Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487630 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

anda

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1530 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 08:33 »
Stiu, m-am inregistrat de mult timp, dar intre timp au fost niste evenimente dureroase in viata familiei mele si ....... mama nu mai e.
Sunt singura pentru ca nu am avut timpul si rabdarea sa inteleg cum trebuie sa te comporti intr-o casnicie, am vrut doar sa-mi cresc baiatul in cele mai bune conditii si sa-l ajut sa fie in viata ce-si doreste el ( aici am reusit!), sa imi fac o cariera solida, urcand treapta dupa treapta pe scara ierarhica a profesiei mele ( sunt de profesie inginer), negandindu-ma nici macar o clipa la momentul in care in viata te trezesti singur, tu si peretii casei, cu mobile, amintiri, fotografii. Momentul cand fiul spune ca se muta la casa lui, fratele nu are timp decat sa ma sune din cand in cand pentru a vedea daca sunt bine, iar tu te intrebi ce sa mai fac cu viata mea, pentru ca nimeni nu mai are nevoie de un ajutor sau un sfat de la tine. Toata familia mea isi rezolva problemele fara mine, ma menajeaza in caz de intamplari triste, iar eu trebuie sa fiu fericita ca toti ma iubesc si nu lasa nimic rau sa ajunga la mine.....
Am gresit in viata ca nu am avut rabdarea sa inteleg comportamentul barbatului, am avut intotdeauna altceva de rezolvat si de facut. Nu am vrut niciodata sa fiu singura, urasc linistea peretilor casei in care daca nu dau drumul la muzica nu se aude decat tic-tacul ceasurilor mele ( am citit acum de curand ca intr-o alta viata, pe la 1800 am fost ceasornicar , de aceea, probabil, de-a lungul anilor am strans atatea ceasuri!!!!), imi place sa vad lume in jurul meu.... urasc singuratatea!

Offline iulia Coros

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1531 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 11:03 »
Cand eram mai mica  :applause: credeam ca sunt singura ....din vina mea: ba ca nu am stiut sa aleg, ba ca nu am stiut sa iert sau, ma rog, sa gestionez mici crize de cuplu; in fine: ca nu m-am priceput sa traiesc in doi. Acum ca am mai crescut si ca m-am mai gandit imi recunosc singura vina: AM VRUT SA EVOLUEZ.  Citeam undeva ca "......Evolutia personala consta in cresterea capacitatii generatorului tau de energie – a puterii tale interioare. E vorba de o adevarata “alchimie” in care atragi si manifesti vibratii de diferite calitati ale partilor fiintei tale. Transformi negativul in pozitiv, fuzionezi diversele tipuri de energii, le condensezi in corp, creezi cu ajutorul lor noi structuri cu ajutorul carora accesezi alte “lumi”, alte “constiente”. Acesta este momentul in care beneficiezi de adevaratul echilibru interior zilnic de care vorbeam mai sus – indiferent de mediul exterior...." Nu stiu daca asta imi trecea prin cap in momentele mele de tristete, dar am crezut intotdeauna ca merit ceva mai bun.


Offline Karola

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 76
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1532 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 11:50 »
Subscriu si eu la cele scrise de Iulia Coros

LiaV

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1533 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 12:14 »
Stiu, m-am inregistrat de mult timp, dar intre timp au fost niste evenimente dureroase in viata familiei mele si ....... mama nu mai e.
Sunt singura pentru ca nu am avut timpul si rabdarea sa inteleg cum trebuie sa te comporti intr-o casnicie, am vrut doar sa-mi cresc baiatul in cele mai bune conditii si sa-l ajut sa fie in viata ce-si doreste el ( aici am reusit!), sa imi fac o cariera solida, urcand treapta dupa treapta pe scara ierarhica a profesiei mele ( sunt de profesie inginer), negandindu-ma nici macar o clipa la momentul in care in viata te trezesti singur, tu si peretii casei, cu mobile, amintiri, fotografii. Momentul cand fiul spune ca se muta la casa lui, fratele nu are timp decat sa ma sune din cand in cand pentru a vedea daca sunt bine, iar tu te intrebi ce sa mai fac cu viata mea, pentru ca nimeni nu mai are nevoie de un ajutor sau un sfat de la tine. Toata familia mea isi rezolva problemele fara mine, ma menajeaza in caz de intamplari triste, iar eu trebuie sa fiu fericita ca toti ma iubesc si nu lasa nimic rau sa ajunga la mine.....
Am gresit in viata ca nu am avut rabdarea sa inteleg comportamentul barbatului, am avut intotdeauna altceva de rezolvat si de facut. Nu am vrut niciodata sa fiu singura, urasc linistea peretilor casei in care daca nu dau drumul la muzica nu se aude decat tic-tacul ceasurilor mele ( am citit acum de curand ca intr-o alta viata, pe la 1800 am fost ceasornicar , de aceea, probabil, de-a lungul anilor am strans atatea ceasuri!!!!), imi place sa vad lume in jurul meu.... urasc singuratatea!

