Autor Subiect: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015  (Citit de 37318 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline maya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #60 : Marți, 28 Iulie 2015, 20:27 »
Superba excursie! Sa aveti timp frumos si sa savurati fiecare moment! Drum bun si distractie placuta!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #61 : Miercuri, 29 Iulie 2015, 08:51 »
Desi cald, nu e mai "fierbinte" decat anul trecut in septembrie...

Maine cand ajungem noi sunt in jur de 36 grade, spre seara insa temperatura scade, o sa fie in jur de 32 grade. Am ales un traseu care sa nu va expuna direct in soare, se poate merge fara disconfort...Chiar daca veti simti un pic caldura...

O sa plecam din hotel la 16.30 si mergem pe jos pana in zona centrala, asa cum scriam in program nu sunt mai mult de 1.2 km, deci lejer 20 minute. Apoi ne indreptam spre Albaicin cartierul maur si urcam pe jos pana la Mirador (panorama) San Nicolas. De jos din centru, pana sus in zona de belvedere sunt la fel in jur de 1.3 km, dar e un pic de panta. Cei care se stiu nepregatiti fizic sau pe care-i afecteaza caldura au alternativa autobuzului care urca din centru pana la Nicolas. Si ne asteapta acolo...

Asa cum explicam, pana in jur de  17.30 nu o sa avem o oprire de grup pt masa. Atunci o sa avem o pauza in zona Bib Rambla, o piata cu mai multe restaurante, de unde puteti alege ce doriti sa manancati. Avem o ora la dispozitie pt masa, la 18.30 plecam spre San Nicolas. Doua ore pt urcat, coborat si la 20.45 ne asteapta show-ul de flamenco. Am facut rezervarile, in autocar o sa aflu cine merge si o sa strangem banii. Show-ul dureaza cca 1 ora, ne indreptam apoi spre hotel. Cei care nu vin la show pot ramane in oras pana la terminarea acestuia si mergem impreuna, sau pot alege sa mearga singuri direct spre hotel. Este foarte simplu, sunt doar 3 strazi de parcurs.

Imbracati-va lejer, adaptat caldurii, luati-va cu voi peste tot unde mergeti apa. Sa aveti un mic rucsacel sau ceva pe spate in care sa va puneti "rezerva". Cei care aveti probleme medicale si nu uportati caldura evitati sa stati prea mult expusi. Dimineata micul dejun la fiecare hotel este foarte bogat si variat. Dar alegeti doar ceea ce este adecvat a se consuma pe caldura. In oras mancaruri usoare, gazpacho, paella, nu tocanite sau fripturi...Stiu sunt foarte bune in Spania, dar riscati...

Vineri o sa avem un program comun de la 9.30 - 12.30, atunci o sa fie 23 dimineata si spre 31 de grade cand terminam turul. Dupa tur este liber pt masa, shopping si refresh la hotel - pana la ora 15.15, cand ne reintalnim pt a merge la Alhambra. Foarte important sa fie toata lumea la acea ora in fata hotelului, autocarul si grupul nu pot astepta, pt ca daca se pierde ora de intrare in complex, ratam cu totii vizitarea. Deci nu asteptam peste aceasta ora pe nimeni! Dupa amiaza o sa fie cca 32 de grade, dar traseul este in zona umbrita, avem si multe intrari in interior unde este racoare, asa ca nu o sa resimtiti prea tare caldura.

Urmatoarea zi, sambata la Cordoba tempertura scade fata de ceea ce este acum acolo si ajunge pana la 35 de grade. La fel ca in Granada am sa fac in asa fel incat sa nu mergeti decat minim prin soare. Spre seara cand o sa fie spectacolul ecvestru o sa fie mai racoare...

Vreau sa nu va speriati de caldura, deja multi sunteti obisnuiti cu temperaturi mai mari din tara si am sa am mare grija sa nu aveti probleme si s nu suferiti de caldura. Anul trecut a fost mult mai cald si ne-am strecurat destul de bine, asa ca acum cand temperaturile sunt mai mici - va fi mai simplu. Doar ca si voi trebuie sa tineti seama de recomandarile mele.

