Autor Subiect: Anunturi ale userilor  (Citit de 131819 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #255 : Sâmbătă, 26 Iunie 2010, 20:49 »
Gigi, daca din cei cca 5.000 de turisti care trec doar pe la tine, macar un sfert ar reclama starea drumului la primarul cel "destept" sau chiar mai sus, la judet, oare s-ar simti si s-ar misca ceva? Stii cum sunt astia incuiatii, poate fi drumul plin de cratere, ei spun ca daca nimeni nu s-a plins la ei (sau doar citiva "circotasi"), inseamna ca drumul n-are nimic :)

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #256 : Sâmbătă, 26 Iunie 2010, 23:39 »
.. il astept pe Saturnianu la Sibiu pentru a incepe modificarile de site pe care le-am comunicat

PS dupa mine, @Saturnianu este unul dintre putinii designeri de web-site-uri cu un bun gust impecabil ..bravo, @admin si @saturnianu! colaborarea voastra e o idee excelenta!

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #257 : Sâmbătă, 26 Iunie 2010, 23:41 »
Castig la Saliste, pierd la Sibiu.

@admin: ai nevoie de un avocat destept?

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #258 : Duminică, 27 Iunie 2010, 00:28 »
PS dupa mine, @Saturnianu este unul dintre putinii designeri de web-site-uri cu un bun gust impecabil.

Saru-mina pentru apreciere Carmen, ma faci sa rosesc  ;D N-as spune ca am un gust impecabil, ci doar un bun gust pe care incerc sa-l educ in permanenta si ca ma pricep suficient de mult cit sa pot invata sa ma pricep si mai mult ;) :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #259 : Duminică, 27 Iunie 2010, 08:34 »
Gata am definitivat cu Saturnianu structura noului site si al plaformelor de dialog locale si nationale. Peste cca o luna "o alta fata".
Referitor la drum: s-au facut adrese oficiale catre Ministerul Turismului, MAI, Prefectura, Consiliul Judetean, semnate de cca 50 persoane fiecare. Pt ca multa lume este afectata si revoiltata de ce face acest individ acolo. Nu o sa va vina sa credeti dar asa este: prefectura a raspuns cu textul justificativ care-l daduse chiar primarul, astfel incat aproape ne certa cum ne permitem noi taranii, sa-i tulburam linistea de edil cu asemenea probleme. Min Turismului asa cum era normal nu a raspuns, au probleme mult mai importante decat turismul, MAI a copiat raspunsul prefecturii, pt ca tot acolo a ajuns petitia noastra, iar Consiliul Judetean ne-a trimis o adresa prin care se explica faptul ca primaria nu este subordonata prefecturii. Corect, dar atunci cui naiba este subordonata o astfel de instutie? Nimeni nu poate face nimic in astfel de situatii? Decat prin procese lungi, obositoare si costisitoare si care iata asa cum v-am dat exemplu dau sentinte hilare, lipsite de logica?
Nimeni n-a facut cred nici o plangere catre primaria Saliste, am senzatia ca toata lumea stie ca aceste gesturi sunt fara efect, degeaba si nu merita efortul. Tin minte cand am fost la o sedinta Amnesty International, in Anglia, una dintre caile prin care se incerca mutarea sentinteti din executie in aceea de condamnarea pe viata pt un colonel rebel din Mexic, era transmiterea simultana a 20.000 de carti postale catre Ministerul Justitiei mexican. Desi stiau ca nu se poate obtine un efect important din asta, totusi o faceau. Noi in schimb, romanii, nici calea asta a sacaielii nu o mai abordam. Ne resemnam sa stam la tv si sa ne enervam pe noi si pe cei din jur cu "revolta" noastra impotriva taietorilor de salarii, de pensii, de impostori in politica, de imbogatiti prin furt...Nu stiu dar cred din pacate ca mamaliga nu o sa mai explodeze inca o data aici....

