfel am facut popas la Albarracín, un orasel desprins dintr-o poveste, parca, din Evul Mediu.  In apropiere de Teruel.  In explorarea tuturor frumusetilor sale, mi s-au dus cateva zile.  Cu multa parere de rau, am plecat mai departe, spre Navarra.  Cu un nou popas la Sardas, un satuc medieval de langa Sabiñañigo.  Am ramas mai mult decat vrajita de aspectul satului, de casutele acelea de piatra, cu balcoane si balconase pline de flori, stradute inguste pietruite, oameni ospitalieri si cumsecade ; lavanda inflorita peste tot…  Si apoi vizitarea bisericutelor din zona, las iglesias mozárabes sau las Iglesias del Serrablo, cum sunt numite.  Bisericute catolice, cu anumite elemente arhitectonice de origine araba.  De ce? Mi s-a explicat ca la vremea respectiva, erau foarte multi arabi in regiune si ca  ei reprezentau mana de lucru din abundenta mai ales pentru constructii.  Si atunci, cand localnicii vroiau sa construiasca o biserica, apelau la ei.  Acestia, de fapt nu erau arhitecti si nici constructori profesionisti si in timp ce construiau, mai adaugau si ei cate un element din constructiile islamice, considerand ca ar da bine per ansamblu.  Dupa alte cateva zile, mai departe, prin vai minunate si sate la fel, ici si colo. In Burgui, un astfel de sat din Valle Roncal, la muzeul local, Museo de la Almadía (Muzeul Tapinarilor), am aflat  ca romanescul tapinar seamana foarte mult cu tzapena lor, din dialectul local Euskara.  Probabil o coincidenta lingvistica. Tapinarii lor transportau trunchiurile copacilor doborati pe raul Esca, pe toata valea Roncal.  Mai departe, am ajuns in Ochagavía (Valle de Salazar), de unde mai era putin pana in Roncesvalles.  Am hotarat sa fac un mic ocol pana la Selva Irati din apropiere, o padure imensa din nordul Navarrei.  Cea mai mare rezervatie naturala de fagi si brazi din toata Europa si cu o fauna impresionanta. Strabatuta de raul Irati.  Foarte multi turisti.  Foarte multa curatenie.  De fapt, prin toate locurile pe unde am trecut, de la Valencia pana la coasta cantabrica in nord si apoi pana la Mediterana, curatenia este numitorul comun.   Oameni politicosi si respectuosi, mancare foarte buna, simpla si la preturi accesibile, cazare in pensiuni si case rurale la preturi mai mult decat convenabile si in conditii foarte bune.. Am trecut prin cateva portiuni care se intersectau cu El camino de Santiago (Drumul lui Santiago), cel atat de cunoscut si care ajunge pana la Santiago de Compostela.  Am ratacit si drumul si m-am trezit la un moment dat in Franta… O excursie cu foarte multe peripetii.  Cat despre Roncesvalles...nu am mai ajuns deoarece tentatiile turistice intalnite pe drum au fost multe si timpul scurt.  Si poate, am renuntat in ultimul moment, ca un fel de promisiune de a reveni. Atasez si cateva fotografii facute de mine (mentionez sursa). Unele reprezinta Albarracin, altele Sardas.  In una din Sardas se vede "spalatoria publica" a satului, asa cum era odinioara, unde femeile veneau sa-si spele rufele.  Alaturi de bazin, era vatra unde se incalzea apa sau se pregatea mancare sau pur si simplu unde oamenii se incalzeau.  Simt si acum mirosul de lavanda si rozmarin care se simtea peste tot in Sardas.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #52 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 12:02 »
Foarte frumos Ayouni!
Dadus mai asteptam fotografii di Munchen: Marienplatz, English Garten, Nymphenburg Castle....

Offline dadus

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 184
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #53 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 17:02 »
Foarte frumos Ayouni!
Dadus mai asteptam fotografii di Munchen: Marienplatz, English Garten, Nymphenburg Castle....
Am multe poze de pe unde am umblat, unele superfaine,dar nu le pot atasa cred ca trebuie sa le redimensionez si nu stiu cum.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #54 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 17:05 »
http://tinypic.com/
aici poti redimensiona, voi cauta in forum explicatiile si iti voi da link-ul, e scris pe undeva de Marcutza sau de Awana.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #55 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 17:21 »
multumesc de aprecieri capsunica si dadus! si mai am in camara, multe surprize de acest gen pe care imi doresc sa la impart cu voi toti! dar o s-o fac in mod treptat.

a propos, nu stiu daca cineva ar dori sa incropim un grup si sa facem EL CAMINO DE SANTIAGO, la un moment dat.  nu in intregime, desigur, pentru ca e nevoie de mult timp si nu numai.  dar am alege o perioada de timp si niste portiuni in functie de acesta. pot sa va asigur dinainte, cheltuielile nu vor fi exagerate, mai convenabil chiar decat o excursie de acest gen in romania. vom vedea.  am tot materialul despre acest drum, multe optiuni, cunosc cat de cat zona, oamenii si obiceiurile locului.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #56 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 17:25 »
Ar fi foarte frumos, dar eu deabia am reusit sa imi iau 3 zile libere in ultimile 6 luni, nu prea stiu cum as putea sa ma rup...si momentan nici financiar nu cred ca as putea....pe termen mediu si lung poate.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #57 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 17:26 »
Asteptam de la tine urmatoarele povestiri si poze...

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #58 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 17:28 »
Dadus am gasit explicatiile:

programul este tinypic.com.  Cand il deschizi ai posibilitatea sa incarci fotografii de pe net sau din caltulatorul tau.

caz 1 -ai poza in calculatorul tau - deschizi tinypic.com, ai in prima linie a ferestrei butonul  browse - apesi acel buton si cauti in calculatorul tau poza careia ii dai open - ea o sa apara in tinypic.com . Alegi din aceasi fereastra a tinypic.com marimea fotografiei din butorul de rezise
si apoi apesi pe butonul erde UPLOAD. Poza se va incarca si iti apare o noua imagine a ferestrei. De aici copiezi http-ul  pentru forumuri - a doua casuta de sus si dai paste in mesajul tau.

caz 2. alegi fotografie de pe net (ai grija sa deschizi poza pana la varianta marita) si copiezii http din partea cea mai de sus a ferestrei, chiar din bara de sus. te duci pe tinypic.com si apesi butonul url din prima fereastra si apoi dai paste a http-ului pozei alese, apoi alegi marimea pozei, UPLOAD si la fel copiezi http pentru forumuri in mesajul tau.


Si acum la treaba....ai tot ce-ti trebuie!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impresii de vacanta
« Răspuns #59 : Marți, 20 Aprilie 2010, 21:15 »
Am fost de curand in Turcia.
Am sa va arat cateva din fotografiile facute de mine. Sper sa va placa!

 Bosfor.