Sa ne vedem cu bine maine pe aeroport. In cateva ore eu plec spre Bucuresti...

Si nu uitati sa lasati orice problema acasa! Ok?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #62 : Joi, 06 August 2015, 15:53 »
Sunt din nou cu un grup tare fain! Chiar daca sunt diferente de profil, de gusturi, de dorinte, am simtit toleranta, intelegere si amabilitate...Pentru un grup de 31 de persoane este ceva exceptional sa te armonizezi atat de bine! Nu perfect, aceasta ar fi imposibil, dar suficient pt a asigura confortul tuturor si atat cat este necesar pentru ca flexibilitatea pe care o acord sa nu se transforme in detasari de grup...Sunt jumatate noi si jumatate vechi insa nici asta nu a afectat cu nimic...Sunt convins ca din vacanta asta toti au sa plece mai bogati cu cel putin cate un prieten! De fapt asta este tinta proiectului Singles Camp, pt asta tot efortul meu de organizator, insotitor, ghid si ...participant. Vreau ca lumea sa aiba pe langa o vacanta frumoasa, cu lucruri interesante de vazut, cu hoteluri bune, sa vina acasa detasat, relaxat si cu noi prieteni.

Prima oprire, Hotel Saray 4* locul in care "tragem" in fiecare an...












Prima seara a fost o plimbare in zona centrala, la fel cum am procedat in fiecare an in Granada. O trecere in revista a obiectivelor principale: Catedrala de Encarnacion Granada, Capela regilor crestini, Coral de Carbon, Primaria...Apoi dupa o masa in Bib Rambla si o prezentare a ceaiurilor andaluze, un spectacol de flamenco.



Dupa, pe malul raului Daurro si incet - incet in sus pana la San Nicolas mirador, in inima cartierului maur Albaycin. De acolo, privelistea spre Alhambra si Generalife e absolut minunata...







Am coborat pe stradute inguste pline de farmec comercial...



si la 22.00 eram in pat...Urma o zi plina si deja se implineau vreo 14 ore fara somn...

 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #63 : Joi, 06 August 2015, 19:59 »
M-am oprit un pic din scris, pt cateva sardele la gratar si o cafea...Revin acum povestindu-va de a doua zi de excursie. Care a inceput cu vizitarea unui obiectiv neinclus in program, dar pe care am tinut sa-l arat pt a se intelege mai multe lucruri. Este vorba de Palatul Madraza, altadata scoala musulmana, apoi primarie a Granadei pt ca acum sa fie sediu al Universitatii. Interesanta prezentarea ghidei, detaliile despre culorile Alhambrei, despre arhitectura mudejar, un stil ce imbina arta maura cu simboluri crestine. Daca maurii nu permiteau imagini de animale, pasari sau oameni ci doar geometrie, crestinii au adaugat acestui stil elemente zoomorfe...Ce a iesit este de-a dreptul spectaculos si poate fi admirat si azi in cateva locuri din Andalusia.






Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #64 : Joi, 06 August 2015, 20:13 »
Urmatorul obiectiv de data aceasta anuntat si rasanuntat pt ca face parte din cele majore de vazut in Andalucia: Capela Regilor Catolici, locul in care sunt inmormantati Fernando si Isabel, Juana la Loca si sotul ei Felipe cel Frumos...