Of, Anda, cata tristete am simtit in randurile tale! Imi pare rau pt mama ta si pt sufletul tau indurerat!

Si totusi, as spune ca esti mai bogata decat altii. Ai o familie care te iubeste, te menajeaza. Te rog sa nu te superi ca iti spun asta, insa de cele mai multe ori, indoiti de propria durere, nu avem puterea sa ridicam privirea si sa ne uitam spre cei din jur si sa vedem astfel ca exista suferinta si in viata altora.

Iti pot da, in cateva cuvinte, exemplul meu. Doar cu atat, sper sa te pot ajuta.
Eu nu am pe nimeni care sa ma ajute. Sunt singura. Fiul meu (ca si al tau) a dorit sa traiasca singur. Nu accepta nici sa merg din cand in cand la el sa-i fac curatenie. Iar fiica mea este departe, in Italia.
Mama mea este bolnava de alzheimer, dar despre ea nu am multe de spus, pt ca a fost persoana care m-a facut cel mai mult sa sufar in viata.

Dar atunci cand simt ca sentimentul de singuratate si tristete incepe sa ma invaluie, ma salvez citind o carte, iesind in oras la un cafebar unde pot discuta cu fetele ce ma servesc (2 fete extraordinare!) sau uitandu-ma la un film. Oooo, am o colectie impresionanta de filme.
Apoi acest internet. Am deschis un blog cu ceea ce ma pasioneaza. Am lucrat mult la el. Am invatat sa atasez subtitrari. Am scris 2 carti... pierzandu-ma in povestea personajelor mele... si uite-asa, trece o zi si inca o zi si ma consider o invingatoare impotriva tristetii si durerii sau chiar a sentimentului de frustrare.
Pe scurt, sentimentul de a face ceva pt oameni m-a salvat.

In aceste trairi luantrice, nimeni nu ne poate ajuta, Anda draga. Noi suntem singurii ce o putem face.
Cineva spunea ca orice durere, cat de mare, cu timpul devine mai mica. (Si am crezut, pt ca am suferit mult in viata mea.)
Haide, capul sus... si nu-ti mai uri singuratatea! Nu esti singura, vezi bine. Esti aici cu noi. Intamplator nu ai ajuns aici.

Iar daca esti din Timisoara sau din apropiere, ne putem intalni, daca vrei. As fi fericita sa te ajut sa treci peste aceasta tristete!
Te imbratisez!
Lia





 

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1534 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 14:37 »
Pe scurt, sentimentul de a face ceva pt oameni m-a salvat.
In aceste trairi luantrice, nimeni nu ne poate ajuta, Anda draga. Noi suntem singurii ce o putem face.

Aici subscriu si eu... Oare de ce nu s-a inventat inca societatea in care oamenii sa evolueze si atunci cand nu sunt singuri?
Mi-ar place ideea de a "creste" impreuna cu un barbat, si nu de a te stradui sa faci compromisuri pentru a intelege ca el e doar un barbat....

anda

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1535 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 20:05 »
Lia, tare frumos mi-ai scris. Pacat ca esti atat de departe pentru ca eu sunt din Bucuresti, sigur am fi putut vorbi despre multe... Dar le putem " vorbi" cu ajutorul acestui forum. Pot sa te declar prima mea prietena pe forum?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1536 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 20:41 »
Cand eram mai mica  :applause: credeam ca sunt singura ....din vina mea: ba ca nu am stiut sa aleg, ba ca nu am stiut sa iert sau, ma rog, sa gestionez mici crize de cuplu; in fine: ca nu m-am priceput sa traiesc in doi. Acum ca am mai crescut si ca m-am mai gandit imi recunosc singura vina: AM VRUT SA EVOLUEZ.  Citeam undeva ca "......Evolutia personala consta in cresterea capacitatii generatorului tau de energie – a puterii tale interioare. E vorba de o adevarata “alchimie” in care atragi si manifesti vibratii de diferite calitati ale partilor fiintei tale. Transformi negativul in pozitiv, fuzionezi diversele tipuri de energii, le condensezi in corp, creezi cu ajutorul lor noi structuri cu ajutorul carora accesezi alte “lumi”, alte “constiente”. Acesta este momentul in care beneficiezi de adevaratul echilibru interior zilnic de care vorbeam mai sus – indiferent de mediul exterior...." Nu stiu daca asta imi trecea prin cap in momentele mele de tristete, dar am crezut intotdeauna ca merit ceva mai bun.
da, mi-ar placea sa cred ca e asa...evoluam social si spiritual, ne descoperim skills-uri nebanuite, razbatem....DAR cum ramane cu serile triste, cu lipsa afectiunii si tandretii?  ???

