Autor Subiect: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024  (Citit de 3323 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13268
Tarif: 800 lei/ persoana

Supliment single:  4 locuri in acest tip de structura. Dupa inscriere comunicati agentiei, ca optati pentru aceasta varianta si daca vi se raspunde ca mai exista disponibilitate, adaugati la avans suplimentul de 130 lei.

Rezervari: https://singlescamp.ro/trip/piatra-craiului-plaiul-foii-2024

Perioada de desfasurare: 23/02/2024 - 25/02/2024

Cazare: Pensiunea Panorama Pietrei Craiului din Plaiul Foii 3*

Grup de: 20 persoane

Descrierea serviciilor

Servicii incluse:
•   cazare x 2 nopti, in camera dubla, cu inca o persoana de acelasi sex
•   mic dejun x 2
•   acces la ciubar (cate 3 ore/zi -  vineri si sambata)
•   foc de tabara sambata seara
•   insotitor de grup, din partea Singles Camp, pe toata perioada excursiei

Nu sunt incluse:
x     transport pana la destinatie. Recomandam grupaj.
x     transfer la capete de traseu
x     supliment single (130 lei) - functie de disponibilitate
x     pranz sambata
x     cina
x     intrari la obiective
x     alte servicii care nu sunt mentionate la incluse
x     cheltuieli personale
x     informare si incadrare in conditiile si restrictiile sanitare. La momentul lansarii: certificat verde de vaccinare.

*In cazul in care doriti sa luati si cina, este necesar sa va inscrieti pe lista care se va deschide pe forum si, de asemenea, sa mentionati daca doriti meniu vegetarian (fara carne si produse lactate).

Cinele se achita in numerar in prima zi, la hotel.
Va rugam sa aveti in vedere faptul ca restaurantul hotelului functioneaza in circuit inchis si se aprovizioneaza strict pe baza portiilor comandate.

Atentie, daca v-ati inscris pentru cine, acestea trebuie achitate.

Insotitor de grup din partea Singles Camp: Diana Lupu  0720/048744

Ce vedem in aceasta calatorie: Plaiul Foii - Parcul Național Piatra Craiului. Un program cu drumeții, multă bună-dispoziție, relaxare la ciubăr, cântece de munte la foc de tabără, pentru cei care iubesc muntele și  mișcarea în natură.

Repetăm programul de anul trecut după zilele minunate pe care le-am petrecut împreună într-un decor feeric, la Panorama Pietrei Craiului, o pensiune frumoasă, cu gazde foarte primitoare.  Feedback acțiunea din februarie 2022:  https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3560.30.html

Profilul si tipul excursiei: Excursie activa, cu drumetii in fiecare zi. Voie buna si socializare seara.

Cui se adreseaza ca profil de participant: persoane active, cu pregatire fizica buna, care stiu ce inseamna o drumetie montana. Dornici de miscare, de socailizare si de petrecere in grup.

Aceasta este o excursie care are in program drumetii montane. Cititi va rugam, pentru ca este important:

Cum sunt organizate drumetiile montane organizate de Singles Camp

Reguli in drumetii

 :oops:Echipamentul este obligatoriu pentru a fi admisi in tura:  Echipament de iarna + foarte recomandat: colțari semitehnici / crampoane– se găsesc la magazinele cu articole sportive, foarte utili in cazul in care poteca este acoperită cu gheață. Vizualizati aici

Se găsesc pe diverse mărimi, au 8-12 colţi şi un sistem de prindere universală, astfel încât se pot monta pe o gamă largă de bocanci.
Nu uitati nici de betele de trekking, luati o pereche cu voi.

Pentru balaceala la ciubar, nu uitati de costum de baie.

Trebuie sa aveti la voi:
•   Document de identitate: carte de identitate

Programul excursiei

Ziua 1. Vineri 23 februarie 2024 Drumeție ușoara în zona Plaiul Foii - Parcul Național Piatra Craiului



Orele 14:00 - 15:00 întâlnirea cu însoțitorul de grup la pensiune.
Check-in dacă sunt gata camerele, la 15:00 plecăm pe traseu, o plimbare de circa 2 ore, o încălzire bună pentru drumeția de a doua zi.

