Autor Subiect: Cum te simti acum?  (Citit de 1374371 ori)

0 Membri şi 17 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5580 : Vineri, 17 August 2012, 16:41 »
Ca dupa o boacana...Am facut-o ! Ieri am tras usa dupa mine, fara sa detin cheile asupra-mi  :slap: Am dormit in deplasare si se cunoaste, iar azi am schimbat usa contra cost exorbitant... :'(

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5581 : Vineri, 17 August 2012, 17:22 »
forrest gump - my mama always said[/url

... dar mama uita mereu sa precizeze ca ciocolata poate fi si 90% cacao...  :P

P.S. Doina, asta e unul din riscurile de a fi single. Daca stateai la parter, poate ca te costa mai putin un geam decat o usa.

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5582 : Vineri, 17 August 2012, 20:20 »

P.S. Doina, asta e unul din riscurile de a fi single. Daca stateai la parter, poate ca te costa mai putin un geam decat o usa.

Caroline, un geam antiefractie, antiglont ar fi facut cit doua usi !  :2funny:
Mi-au trecut multe scenarii prin cap. De la chematul pompierilor, ascensiunea unui etaj, pina la coborirea pe coarda...Mi-am amintit cite ''usi si geamuri mai fac'' la vremea asta  :2funny: si m-am calmat... |o

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5583 : Vineri, 17 August 2012, 20:56 »
Ca dupa o boacana...Am facut-o ! Ieri am tras usa dupa mine, fara sa detin cheile asupra-mi  :slap: Am dormit in deplasare si se cunoaste, iar azi am schimbat usa contra cost exorbitant... :'(

Bine ca ai reusit sa schimbi usa. Macar ai luat una care se inchide doar cu cheia si nu prin tragere ? :giggle:

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5584 : Vineri, 17 August 2012, 21:45 »
Bine ca ai reusit sa schimbi usa. Macar ai luat una care se inchide doar cu cheia si nu prin tragere ? :giggle:
Nu ! Ca n-a fost ''pe alese'' si nici in tihna.  :) Dar mi-am propus sa nu mai activez din start piedica, ci s-o fac din cheie, pe dinafara. E de vazut cum voi reusi sa-mi controlez reflexele.  :-\

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5585 : Vineri, 17 August 2012, 21:55 »
dupa 7 zile de scos dracii din mine, azi mi-a fost bine. am fost la peles si manastirea sinaia (din nou- vizitez pelesul obsesiv-compulsiv, stiu pana si numele ghizilor). am mancat la terasa de la castel. am stat la masa cu un cuplu cam pe la 80-85 de ani. amandoi aranjati, eleganti, doamna avea niste bijuterii absolut splendide, montura masiva- amandoi plini de importanta. au fost foarte impresionati ca la final le-am multumit ca m-au acceptat la masa lor. atata energie imi iau de la peles, ca m-as muta cu cortu de alei, da cred ca-i ilegal. cica tot ce-i bun ori e ilegal, ori imoral ori ingrasa....ce tampenie!!!!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5586 : Vineri, 17 August 2012, 22:10 »
Nu ! Ca n-a fost ''pe alese'' si nici in tihna.  :) Dar mi-am propus sa nu mai activez din start piedica, ci s-o fac din cheie, pe dinafara. E de vazut cum voi reusi sa-mi controlez reflexele.  :-\
cel mai bine e sa ai o cheie de rezerva la cineva de incredere: mama/tata, sora/frate, verisoara/verisor etc... intr-un alt loc, oricare ar fi el.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5587 : Vineri, 17 August 2012, 22:16 »
dupa 7 zile de scos dracii din mine, azi mi-a fost bine. am fost la peles si manastirea sinaia (din nou- vizitez pelesul obsesiv-compulsiv, stiu pana si numele ghizilor). am mancat la terasa de la castel. am stat la masa cu un cuplu cam pe la 80-85 de ani. amandoi aranjati, eleganti, doamna avea niste bijuterii absolut splendide, montura masiva- amandoi plini de importanta. au fost foarte impresionati ca la final le-am multumit ca m-au acceptat la masa lor. atata energie imi iau de la peles, ca m-as muta cu cortu de alei, da cred ca-i ilegal. cica tot ce-i bun ori e ilegal, ori imoral ori ingrasa....ce tampenie!!!!

ou sont les naiges d'antan...?
lumea acestor oameni eleganti e pe cale de disparitie. chiar si descendentii lor s-au "mitocanizat", fara voie, in deceniile comunismului care a a venit ca un tavalug peste toate...
poate o Mociornita sa mai pastreze ceva din distinctia acelor generatii. am fost surprinsa sa-l aud pe DD dand-o ca exemplu de doamna pe care ar vedea-o in politica, daca el "ar veni la putere". macar stie sa aprecieze calitatea... vorba Doinei, daca DD mai evolueaza putin, isi pierde electoratul.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5588 : Vineri, 17 August 2012, 22:29 »
lumea acestor oameni eleganti e pe cale de disparitie.

