Autor Subiect: Autocunoastere  (Citit de 131232 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #60 : Marți, 13 Martie 2012, 10:20 »
teoretic, in iubirea neconditionata nu exista tradare, orice face partenerul nu te atinge pentru simplul fapt ca tu il iubesti asa cum este, ii respecti libertatea de alegere, etc. Gelozia este caracteristica primului nivel de dezvoltare personala.
Stiu ca suna ciudat, si mie mi se pare f greu de inteles cum se poate trai cand iubesti astfel, cum se desfasoara o astfel de relatie. Mi-a promis cineva ca-mi povesteste despre asta si daca voi fi mai lamurita va spun si voua. Vreau sa imi dau seama daca ce am trait eu candva a fost iubire neconditionata. Am aceeasi dilema ca si Caroline.
Totusi, daca e sa spun din ce am trait eu, am avut libertate deplina, am avut incredere, am avut parte de respect...totul a fost reciproc si niciunul din noi n-a simtit ca lipsea ceva, totul se imbina perfect in relatia noastra. Nu se punea problema de altcineva. Ne simteam completi, impliniti.Poate asa o fi iubirea neconditionata... :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #61 : Marți, 13 Martie 2012, 10:24 »
teoretic, in iubirea neconditionata nu exista tradare
bun! da' practic? :-\

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #62 : Marți, 13 Martie 2012, 10:28 »
practic, n-am trait ca sa-ti pot raspunde....
in povestea mea de iubire neconditionata (daca asta a fost) n-a fost tradare, niciunul n-a simtit nevoia de altcineva.


Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #63 : Marți, 13 Martie 2012, 16:28 »
uite ce zice cineva care traieste o astfel de iubire:
"Exista o diferenta importanta intre cuplurile "obisnuite" si cele constituite cu sufletul pereche. O relatie cu sufletul pereche se bazeaza in special pe libertate si lipsa sentimentului de posesiune, pe toleranta si pe daruirea generoasa a sinelui.
Intr-o relatie adevarata, dragostea intre sufletele pereche nu este in niciun mod restrictiva pentru partener. Ambii parteneri se sprijina reciproc in tot ceea ce fac. Legatura dintre ei vine din acea iubire pura care recunoste divinitatea din celalalt.
Placerea atingerii, simtirii, interactiunea sexuala a trupurilor este extatica si ofera un sentiment extraordinar de implinire pentru cei doi, in trup si in spirit. Privilegiul de a fi tu insuti, de a exprima in mod intim cine esti si ce esti- profund in fiinta ta, fara frica de respingere- da o senzatie de bine, imposibil de exprimat in cuvinte. Intr-o relatie cu sufletul pereche, partenerul oglindeste preferintele si antipatiile tale. el/ea se afla si traieste pe aceeasi vibratie ca si tine-astfel, intre voi doi este o legatura puternica si minunat de armonioasa.
Pentru sufletele pereche nimic nu este imposibil deoarece nu numai ca sunt foarte sigure de sine, dar au si sprijinul imediat, puternic si statornic al partenerului iubit, ceea ce ii ajuta sa-si atinga mai repede telul. Fiecare partener este absolut liber sa-si aleaga propriul drum in viata....."

Daca altii au ajuns sa traiasca asta inseamna ca nu e imposibil. Doar pentru ca noi nu am ajuns sa simtim iubirea neconditionata nu inseamna ca tre` sa ne indoim ca exista.
Marius si Simona, trainerii de la cursul la care am participat traiesc o astfel de iubire. E o placere sa-i vezi impreuna. Si nu e vorba de fiorii de inceput, au 14 ani de cand sunt impreuna. S-au casatorit abia acum 2 ani.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #64 : Marți, 13 Martie 2012, 16:40 »
daca excludem imposibilul, ceea ce ramane, oricat de improbabil ar parea, trebuie sa fie adevarat. casa de piatra trainerilor!
da' io unul m-as plictisi de moarte langa un asa suflet-pereche :(

