Autor Subiect: Comunicare  (Citit de 57015 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #60 : Marți, 21 August 2012, 09:37 »
daca mesajul ar fi fost scris de o femeie, nu m-ar fi mirat pentru ca, de regula, femeile sunt mai receptive cand e vorba de astfel de carti.
insa avand in vedere ca mesajul vine de la tine, apreciez ca meriti  :applause:
am fost placut surprinsa, recunosc  :)

multumesc, nu ai pentru ce avand in vedere ca lucrez in domeniu. :)
"Stay hungry, stay foolish"

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #61 : Sâmbătă, 25 August 2012, 15:00 »
in abordarea ideii de comunicare... mi-a placut mult, valoarea extraordinara a statutului de bun ascultator; sa asculti, presupune respect; adanceste cunoasterea iar relatiile sunt stabilite altfel ... da nastere loialitatii, se nasc idei. si parca e mult mai minunat - cel putin din pmdv - sa fii impresionat si interesat, decat impresionant si interesant ...
nihil sine deo

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicare
« Răspuns #62 : Joi, 30 August 2012, 18:22 »
All Black's Haka

Incercati sa faceti abstractie de adidas.
 :strong: Ka mate, ka mate...

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #63 : Luni, 03 Septembrie 2012, 21:54 »

Incercati sa faceti abstractie de adidas.
 :strong: Ka mate, ka mate...

eu as face dar totul ma duce tot la adidas... cine a creat videoclipul a stiut ce face. :) tare!
"Stay hungry, stay foolish"

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Comunicare
« Răspuns #64 : Luni, 03 Septembrie 2012, 21:57 »
ati fost discriminati vreodata? ati discriminat vreodata pe cineva? cat de toleranti suntem? cata putere avem sa-i acceptam pe ceilalti "asa cum sunt"?
am dat din intamplare peste un filmulet cu sase povestiri despre discriminare. foarte interesante. dau de da gandit. cu un mesaj subtil si puternic in acelasi timp.

6 Stories About Discrimination on Vimeo

"Stay hungry, stay foolish"

Offline cineva

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 81
  • aut cesar aut nihil
Re: Comunicare
« Răspuns #65 : Luni, 03 Septembrie 2012, 22:01 »
in abordarea ideii de comunicare... mi-a placut mult, valoarea extraordinara a statutului de bun ascultator; sa asculti, presupune respect; adanceste cunoasterea iar relatiile sunt stabilite altfel ... da nastere loialitatii, se nasc idei. si parca e mult mai minunat - cel putin din pmdv - sa fii impresionat si interesat, decat impresionant si interesant ...

poate un echilibru intre cele doua distincte ipostaze ar fi mai de dorit... nu ?
si nu se exclud una pe cealalta nicidecum, ci se completeaza de minune cand stii sa asculti ca sa impui apoi sau cand impui ascultare.... :flori:
aut cesar aut nihil

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #66 : Luni, 03 Septembrie 2012, 22:54 »
era un pdv care mie imi place foarte mult; dar ... vorbeste-mi cinci ore fara sa-mi spui nimic, si-ai sa vezi echilibrul; ce precede ceea ce comunici?  cheia unei comunicari eficiente consta in simplitate; desi nu ma caracterizeaza, atunci cand vreau cu adevarat, stiu si cum: simplific!
nihil sine deo

Offline cineva

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 81
  • aut cesar aut nihil
Re: Comunicare
« Răspuns #67 : Luni, 03 Septembrie 2012, 23:26 »
era un pdv care mie imi place foarte mult; dar ... vorbeste-mi cinci ore fara sa-mi spui nimic, si-ai sa vezi echilibrul; ce precede ceea ce comunici?  cheia unei comunicari eficiente consta in simplitate; desi nu ma caracterizeaza, atunci cand vreau cu adevarat, stiu si cum: simplific!
siplificand...
omunicarea implica bidirectionalitate...
sa fii un bun asculator este o calitate.
sa stii sa comunici presupune mai mult de atat...
 :coolsmiley:
aut cesar aut nihil

