Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487700 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1560 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 20:09 »
Heiii, chiar ca se lasa cu intalnire ca intre fete! Vin, cum sa nu. Faceti propuneri unde sa ne intalnim - spatiu larg si loc de parcare musai.Eu propun Trattoria il Calcio Pescariu - Italian Restaurant -se afla pe Barbu Vacarescu sau pe Delea Veche.Propuneti si voi, dar... PARCARE!
Anda, incearca sa postezi 50 de mesaje,  cantece..ceva....si vei avea acces la topicul "Singles Camp in zona" unde pentru Bucuresti lumea da semne de viata...de teatru, film, ceaiuri, KARAOKE...samd......
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1561 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 20:36 »
da' vine si baietzi :coolsmiley:

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1562 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 21:08 »

haide....sus moralu'....poti pune neste melodii, maxime....si chiar si emoticoanele sunt postari...si pana la urma mai ai doar 35... :tomato: :D
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

anda

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1563 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 21:12 »
Ce gasesc la finalul drumului? Adica voi va intalniti, mergeti la un ceai, la un film, nu duceti lipsa de prieteni? Spune-mi ce-am pierdut.

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1564 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 21:16 »
si am uitat sa-ti spun aici, ca maine am facut o propunere de film...
Glendale Studio
Cloud Atlas (2012)
ruleaza de la 17:50
daca te "coafeaza".....scrie pe undeva...
 8) ::)
si
da, ne vedem aproape saptamanal.....fiecare cum poate, cand poate...etc...personajele se mai schimba, asa cum spuneam in functie de programul fiecaruia....
ia de posteaza tu si ne spui dupa daca a meritat efortu'...
:)
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1565 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 21:19 »
da' vine si baietzi :coolsmiley:
haide bre baietzi.....te astept la film, maine....si asa nu te-am mai vazut de 1000 de ani...cred ca te-am plimbat prin Cismigiu de......nu mai vrei sa iesi cu noi/mine... :box: :whistle: :magic:
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1566 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 21:37 »
am mai imbatranit intre timp :( da' nu poci veni, bre, ca sunt racit... ma doare gatul, tusesc, stranut... :'(

Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1567 : Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012, 22:34 »
poi pana maine seara te doftoricesti, s-pai esti ca nou...
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1568 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 11:51 »
" Povesteste-ne despre singuratate - s-a rugat o tanara care urma sa se marite cu unul dintre cei mai bogati barbati din oras si care acum se vedea nevoita sa fuga.
Si Coptul i-a raspuns:
Fara Singuratate, Iubirea nu va ramane mult timp langa tine.
Pentru ca si iubirea are nevoie de odihna, ca sa poata calatori princ ceruri si sa se arate sub alte forme.
Fara singuratate, nicio planta si niciun animal nu supravietuieste, niciun pamant nu da roade mult timp, niciun copil nu poate invata despre viata, niciun artist nu reuseste sa creeze, nicio munca nu poate sa creasca si sa se transforme.
Singuratatea nu este lipsa Iubirii, este completarea ei.
Singuratatea nu inseamna lipsa de companie, ci ragazul cand sufeltul nostru are libertatea sa stea de vorba cu noi insine si sa ne ajute sa hotaram cursul vietilor noastre.
Astfel ca, binecuvantati fie cei care nu se tem de singuratate. Care nu se sperie sa-si tina singuri de urat, care nu cauta disperati ceva cu care sa se ocupe, sa se distreze sau sa judece. Pentru ca cine nu este niciodata singur, nu se mai cunoaste pe sine. Iar cine nu se cunoaste pe sine, va ajunge sa se teama de vid. Iar vidul nu exista.
O lume uriasa se ascunde in sufletul nostru, asteptand sa fie descoperita. Faptul de a descoperi cine suntem ne va sili sa recunoastem faptul ca putem merge mult dincolo de tot ceea ce stiam. Si asta ne sperie. Mai bine sa nu riscam atat de mult, de vreme ce putem oricand sa spunem ca n-am facut ce trebuia sau ce ne doream pentru ca nu am fost lasati. E mai usor. E mai sigur. Si, in acelasi timp, inseamna sa renunti la propria viata.
Vai de cei care aleg sa-si petreaca viata spunand: Nu am avut prilejul. Si binecuvantati fie cei care spun: Eu nu am curaj. Pentru ca acestia inteleg ca vina nu este a celorlalti. Si mai devreme sau mai tarziu vor gasi credinta necesara ca sa infrunte singuratatea si misterele ei.
In singuratate, ei vor descoperi iubirea care ar fi putut trece neobservata. In singuratate, vor intelege si vor respecta iubirea care a plecat. In singuratate, vor putea hotari daca merita sa se roage ca ea sa se intoarca sau daca vor trebui sa-si ingaduie unul altuia sa-si urmeze fiecare calea.
In singuratate, vor invata ca a spune NU nu inseamna intotdeauna lipsa de generozitate si ca a spune DA nu este intotdeauna o virtute.
Cei care sunt singuri in acest moment sa nu se lase speriati de cuvintele diavolului, care spune: Iti pierzi timpul. Sau: Nu esti important pentru nimeni. Energia Divina ne aude cand vorbim cu ceilalti, dar ne aude si cand stam linistiti, in tacere, traind singuratatea ca pe o binecuvantare, pentru aici si acum. Si, cand ajungem la aceasta armonie cu sine, primim mai mult decat am cerut.
La fel cum Iubirea este conditia divina, Singuratatea este conditia umana. Si amandoua convietuiesc in buna pace in timp, pentru cei care inteleg miracolul vietii."

