Autor Subiect: Discutii prin imagini  (Citit de 789282 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3075 : Luni, 25 Martie 2013, 00:13 »
 ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3076 : Luni, 25 Martie 2013, 10:43 »
Ma bucur ca v-a placut. Sa completam cu... monogamia  :D
(textul l-am gasit pe net, nu mai stiu pe unde, si l-am salvat in calculator, nu mai stiu de ce!)
"Monogamia, mit sau realitate?
Omul este conceput sa fie poligam

Cu siguranta monogamia este cel mai aproape de normalitatea zilelor noastre, de educatia pe care am primit-o si de linistea fireasca pe care cu totii ne-o dorim. Cu toate acestea, infidelitatea exista la tot pasul, iar monogamia umana tinde sa devina un mit.
Monogamia versus poligamia
Desi normalitatea este exprimata prin monogamie, exista ipoteze conform carora sexualitatea inclinata spre mai multi parteneri se regaseste in predispozitiile de natura biologica cu care suntem inzestrati. De fapt, se pare ca singurul organism complet monogam, este o specie de vierme lat care traieste in intestinele pestilor. Asta ne va face sa ne intrebam daca monogamia pe viata este normala; desigur ca este, insa la fel de normala este si poligamia, conform cercetatorilor. Monogamia este mai degraba o alegere, iar pentru ca ea sa reziste, este necesar sa functioneze mai multi factori, intre care maturitatea emotionala, inteligenta, compasiunea, forta interioara, ceea ce este greu de obtinut.
Ce ii impinge pe oameni spre poligamie? Atunci cand cineva se afla deja intr-un cuplu stabil dar totusi incearca sa seduca si pe altcineva, se poate spune despre respectiva persoana ca este imatura din punct de vedere emotional, dar nu numai. Alte motive pentru care alege sa procedeze astfel, ar putea fi insatisfactia de cuplu, convingerea ca 'asa trebuie sa fie' sau confirmarea faptului ca sunt doriti. Cu alte cuvinte, maximul unei feminitati sau masculinitati este dat, in conceptia unor persoane, de existenta simultana a mai multor relatii, deoarece a fi intr-o singura relatie, dedicata, ar fi un semn de slabiciune fata de partener, o dovada de dependenta. In alte cazuri, este pur si simplu vorba de un model de functionare: „Asa sunt femeile sau barbatii“. Pe de alta parte insa, poligamia nu este o anomalie, ea fiind prezenta in Vechiul Testament si in tarile islamice din zilele noastre.
Ca o concluzie, omul este conceput sa fie poligam, insa monogamia ii confera echilibru, liniste, implinire sufleteasca. Totul tine de alegerea fiecaruia."

silviu

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3077 : Luni, 25 Martie 2013, 11:07 »
Ca o concluzie, omul este conceput sa fie poligam, insa monogamia ii confera echilibru, liniste, implinire sufleteasca. Totul tine de alegerea fiecaruia."
aha, omul este conceput sa fie poligam, asadar si prin urmare dezechilibrat, nelinistit, neimplinit sufleteste :( :'(

Mari_a

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3078 : Luni, 25 Martie 2013, 11:14 »
Pai cam asa... (cred ca) rezulta.... habar n-am!
Anunt matrimonial:

Caroline

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3079 : Luni, 25 Martie 2013, 15:46 »

Mari_a

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3080 : Luni, 25 Martie 2013, 16:17 »
OMG, mater familias?!   O obliga traditia?!   :faint:  :uglystupid2: 

Cat despre ala din pom, n-are decat sa stea acolo!  :giggle: Oare s-o fi intrebat "de ce" l-a inselat?

In alta ordine de idei, io mereu ma trezesc.... contra vantului! Azi am gasit asta, pe care o s-o maresc, inramez si o sa mi-o agat pe un perete deasupra biroului!  :whistle:


Caroline

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3081 : Luni, 25 Martie 2013, 17:10 »
 ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3082 : Luni, 25 Martie 2013, 19:34 »
va distrati !!
iaca concluzia !   :D


Offline Iulia_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3083 : Luni, 25 Martie 2013, 20:02 »
 :laugh:

Offline collin_pow

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 226
  • I know no other sign of superiority than kindness.
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3084 : Marți, 26 Martie 2013, 10:16 »
apus de soare pe dambovita



facuta de mine si prelucrata 5 minute de un amic.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3086 : Marți, 26 Martie 2013, 11:21 »
apus de soare pe dambovita

.....

foarte faina!  O0  banuiesc ca nu ai facut-o aseara !!??  :D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3087 : Marți, 26 Martie 2013, 12:29 »
Azi am gasit asta, pe care o s-o maresc, inramez si o sa mi-o agat pe un perete deasupra biroului!  :whistle:


adevarul gol-golut  :applause: cea mai constructiva opozitie  :thumbup:
nihil sine deo

Offline collin_pow

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 226
  • I know no other sign of superiority than kindness.
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3088 : Marți, 26 Martie 2013, 12:49 »
foarte faina!  O0  banuiesc ca nu ai facut-o aseara !!??  :D
Multumesc ! Cred ca are o saptamana desi daca ma uit la vremea de afara as fi dorit sa fi fost posibila aseara:)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Discutii prin imagini
« Răspuns #3089 : Marți, 26 Martie 2013, 13:16 »
...cea mai constructiva opozitie...

Vorba lu' Blandiana: "suntem un popor vegetal"! .... Poate-o punem de-un sindicat!  ;D   
***
Evo/invo/lutie:

Cand a vazut asa, si-a luat lumea-n cap!  :D