Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 330587 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Raphaela

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #510 : Miercuri, 04 Mai 2011, 22:14 »
eu credeam ca spun TOTUL in doar doua cuvinte ...
iubeste neconditionat....
pai si placerea sadica de a reprosa ? cu ea ce facem ?
\pai gata cu reprosurile.... :P
S� nu legi niciodat� prietenie cu omul pe care nu-l po�i respecta.

Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #511 : Miercuri, 04 Mai 2011, 23:01 »
Dacă

(Elena Liliana Popescu)

 

Dacă s-ar putea vreodată

Să măsori nemăsuratul,

Să cuprinzi nemărginirea,

Să stai, străbătând neantul,

Să fii nici unul, nici altul.

 

Dacă s-ar putea vreodată

Neiubind să fii iubirea,

Nesperând să fii speranţa,

Nevorbind să fii vorbirea,

Negândind să fii gândirea.

 

Dacă s-ar putea vreodată

Să auzi neauzitul,

Să priveşti în nevăzut

Şi să afli neştiutul,

Ar urma iar începutul?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #512 : Miercuri, 04 Mai 2011, 23:08 »
Citat din: raphaela
Cei mai multi se plang ca nu sunt iubiti. Multi imi spun: "L-am iubit din toata inima, iar el nu mi-a raspuns niciodata iubirii". Dar daca l-ai iubit cu adevarat, de ce suferi ca el nu te-a iubit? Nu stiti oare ca iubirea adevarata nu asteapta NICIODATA, dar absolut niciodata, NIMIC in schimb. Ea este fericita ca se poate manifesta, ca se poate darui. Atat timp cat suferiti din cauza iubirii inseamna ca inca nu ati cunoscut iubirea adevarata.
poate oi fi eu de moda veche dar am pretentia ca intre mine si o ea sa fie o iubire reciproca. altminteri, o pot iubi frumusel in taina pe claudia schiffer, adorm cu gandul la ea si ma trezesc odihnit ca un copilas :)
a iubi pe cineva care te trateaza cu dosul mi se pare o iubire prosteasca. inteleg sa iubesc nebuneste, dar nu prosteste >:(

Offline Raphaela

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #513 : Joi, 05 Mai 2011, 07:02 »
Era o dimineaţă aglomerată la cabinet când, în jurul orei 08:30, intră un domn bătrân cu un deget bandajat. Îmi spune imediat că este foarte grăbit căci are o întâlnire fixată pentru ora 09:00. L-am invitat să se aşeze ştiind că avea să mai treacă cel puţin o jumătate de oră până să apară medicul. Îl observ cu câtă nerăbdare îşi priveşte ceasul la fiecare minut care trece.

Între timp mă gândesc că n-ar fi rău să-i desfac bandajul şi să văd despre ce este vorba. Rana nu pare a fi aşa de gravă… în aşteptarea medicului, mă decid să-i dezinfectez rana şi mă lansez într-o mică conversaţie. Îl intreb cât de urgentă este întâlnirea pe care o are şi dacă nu preferă să aştepte sosirea medicului pentru tratarea rănii… Îmi răspunde că trebuie să meargă neapărat la casa de bătrâni, aşa cum face de ani buni, ca să ia micul dejun cu soţia.

Politicoasă, îl intreb de sănătatea soţiei. Senin, bătrânul domn îmi povesteşte că soţia, bolnavă de Alzheimer, stă la casa de bătrâni de mai bine de 7 ani. Gândindu-mă că într-un moment de luciditate soţia putea fi agitată de întârzierea lui, mă grăbesc să-i tratez rana dar batranul îmi explică că ea nu-şi mai aduce aminte de 5 ani cine este el…

Şi-atunci îl întreb mirată: “Şi dvs.. vă duceţi zilnic ca să luaţi micul dejun împreună?“. Cu un surâs dulce şi o mângâiere pe mână, îmi răspunde: “E-adevărat că ea nu mai ştie cine sunt eu, dar eu ştiu bine cine este ea“.

Am rămas fără cuvinte şi un fior m-a străbătut în timp ce mă uitam la bătrânul care se îndepărta cu paşi grăbiţi. Mi-am înghiţit lacrimile spunându-mi în sinea mea: “Asta este dragostea, asta este ceea ce îmi doresc de la viaţă!… Căci, în fond, aşa este dragostea adevărată ?!… nu neapărat fizică şi nici romantică în mod ideal. Să iubeşti înseamnă să accepţi ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi şi ceea ce încă nu s-a întâmplat.”

Persoanele fericite şi împlinite nu sunt neapărat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care ştiu să facă ce-i mai bun din tot ceea ce au.

