Autor Subiect: Impozit pe vise  (Citit de 75420 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #270 : Duminică, 17 Iulie 2011, 20:33 »

 Macar la vise sa n-avem limita…

“Viaţa nu e întotdeauna fără cusur, dar e plină de vise. "My Dream" este un spectacol despre puterea de a visa şi de a transforma visele în realitate. Toţi cei 50 de artişti au câte o poveste foarte specială, care ilustrează această idee. Pentru fiecare, faptul că joacă în acest spectacol înseamnă un vis împlinit. Forţa şi energia pe care le emană sunt incredibile. Nu sunt oameni obişnuiţi, sunt oameni cu dizabilităţi fizice, mai curajoşi şi mai optimişti decât mulţi dintre noi. Munca lor a fost întreită, iar visul e de trei ori mai preţuit.”

http://www.romanialibera.ro/multimedia-video/china-disabled-peoples-performing-art-troupe-226917.html


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/l6Dsd9H1wTE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #271 : Luni, 18 Iulie 2011, 22:58 »
fiecare dintre noi purtam in suflet cate un vis... visul acesta este in marea majoritate a cazurilor un vis de natura materiala . vrem o casa , sau una mai frumoasa , o masina ori una mai performanta , o excursie atractiva si la cati mai multi kilometrii distanta , scoli cat mai cu staif pentru copiii nostri si job-uri cat mai bine platite pentru noi . visuri de oameni normali , decisi sa urce cat mai sus pe scara sociala si sa ramana acolo cat mai mult timp . de  multe ori desi punem in slujba realizarii lui toate mijloacele de care dispunem , pe care le putem procura ori care ni se ofera, nu intotdeauna reusim sa ne vedem visul implinit . dezamagirea neamplinirii ne duce pe unii dintre noi pe culmile disperarii , sau a blazarii si renuntarii , traind cu gustul amar al infrangerii , considerand ca viata nu mai are mare sens din moment ce nu am reusit sa ne implinim unul macar dintre aceste visuri .
din pacate , uitam ca exista semeni de-ai nostri pentru care visul vietii il reprezinta putinta de a zari macar o geana de lumina , posibilitatea de a face cativa pasi , darul de a asculta macar o data sunetul unei viori ori chiar reusita de a duce singur lingura la gura .
si acesti oameni pun in slujba acestui vis tot ceea ce le este in putinta , se zbat pana la epuizare pentru a realiza ceva ce noua , marea majoritate ni se pare banal si culmea este ca ei , napastuitii de soarta , reusesc sa-si implineasca visul de mult mai multe ori decat reusim noi sa o facem , desi lupta dusa de ei in a-si vedea visul realizat reprezinta lupta cu ei insisi , cea mai crunta dar si cea mai plina de satisfactii lupta . lupta la care noi , norocosii intregi si sanatosi , am renuntat de prea mult timp absorbiti fiind de o casa , o masina , un job , ce nu ne vor da niciodata implinirea pe care semenii nostri mai putin favorizati de soarta ( oare ? ) o vor cunoaste .

cam asta am simtit cand am vazut filmuletul postat de tine , jul . plus un imens respect ...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #272 : Marți, 19 Iulie 2011, 08:23 »
AZI, pot face un prim pas catre materializarea visului de noapte ... 8)
nihil sine deo

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #273 : Marți, 19 Iulie 2011, 20:09 »

asa e jeanette...
imi amintesc ca am cunoscut cindva o fetita, de fapt avea 20 si ceva de ani, dar arata ca o fetita, era din copilarie in scaun cu rotile din cauza unei boli degenerative, si imi spunea ca nimic nu va opri din visul ei de a face facultatea dorita si de a profesa. am intrebat-o daca nu-i e greu si mi-a raspuns ca boala i-a invins doar trupul, nu mintea si nici sufletul.
de mult am invatat de la oamenii pe care ii vad suferinzi sa pun pret pe fiecare clipa, pe tot ce am si tot ce pot sa fac, pentru ca in final doar astea conteaza



Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #274 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 12:09 »
Am gasit cateva randuri despre vis care mi-au placut mult prin ideea pe care o lanseaza  si anume - Care este visul?

"Intro noapte, eu, 'Ciuang Tzeu, am visat ca eram un fluture ce zbura plin de gratie, de colo  pana colo. In acest vis nu urmam decat fantezia mea de fluture si eram inconstient de individualitatea mea umana. Deodata m-am desteptat si m-am trezit culcat pe spate, in patul meu. Ma intreb acum daca sunt un om care viseaza ca este fluture, sau sunt un fluture care viseaza ca este om?"

