Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487629 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1755 : Vineri, 16 August 2013, 17:00 »
Ce spun eu si ce intelegi tu, eEduard  :) Dar apreciez interesul si sfaturile ... :flori:
Nu stiu si nici nu vreau sa caut barbati, imi place sa ii las pe ei sa ma descopere ...
Nu ma focalizez pe viata copilului meu, deja sunt ca si inexistenta pentru el ...
Nu am cum sa nu compar barbatii cu EL, deocamdata a ramas singurul meu reper ...
Cred ca mi-am gestionat libertatea foarte bine, am facut ce am vrut si cand am vrut ... si nu am ramas deloc blocata ca atunci cand, dupa ce am nascut, am ajuns cu copilul acasa si m-am intrebat: "bine, si acum ce fac ?"
Nu stiu cat de greu imi este  sa ma adaptez langa un alt barbat pentru ca nu am avut ocazia sa testez, am spus ca mi-e greu sa ma adaptez intr-o relatie lipsita de sinceritate, ma oboseste psihic sa incerc sa imi dau seama ce se vrea de la mine, ma oboseste sa astept tot felul de lucruri pe care celalalt nu le ofera din diferite calcule ....
si ..."aprilie" vine de la faptul ca m-am inscris pe forum in luna aprilie  ;D - se pare ca toate lucrurile bune le incep in aceasta luna  :thumbup:

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1756 : Vineri, 16 August 2013, 17:44 »
Aprilie si Gabi_Nico fiti puternice.  :strong: Eu am incredere in voi ca veti iesi din starea in care va aflati.  :kissing:

Orice om are dreptul la fericire si nu trebuie sa renunte la lupta oricat de greu ar fi.  :)
Va scrie asta un om care duce zilnic o lupta cu propria persoana. Dar nu ma las pentru am dreptul la viata si trebuie sa am curaj si sa risc daca vreau sa realizez lucruri marete.  :worthy:

Offline eEduard

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1757 : Vineri, 16 August 2013, 17:45 »
Ce spun eu si ce intelegi tu, eEduard  :) Dar apreciez interesul si sfaturile ... :flori:
Nu stiu si nici nu vreau sa caut barbati, imi place sa ii las pe ei sa ma descopere ...
Nu ma focalizez pe viata copilului meu, deja sunt ca si inexistenta pentru el ...
Nu am cum sa nu compar barbatii cu EL, deocamdata a ramas singurul meu reper ...
Cred ca mi-am gestionat libertatea foarte bine, am facut ce am vrut si cand am vrut ... si nu am ramas deloc blocata ca atunci cand, dupa ce am nascut, am ajuns cu copilul acasa si m-am intrebat: "bine, si acum ce fac ?"
Nu stiu cat de greu imi este  sa ma adaptez langa un alt barbat pentru ca nu am avut ocazia sa testez, am spus ca mi-e greu sa ma adaptez intr-o relatie lipsita de sinceritate, ma oboseste psihic sa incerc sa imi dau seama ce se vrea de la mine, ma oboseste sa astept tot felul de lucruri pe care celalalt nu le ofera din diferite calcule ....
si ..."aprilie" vine de la faptul ca m-am inscris pe forum in luna aprilie  ;D - se pare ca toate lucrurile bune le incep in aceasta luna  :thumbup:

Sinceritatea și comunicarea sunt componente vitale de structură, pe lângă respect și pasiune. Și pe mine mă obosește „ghicitul” într-o relație, dar cât timp se petrece în primi pași ai relației, sunt dispus să încerc. Noi cei pentru care viața a fost un teren de enduro, venim cu traumele și cicatricile aferente și de la o vârstă, e nevoie ca întâi  „traumele” să se potrivească, iar abia după dacă mai apucăm să vedem calitățile. Mă bucur că ești pe poziție de șah și că am înțeles eu anapoda. :)

Și eu sunt născut în aprilie...o fi vreun semn?  :blush:  ;D
„Between two evils, I always pick the one I never tried before.” - Mae West

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1758 : Vineri, 16 August 2013, 17:54 »
Va multumesc pentru incurajari! Si eu cred ca fiecare are dreptul la fericire, doar fiecare are propriul concept despre fericire.