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Comunicare
« Răspuns #68 : Marți, 04 Septembrie 2012, 08:29 »
siplificand...
omunicarea implica bidirectionalitate...
sa fii un bun asculator este o calitate.
sa stii sa comunici presupune mai mult de atat...
 :coolsmiley:

asta era ideea! daca atunci cand asculti, o faci doar pentru ca stii ca-ti va veni randul sa vorbesti ... toate considerentele enuntate, dispar!
nihil sine deo

Offline cineva

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 81
  • aut cesar aut nihil
Re: Comunicare
« Răspuns #69 : Miercuri, 05 Septembrie 2012, 06:45 »
sunt mult prea multe nuante in comunicare ...
poti asculta fara sa asculti nimic altceva decat gandul interior... poti vorbi cuiva 3 ore fara sa-i spui nimic... sau poti comunica infinitul, tacand...
aut cesar aut nihil

Offline smartmimi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Comunicare
« Răspuns #70 : Sâmbătă, 08 Septembrie 2012, 09:34 »
Ascultarea activa este cel mai puternic instrument in comunicare. Toata lumea crede ca o face, in realitate va rog sa va uitati zilnic in jurul vostru, foarte putini o fac, dar sunt de obicei persoane eficiente si de succes. Puterea de a respecta opiniile partenerilor si de a fi asertiv reflecta existenta unor valori personale si a unei strategii individuale de dezvoltare - nu dependenta de conjuncturi si "mode" sociale

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #71 : Miercuri, 28 Noiembrie 2012, 21:56 »
Ce poti invata de la genialul actor Dan Puric despre limbajul non-verbal?
"Sa iti zic un secret. Cand te folosesti doar de cuvinte fara sa ti cont de ton, mintea rationala a ascultatorului intervine si analizeaza rece tot ce spui. Daca folosesti pe langa cuvinte si un ton potrivit, atunci partea emotionala a mintii celui cu care vorbesti preia conducerea si impactul este mult mai mare."
http://www.nlpmania.ro/ce-poti-invata-de-la-maestrul-dan-puric-despre-limbajul-non-verbal/#.ULZlQe_74ik


luciamanta

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #72 : Luni, 17 Decembrie 2012, 18:19 »
     Comunicarea, cred eu, este o propulsare spre reusita, spre armonie. Starea de bine depine de contactul armonios cu ceilalţi. Cu toţii avem nevoie unii de alţii, fie că suntem tineri ori bătrâni, modeşti ori glorioşi.  Pregătirea pe care o avem fiecare, ne oferă şi lecţii de comunicare? Cunoştinţele dobândite de-a lungul vieţii ne învaţă cum să intrăm în contact cu semenii noştri? Cred ca arta comunicării se învaţă prin contacte pozitive, fructuoase, cu fiecare fiinţă umană, bărbat, femeie, copil...
    Referitor la comunicarea verbală si non-verbală, am văzut oameni care spuneau "da", dar ochii si sprâncenele, poziţia capului spuneau "nu". Acest lucru m-a determinat să fiu mai atentă, mai receptivă la non-verbalul celuilalt.
   

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Comunicare
« Răspuns #73 : Marți, 15 Ianuarie 2013, 08:11 »
sunt mult prea multe nuante in comunicare ...
poti asculta fara sa asculti nimic altceva decat gandul interior... poti vorbi cuiva 3 ore fara sa-i spui nimic... sau poti comunica infinitul, tacand...

Interesanta ideea cu nuantele in comunicare; de multe ori ceea ce vrem sa spunem este interpretat si preluat de cei din jur prin perspectiva propriilor criterii si valori. De aceea fiecare dintre noi poseda un “gardian mental” format in urma comunicarii cu familia, prietenii, colegii de munca, sefii si societatea in general. El se afla in mintea noastra pentru a se asigura ca mentinem un echilibru comunicational cu semenii si pentru a ne “sopti” care sunt adevarurile acceptate si neacceptate.

Trebuie sa avem in vedere ca acest “gardian mental” nu poate sa ne controleze. Acest lucru nu inseamna ca putem sa spunem ce gandim in orice moment, insa avem nevoie de curajul de a spune ceea ce trebuie sa spunem atunci cand simtim aceasta.

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicare
« Răspuns #74 : Marți, 15 Ianuarie 2013, 23:26 »
 :thumbup: Io mi-l imaginez ca pe piticul din "Tween Picks"...  ;)