Viaţa nu înseamnă să supravieţuieşti unei furtuni ci să ştii să dansezi în ploaie !!
S� nu legi niciodat� prietenie cu omul pe care nu-l po�i respecta.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #514 : Joi, 05 Mai 2011, 08:26 »
Sunt singur cu mine. Sunt singur cu cafeaua si ploaia imi apare ca un zid ce ma separa si izoleaza de lumea care misuna in oras ca un musuroi de furnici. Duc instinctiv cana la gură în speranța că acest mic gest îmi va alunga tristețea ce mă tulbură. Buzele îmi tremură incontrolabil. Incleștez tâmplele, ochii îmi fug într-un colt, aerul țâsnește sacadat, încerc să înghit nodul ce doare. Și-mi vine să urlu, să tip să zbier.Picături aduse de o adiere cad și-mi alunecă pe obraji. Coboară încet lăsând dâre de mângâiere tristă și se pierd  în ceașca verde cu cafea. Sorb ultimul strop de amar, îl înghit și îl încui la loc în mine, caci in zadar aș urla, zbiera, țipa, căci nimeni, nimeni nu mă aude.

Și-mi șoptesc în gând că te iubesc și aș vrea o zi cu tine. Doar o zi și un sărut între o lacrimă de ploaie și buzele ce-mi ard de dorința desfătării. Doar un sarut ce atât de dulce îmi va lua durerea. Doar o zi să ne iubim cu dragoste fără să ne îndrăgostim. Și să fug apoi ca un actor spre un alt decor în care iar să mă frământ de dor.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #515 : Joi, 05 Mai 2011, 10:56 »
Fie ca moartea sa nu ne aiba decat beti morti de noi insine

In tine-mi pun toata speranta
Si-ti zic:
De-acum pentru mine fii totul,
Iar eu
Voi fi pentru tine acelasi ateu,
Ce-afara de tine nu crede-n nimic.
Fii totul -
Trecutul, cu mortii de ieri
Ce dorm la raspantii, de salcii umbriti,
Si ziua de maine, cu noii-veniti
Ce rad pe mormantul defunctei Dureri...
Spre norii de-arama, pe-naltele scari
Urca-vom -
Din goluri in goluri pribegi,
S-ajungem in tara in care sunt regi:
Nimicul,
Eternul,
Si-Albastrul din zari!...
Si-acolo,-n gradina in care nu cresc
Decat matragune,
Cucute
Si Laur,
Sorbi-vom cu sete din cupe de aur
Iubirea topita-n Albastrul ceresc!...
I. Minulescu

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #516 : Joi, 05 Mai 2011, 11:04 »
vi s-a pus un nod in gat fetelor ? v-a mancat pisica limba ? ;D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #517 : Joi, 05 Mai 2011, 11:05 »
In tine-mi pun toata speranta
Si-ti zic:
De-acum pentru mine fii totul,
Iar eu
Voi fi pentru tine acelasi ateu,
Ce-afara de tine nu crede-n nimic.
Fii totul -

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #518 : Joi, 05 Mai 2011, 11:12 »
In tine-mi pun toata speranta
Si-ti zic:
De-acum pentru mine fii totul,
Iar eu
Voi fi pentru tine acelasi ateu,
Ce-afara de tine nu crede-n nimic.
Fii totul -

pentru optimus sum? ;D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #519 : Joi, 05 Mai 2011, 11:13 »
NU !

pt suflet !

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #520 : Joi, 05 Mai 2011, 11:16 »
adica eu nu merit ? sarutmana de apreciere... :(

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #521 : Joi, 05 Mai 2011, 11:30 »
" Ştii cum este să te trezeşti în mijlocul nopţii, să strângi în braţe trupul fierbinte de lângă tine, să te cufunzi apoi în vise parfumate, să adormi cu zâmbetul pe faţă şi să te trezeşti "topit/ă" de sărutările lui/ei ? "


optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #522 : Joi, 05 Mai 2011, 11:35 »
stiu cum este...:) tu stii ?

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #523 : Joi, 05 Mai 2011, 11:41 »
" Ştii cum este să plângi prosteşte atunci când nu te sună jumătate de zi, ca mai apoi să te iubească toată viaţa? Ştii cum este atunci când vă certaţi, apoi îţi acoperă gură cu sărături şi ştii că îl/o vei iubi, cel puţin până la sfârşitul zilelor tale ? Ştii cum este să uiţi să urăşti, pentru că el/ea ţi-a arătat că iubirea este mai de preţ ? "

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #524 : Joi, 05 Mai 2011, 11:49 »
eu stiu ... ;) tu stii ?