Camerele au vedere spre munte sau spre curtea interioara. Se vor aloca aleatoriu, va rugam sa nu ne solicitati un anumit tip de camera.

Pranzul se poate lua la Cabana Plaiul Foii aflata in apropiere, nu se poate asigura masa de pranz la pensiune.

De la Cabana Plaiul Foii (850 m alttudine) se urcă aproximativ 3 km pe drum forestier, pe o pantă domoală, pe Valea Șpirlea.

Revenim la pensiune pe acelasi traseu.

Ziua 2. Sambata 24 februarie 2024 Drumeție la Cabana Curmătura din Masivul Piatra Craiului



Cabana Curmătura



Ora 08:00 micul dejun, bufet

09:15  plecam in grupaj cu masinile personale spre Zărnesti, sunt circa 15 km.
Traseul incepe de la Fântâna lui Botorog, renumita poartă de intrare în Parcul Național Piatra Craiului, unde vom lăsa masinile.

Dupa 1 km parcurs pe drum forestier intram intr-un sector de chei spectaculos cunoscut sub numele de Prăpăstiile Zărneștiului. In pofida numelui, acestea pot fi parcurse la pas, fiind, de fapt, un defileu străjuit de stânci inalte si strabatut de un drum serpuit. In unele zone, stâncile de pe cele două laturi ale drumului par că se ating, fapt care face ca plimbarea să fie una spectaculoasă.

Multe filme romanesti s-au realizat in aceste locuri, cele mai cunoscute fiind cele cu Mărgelatul. Frumusetea si salbaticia locului au atras si mari regizori de la Hollywood, cea mai cunoscuta productie fiind Cold Mountain.

 Zeci de trasee sunt amenajate in peretii defileului, cel mai lung avand 115 metri. Prăpăstiile Zărnestiului fac parte din Parcul Național Piatra Craiului, una dintre cele mai frumoase rezervații din Romania.

In functie de vreme si starea traseului, continuăm drumetia spre Cabana Curmătura fie pe drumul forestier sau pe poteca din pădure.

Cabana Curmătura nu mai are nevoie de nicio prezentare. Este una dintre cele mai cunoscute de la noi din țară si reprezintă un punct principal de plecare pentru traseele din zona. Privelistea din fata cabanei este grozava in orice anotimp.

La cabana vom face pauza de pranz. După ce ne-am incarcat bateriile revenim la Fântâna lui Botorog prin Poiana Zănoaga si apoi coborâm pe poteca din pădure.

Este un traseu cu grad mediu de dificultate, fără portiuni expuse, diferenta de nivel fiind de circa 600m dar, atentie, nu este o plimbare in parc. Este necesar sa aveti o conditie fizica buna, sa fiti echipati corect.

Orice tip de miscare cardio este benefic inainte de a veni la munte.

Seara cina, apoi ne bucurăm de atmosfera de munte.

Ziua 3. 2024 Vizită la Sanctuarul de urși de la Zărnești, cea mai mare rezervație de urși bruni din lume



Micul dejun, eliberăm camerele și ne deplasăm spre Rezervația de urși de la Zărnești – sunt circa 20 km.

Revenim la Sanctuarul de ursi după ce, anul trecut, am adoptat un ursulet, Bruni. Povestea lui o puteti citi aici : https://millionsoffriends.org/adopt/ursi/bruni

https://postlmg.cc/5jwdYrMk

Grupul de atunci a fost foarte impresionat de povestea acestor animalute napastuite si, pentru ca sta in puterea noastra sa facem bine, ne-am gandit sa le revedem.

