Autor Subiect: Cum devii o persoana sociabila  (Citit de 52639 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devi o persoana sociabila
« Răspuns #90 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 19:57 »
pai, jul parca era vorba sa devenim sociabili in realitate  :)

PS apropo parca cam rar socializezi in ultima vreme virtual  :D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Cum devi o persoana sociabila
« Răspuns #91 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 20:57 »
...la mine sociabilitatea a fost mereu o problema....prea sociabila si prea putin timp pentru mine! :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

varsator38

  • Vizitator
Re: Cum devi o persoana sociabila
« Răspuns #92 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 21:25 »
vesnica problema"timpul",bata-l vina!
timpul vrea sa ne fie prieten...dar noi suntem permanent contratimp ;)
dar si in "viteza"daca vrem putem fi sociabili... :) sau macar"putin"sociabili!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum devi o persoana sociabila
« Răspuns #93 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 21:33 »
Copii, timpul nu e o problema. Noi il facem sa fie o problema. Sau un pretext pentru non-socializare. Cel mai solid pretext :)

julia

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #94 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 19:59 »
dar eu intreb: avem toti aceleasi nevoi de socializare? in exact aceeasi masura la toata lumea?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #95 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 11:01 »
mai multi prieteni = mai multa inteligenta?

oamenii de stiinta si-au pus problema daca avand mai multi prieteni devenim mai inteligenti  8) - si daca acesti prieteni sunt virtuati (diverse retele de socializare) - problemele pe care ni le ridica ei ne maresc capacitatile de gandire - se pare ca internetul poate fi daunator dar ne si poate pune si mintea la incercare prin a sustine virtual eventualele prietenii pe care ni le facem de-a lungul timpului  :)

iata cateva extrase

"Cercetatorii de la University College London (UCL) au descoperit o legatura intre numarul de prieteni de pe Facebook si inteligenta, mai precis cantitatea de materie cenusie dintr-o anumita regiune a creierului. Oamenii de stiinta spun ca un numar mai mare de prieteni pe Facebook va aduce mai multi prieteni in lumea reala, potrivit unui studiu publicat in Proceedings of the Royal Society B.
Totusi cercetatorii tin sa precizeze ca studiul desfasurat de ei nu se bazeaza pe un rationament de tip cauza-efect, ci utilizeaza o asociere.

La realizarea studiului au participat 125 de studenti ai UCL, cu conturi active pe Facebook. Acestia au fost supusi unei scanari a creierului prin intermediul imagisticii cu rezonanta magnetica. Dupa scanare, a fost notat numarul de prieteni online si offline al fiecarui student. “Studentii pe care i-am chestionat au, in medie, 300 de prieteni pe Facebook” a spus Ryota Kanai, una dintre persoanele care au participat la studiu.

Cercetatorii au examinat eventualele legaturi dintre dimensiunea retelei de prieteni online a unei persoane si grupul de prieteni pe care ii are in viata reala. Studentilor li se adresau o serie de intrebari, inclusiv cator persoane le trimit mesaje aniversare. Concluzia oamenilor de stiinta a fost aceea ca numarul de prieteni online il influenteaza si pe cel al prietenilor din viata reala.

In una dintre sesiunile studiului,Geraint Rees (cercetator), impreuna cu colegii sai au descoperit o legatura stransa intre numarul de prieteni pe care unele persoane le aveau pe Facebook si anumite cantitati de materie cenusie concentrate in diferite parti ale creierului.

“Am identificat cateva regiuni ale creierului care par sa fie legate de numarul de prieteni pe care ii avem atat in viata reala, cat si in spatial virtual. Intrebarea cea mai interesanta este daca aceste regiuni isi schimba structura in timp. Acest lucru ne va ajuta sa stabilim daca internetul ne schimba intr-un anumit fel creierul” a declarat pentru Reuters Ryota Kanai. "


Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #96 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 20:14 »
Concluzia oamenilor de stiinta a fost aceea ca numarul de prieteni online il influenteaza si pe cel al prietenilor din viata reala.


In plus sau in minus?
Ca alocand mult timp prieteniilor online nu mai ai timp pentru cele din realitate si invers.
Probabil ca cea mai buna cale ar fi ca prieteniile online si cele din real sa se intrepatrunda.
In plus, prieteniile online tind sa nu fie atat de oneste si atat de apropiate de realitate pana cand oamenii nu ajung sa se cunosca cat de cat si in realitate. Online e mai simplu sa pozezi in ce vrei tu, pe cand daca te afli n realitate in fata acelorasi oameni cu care vorbeai doar virtual, lucrurile nu mai stau deloc la fel, cel putin nu la prima intalnire.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #97 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 09:08 »
probabil ca in plus - asta daca vrei sa-i si intalnesti in real si nu doar virtual si nu cred ca este atat de greu sa-i intalnesti - chiar cred ca asa de fapt poti sa ii lasi pe oameni sa te cunoasca mai bine  8)
uneori poti fii mai simpatic si mai placut la o "agapa" intre prieteni decat  tastand   :)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #98 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 09:57 »
Eu cred ca in minus. Daca schimbi niste scriituri cu cineva pe net se cheama ca ai un prieten?