Offline eEduard

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1759 : Vineri, 16 August 2013, 18:01 »
Va multumesc pentru incurajari! Si eu cred ca fiecare are dreptul la fericire, doar fiecare are propriul concept despre fericire.

Off! Câteodată prefer să fi fost un prost care întâlnește o proastă....

- Me placi?
- Da!
- Și eu ti plac...hai să facem bebe!  ;D

Lasă Nico, că dacă ar fi așa, persoane potrivite pe toate drumurile, am fi prea tentați.  :faint: :blush:

Găsim noi pe hăla sau haia... :D
„Between two evils, I always pick the one I never tried before.” - Mae West

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1760 : Vineri, 16 August 2013, 20:52 »
Bine zis eEduard! Daca ar fi persoanele potrivite asa peste tot probabil nu am mai fi ajuns sa analizam situatiile mai bine, sa ne analizam pe noi mai bine.

Offline eEduard

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1761 : Vineri, 16 August 2013, 21:40 »
Bărbații sunt ca Roșia Montană...au comori în adâncuri și sunt plini de mister... :angel:
„Between two evils, I always pick the one I never tried before.” - Mae West

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1762 : Vineri, 16 August 2013, 22:08 »
Geta, eu ... am intentionat doar sa sa le incurajez pe gabi_nico si pe stefi impartasind aici din experienta proprie ... nu stiu ce s-a inteles  :giggle: dar eu sunt intr-o stare super ok ... cred  :-\   :laugh: Iti multumesc mult pentru gandul tau cel bun  :flori:

Noi cei pentru care viața a fost un teren de enduro, venim cu traumele și cicatricile aferente și de la o vârstă, e nevoie ca întâi  „traumele” să se potrivească, iar abia după dacă mai apucăm să vedem calitățile.

Eduard, dar povestea ta care este ?

Offline eEduard

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1763 : Sâmbătă, 17 August 2013, 11:27 »
Eduard, dar povestea ta care este ?

Ar fi mult de spus și nu aici este locul. Într-un scurt rezumat, cum e normal totul începe din copilărie unde abuzat de tată prin violența și limbaj, încercam să scap fugind de acasă și dormind pe bănci prin parc dar în final tot la mâna lui ajungeam, perioada care s-a finalizat cu o tentativă de suicid. Nici în societate nu am fost scutit, eram copilul bun, naiv și marginalizat de care toți se luau. Anii au trecut, m-am apucat de sport și o perioadă sa întors roata, transformându-mă în cei pe care nu de mult îi uram. A apărut o fata de care m-am îndrăgostit instant cu care am TRĂIT câțiva ani oferindu-i tot ce salvasem de-a lungul timpului bun în mine, ca într-un final sufletul meu care făcuse timid aripi, să fie facut zdrențe. A urmat perioada de facultate în care am trecut dintr-o relație nesemnificativă în alta într-un război neîncetat cu mine alegând numai pe cele toxice, considerând că nu am nimic de oferit și că nu merit să fiu nici preșul pe care se șterge lumea. Cu ajutorul unor prieteni în adevăratul sens și cu trecerea anilor, ceasul biologic, am început să mă redescopăr și să cred că merit și eu un loc sub soare și să fiu iubit...deși, am uitat cum este.