Offline flaviaa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #275 : Miercuri, 20 Iulie 2011, 19:13 »
Urmeaza-ti visele, propune-ti idealuri marete si aminteste-ti ca viata in sine este un vis al existentei ce se naste din nefiinta si se intoarce in nefiinta.
 Asa ca merita sa iti traiesti viata asa cum iti doresti, in fond nu ai nimic de pierdut, ci numai de castigat, si chiar de vei esua, vei stii ca macar ai incercat.
 Iubeste, viseaza, creeaza, zambeste, modeleaza-ti existenta asa cum iti dicteaza inima.
E viata ta, e visul tau, urmeaza-ti visele, mergi mai departe
Ah, si vise placute

luciamanta

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #276 : Duminică, 24 Iulie 2011, 22:43 »
   Straniu vis am avut azi noapte... Vroiam să urc Everestul, dar nu aveam nici mâini, nici picioare...Nu aveam decât dorinţa de a urca... Totuşi ce voluptate pentru un om ca mine, fără mâini şi fără picioare, să vreau să urc Everestul...

silviu

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #277 : Luni, 25 Iulie 2011, 13:32 »
mai bine incercai mont blanc. pentru un om cu dizabilitati pare mai usor de escaladat :-\

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #278 : Marți, 26 Iulie 2011, 15:54 »

luciamanta

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #279 : Marți, 26 Iulie 2011, 20:03 »
mai bine incercai mont blanc. pentru un om cu dizabilitati pare mai usor de escaladat :-\
Silviu, ai dreptate si de data asta. :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #280 : Marți, 26 Iulie 2011, 20:28 »
JUST BELIEVE IN YOUR DREAMS

intotdeauna ... ca doar ale mele 'este'  :D

....esential este - ce anume visezi !!  8)

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #281 : Miercuri, 27 Iulie 2011, 21:31 »
uneori visele te viseaza ele pe tine...


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #282 : Joi, 28 Iulie 2011, 00:18 »
Cum vine asta, iubire mica?! ??? mie mi-a dat error la procesare si nici cu refresh n-a functionat neuronul.  ;D

hadrian

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #283 : Joi, 28 Iulie 2011, 05:31 »
  Ne e teama de cosmaruri, si ce usurare, cind ne trezim... Ne plac visele frumoase, si ce dezamagine, cind ne trezim...
  Eu vreau sa povestesc despre un altfel de vis frumos, cu siguranta diferit decit oricare vis frumos care poate v-a trecut prin minte, citind fraza anterioara... un vis frumos care totusi... macina... E posibil asa ceva?...
  In urma cu citeva veri, eram la o cabana, iar in timp ce imi beam foarte matinala cafea, aud un strigat de ajutor, venind din partea unei femei, la vreo 2-3 cabane distanta. Am fugit urgent in acea directie, incercind sa ghicesc ce fel de ajutor avea nevoie : vreun foc(?), dar nu se vedea nici un fum,  vreun urs(?), dar era vara, iar ursii nu vin vara atit de aproape... cind am ajuns acolo... sotul ei era cazut pe pat, in agonie, mai traia, dar erau ultimile lui minute de viata, facuse un infarct...
  Am incercat sa-i acord primul ajutor, i-am facut respiratie gura la gura, si masaj cardiac, peste o jumatate de ora... Nu puteam concepe ca un om care mai traia inca, si-l mai si cunosteam, sa moara in bratele mele. La un momentdat a trebuit sa fug, pt citeva secunde, pe terasa, sa vomit... Aerul lipsit de viata, pe care il mai inspiram uneori, in timpul manevrelor de ajutor, era insuportabil... Ghinionul a facut ca ambulantei sa-i ia vreo 35 minute, in loc de 10, fiindca era o dimineata nemaiintilnit de cetoasa. As putea spune ca intreg universul a complotat impotriva acelui om, desi nu merita...
  Inevitabilul s-a produs, omul s-a stins, iar frustrarea personala, ca n-am putut face mai mult, a fost enorma, m-a bintuit citeva saptamini... Timp in care a aparut Visul... Nopti, si nopti la rind, a revenit... Visam ca am salvat acel om, ca ne mai intilnim la cabana, ca bem o bere, sau o cafea, si povestim, iar apoi ma trezeam... Eu sint nu sint un om sensibil, sau influentabil, dar acel eveniment m-a marcat pt o perioada destul de lunga... Macina gindul oricarui esec, dar esecul salvarii unei vieti... Nu doresc nimanui sa treca prin asa ceva...

P.S. fara legatura cu visul, dar cu evenimentul amintit, soarta a mai facut o "gluma"... vecinul acela de cabana este inmormantat la 2-3 cripte distanta de fostul meu socrul (proprietarul cabanei in care ma aflam), decedat cu sase saptamini inainte...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #284 : Joi, 28 Iulie 2011, 07:02 »
  ... Timp in care a aparut Visul... Nopti, si nopti la rind, a revenit... Visam ca am salvat acel om, ca ne mai intilnim la cabana, ca bem o bere, sau o cafea, si povestim, iar apoi ma trezeam...

cred ca era vorba de dorinta ta refulata de a-l fi salvat pe acel om...si contradictia dura cu realitatea pe care nu o acceptai...Probabil cand te-ai impacat cu gandul ca, din pacate nu ai putut sa-l salvezi pe omul ala, a disparut si visul tau...