Autor Subiect: Autocunoastere  (Citit de 131645 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #45 : Duminică, 11 Martie 2012, 14:34 »
Interesant punct de vedere... cand o sa am mai mult timp, o sa revin sa citesc si link-urile. Deocamdata, sunt - cunoscuta ca - un "Gigi contra", dar care se vrea constructiv.

- "Omul instinctual" nu mi se pare o dezvoltare personala in sensul eoultiei, ci mai degraba o involutie. Nu, nu sunt o "mironosita", nici un "farsieu"... Mi se pare ca am putea fi suficient de "instinctuali" si numai daca am redescoperi ceea ce suntem si ce capacitati superioare avem, si ca "animale". Aici nu cred ca e nevoie de learn, ci de unlearn. Ceva de genul "asculta-ti trupul" si unlearn toate instinctele pervertite cu care civilizatia si, mai nou, societatea consumerista, te-a invatat.
Un exemplu simplu: redescopera gustul natural al lucrurilor. Nu cel de sare, Vegeta sau alti suprastimulenti alimentari. Si nu neaparat numai pentru sloganul "mananca sanatos", dar si pentru o placere primara.

- "Omul emotional/rational" - mi se pare o formulare nefericita, fiindca implica din start un vesnic conflict contemporan: acela dintre inima si ratiune. E un conflict superfluu, generat intentionat de cei interesati sa manipuleze: mai marii bisericii, politicii, familiei etc.

- "Omul spiritual" e singurul - parerea mea - care cere o dezvoltare personala fata de primele doua. Numai ca nu singular spirituala. Cred ca dezvoltarea personala inseamna dezvatarea / reinvatarea armonizarii (sau dizolvarii conflictelor) intre toate cele trei axe mentionate.

"Omul complet" e unul singur. Orice dihotomie - chiar si numai in interes stiintific - se traduce prin tulburari de personalitate...  >:D

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #46 : Duminică, 11 Martie 2012, 18:25 »
Discutiile in contradictoriu isi au rostul lor, iar cand partenerul de discutie argumenteaza ceea ce spune,nu se opune numai de dragul de a fi "contra", discutia poate fi constructiva pentru ambele parti.  :)

- Omul instinctual e necesar sa existe pentru ca daca acest nivel de dezvoltare nu ar exista in noi, am disparea ca specie, nu am mai  munci, nu am produce bani sa ne intretinem, nu am face sex, etc. Tot ce ne defineste ca aflandu-ne pe primul nivel este bun, important este sa nu ne lasam dominati de aceste nevoi instinctive.
- Omul emotional/rational este omul care are mintea si emotiile sunt in echilibru, se stimuleza si se controleaza una pe cealalta. Cei care au atins acest nivel pot simti si oferi iubirea neconditionata.
(Ce spui tu legat de cei interesati sa domine e mai degraba caracteristic celor de pe nivelul 1, ca dorinta de putere si reusita.)
-Omul spiritual este cel care reuseste sa lase in spate toate problemele de pe nivelele inferioare.
 
Dupa ce am parcurs articolele altfel am inteles anumite lucruri, am identificat si nivelul pe care ma aflu, la ce mai am de lucrat, etc ...articolele le-am atasat gandindu-ma ca poate vor fi de folos si altora  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Autocunoastere
« Răspuns #47 : Duminică, 11 Martie 2012, 18:33 »
da, guess, mi se par foarte interesante articolele acelea. m-am uitat peste ele, dar trebuie sa gasesc un ragaz sa le citesc cu atentie. multumesc ca le-ai linkuit.  :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #48 : Duminică, 11 Martie 2012, 21:15 »
cu drag, micaela  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #49 : Duminică, 11 Martie 2012, 22:03 »
- Omul emotional/rational este omul care are mintea si emotiile sunt in echilibru, se stimuleza si se controleaza una pe cealalta. Cei care au atins acest nivel pot simti si oferi iubirea neconditionata.
adica isi iubesc semenii neconditionat? ??? sau isi iubesc perechea neconditionat?

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #50 : Luni, 12 Martie 2012, 10:06 »
raspunsul e in articolul al doilea  ;)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #51 : Luni, 12 Martie 2012, 11:21 »
aha. bunicii isi iubesc nepotii neconditionat. corect!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #52 : Luni, 12 Martie 2012, 11:28 »
n-am ajuns la stadiul in care sa pot iubi neconditionat, dar tind spre acolo...am intalnit oameni care iubesc altfel, mi-au impartasit experienta lor de viata, dar desi am priceput teoretic, nu stiu cum e aplicabilitatea practica a unei astfel de trairi (acum nu stiu cum m-as comporta cu cineva fata de care simt aceasta iubire neconditionata, clar comportamentul ar fi diferit din ce mi s-a povestit)... probabil ca e asa cum mi-a spus cineva "trebuie intai sa simti, apoi ai sa intelegi"  ::)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #53 : Luni, 12 Martie 2012, 12:27 »
n-am ajuns la stadiul in care sa pot iubi neconditionat, dar tind spre acolo...
nu-ti face griji! la 80 de ani vei iubi neconditionat.

