Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487626 ori)

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1695 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 12:28 »
Multumesc, Adda! Bine te-am gasit!
Adevarul e ca nici nu m-am gandit la responsabilitati si la faptul ca imi va fi greu cu 5 copii. Nici nu m-am gandit ca vreau 1 sau 2 sau 10, am hotarat sa fac cati imi va da Dumnezeu... Iubesc foarte mult copiii si intotdeauna am vazut partea plina a paharului, adica stiam ca daca suntem sanatosi, cu restul ne vom descurca... :)
Copiii au varste cuprinse intre 15 si 6 ani, 3 baieti de 15, 9 si 6 ani si 2 fete de 13 si 11 ani... Sunt deja mari... :)

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1696 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 12:36 »
Ce frumos....esti o mama tanara si fericita. :thumbup:

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1697 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 12:43 »
Da, sunt o mama foarte fericita! :)

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1698 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 16:20 »
Multe cupluri stau impreuna pentru binele copiiilor, eu pentru binele copiiilor am ales sa divortez.

Felicitari! Multe cupluri spun care scartaie raman impreuna pentru copii, dar de fapt nu divorteaza din teama, lipsa de responsabilitate si egoism parental.

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1699 : Sâmbătă, 23 Martie 2013, 16:29 »
Asa este, Caroline, multe cupluri stau impreuna pentru binele copiiilor, spun ei. Gresit! Asta au patit parintii mei, de fapt, mama, care era batuta zilnic si eu impreuna cu ea... A stat cu tatal meu pana am implinit eu 16 ani si pe urma a divortat... Eu am ramas foarte afectata, fiind cea mai mare dintre surori si mi-am spus ca nu voi face asta niciodata, nu imi voi obliga copiii sa traiasca drame din cauza alegerii mele gresite.
Fericirea si linistea lor a fost mai importanta decat un camin stabil pe dinafara, dar inauntru putred...

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1700 : Marți, 26 Martie 2013, 15:25 »
Te invidiez, Cami...asta in conditiile in care invidia mi-e un sentiment cvasi-necunoscut... de cand sunt singura, ma bantuie uneori sentimentul ca "n-am nici un rost pe lume"... desi, zic eu, am o viata interioara bogata si una destul de plina cu intamplari si la exterior...Nu am reusit sa avem copii cu sotul meu, desi am facut si tratamente si ne-am iubit multi ani... tie ti-a daruit Dumnezeu un "rost" frumos si pe care se vede ca-l si apreciezi cum se cuvine... Ma bucur ca te-ai alaturat comunitatii noastre !
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Offline CamiCamelia

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 149
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1701 : Marți, 26 Martie 2013, 20:11 »
 Da, sunt o femeie binecuvantata si implinita! Ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce ne-a dat... si bune si rele... Daca nu le-am avea pe cele rele, nu le-am aprecia asa cum trebuie pe cele bune!
Si eu ma bucur ca m-am alaturat voua! :)

Offline natalya

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
  • Momentul prezent este tot ceea ce avem
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1702 : Miercuri, 27 Martie 2013, 20:02 »
Te admir Cami ca ai pus punct unei casnicii care nu mergea. Eu n-am avut puterea si intelepciunea si am stat aproape 27 ani langa un om care, prin gelozia morbida de care sufera, ne-a macinat psihic pe mine si pe copiii mei.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1703 : Miercuri, 27 Martie 2013, 20:25 »
Nu stiu daca exista ceva mai daunator unei casnicii decat gelozia. Cica ar veni din dragoste. Dar cred ca nu fata de celalalt, ci fata de tine... :(

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1704 : Miercuri, 27 Martie 2013, 20:51 »
Exact! La conferinta la care-am fost sambata trecuta la Sibiu, despre sanatate si boala, una dintre intrebari a fost "Cand ne indragostim ne-mbolnavim?" Raspunsul a fost da, daca il dorim pe celalalt pentru binele nostru. Daca celuilalt ii este mai bine singur sau cu altcineva, dar tu vrei sa-l tii langa tine cu orice pret, atunci nu mai este dragoste pentru celalalt, ci amor propriu exacerbat.

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1705 : Miercuri, 10 Aprilie 2013, 11:39 »
Realitatea este cu totul alta.Mi se confirma,day after day,nu am crezut ca imi trebuie ochelari,am dat vina pe oboseala,pe starea de nervi...pe orice altceva decat pe ceea ce se intampla cu adevarat.Fugit ireparabile tempus.Daca cumva este gramatical gresit,va rog sa ma scuzati.Stiu ca multi se ascund in spatele lui ..."google"...si ca toata gramatica,istoria,geografia si nu numai s-au mutat online....dar nu are sens ,cel putin eu asa cred....sa ma apuc acum sa fac corecturile de rigoare...pana la urma limba romana este o limba fonetica si imi asum riscurile de-a fi criticat pentru ca nu am scris corect. Sa parem ceea ce nu suntem....este inutil si consumator de energie.Pana la urma ne dam seama ca suntem suma experientelor de viata,a hotararilor pe care le-am luat la un moment dat, binenteles al radacinilor dar ...suntem in final ceea ce devenim prin noi insine, prin puterea sufletului nostru si prin puterea dorintelor.Imi vine greu sa citesc literele antispam...of....Bine v-am gasit! ....am sa incerc sa va citesc...de la ..origini.Nu credeam ca exista asemena site.....

Offline clara39

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 128
  • ..si maine va fi o noua zi.....
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1706 : Miercuri, 10 Aprilie 2013, 22:29 »
bine ai venit

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1707 : Miercuri, 10 Aprilie 2013, 22:43 »
Sa parem ceea ce nu suntem....este inutil si consumator de energie.Pana la urma ne dam seama ca suntem suma experientelor de viata,a hotararilor pe care le-am luat la un moment dat, binenteles al radacinilor dar ...suntem in final ceea ce devenim prin noi insine, prin puterea sufletului nostru si prin puterea dorintelor.

Subscriu! Si cred ca nu exagerez daca spun ca acum un an am venit aici cu o suma de experiente si aici am inceput sa devin.  ;)
Bine ai venit!

Offline achile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
  • Sincer,nu as fi vrut!Dar ,noi dam cu noi de pamant
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1708 : Miercuri, 10 Aprilie 2013, 22:49 »
Multumesc Caroline!

Offline Soare

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1709 : Sâmbătă, 13 Aprilie 2013, 13:32 »
Buna sa va fie inima,Sorin la butoane.un fel de a spune, de ce sunt singur,foarte probabil''alergarile'' de fiecare zi.
Lucrul in 3 schimburi,actiuni de voluntariat cu copiii nevoiasi din satele din jurul orasului,asta in weekend,efectul este ca nu prea te mai vezi pe tine vazand atatea nevoi ale celor in nevoie.Imi doresc sa ajut cat mai mult acei copiii nevoiasi,sa simta si ei ca îi pasa cuiva de viata lor.
Deci numa bine la toti!