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #65 : Vineri, 07 August 2015, 09:51 »
Imi continui povestea, asta dupa ce am sters postarea cuiva inscris acum 2 ani si care nu a mai ajuns cu noi in excursie...Chiar nu-si avea locul aici si chiar daca sunt in generak o persoana permisiva nu admit subiectivismele si rautatea. Vad ca omul nu a avut timp doi ani sa inteleaga si sa se informeze cum functioneaza lucrurile intr-o agentie... Si nici ca Generali asigurari nu este compania noastra. Renuntarile - indiferent de natura sau cauza se supun clauzelor contractuale dintre agentie si turist, acesta din urma fiind penalizat - asa cum a fost informat in prealabil si este stipulat. Agentia plateste biletul de avion, hotelurile, mijloacele de transport in baza unei inscrieri/rezervari facute de turist. Cu ce este vinovata de problemele aparute unilateral nu inteleg, nici de ce ar trebui sa platim noi costurile ce decurg dintr-o renuntare. Nici o agentie nu face asta...Asigurarea storno d-le Marian acopera intotdeauna  - si am avut multe cazuri deja  - cazurile speciale, cele consemnate pe polita. Vina nu este a noastra ca nu ati fost despagubit - poate nu ati prezentat ce trebuie, sau la timp, nu stiu exact ce s-a intamplat - este prima oara cand aud asta. Sunt surprins de situatie...Si mai mult pt ca supararea apare acum dupa 2 ani, timp in care intre timp v-ati mai inscris... ::) ??? :-\
 
Referitor la renuntare, cred ca am scris aici de zeci de ori, este specificat clar si pe site - aveti posibilitatea rar oferita de agentii sa va gasiti usor inlocuitor. In Singles Camp sunt peste 6000 de persoane, cererea de locuri este cu mult mai mare decat putem noi oferi, deci aproape sigur ca se gaseste cineva in loc. Trebuie doar anuntat pe forum - nu de noi - ci de cel care face renuntarea si de un pic de implicare din partea acestuia in a coresponda cu persoana inlocuitoare. Supararile pentru pierderea avansului in conditiile in care nu se face nimic pt recuperare sorry dar nu nu sunt obiective si corecte...

Am trecut peste partea asta mai putin placuta si revin la vacanta noastra...Am ajuns la una dintre cele mai impresionante catedrale din Europa, Catedral de la Encarnación, arhiepiscopia Granadei.










Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #66 : Vineri, 07 August 2015, 15:31 »
Dupa o baie intr-o mare limpede cristal si calda de nu-ti mai vine sa iesi, din nou in fata calculatorului...pt a continua.  :)

Dupa amiaza aveam Alhambra, poate cel mai important obiectiv turistic din Andalusia, asa ca ne-am retras spre hotel...care seara arata cam asa...dar nu culcat... :)




Coral de Carbon - cel mai vechi element de arta islamica


Primaria din Granada


Porta Real

De aici incepe povestea Alhambrei, acolo unde Seherezada i-a povestit sultanului timp de 1001 de nopti...Am scris si eu aici pe forum, nu chiar 1001 de file dar oricum foarte multe. Este un obiectiv care m-a impresionat prin grandoarea, istoria si arhitectura sa.

Cateva din zecile de fotografii facute acolo, incepand cu Generalife:


























De la acest fruct si-a luat numele Granada (rodie = granada in spaniola)

Granada vazuta din Alhambra:











Seara dupa vizitarea Alhambrei o mancare delicoasa la restaurantul de langa hotel...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #67 : Luni, 10 August 2015, 11:19 »
Imi doream sa postez mai multe "de la fata locului" dar din pacate internet-ul era limitat la 2Mb si nu am reusit mare lucru...Acum sunt in pregatiti mari pt Azore, am doar 3 ile la dispozitie si mai am si alte probleme admistrative, asa ca mi-e greu sa ma intorc aici. Desi mi-ar fi placut, a fost un grup tare bun si placut de calatorit cu el... :)

Am transmis un Email cu fotografii tuturor celor care au participat. Vine ca link wetransfer de pe office@sibiel.eu. Cine nu l-a primit sa-mi scrie Email.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #68 : Marți, 11 August 2015, 19:12 »
Nimeni nu s-a plans ca nu a primit pozele mele dar nici confirmari de descarcare nu mi-au aparut, nimic deci care sa-mi arate ce s-a intamplat ... ???

