Autor Subiect: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile  (Citit de 418650 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #60 : Joi, 08 Aprilie 2010, 13:46 »
cred ca ar fi bine intradevar sa dam atentie si titlurilor topicurilor unde potam, sa incercam sa fim la obiect.

 :D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #61 : Joi, 08 Aprilie 2010, 13:46 »
postam*

cameliagabriela

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #62 : Joi, 08 Aprilie 2010, 14:05 »
eu sunt RAC (n. 27.06.1976)
onomastica: de Florii - Camelia
                  sf Mihail si Gavril  - Gabriela
sic ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #63 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:21 »
Hai c-am ajuns şi p-aici să mă dau în stambă. Deci, eu, vărsător, 6.02.1974. Onomastica pe 23 aprilie (Sf. Gheorghe), fiindcă mă mai cheamă şi George

carmentoma

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #64 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:28 »
Hai c-am ajuns şi p-aici să mă dau în stambă. Deci, eu, vărsător, 6.02.1974. Onomastica pe 23 aprilie (Sf. Gheorghe), fiindcă mă mai cheamă şi George

      Cred ca procesez mai greu! ;D ??? :o Cu ce te dai in stamba? Sau noi, daca am spus toate astea inaintea ta ??? ;D ::) :o, ne-am dat in stamba?!? Ca nu ma lamuresc!!!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #65 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:31 »
Carmen, scuze. Am uitat sa pun ghilimele de rigoare. Trebuia să fie mă dau în "stambă" :)

carmentoma

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #66 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:34 »
Carmen, scuze. Am uitat sa pun ghilimele de rigoare. Trebuia să fie mă dau în "stambă" :)


 In acceptiunea mea, expresia "a te da in stamba" ar insemna ceva gen "a te face de ras" sau "a deveni ridicol"  (ceva de genul) De asta n-am inteles ce vrei sa spui! Chiar cu ghilimelele de rigoare! Facem analiza pe text!! ;D :D :o

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #67 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:44 »
In acceptiunea mea, expresia "a te da in stamba" ar insemna ceva gen "a te face de ras" sau "a deveni ridicol"  (ceva de genul) De asta n-am inteles ce vrei sa spui! Chiar cu ghilimelele de rigoare! Facem analiza pe text!! ;D :D :o

Prea multă analiză nu face bine. Been there, didn't like it!  ;D Dar nu mă provoca la analize că pot face d-astea. Şi, dacă e s-o iau, mă fac un pic şi de rîs. De ce? Păi George provine de la Gheorghe care, la rîndul său, se trage din grecescul "ghiorgios" care înseamnă "lucrător al pămîntului", "ţăran". Şi ştim cît de mult e cunoscut cu sensul său peiorativ. Cum e asta ca analiză pe text?  ;D :D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #68 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:46 »
Era "ghiorghios" acolo...  :)

marcutza

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #69 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:47 »
amintiri si surprize de neuitat aveti de povestit caci asa scrie in titlul topicului  ;) si ma refer la zile de nastere, zile onomastice :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #70 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:48 »
Opa, a apărut @marcutza să ne tragă de urechi. Run for your life!  :D :D :P

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #71 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:52 »
@marcutzo, n-am astfel de amintiri. S-au petrecut demult şi le-am uitat :)

marcutza

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #72 : Joi, 08 Aprilie 2010, 15:57 »
am inteles  ;)

carmentoma

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #73 : Joi, 08 Aprilie 2010, 16:02 »
In acceptiunea mea, expresia "a te da in stamba" ar insemna ceva gen "a te face de ras" sau "a deveni ridicol"  (ceva de genul) De asta n-am inteles ce vrei sa spui! Chiar cu ghilimelele de rigoare! Facem analiza pe text!! ;D :D :o

Prea multă analiză nu face bine. Been there, didn't like it!  ;D Dar nu mă provoca la analize că pot face d-astea. Şi, dacă e s-o iau, mă fac un pic şi de rîs. De ce? Păi George provine de la Gheorghe care, la rîndul său, se trage din grecescul "ghiorgios" care înseamnă "lucrător al pămîntului", "ţăran". Şi ştim cît de mult e cunoscut cu sensul său peiorativ. Cum e asta ca analiză pe text?  ;D :D

      Vezi: unde dai si unde crapa! Eu ma simteam cu musca pe caciula ca am deschis topicul! Credeam ca era vorba ca eu m-am dat prima in stamba! Si cand colo, tu cu numele!! Parerea ta! Numele e foarte frumos! George e si mai frumos (numele, ce credeai!  ;D) Unii ne inflamam, cum zicea cineva pe aici, cam repede?!??? ;D :D :-*

Saturnianul

  • Vizitator
Re: La multi ani! - Urari pentru toate ocaziile
« Răspuns #74 : Joi, 08 Aprilie 2010, 16:10 »
Carmen, nu m-am inflamat chiar deloc. Ai să fii surprinsă cred la întîlnire că nu mă enervez/inflamez aşa uşor. Doar că îmi place să intru în jocuri de genul ăsta şi profit de ocazii. Iar analiza pe text e o provocare pentru mine  ;D