Autor Subiect: Horoscop  (Citit de 206614 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Horoscop
« Răspuns #720 : Marți, 09 Octombrie 2012, 01:37 »
ca sa vezi. amandoua balanta asc. balanta, amandoua maritate indelung cu un rac. coincidenta, nu gluma. daca-mi spui si ca asc. lui era scorpion, nush' ce sa mai cred. :)
al meu era cald si familist. confirma trasaturile atribuite zodiei. altele nu functionau intre noi. first of all: comunicarea, care era zero taiat in 10. este o fire secretoasa si ermetica.
Mica, am calculat: ascendent scorpion.
Mi-a trecut o clipa prin minte ca e caz de bigamie :)
Caldura poate a existat la inceput, sau poate o manifestare mai tandra a simtului de posesie. Ma sufoca, aveam impresia ca imi invada sufletul, fara a-mi lasa nicio bucatica a mea. Si o lipsa de empatie, care facea comunicarea dificila. Poate ca este caracteristic balantei sentimentul de libertate, dar obisnuinta si poate speranta ca se va schimba...desi doar tu poti sa te schimbi.
Coincidenta: acum este tot cu o balanta, nascuta in aceeasi zi cu mine...:)
Cel putin soacra-mea, care are 83 de ani, nu va avea probleme in a-si aminti care este ziua de "uraturi."

Si referitor la coincidente, nu-mi amintesc cine a spus: "Coincidentele sunt actiunile anonime ale lui Dumnezeu".   

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Horoscop
« Răspuns #721 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:09 »
Excelent horoscopul sanatatii zodiilor ! Multumesc, Mica !  :flori:
Da' ai observat ce zice la sfarsit la balanta (si doar la balanta ...) ?? -"balanta trebuie sa inteleaga ca poti fi om intreg si fara o jumatate alaturi"   hmmmm...  ???
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #722 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:16 »
Excelent horoscopul sanatatii zodiilor ! Multumesc, Mica !  :flori:
Da' ai observat ce zice la sfarsit la balanta (si doar la balanta ...) ?? -"balanta trebuie sa inteleaga ca poti fi om intreg si fara o jumatate alaturi"   hmmmm...  ???

da, Del. chiar asa e, fiindca in general balantele functioneaza cel mai bine in cuplu si, nestiind ca pot si fara, se tem de ipostaza singuratatii. tanjesc dupa echilibru chiar si in raportul yin-yang. Poti fi om intreg, dar (totusi) singur... :)
ma uitam acum la clipul melodiei lui John lennon, pe care l-am postat ieri. Si John Lennon si Adrian Pintea, nascuti in aceeasi zi cu Lili si cu mine, au avut parte de cate o iubire absolut speciala. Noi de ce n-am gasi, Lilule? Ii lasam pe baieti sa castige?  :)

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #723 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:23 »
da, Del. chiar asa e, fiindca in general balantele functioneaza cel mai bine in cuplu si, nestiind ca pot si fara, se tem de aceasta ipostaza. poti fi om intreg, dar (totusi) singur... :)
ma uitam acum la clipul melodiei lui John lennon, pe care l-am postat ieri. Si John Lennon si Adrian Pintea, nascuti in aceeasi zi cu Lili si cu mine, au avut parte de cate o iubire absolut speciala. Noi de ce n-am gasi, Lilule? Ii lasam pe baieti sa castige?  :)
ii las detasat sora 13...fara nicio apasare. sa castige. nu toti avem norocul asta. pentru ca-i mare norocdaca e. ...si inca ceva sora 13: p'afara-i vopsit gardu'....poza arata intr-un fel la preafericitii astia..... eu chiar am realizat cat sunt de intreaga si fara o jumatate alaturi. ca o jumatate, daca nu-i ce trebuie, face atata rau si atatea ravagii...ca mai bine lipsa, lipsa, lipsa.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #724 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 11:30 »
eu chiar am realizat cat sunt de intreaga si fara o jumatate alaturi. ca o jumatate, daca nu-i ce trebuie, face atata rau si atatea ravagii...ca mai bine lipsa, lipsa, lipsa.
si eu am realizat, dar n-a fost usor. ne-am invatat lectia, Lil. Acum eu zicem sa le demonstram baietilor ca putem si noi.  :)
La Pintea stiu eu ca n-a fost gardul vopsit. S-au iubit enorm si s-au inteles minunat, in ciuda marii diferente de varsta.
Si nici la Lennon nu cred ca a fost o chestiune de imagine. stii bine ca avem o structura carteziana de tipul "ce-i in gusa si-n capusa". Se vedea ca se iubeau sincer.
De remarcat ca la ambele perechi de care vorbesc se verifica un lucru de care am tot auzit: acela ca in cuplurile cu adevarat potrivite, partenerii seamana fizic foarte mult.