Nu am spus astea pentru că aș căuta empatie, dar dacă voi aveți încredere, spunând fiecare prin ce trece sau a trecut și fiind întrebat, am zis că îmi pot spune și eu în linii mari, povestea. Și gata, ajunge cu poveștile triste, mie îmi place să glumesc și să fiu vesel....daaa!? :P Sper ca Geta să nu dea cu roșii în mine... :-\

Mulțumesc. :flori:
„Between two evils, I always pick the one I never tried before.” - Mae West

Offline stefic

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1764 : Sâmbătă, 17 August 2013, 11:47 »
Eduard, apreciez sinceritatea ta. Probabil ca voi cei, care ati depasit deja starea asta de nesiguranta si neincredere din perioada de tranzitie veti reusi sa ne faceti pe noi, incepatorii sa trecem mai usor mai departe. E ca o predare de stafeta (sau sa nu zic ca parca suntem la AA: "Ma numesc X si sunt despartit :help: :'(/ Bine ai venit X - join the club" :thumbup:). Suna ca la scoala. N-as vrea sa spun ca situatia mea e cea mai grea sau cea mai usoara (dar ce traiesc eu acum, traiesc pe pielea mea, eu ma simt naspa acum, desi fiecare vine din alta situatie, chiar mai traumatizanta). In jurul meu, am senzatia ca toata lumea o duce bine. Sunt inconjurata numai de cupluri, si cele mai multe si cu copii. Cred ca de aia am si ajuns aici. Sunt la fel ca voi sau am ajuns la fel ca voi, iar suna aiurea, dar nu ma vedeam inainte singura, niciodata.
Cred ca abia astept sa merg la Sibiel, unde m-am inscris, imi pun mari sperante in excursia asta, care sper sa ma scoata din starea in care sunt acum.

astept adeverirea zicalei: "ce nu te doboara, te intareste", tot astept.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1765 : Sâmbătă, 17 August 2013, 12:33 »
Sper ca Geta să nu dea cu roșii în mine... :-\

Ce sa mai da cu rosii in tine dupa ce citesc asa ceva   ???

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1766 : Sâmbătă, 17 August 2013, 12:38 »
astept adeverirea zicalei: "ce nu te doboara, te intareste", tot astept.

zicala este adevarata dar sa ai rabdare  :strong:

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1767 : Sâmbătă, 17 August 2013, 13:05 »
Eduard, asa de tare m-ai impresionat incat nu vreau sa stric emotia prin cuvinte de prisos ... Ma bucur ca ai avut incredere sa ne spui povestea ta ... vezi ce prieteni buni am devenit ?  :thumbup:

Dar .... se pare ca ai ramas acelasi
... eram copilul bun, naiv și marginalizat de care toți se luau.
... Doamne, ce oameni rai !!! oameni fara suflet !!!  :laugh:

Și gata, ajunge cu poveștile triste, mie îmi place să glumesc și să fiu vesel....daaa!? :P
Si eu m-am grabit de multe ori sa rad ca sa nu ... plang  O0

Deci sa radem si sa ne "veselim"  *|* :dance: :thumbup:

Offline eEduard

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 248
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1768 : Sâmbătă, 17 August 2013, 15:39 »
Ștefi, SC este un fel de AA, neconvențional și cu o nuanță mai relaxată. Te vei lămuri la Sibiel.  :)

Geta! Fi amazoană până la capăt!  ::)

Aprilie, terenul de enduro e teren de enduro, așa că sunt construit mai solid, să rezist. O0




„Between two evils, I always pick the one I never tried before.” - Mae West

Offline rokos

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1769 : Duminică, 25 August 2013, 18:58 »
Va salut pe toti!

De ce sunt single?
este pentru prima data in viata mea cand am >6 luni de cand sunt singur.
Ultima relatie s-a terminat in martie, dupa 6 ani frumosi in care am sperat ca vom ajunge sa ne unim destinele, insa am constatat ca avem fiecare alte teluri si prioritati mai departe, asa ca am pus punct...

Cum ma simt single? ma simt liber, dar singur in libertatea asta imensa... Ma agat de orice imi ocupa timpul la job dar si in afara lui.
Nu imi lipseste nimic altceva, totul este perfect, trebuie doar sa ma acomodez cu statutul acesta :)
Iubirea nu se poate măsura, dar poți s-o dăruiești fără măsură...