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #99 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 13:16 »
uneori poti fii mai simpatic si mai placut la o "agapa" intre prieteni decat  tastand   :)

Adevarat.
Dar uitandu-ne la cate forumuri abunda de useri si subiecte, e lesne de inteles ca prieteniile virtuale iau locul pe nesimtite relatiilor din real.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #100 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 13:25 »
Eu cred ca in minus. Daca schimbi niste scriituri cu cineva pe net se cheama ca ai un prieten?

ietete'te la ea -  "zgrijelim" pe acilisea si ne socializam si cica ea nu are prieteni   :o
te spun lui andromeda  :P

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #101 : Marți, 29 Noiembrie 2011, 12:41 »
dar eu intreb: avem toti aceleasi nevoi de socializare? in exact aceeasi masura la toata lumea?

eu intreb altceva:
de unde vine nevoia de socializare?
este cineva "obligat" a ne satisface o nevoie oarecare, fie ea si de socializare?
cum ne satisfacem nevoia de socializare?
stim sa raspundem corespunzator atunci cand nevoia de socializare este implinita dar nu asa cum vrem noi?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #102 : Marți, 29 Noiembrie 2011, 16:55 »
de unde vine nevoia de socializare?

Pai e ceva fundamental naturii umane, asa am evoluat ca specie. Omul are o structura relationala  si e foarte posibil ca si limbajul sa fi aparut tot datorita nevoii de socializare. De ce a aparut aceasta nevoie? Poate pentru ca inteligentele superioare intuiesc rapid avantajele solidaritatii. Si la solidaritate ajungi doar prin socializare. In paranteza fie spus, cind romanii vor descoperi in numar mare ca solidaritatea poate fi profitabila viata va fi (si) mai frumoasa pe la noi. :)
Apoi socializarea ne poate valoriza ca indivizi, avem nevoie de un sistem de referinta. Atit de profunda e aceasta nevoie incit absenta ei, singuratatea, produce mari suferinte si chiar traume de nesters. Cred ca cu totii am citit Robinson Crusoe, exista acolo un pasaj in care Robinson ajunge sa aibe halucinatii provocate de izolarea sociala in care se afla. Apoi sa nu uitam ca izolarea e o forma de pedeapsa larg practicata din toate timpurile si pina in zilele noastre, ceea ce ne da masura in care avem nevoie de socializare. Ostracizarea, exilarea, expulzarea, privarea de libertate (care poate fi dusa pina la extrem: izolarea totala, carcera)
Sara, nimeni nu e obligat sa ne satisfaca noua o dorinta ori o nevoie. Avem propriile "obligatii" adinc intiparite in noi, ne duc ele acolo unde trebuie, fie ca vrem ori ba :) .

Jul pune o chestiune interesanta, daca avem cu totii aceleasi nevoi de socializare.
Fara a avea pretentia unui raspuns corect (daca exista unul! :) ), eu cred ca nu. Asa cum unii maninca mai mult si altii mai putin, mai sofisticat sau mai banal, dar cu totii maninca, asa si cu socializarea.  E o nevoie universala dar o "consumam" fiecare in felul sau. Acolo, si atit, avem dreptul la liberul arbitru.
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #103 : Miercuri, 30 Noiembrie 2011, 09:51 »
Manfred, pomeneam de asa zisa "obligatie" de a ne fi satisfacute nevoile (cam de orice natura ar fi ele), pentru ca din pacate inca mai pretindem de la altii ceea ce noi inca nu putem sa facem fie pentru noi insine, fie pentru cel de langa noi.

Imi place ideea de liber arbitru. Imi place cand am posibilitatea de a face alegeri necontaminate de dorintele neimplinite ale altora si ma straduiesc sa ofer aceeasi libertate celor din jurul meu (si nu reusesc mereu), aceea de a-i lasa pe altii sa ia decizii fara ca eu sa le influentez cumva. E drept, mie imi pare mai usoara sarcina de a lua decizii eu pentru mine, fara a ma lasa influentata de altii, si mai greu de a-i lasa pe altii sa decida pentru ei, chiar daca deciziile lor imi par mie gresite.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #104 : Luni, 19 Decembrie 2011, 19:24 »
Pai e ceva fundamental naturii umane, ...


sunt de acord cu sintagma Omul social. e adevarat ca socializam de nevoie. dar nu cred ca e doar specific uman. imi amintesc cind citisem ceva  materiale de etologie ca am constatat cu uimire cit de multe ritualuri au animalele in situatii specifice care presupun intr-ajutorare sau aparare, adica solidaritatea de care vorbeai. ceea ce ma face sa cred ca a fi social nu e o alegere libera.