Înființat în 2005 si deschis publicului în 2008, sanctuarul Libearty din Zărnesti se întinde pe o suprafață de 70 de hectare de pădure de stejar, fiind cea mai mare rezervație de urși bruni din lume și singura din România. Este, totodată, considerat şi „cel mai etic“ sanctuar de animale din lume.
La Sanctuarul de Urşi de la Zărneşti trăiesc peste 100 de urşi salvaţi de Asociaţia „Milioane de prieteni“ de la zoo, de la circ, din cuştile oamenilor care îi deţin ilegal şi din bătaia puştii.
În cei aproape 16 ani de când există rezervaţia, au fost salvaţi peste 130 de urşi, care trăiesc acum în armonie, liniştiţi şi fericiţi, în mediul lor natural.
Vizita ghidata dureaza in jur de o ora, se urmeaza un traseu forestier, cu o lungime de aproximativ doi kilometri.
Veți afla poveștile emoționante ale urșilor care trăiesc acum în sanctuar dar și cum puteți ajuta la intretinerea urșilor de la Zarnesti, adoptând unul dintre urșii care au mare nevoie de sprijinul nostru.

Biletul de intrare costă, la momentul lansării excursiei, 70 de lei.

Acesta este ultimul obiectiv al excursiei, în jurul prânzului ne vom lua la revedere.

Programul excursiei poate suferi modificari datorita unor situatii independente de organizatori si agentie turistica (vreme, probleme in trafic, nefunctionalitati ale furnizorilor de servicii etc). Modificarile sunt decise de insotitorul de grup si comunicate grupului.

Despre iesirea noastra

Bun venit, la munte, prieteni vechi sau noi! Ne așteaptă zile minunate într-un decor feeric, la poalele Pietrei Craiului, o cabană primitoare, aer curat și, sperăm noi, și zăpadă.
O excursie frumoasă pe care o repetăm si anul viitor, chiar de Dragobete, la cererea celor care au mai fost cu noi la Panorama Pietrei Craiului.
Domnul Feri, gazda de la pensiune, va insufleti si el atmosfera, il vom ruga sa ne cânte si acum, la chitara, la fel ca de fiecare data, cum numai el stie. Va fi, cu siguranta, multă bună-dispoziție pentru cei care iubesc muntele și  mișcarea în natură.

Impresii de anii trecuti:

https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3722.0.html

https://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,3560.0.html

Despre locatie: Pensiunea Panorama Pietrei Craiului
Pensiunea se gaseste in zona Plaiul Foii, la circa 13 km distanta de orasul Zarnesti, judetul Brasov. Pensiunea este situata intr-o zona inalta, drumul este asfaltat până in apropierea pensiunii. Se poate ajunge cu trenul până în Zărnești si apoi cu taxi până la pensiune.

Magazine si bancomate se gasesc doar in Zarnesti, cel mai bine sa aveti la voi ce stiti ca aveti nevoie.
Recomandat sa aveti cash la voi pentru cinele optionale si pranzul la cabana Curmatura.

 :oops: Inainte de a va inscrie cititi informatiile de mai jos (cu click pe fiecare). Inscriindu-va in aceasta excursie intelegem ca le-ati parcurs si ati acceptat conditiile si regulile noastre:

•   Reguli pentru membrii clubului
•   De stiut – mai ales daca sunteti prima oara cu noi.
•   Rolul insotitorului de grup
•   Cum va informati ulterior rezervarii
•   Reguli in timpul calatoriei
•   Contract cu agentia de turism Bon Voyage
•   Renuntarea unilaterala la o excursie

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13268
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #1 : Marți, 31 Octombrie 2023, 06:30 »
Am deschis rezervarile. Inscrierile se faca aici: https://singlescamp.ro/trip/piatra-craiului-plaiul-foii-2024

Offline Duracell

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #2 : Luni, 08 Ianuarie 2024, 18:11 »
Bună,

Eu sunt din București.
Cu cine mă grupez la trasnport pentru aceasta excursie? :D