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #65 : Marți, 13 Martie 2012, 16:42 »
Exista vreo deosebire intre a iubi neconditionat ca alegere si ca nevoie?
Aproape toti simtim o mare nevoie de a fi iubiti, este ca o gaura neagra care nu se umple niciodata pe deplin. Cateodata, iubirea pe care o gasim si care ne incalzeste pe moment pare sa dispara in timp, lasandu-ne din nou, goi pe dinauntru. Nevoia noastra de iubire isi are originea in procesul de evolutie, cand a aparut problema separarii initiale (cand noi am fost "individualizati" in sine- desi eram/suntem parti ale aceluiasi intreg (D-zeu pt unii, Constiinta cosmica pt altii, Univers, etc)). Ea se afla in memoria noastra ereditara si va fi rezolvata complet cand vom atinge propria noastra intregime si cand vom inceta sa mai cautam pe cineva din afara noastra pt a ne valida ca fiinte si a umple acea gaura fara sfarsit din sufletul nostru.  Starea de implinire totala a iubirii apare in individualitatea noastra separata doar atunci cand are loc constientizare sinelui, cand lectiile de viata omenesti sunt duse la bun sfarsit iubirea noastra de sine va fi completa.
Marea ta nevoie de iubire trebuie intoarsa la 180 de grade. Trebuie sa te iubesti pe tine, in primul si in primul rand. Trebuie sa cunosti iubirea de sine intr-un anume grad inainte sa poti darui aceeasi cantitate de iubire altuia. Este imposibil sa daruiesti cuiva ceva ce nu posezi!
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #66 : Marți, 13 Martie 2012, 16:44 »
da' io unul m-as plictisi de moarte langa un asa suflet-pereche :(
e foarte posibil, e ceva ce nu cunosti si-ti pare straniu  ;)
nu e mai degraba o frica de a te deschide fata de celalalt cu adevarat, de a permite sa fii cunoscut cu temeri, vulnerabilitati?  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #67 : Marți, 13 Martie 2012, 16:45 »
Aproape toti simtim o mare nevoie de a fi iubiti, este ca o gaura neagra care nu se umple niciodata pe deplin.
au! aceste cuvinte ne doare :(

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #68 : Marți, 13 Martie 2012, 16:48 »
Silviu, suntem la autocunoastere... unde ti-a zburat mintea?  ;D
ma duc sa-mi comand ceva de mancare ca in sfarsit mi-e foame  :thumbup:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #69 : Marți, 13 Martie 2012, 18:23 »
Privilegiul de a fi tu insuti, de a exprima in mod intim cine esti si ce esti- profund in fiinta ta, fara frica de respingere- da o senzatie de bine, imposibil de exprimat in cuvinte. Intr-o relatie cu sufletul pereche, partenerul oglindeste preferintele si antipatiile tale. el/ea se afla si traieste pe aceeasi vibratie ca si tine-astfel, intre voi doi este o legatura puternica si minunat de armonioasa.

Eu am "bifat" asta... insa, pentru ca "fiecare e liber sa-si aleaga propriul drum in viata", am ales diferit.  :-\ Cum se poate rezolva contradictia asta?

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #70 : Marți, 13 Martie 2012, 19:10 »
e foarte posibil, e ceva ce nu cunosti si-ti pare straniu  ;)
nu e mai degraba o frica de a te deschide fata de celalalt cu adevarat, de a permite sa fii cunoscut cu temeri, vulnerabilitati?  :)
nu-mi place perfectiunea. dragostea trebuie sa fie insotita de tainici, nepatrunsi fiori ^-^

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #71 : Marți, 13 Martie 2012, 21:05 »
Eu am "bifat" asta... insa, pentru ca "fiecare e liber sa-si aleaga propriul drum in viata", am ales diferit.  :-\ Cum se poate rezolva contradictia asta?
sa-ti spun cum vad eu lucrurile, din afara...poate ca povestea voastra a durat un timp pt ca atat trebuia sa dureze sau poate ca v-ati despartit temporar.
Uneori sufletul pereche nu ramane alaturi de noi pt totdeauna....ca noi ne-am dori asta e alta poveste.  :)
Aproape ca ma zgarie pe  creier sfarsitul povestilor pe care i le citesc lui fii-meu in fiecare seara si ma gandesc ca poate si-n cazul nostru s-a intamplat la fel, am fost astfel programati sa credem ca partenerul ni-i dat pe viata. Ei bine, eu am alta teorie, traita pe propria-mi piele. Asa ca, uneori, mai schimb finalul povestilor  :D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #72 : Marți, 13 Martie 2012, 21:06 »
nu-mi place perfectiunea. dragostea trebuie sa fie insotita de tainici, nepatrunsi fiori ^-^
tainici inteleg, dar nepatrunsi? :-\
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #73 : Marți, 13 Martie 2012, 21:27 »
Guesswho, cred ca trebuie sa ne obisnuim cu ideea: noi iubim cu atat mai mult cu cat cunoastem mai bine... ei - invers.  >:(

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #74 : Marți, 13 Martie 2012, 21:37 »
Caroline, eu nu-s interesata de barbati superficiali pentru ca am vazut ca se poate si altfel. e o vorba: decat prost insotita mai bine singura  :)
E drept ca sunt mai multe femei interesate de asta (de cunoastere), dar,  crede-ma ca sunt si barbati deschisi la minte care isi doresc sa evolueze. Am cunoscut in bootcamp un tip, avea 30 de ani, dar atat de deschis, de interesat si de avansat in domeniu dezvoltarii personale ca m-a cam lasat fara cuvinte. Si nu mi se intampla des. Mai matur decat altii de 40-50 de ani, cu simtul umorului, ne-am distrat excelent, dar am avut multe de impartasit si pe latura cunoasterii. Si exemple as mai avea, dar ma opresc aici. Deci se poate. :)
Sceptici gasesti peste tot, dar te intereseaza un singur om sa fie asemeni tie, corect? ;) Daca ai credinta, visele pot deveni realitate. Doar credinta (nestramutata) face diferenta. :)

Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!