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #69 : Marți, 11 August 2015, 20:00 »
Salut Gigi,

Eu am reusit sa descarc fisierul fara nici o problema.
Multumesc pentru poze.

Daniela

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #70 : Marți, 11 August 2015, 21:08 »
ella_cj :whistle:, si-atat? Niciun cuvintel, o impresie ceva pentru noi astia care v-am insotit cu gandul bun si v-am asteptat cumintei? :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ave caesar

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 120
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #71 : Marți, 11 August 2015, 22:11 »
Gigi, (CICI, versus Said) si eu am descarcat fara probleme pozele, sunt de o claritate foarte buna, mi-au placut mult, ai imortalizat pe fiecare si tot grupul, nimeni nu se poate plange ca nu apare in poze.
Dupa ce am revazut pozele, ca o parere despre locurile vazute, as pune pe primul loc (ca si grandoare, arta si istorie) Alhambra, urmata de catedralele din Sevilla si cea din Cordoba, din mijlocul moscheii. Desigur ca au mai fost si multe alte obiective frumoase, as putea scrie o lista intreaga, dar cel mai bine e cand cineva are posibilitatea sa le viziteze si sa le admire.
Nici nu stiu cum au trecut cele 10 zile, asta inseamna ca totul a mers bine si a fost frumos, doar atunci cand te simti bine trece timpul repede.
Multumiri inca odata pentru disponibilitatea ta si efortul tau de a ne face sa ne simtim bine, am putut observa ca erai atent la fiecare, sa se simta bine, sa nu se rataceasca, etc.
Astept lista actiunilor de anul viitor si sper sa ne vedem intr-una din ele.

Toni

Offline rodicaples

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #72 : Marți, 11 August 2015, 22:28 »
O excursie exceptionala din toate punctele de vedere:
 - in primul rand organizarea: Gigi a conceput totul cu profesionalism, tact si finete, stiu ca fiecare moment pentru noi a insemnat zile, luni... de cautari, cu dragoste si speranta, pentru el;
 - grupul a fost grozav, precum o orchestra in care fiecare, sau grupuri mici, canta la instrumentul lor dar impreuna reusesc o simfonie;
 - obiectivele vizitate au fost minunate si variate: natura, civilizatii, arta... Top3: Alhambra, toata Sevilla (merita 2 zile), Ronda.
Daca n-as fi bugetar si cu timpul masurat de altii, n-as rata nici o actiune a SC.

Offline ella_cj

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #73 : Marți, 11 August 2015, 22:41 »
ella_cj :whistle:, si-atat? Niciun cuvintel, o impresie ceva pentru noi astia care v-am insotit cu gandul bun si v-am asteptat cumintei? :kissing:

A fost o excursie foarte faina, cu atatea locuri interesante inca azi cand incercam sa le descriu la un prieten saream fara sa imi dau seama de la unul la altul  ;). Nici macar un top al lor nu pot face, deoarece fiecare a avut farmecul ei, dar in minte mie mi-au ramas seara de flamenco de la Granada si Gibraltarul cu strazile lui inguste si cu ghidul care a vorbit non stop ore in sir pentru a reusi sa ne spuna cat mai multe despre tara lui.

Nu vreau sa imi aduc aminte de hotelul de la partea de sejur ca iar imi fac pofte dupa minuntatiile de fructe  si nenumaratele feluri de peste, si sampania de la micul dejun  :'(.

Cele 10 zile au trecut mult prea repede si daca ar fi posibil maine m-as intoarce pentru cel putin inca 10.  :flori:



Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Andaluzia, Gibraltar, Maroc 30.07 - 09.08.2015
« Răspuns #74 : Miercuri, 12 August 2015, 07:16 »
 :thumbup:asa mai merge. Începusem să-mi fac griji că v-a făcut Gigi pierdute/pierduți pe drumul de întoarcere, de nu apare nimeni pe aici. ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.