Caroline

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #725 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 12:08 »
Lenon si Pintea - doua idealuri ale adolescentei mele.  ;)
Ar fi ceva de spus aici, care (cred eu) scapa unei balante: niciuna din cele doua iubiri nu au fost relatii conventionale. Dimpotriva, au fost iubiri care au sfidat lumea sau ceea ce lume spune despre un cuplu ca ar trebui sa fie. Asta e o lectie pe care eu am invatat-o de curand (inclusiv de la Delia, pe langa experienta personala): nu respinge iubirea de dragul unei idei preconcepute de iubire, careia toti ii suntem mai mult sau mai putin tributari, prin educatie.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #726 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 12:13 »
mai pune-l si pe Pitis care era nascut pe 4 octombrie.  ;) toti trei au fost personalitati foarte speciale, total neconventionale.
si nu, draga carol, balantei de care spui  ;) nu-i scapa absolut deloc acest aspect si, exact ca si lor, putin ii pasa de gura si tiparele lumii.
E fidela simtirii ei, nu tiparelor de vreun fel. A renuntat pentru ca relatia era toxica. E drept ca a ramas cu usa inchisa iubirii, dar poate o va deschide daca va veni omul potrivit.
subscriu neconventionalului.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #727 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 12:26 »
mai pune-l si pe Pitis care era nascut pe 4 octombrie.  ;) toti trei au fost personalitati foarte speciale, total neconventionale.

Pitis e unul din idealurile mele de barbati.  :crazy2:
Poate ar trebui sa ma reorientez catre Balante...  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #728 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 12:41 »
am cautat pe net sa vad ce zodie era oko yono si...surprize, surprize. era varsator (18 februarie). iata, se confirma: relatia varsator-balanta este ideala. La mine a avut premise maxime (compatibilitate ridicata) si reusita minima. Era toxica dpdvd emotional. Si am convingerea ca nu mergea din cauza ascendentului lui, care era nascut pe 15 februarie (aproape ca oko. sa fie numai o coincidenta? ). :)
Si prietena mea cea mai buna, de-o viata intreaga, e n. pe 17 februarie.
V-as mai spune ca, daca as fi avut talentul de a compune muzica si textu-i, Imagine as fi creat.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #729 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 12:49 »
Pitis e unul din idealurile mele de barbati.  :crazy2:
Poate ar trebui sa ma reorientez catre Balante...  ;)
Fi-miu e nascut in the same day cu Pitis, doar ca e cam mic pentru tine. Taman ce si-a serbat majoratul.  :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Horoscop
« Răspuns #730 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 13:21 »
Sper sa nu supar pe nimeni , dar pt. mine horoscopuL este un mod de a limita relatiile.Pun o intrebare celor care se pricep la horoscop. Daca  intalnesti o persoana cu care comunici f. bine si iti dai seama ca ai putea avea o relatie,dar dpdv.al astrelor, al horoscopului esti putin compatibil.ce faci?. :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #731 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 13:33 »
nu superi pe nimeni. fiecare este liber sa simta si sa gandeasca ce vrea.  :)
eu cred ca astrologia poarta niste adevaruri in ea fiindca timp de 30 de ani am urmarit personalitatile celor din jur raportandu-le si la zodiile lor si am observat (asadar cu suport statistic) ca exista niste trasaturi / temperamente dominante pentru diversele zodii. Cred ca poate fi o forma de cunoastere. Nu am avut timp sa aprofundez insa cred ca un astrloog cu adevarat bun poate deslusi foarte multe intr-o harta astrala.
Statistic vorbind, compatibilitatea mea cu zodiile de aer, de exemplu, este o realitate de necontestat si n-a fost nicidecum vorba vreunei prejudecati in sensul "convingerilor astrologice".

Intrebi tu:
Daca  intalnesti o persoana cu care comunici f. bine si iti dai seama ca ai putea avea o relatie,dar dpdv.al astrelor, al horoscopului esti putin compatibil.ce faci?

Dau credit simtirii, intuitiei si ma straduiesc sa nu tin cont de posibilul cliseu pe care mi l-am format despre zodia lui. Pana la urma, cum spui tu, intuitia are glasul cel mai onest. Si stiu ca exista si exemplare atipice pentru zodia lor, asa ca nimic nu este exclus.

Insa, in mare, determinarile astrologice sunt evidente pentru mine, care le-am observat cu atentie, inca din liceu, . :)

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Horoscop
« Răspuns #732 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 13:54 »
Ai dreptate,cred ca pt mine, abordarea relatiilor din punct de vedere ,,horoscopic,,este o problema, eu o percep f. limitata,ca si ceva ce involuntar mi se impune, ma frustreaza de propria mea libertate,subconstient ma simt manipulata :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Horoscop
« Răspuns #733 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 14:00 »
Emi, nu-ti impune nimeni nimic. Pentru mine s-a conturat ca o realitate de care poti tine sau nu cont. Ma orientez putin dupa niste lucruri care mi s-au cristalizat ca avand grad mare de adevar, dar ma straduiesc sa nu cad in "cliseizare" (exista tendinta asta, intr-adevar). Problema e ca de cate ori n-am tinut cont de niste lucruri, experienta ulterioara mi le-a reconfirmat. Poate pentru ca sunt o balanta destul de "pura" din punct de vedere astrologic, deci mai putin "amestecata", asa cum sunt majoritoatea oamenilor.  :) Insa, desigur, exista particularitati astrologice, pozitii ale astrelor, pentru fiecare om in parte, care nu pot fi prinse in trasaturile "medii" ale unei zodii. Suntem unicate, totusi.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #734 : Miercuri, 10 Octombrie 2012, 14:02 »
Abordarea relatiilor din punct de vedere al astrologiei, esto o utopie. Mai prozaic spus, o statistica. Care merge la nivel macro, dar la nivel micro, regula este confirmata/infirmata de o gramada de exceptii.
Astrologia ne furnizeaza un potential statistic semnificativ. Daca decidem sau nu ca o medie caldutza este potrivita sau nu pentru noi sa o materializam, sau daca decidem sa mergem impotriva curentului, este decizia noastra. Restul e statistica...