Autor Subiect: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024  (Citit de 3027 ori)

0 Membri şi 16 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #30 : Miercuri, 27 Martie 2024, 15:54 »
Cu bucurie si placere Mihai!  Important sa stii si tu si ceilalti ca pentru mine a fost o vacanta minunata, petrecuta impreuna cu voi. Am sa revin cu gandurile, emotiile, cu fotografii din excursii, dar peste cateva zile, tot atunci cand am sa va transmit poze si filmulete.

Acum doar cateva lucruri la care m-am gandit in clipele de liniste si pe drumul de intoarcere.

Mereu am spus ca pentru a avea o vacanta cu adevarat reusita, in primul rand conteaza compania. Este esential sa fi inconjurat de oameni faini, sa calatoresti intr-o atmosfera relaxanta si placuta, sa poti gasi in grup persoane cu care sa rezonezi. Este ceva la ce sunt mereu atent: ca oamenii cu care mergeti in vacantele Singles Camp, sa fie cat mai compatibile cu voi.

Explic, pun bariere, filtrez si elimin continuu persoane care simt ca pot altera atmosfera unui grup. Si incerc sa ma asigur ca daca mai scapa cate cineva, care nu este in profil, sa poata fi cu usurinta "acoperit", astfel incat sa nu aiba efect neplacut in grup. Evident ca intr-un grup nu poti gasi doar persoane care sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine, este imposibil de obtinut asa o potrivire generala de profil. Tinta mea este sa gasiti cat mai multe persoane ca voi.

Si in acest grup, daca ati vrut si va place cu adevarat sa socializati cu siguranta ati avut cu cine. Si extrem de important: a fost in grup acel tip de oameni foarte deschis si vesel, care are puterea sa determine atmosfera generala. Care-si pune ampreta atat de hotarator intr-un grup, incat indiferent cati carpanosi si carcotasi ar fi, efectul acestora din urma este complet estompat. Starea de veselie pe care o determina, dilueaza si sterge aproape orice manifestare ciudatica.

Poate in alt context m-ar fi afectat anumite comentarii si reactii, dar aici, datorita atmosferei generale create, mi-au aparut si le-am perceput atat de diluate si slabe incat le-am putut ignora cu cea mai mare usurinta, fara sa ma intristeze in vreun fel. Chiar daca ma fac ca nu vad si nu observ, datorita excelentei atentii distributiva pe care o am, am vazut sau auzit cateva lucruri gratuite, din acelea pe care eu le pun in categoria carcoteli sau rasfaturi fara sens, fara argument. Poate in alt grup ar fi avut un oarecare efect, pt ca uneori cand cineva spune o prostie, se mai gaseste cate un "perete de ecou" pentru trasnaia spusa. Dar aici efectul la aceste prostioare a fost zero. Atitudinea celorlalti a fost atat de pasiva incat cei cu carcoteli s-au simtit jenati, au inteles ca e chiar aiurea ceea ce fac si au sfarsit prin a intelege ca nu e locul pentru asa ceva.

Am vazut si pe cei care au stat mai departe de grup ca in ultimele zile s-au apropiat de ceilalti, ca au facut tot posibilul sa recupereze timpul pierdut, realizand ca e pacat sa nu te bucuri de o astfel de atmosfera.

Bravo acestui grup minunat! 

Offline gmx

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 44
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #31 : Miercuri, 27 Martie 2024, 23:20 »
Buna seara, colegi de excursie,
A fost si a trecut ca gandul Maroc 2024! In putine cuvinte, dar totusi nu atat de putine  :giggle:, va multumesc pentru atmosfera creata, pentru timpul petrecut alaturi de voi si pentru experientele si modul in care le-am trait impreuna! Am cunoscut oameni noi si am intarit legatura cu cei pe care ii cunosteam mai de mult! E placut sa te simti confortabil, intre oameni care au aceleasi valori principale ca si tine si sa te bazezi si pe ei atunci cand ai nevoie sa iti refaci energia!
A fost o excursie cu de toate - calatorii, plaja, baie in ocean, incursiuni arhitecturale, experiente gastronomice, petrecere cu dans, cumparaturi in stil oriental, istorie, traditii si cultura! Totul condensat in 9 zile, dar intr-un ritm relaxat.
Multumesc, Gigi, pentru bucuria de a impartasi si cu noi cunostintele tale despre zona in care am fost, pentru grija ta de a ne simti cu totii bine si pentru modul in care ai organizat aceasta activitate! Conteaza enorm sa ai un insotitor care sa simta persoanele din grup, sa cunoasca bine zona excursiei precum si obiceiurile, oamenii si acele particularitati care pot face diferenta intre o simpla plimbare prin zona si un tur din care te intorci imbogatit cu emotii si experiente placute! Cu un astfel de insotitor, nici inerentele neprevazute, daca apar, nu mai sunt o problema!
Chapeau bas!