silviu

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #260 : Duminică, 27 Iunie 2010, 11:01 »
Citat din: admin
Negasind altceva de reprosat, decat construirea cuptorului de paine fara autorizatie, care desi este o constructie zidita, neavand fundatie nu necesita autorizatie.
poate nu-ti vine sa crezi, dar conf. legii 50/1991 (plus celelalte legi si ordonante care modifica si completeaza legea 50/1991), cuptorul este considerat anexa gospodareasca si ai nevoie de autorizatie de construire emisa in baza documentatiilor tehnice cu continut simplificat :D
Citat din: manfred
Daca eu si cu vecinul (altul), cu care ma inteleg excelent, am decis sa punem un gard intre noi, gard din plasa de sirma, fara fundatie,  care e problema? “
problema e ca iti trebuie o autorizatie pentru imprejmuire :D chiar si imprejmuirea provizorie are nevoie de autorizatie, iar prin gard de imprejmuire se intelege "inclusiv sarma ghimpata intinsa pe bulumaci, ori plantatii specifice" :D :D :D
in plus, planul de urbanism iti zice si cum sa fie gardul.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #261 : Duminică, 27 Iunie 2010, 14:54 »
Cred ca de aceasta lege s-au si prevalat cand au dat castig de cauza primariei, imi spunea ceva avocata in acest sens. Stupizenia mare este insa ca 99,99% dintre constructiile de acest gen nu au autorizatie si asta in mediul urban, darminte la sat, sau si mai mult,in padurea Cindrelului. Cine se gandeste ca o astfel de idiotenie votata sforaind in fotollii, are ecou in indepartatul Sibiel...Si nu stiu cine se poate gandi ca ai nevoie de o autorizatie construind asa ceva.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #262 : Duminică, 27 Iunie 2010, 15:27 »
Silviu, ai perfecta dreptate!

Avem niste legi absolut aiuritoare parca anume create pentru abuz!
Corect, cf. legii din RO orice gard are nevoie de autorizatie, chiar daca in propria curte decizi sa faci un gard, un tarc pentru caine sau gaini ai nevoie de autorizatie!
Chiar si un cioban in virf de munte are nevoie de autorizatie pentru a-si imprejmui oile!
Are vreunul? Nu! Pentru ca e practic imposibil, mai mare daraua decit ocaua.
Problema apare cind pe tine autoritate publica nu te deranjeaza ca cineva ocupa sau distruge un bun public ci te intereseaza mai mult lucrurile inofensive din curtile oamenilor!
Nu vezi si nu iei masuri impotriva lucrurilor grave, vile, blocuri de locuinte, palate, construite fara autorizatie si unele chiar pe domeniul public dar devii fiara cind gasesti un gratar construit in curtea omului!
N-as avea poate nimic impotriva sa le vinam si pe astea, dar DUPA ce am rezolvat lucrurile grave.

De vazut insa daca un gratar poate fi numit “constructie” si daca intra astfel sub incidenta legii 50/91. In cazul unui proces depinde de ce va zice expertul numit. Gigi?!
Daca da, se pot da milioane de amenzi si RO iese din criza! :)

Acum lasind gluma la o parte cine viziteaza Germania sau Austria isi poate da seama ca sint tari cu reglementari foarte stricte. E destul sa vezi ca toate constructiile, la oras sau la tara, au o anumita uniformitate, forma, inaltimea ferestrelor fata de trotuar, acoperisurile, etc., totul este reglementat astfel ca sa existe o armonizare intre ele.
Am undeva si formula de calcul a dimensiunilor pietrelor de mormint din cimitire, nici macar alea nu sint lasate la voia intimplarii! Cine are ocazia, sa viziteze un cimitir in aceste tari, ai senzatia ca esti intr-un parc!
Cu toate acestea va garantez ca nimeni nu are autorizatie pentru gratar, tarcuri de gaini (unde e permis sa tii gaini!) si alte prostii de genul asta. Dar Doamne fereste sa-ti construiesti casa cu 50 de cm mai inalta decit proiectul!. Chiar daca e izolata in mijlocul cimpului te pun sa-ti demolezi rapid acoperisul si s-o scurtezi. Cunosc personal un caz.
Ca sa nu ne impunem stachete atit de inalte cu tari din liga de sus am sa postez si niste exemple cu ce se intimpla in Turcia cu casele construite fara forme legale. Demolarea! Una este a fiului fostului prim-ministru.
N-am auzit de nicio demolare in RO in ciuda cazurilor absolut halucinante pe care le-am vazut.
Sintem prea ocupati cu cuptoarele de paine!  :D
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