O zi minunata <3

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #3 : Marți, 09 Ianuarie 2024, 20:33 »
Si eu sunt din Bucuresti. Sm putea merge impreuna. Dar eu nu am masina :idiot2:

Offline Duracell

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #4 : Vineri, 12 Ianuarie 2024, 13:16 »
Am eu :D. Oli ai un loc rezervat :D
Daca mai e cineva mai sunt inca 2 locuri
O zi minunata <3

Offline Netedu Stefan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #5 : Duminică, 14 Ianuarie 2024, 16:46 »
Si eu sunt din Bucuresti si mi-ar placea sa merg cu voi . .  :applause:

Offline Corina Paula

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #6 : Duminică, 14 Ianuarie 2024, 20:21 »
Din județul Suceava, merge cineva? Și eu am nevoie de transport!

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 20 Ianuarie 2024, 16:04 »
Duracell, imi cer scuze, o sa merg cu o prietena am aflat ca vine si ea in excursie.
Multumesc mult!

Offline Netedu Stefan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #8 : Duminică, 21 Ianuarie 2024, 19:54 »
   Imi place c-am inceput din timp discutiile  :coolsmiley: Din cate inteleg ar mai ramane un loc. Dar trenul salveaza situatia in orice caz. Ma bucur sa aflu ca vin multe prietene  ::)  O0

Offline Duracell

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #9 : Marți, 23 Ianuarie 2024, 11:48 »
super fain ca vine si prietena Oli. Voi sunteti 2 persoane, eu si cu Stefan suntem 4. Nu vreti sa mergem impreuna?
Pt mine e in regula si sa merg eu cu masina si sa nu. Important e sa consumam cat mai putin  ;D. Ce parere ai?

@Stefan daca fetele au alta metoda de trasnport eu sunt in regula sa mergem si cu masina si cu trenul. Atat timp cat mai e cineva cu mine e perfecta oricare varianta.
O zi minunata <3

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1509
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #10 : Marți, 23 Ianuarie 2024, 13:09 »
Ca idee, pentru cei care intentionati sa veniti cu trenul: din Brasov exista un tren personal pâna la Zarnesti. Chiar langa gara din Zarnesti este o statie de taxi sau va dau eu numarul de telefon al unui taximetrist din Zarnesti care ne-a mai ajutat cu transferul.

Mai aproape de plecare, am sa va spun localitatile din care veniti, pentru eventuale grupaje auto.
Intre timp, pregatiti-va echipamentul montan recomandat, in special bocancii de drumetie de iarna si, foarte recomandat, crampoanele pentru zapada/ gheata.
Cine mai vine cu noi? *|*

Offline Netedu Stefan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #11 : Duminică, 28 Ianuarie 2024, 13:54 »
   Salutare. Ganditi-va voi Duracell, Oli si cine mai vrea sa vina din Bucuresti cu noi. Pentru mine trenul e masina mica  :coolsmiley: Salutari si ramane sa plecam impreuna nu ? Zi frumoasa  ^-^

Offline Marianty

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #12 : Joi, 01 Februarie 2024, 10:47 »
Buna ziua. Am avut un accident  la glezna si nu mai pot merge in excursie. Daca cineva vrea locul meu, va rog sa ma contactati la 0752525393 (raspund mai promp pe whatrsup). Multumesc. Marianty

Offline oli

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 249
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #13 : Joi, 01 Februarie 2024, 17:01 »
Buna Duracell, Stefan. Merg cu prietena mea care vine din Slobozia si ne reunim la Ploiesti. Abia astept sa ne vedem la munte!

Offline Duracell

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Piatra Craiului – Drumetii de iarna si voie buna. 23 - 25 februarie 2024
« Răspuns #14 : Vineri, 09 Februarie 2024, 13:04 »
Hei,

Între 15-20 feb voi fi cu acces limitat la internet.
Ștefan (și daca mai vrea altcineva sa vină cu noi cu mașina) mă poți suna cu o zi două înainte să văd de unde te iau >:D<
O zi minunata <3