Paulo Coelho - "Manuscrisul gasit la Accra"

P.S. Am inceput si terminat de citit cartea aceasta aseara, fiindca nu m-am putut opri. Aici, meritul lui Coelho este doar de a reproduce intr-un limaj contemporan acel manuscris copt gasit la Accra din 1099, manuscris catalogat in aceeasi categorie cu evangheliile apocrife de la Nag Hamadi. E uimitor cat de putin s-a schimbat lumea intr-o mie de ani...  :idiot2:
Daca nu ati citit-o inca, o recomand (cred ca se gaseste in orice librarie Diverta...).

Simona56

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1569 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 12:03 »
Buna dragii mei; M-am inscris de cateva zile, timp in care v-am "studiat" si acum imi iau inima in dinti; Voi pune cateva intrebari; poate cineva imi va raspunde.

Simona56

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1570 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 12:07 »
Ma numesc Simona, am 56 ani ( 56 e de la anul nasterii) si sunt singura. Am ce cauta aici? Sunt si persoane de varsta mea?

Simona56

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1571 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 12:09 »
De ce sunt Singura? Sotul meu a decedat in martie 2011. De atunci, nu reusesc sa-mi gasesc "grupul" din care in mod firesc fac parte.

Simona56

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1572 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 12:11 »

Traiesc in Sibiu si as vrea sa incerc si grupul vostru? Poate incep cu excursia de la Sighisoara. Ce sfat imi dati?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1573 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 13:50 »

Traiesc in Sibiu si as vrea sa incerc si grupul vostru? Poate incep cu excursia de la Sighisoara. Ce sfat imi dati?
Incearca-ne.  :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1574 : Duminică, 25 Noiembrie 2012, 14:58 »
De ce sunt Singura? Sotul meu a decedat in martie 2011. De atunci, nu reusesc sa-mi gasesc "grupul" din care in mod firesc fac parte.

Imi pare rau pentru vestea aceasta. Sper ca aici sa gasesti bucurie si incurajari.  :)


Traiesc in Sibiu si as vrea sa incerc si grupul vostru? Poate incep cu excursia de la Sighisoara. Ce sfat imi dati?

Bine ai venit in grupul nostru!  :)  Am vazut ca deja te-ai inscris la excursia din Sighisoara. Sper sa-ti placa, locurile vizitate sunt frumoase si sunt convinsa ca ai sa te simti bine.