silviu

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #263 : Duminică, 27 Iunie 2010, 16:23 »
Citat din: manfred
Nu vezi si nu iei masuri impotriva lucrurilor grave, vile, blocuri de locuinte, palate, construite fara autorizatie si unele chiar pe domeniul public dar devii fiara cind gasesti un gratar construit in curtea omului!
asta-i romania. mereu surprinzatoare ;D

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #264 : Duminică, 27 Iunie 2010, 16:42 »
asta-i romania. mereu surprinzatoare ;D

Din pacate nu prea mai e surprinzatoare ci mai mult dezgustatoare! :(
Se pare ca tot mai multi ajung la concluzia ca e din ce in ce mai greu de suportat.

Poate insa ca soarele va straluci intr-o zi din nou. Dar numai daca si cind ne vom implica si noi! :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #265 : Duminică, 27 Iunie 2010, 18:05 »
Seara bună umanilor, am ajuns şi eu ceva mai înainte acasă deşi intenţia mea era să mai ramîn şi astăzi pentru o mică plimbare prin cele păduri sibielene :) dar cum vremea a fost potrivinică şi ploua bacovian  :'( am luat-o spre Bucureşti. O scurtă escapadă tot am făcut pe drumul de întoarcere, cînd mi-am cocoţat Roşcovana pe o costişă (bag seama că ţine şi la offroad-eală gagica ;D), am parcat-o pe un mic tăpşan şi printre pîrîiaşele ce curgeau pe drumeag m-am dus la un pîlc de stejari (singurul din zonă, l-am rugat pe Gigi să mi-l arate, mulţumesc!) să culeg nişte frunzoase.

Aşa cum spunea şi @admin, am pus la punct structura noului site şi a platformelor de comunicare, deci se anunţă ceva schimbări la orizont... :)

PS: Cei care ajungeţi pe acolo (aviz "plecăreţilor" la Viena, am înţeles că înnoptaţi la Sibiel  ;)) şi aveti poftă de ceva dulce, încercaţi clătitele cu gem. Sunt bestiale, nici acasă n-am mîncat clătite aşa bune. Aseară am cerut două porţii şi cu greu m-am abţinut să nu mai cer şi azi dimineaţă una  :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #266 : Duminică, 27 Iunie 2010, 18:16 »
Aşa cum spunea şi @admin, am pus la punct structura noului site şi a platformelor de comunicare, deci se anunţă ceva schimbări la orizont... :)

Sa ne dai si instructiuni de utilizare.... ;D

PS: Cei care ajungeţi pe acolo (aviz "plecăreţilor" la Viena, am înţeles că înnoptaţi la Sibiel  ;)) şi aveti poftă de ceva dulce, încercaţi clătitele cu gem. Sunt bestiale, nici acasă n-am mîncat clătite aşa bune. Aseară am cerut două porţii şi cu greu m-am abţinut să nu mai cer şi azi dimineaţă una  :D


Clatite cu gem ... preferatele mele! :D

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #267 : Duminică, 27 Iunie 2010, 19:50 »
Aşa cum spunea şi @admin, am pus la punct structura noului site şi a platformelor de comunicare, deci se anunţă ceva schimbări la orizont... :)

Sa ne dai si instructiuni de utilizare.... ;D

Nu e nimic de speriat!  :)
Va fi un format nou, mai bine structurat, dar si cu functionalitati suplimentare.
Speram si mai atractiv!
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #268 : Duminică, 27 Iunie 2010, 20:18 »
Apropo de ce spunea Gigi, despre nepăsarea şi imbecilismul autorităţilor:

"Timp de 16 ani am avut împreună cu familia mea o pensiune pe lângă Arad. Am avut 7 camere pentru turiști. Sub toate guvernele şi toate partidele a trebuit să contribuim la fondurile de spagă ale inspectorilor de la Garda Financiară, care își făcuseră obicei să ne viziteze regulat. O dată când am refuzat să plătim, ni s-a dat o amenda de 10 ori mai mare decât taxa de protecție. Când i-am chemat înapoi, ne-au zis: “ei, vedeți ca puteți sa fiți înțelegători?”.

Anul trecut a fost dezastru. N-au mai venit turiști, cheltuielile au crescut şi practic eram în faliment. Am scăzut preţurile dar degeaba. Şi peste şpăgi a venit şi statul cu forfetarul. Atunci m-am hotărât să termin. Am luat ce bani mai aveam, am lichidat tot şi am cumpărat o proprietate în Ungaria lângă Pecs. Aici terenul costă doar 500 de euro metrul pătrat (in România costa 700 de euro). Dar cel mai mult mi-a plăcut atitudinea autorităților. M-au ajutat cu absolut orice. Pentru că nu citeam maghiara bine, au trimis pe cineva de la Primărie să mă ajute să citesc actele necesare şi să le completez. Mi-au spus: “doamnă, e în interesul nostru să vă deschideți o afacere aici. Nu vedeți ce criză e?”. Autoritățile sunt vesele, prietenoase, nimeni nici nu visează să te amenințe.

Acum am flux permanent de turiști. Culmea este că vin mereu chiar din Ardeal de la mine. Preferă să-şi facă aici concediile, pentru că e mai ieftin şi mai civilizat. Așa că mă mai uit la televizor la cei din București, cum se sfâșie între ei ca câinii (cu Băsescu, cu bugetarii, cu PSD, cu PNL) şi mă bucur că am scăpat din nebunia lor. Puţin îmi mai pasă aici de ei. Bine că am scăpat. Trebuia să plec de mult."


Restul articolului, aici: http://standard.money.ro/macro/romani-imbogatiti-va%E2%80%A6in-ungaria-din-ciclul-oriunde-e-mai-bine-ca-acasa-8375.html

Autorităţile de la noi, începînd cu preşedintele şi terminînd cu ultimul funcţionăraş cu oarecare putere de decizie, sunt incapabile să priceapă că pentru a avea un buget bogat înseamnă să ai cît mai mulţi agenţi economici capabili să-şi plătească contribuţiile. Ori pentru asta, trebuie să-i ajuţi DEZINTERESAT, nu pe cumetrii politice, şi să le creezi condiţiile optime pentru a-şi dezvolta afacerile. În nebunia lor, autorităţile noastre fac exact contrariul, alungîndu-i, nu mai raţionează că prin această atitudine practic îşi taie singure craca de sub picioare, reducînd sursa de venit care reprezintă inclusiv salariile lor.

Autorităţile altor ţări au înţeles că soluţia corectă pentru a trece prin criză şi a asigura bunăstarea bugetului, şi implicit a lor, nu e aceea de a lua tot ce se poate de la puţinii care mai au ceva de dat, ci de a atrage cît mai mulţi pe care să-i ajuţi să aibă ceva din care să-ţi poată da şi ţie. Şi tot ceea ce au oferit aceste autorităţi e respect şi tratament civilizat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Anunturi ale userilor
« Răspuns #269 : Duminică, 27 Iunie 2010, 20:55 »
Saturni – Romania este totusi tara tuturor posibilitatilor -  coruptie, somaj, inflatie ,etc- asa ca ce sa ne mai mire incapacitatea autoritatilor de a atrage investitii, de a asigura un mediu legal stabil.

Mai bine majoram TVA-ul ! Alta gaselnita!