Offline Mtravel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #32 : Joi, 28 Martie 2024, 08:36 »
buna gmx

ne spui cine esti ?

multumesc,
mihai

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13265
Re: Farmecul Marocului. Culori si arome. 17 - 26 martie 2024
« Răspuns #33 : Joi, 28 Martie 2024, 19:57 »
Multi ma intreaba dupa cate o excursie, cum a fost grupul, cum l-am perceput. Uneori este complicat sa raspund, nu pt ca nu vreau sa supar sau sa ma pt ca ma feresc sa elogiez pt a nu crea senzatia unor cuvinte gratuite, ci pentru ca evaluarea mea este una umana, deci posibil subiectiva. Sunt cateva repere dupa care ma iau: omogenitatea de profil, anumite momente cheie petrecute in timpul excursiei, atitudini si reactii colective la anumite situatii si evident felul in care m-am simtit si eu. Trebuie sa recunosc, ca la un grup - chiar daca primele puncte sunt bifate in subconstient cu ok, daca in timpul excursiei, in loc sa fiu motivat sa urc emotional si sa pot oferi astfel maxim din mine, aud tot felul de gangaveli si carcoteli, care mai au si ecou la alti 2-3, atunci in mintea mea acel grup este "so and so" si arat cu mana pt a fi mai explicit. Deci chiar daca marea majoritate este faina, chiar daca am petrecut impreuna momente faine, chiar daca grupul este relativ omogen, daca sunt 2-3 care joaca din cand in cand ping-pong cu vorbe gratuite, cobor ca stare si la sfarsit de excursie sunt epuizat si am senzatia de nemultumire.

Imi vine acum in minte, ca alt exemplu, grupul de Zanzibar, cu care am fost inainte de a pleca impreuna cu voi in Maroc. Majoritatea au fost oameni foarte foarte faini, au fost destule momente exceptionale, deci ar fi trebuit ca la sfarsit sa simt ca la voi, sa ajung acasa cu zambetul pe buze. Acolo au fost insa 3-4 persoane care nu aveau nimic in comun ca profil cu tipul actiunii si asta a produs o anumita lipsa de omogenitate. Apoi in anumite momente care ar fi trebuit sa fie foarte faine, in loc sa ma relaxez si sa ma bucur, am avut parte de niste gratuitati de toata jena, care ma epuizau emotional si ma demotivau aproape complet.

Dau acum din casa, ar fi trebuit poate sa povestesc asta pe topicul de Zanzibar, nu pe acesta, dar aici mi-am deschis mai usor inima...

Era prima seara la Stone Town si dupa ce am impartit camerele, vine una si se protapeste la mine: "eu unde imi usuc costumul de baie, ca uite ca nu este balcon?! Eu mi le pun aici pe holul hotelului." Ii explic ca acest hotel nu are balcoane, pentru ca este unul de travel, nu resort, ca a fost descris in cuvinte si imagini, indicat inca de la lansare. Daca avea pasiunea si practica cititului, era simplu sa fie pregatita pentru a sti unde sta. Dar parea ca nu e cazul. Mai aud inca la doua-trei: "camere sunt mici tare". Pai da, daca vi de la un resort ca cel la care am stat la ocean) a caror camere aveau 30-35 mp, cand ajungi intr-un hotel de tip travel (alt tip nu sunt in Stone Town si by the way este unul dintre cele mai bune 3 hoteluri de acolo) ajungi la 20-22 mp, este firesc sa ti se para mai mici.

Ok, se stinge totul, dupa un refresh fac cu o parte din grup un tur al zonei apropiate de hotel, revin apoi si imi dau timp liber. Sun insa pe doi baieti care ramasesera la hotel si ii chem sa iesim la o bere la un restaurant pe apa. Ajungem acolo, ma bucur sa revad la o masa cateva fete din grup si ne alaturam si noi. Comand, incep sa ma destind si cand ma simteam mai bine, aud doua discutand iar de marimea camerelor. La doar doi metri de mine... :-\ Am sorbit dintr-o inghititura bautura si am plecat la hotel. De la una dintre participantele la discutie, aud dupa o zi un soi de nu stiu cum s-o definesc: "Da Gigi, nu e bine sa pui totul la suflet, ca si la pomana sunt carcoteli". Asa este, mereu o sa fie persoane nemultumite in primul rand de ele si mai apoi de tot ce este in jur, dar daca grupul in ansamblul lui este super, astfel de prostii debitate nemeritat, raman simple monologuri care se sting usor si nici nu mai reapar. Adica asa cum s-a intamplat la grupul vostru.

Cel mai bun reper ca un grup a fost super, ca s-a socializat mult, ca s-au format prietenii, este inscrierea in bloc la alte excursii. Imi vine acum in minte de exemplu grupul de Norvegia de acum 2 ani, in care din 8 participanti, pe 6 i-am reintalnit la excursia din Faroe de anul trecut.

Si ma uit acum la acest grup: am numarat astazi 8 inscrieri la Petrecerea de la Gura Raului. Ce inseamna asta? Ca a fost cu adevarat UN GRUP, ca s-au legat prietenii, ca s-a socializat la greu. Si ca va doriti sa va reintalniti cat mai repede in aceiasi formula, in Singles Camp. Asta este pentru mine, cel mai frumos cadou pe care il pot primi dupa o excursie. Conteaza bineinteles si atitudinea de la final fata de mine, felul in care va luati ramas bun, dar asta ca urmeaza sa va revad in bloc la alta excursie, inseamna enorm. Pentru asta muncesc la organizare, la program, de aceea sunt atent cand lansez ceva, de aceea sunt IN GRUP si nu pe langa el. Sa vad lumea la sfarsit fericita, multumita si ca s-au format niste punti intre oameni.

Inca o data, BRAVO acestui grup. Abia astept sa va reintalnesc!