Bufnitele nu sunt intotdeauna ceea ce par a fi. Fostii mei socri fac parte din aceasta generatie... cu numele, pozitia sociala, tabourile originale de jde mii de euro, relatiile cu "casele mari" din Bucuresti, bijuteriile cu monturi, o casa opulenta si excursii in strainatate de pe vremea comunismului. Nu vrei sa traiesti cu ei... sunt mai ceva decat la emisiunea "Curat - murdar" in intimitate... si la propriu, si la figurat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5589 : Vineri, 17 August 2012, 22:45 »
ou sont les naiges d'antan...?
lumea acestor oameni eleganti e pe cale de disparitie. chiar si descendentii lor s-au "mitocanizat", fara voie, in deceniile comunismului care a a venit ca un tavalug peste toate...
poate o Mociornita sa mai pastreze ceva din distinctia acelor generatii. am fost surprinsa sa-l aud pe DD dand-o ca exemplu de doamna pe care ar vedea-o in politica, daca el "ar veni la putere". macar stie sa aprecieze calitatea... vorba Doinei, daca DD mai evolueaza putin, isi pierde electoratul.  :)
erata: neiges nu naiges

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5590 : Vineri, 17 August 2012, 22:54 »
da, Carol, stiu si eu exemplare din vechea "inalta societate", si avuta, cu serioase lipsuri la carcter.... si dezbracare de eleganta in particular. Am vazut asta chiar si in Franta, intr-o familie "aristocrata", cu maniere impecabile in public, si cu o revarsare de barfa rautacioasa imediat ce usa s-a inchis in spatele "publicului"...
poate cam am tendinta a le atribui mai multa eleganta decat aveau in realitate.
insa eu ma refeream la acea educatie bazata pe valori adevarate, pe bun simt, corectitudine, respect fata de celalalt, omenie...am vazut asta la matusile mele crescute la pension...asa au ramas toata viata, insa e drept ca au fost niste "neadaptate" si au suferit permanent in interactiunea cu lumea "de tovarasi" in care au fost nevoite sa traiasca... noi, descendentii, ne-am "adaptat" acestei lumi, din pacate, daca nu la nivelul valorilor, macar la maniere am scazut mult...

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5591 : Vineri, 17 August 2012, 23:01 »
Pai fratili, nu facem decat sa ne adaptam la viteza cu care traim. E adevarat, se pierde din eleganta conduitei, a comunicarii insa n-ai ce-i face. De fapt, ai. Ai grija sa pastrezi un anumit nivel de bun-simt, asa cum ai zis si tu. In rest...cand ni se face dor, punem mana si citim Jane Austen  :)

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5592 : Vineri, 17 August 2012, 23:01 »
cel mai bine e sa ai o cheie de rezerva la cineva de incredere: mama/tata, sora/frate, verisoara/verisor etc... intr-un alt loc, oricare ar fi el.

Am avut, dar cind nepotrivirile se tin lant actioneaza si legile lui Murphy, manunchi !  :2funny: Nu mai povestesc in ce imprejurare le-am retras pentru o durata scurta care s-a prelungit fara voie...

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5593 : Vineri, 17 August 2012, 23:08 »
erata: neiges nu naiges

 :yeah: O erata legala ! Din prima, nu ca la CCR !  :2funny:

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: Cum te simti acum?
« Răspuns #5594 : Vineri, 17 August 2012, 23:14 »
Ca dupa o boacana...Am facut-o ! Ieri am tras usa dupa mine, fara sa detin cheile asupra-mi  :slap: Am dormit in deplasare si se cunoaste, iar azi am schimbat usa contra cost exorbitant... :'(
cam din motive similare eu am doua randuri de chei prin vecini si cunostinte....sa fiu sigura ca nu cad de la geam si nu am cu ce intra pe usa!!! :giggle:
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!