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #54 : Luni, 12 Martie 2012, 13:11 »
e grav sa-i spui unui berbec sa astepte....42 de ani!   :tickedoff:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #55 : Luni, 12 Martie 2012, 22:11 »
Exista vreo deosebire intre a iubi neconditionat ca alegere si ca nevoie?
Un exemplu: Un hot da o spargere noaptea intr-o casa unde, intamplator, se afla mama lui. Nu o recunoaste si, surprins, o injunghie, ca sa scape, dar in fuga spre usa, se impiedica si cade. "Te-ai lovit, puiul mamei?"- il intreaba mama ranita.
Aceasta este iubirea ca nevoie, instinct, pur si simplu nu ai de ales decat sa iubesti neconditionat.
Am putea sa facem asta si ca alegere liber consimtita, fata de cineva fata de care nu exista niciun fel de "conditie", "obligatie" etc. ? Iar daca reusim sa simtim acest lucru, de exemplu, intr-o relatie cu sexul opus, este intr-adevar dragoste neconditionata? Sau... dependenta afectiva, caz in care, din nou, nu e o alegere, ci un reflex?  :-\

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Autocunoastere
« Răspuns #56 : Luni, 12 Martie 2012, 22:20 »
Caroline, la ora asta, singu8rul neuron valid nu mai este in stare sa gandeasca profund, da' zic ca am incercat sa inteleg cum e iubirea neconditionata si cred ca e o stacheta la nivelul iluminarii... muritorul cu omenescul nestirbit greu atinge acest nivel. da' putem aspira asimptotic. am exersat si, evident, nu mi-a iesit intru-totul dar in anumite privinte am evoluat... :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #57 : Luni, 12 Martie 2012, 23:39 »
Eu intrebam tocmai pentru ca mi-a iesit ceva asemanator odata, desi n-am incercat sau n-am avut intentia. De aceea, ma intrebam daca chiar asta era sau...

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Autocunoastere
« Răspuns #58 : Marți, 13 Martie 2012, 09:31 »
Am putea sa facem asta si ca alegere liber consimtita, fata de cineva fata de care nu exista niciun fel de "conditie", "obligatie" etc. ? Iar daca reusim sa simtim acest lucru, de exemplu, intr-o relatie cu sexul opus, este intr-adevar dragoste neconditionata? Sau... dependenta afectiva, caz in care, din nou, nu e o alegere, ci un reflex?  :-\
de ce ar fi dependenta afectiva? pentru ca il iubesti asa cum e? eu cred ca e dependenta cand il iubesti (sau crezi ca il iubesti) si accepti tot felul de comportamente care te deranjeaza si chiar si asa,  nu renunti la acea relatie. Ai nevoie de nesinguranta, de violente fizice, emotionale, verbale, pentru ca asta e tiparul tau inconstient, asa crezi tu ca e iubirea. Sunt atatea femei abuzate, de ce raman in acele relatii? Pentru ca au o stima de sine scazuta, pentru ca atat cred ca merita, etc.
In iubirea conditionata simti ca il iubesti pe celalalt pentru ceea ce este, il accepti asa cum este. Acele comportamente care ne deranjeaza la altii sunt de fapt parti ale noastre pe care le respingem, le negam. Cand le vom accepta ca fiind parte din noi, n-o sa ne mai deranjeze la altii.
Eu am mai spus, n-am ajuns sa iubesc astfel decat o perioada f scurta, deci nu pot spune ca iubirea neconditionata e parte din mine. Dar cei care au ajuns pe acest nivel spun ca e extraordinar...oricum, si pentru mine e destul de necunoscuta partea asta, dar amintindu-mi ca am trait asta candva, e suficient de motivant sa mi-o doresc din nou.
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Autocunoastere
« Răspuns #59 : Marți, 13 Martie 2012, 10:12 »
in iubirea neconditionata, sotul ajunge acasa mai devreme si o gaseste pe sotie cu altul in pat. vai! iubirea mea! te simti bine? data viitoare sa te gasesc cu 2 tipi in pat.
asa iluminare e greu de atins :'(