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1537 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 20:45 »
insa, da, si eu am impreisa ca am evoluat in putinii ani de cand sunt singura cat n-am evoluat in f. multii ani in care am fost in cuplu cu un om nepotrivit. ceva adevar este in ce spui. :)

Offline iulia Coros

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1538 : Miercuri, 21 Noiembrie 2012, 22:13 »
...DAR cum ramane cu serile triste, cu lipsa afectiunii si tandretii?  ???
Evoluam sau ce facem?!
Fobiile sunt pentru oameni slabi  oO

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1539 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 00:30 »
Nu am vrut niciodata sa fiu singura, urasc linistea peretilor casei in care daca nu dau drumul la muzica nu se aude decat tic-tacul ceasurilor mele ... urasc singuratatea!
Anda, nu esti singura, ai o familie care te iubeste si te menajeaza...si te ai pe tine. Ai incredere in tine si nu te lasa coplesita.
Mi se pare si mie ciudat sa dau eu sfaturi, eu care timp de o jumatate de an am fost in stare de soc pt. ca sotul model a decis sa-si traiasca din nou tineretea la o varsta la care unii sunt bunici, dar acum ma intreb de ce oare nu a facut-o mai devreme ? Am incetat sa ma mai intreb unde am gresit, ce e terminat asa ramane. Si in loc sa ma gandesc ce-mi lipseste, invat sa apreciez ce am. Si cand linistea peretilor ma copleseste, ma duc sa citesc intr-o cafenea intre oameni, ma duc la film, teatru sau concert singura, daca nu gasesc o prietena disponibila sa ma insoteasca. Invat sa ma "agat" doar de mine.
Nu este usor, in viata trebuie sa daruiesti si sa primesti, dar aceasta este "piesa" pe care o joc acum...joc insa rolul "principal" :)
       

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1540 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 09:40 »
M-am tot gandit ce as putea sa iti spun, Anda, ca sa treci peste aceasta treapta din viata ta. Ca din asta este formata viata, din trepte care ne conduc sa ne cunoastem mai bine si la intelepciune. Depinde de fiecare persoana cat acumuleaza pana cand va trece dincolo de ultima treapta. Am avut si eu perioade cand nu mai gaseam sens existentei mele dar am citit candva intr-o carte, si daca nu ma insel in Contele de Monte-Cristo, care la finalul povestirii este o fraza care mi-a condus  si imi conduce si acum viata, si anume "cauta puteri in cea ramas". O sa-mi spui ca nu mai ai putere, dar orice om are pastrat in suflet o putere pentru vremuri grele, din instinct de supravietuire.
Intampina vremurile reci si grele cu zambetul pe buze pentru ca iti va fi mai usor sa traiesti mai departe.  :)
Iar singuratatea alung-o prin grija unui animal, daca iti plac. I-ati o pisica sau un caine de care sa ai grija. Ai dragoste multa de daruit si de ce sa nu daruiesti unui suflet care iti va fi recunoscator neconditionat.
Eu am 2 caini si 4 pisici care imi umple casa de viata. Aveam 3 pisici pana acum 3 zile, cand am gasit pe strada un motanel de nici 2 luni pe care era sa-l calce masina. Acum abia astept sa ajung seara acasa sa vad ce face un pisoiul, daca a mancat, daca a fost cuminte si ma rasplateste cu privirea lui calda.  :smitten:
Eu sunt din Bucuresti si daca vrei sa mai vorbim trimite-mi pe mail (dinu.geta3@gmail.com) numarul tau de telefon. Poate ca nu ne potrivim ca persoane sau caractere dar putem incerca. Sta in puterea noastra sa ne fim alaturi una alteia cand este nevoie.  :flori:

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1541 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 10:01 »
insa, da, si eu am impreisa ca am evoluat in putinii ani de cand sunt singura cat n-am evoluat in f. multii ani in care am fost in cuplu cu un om nepotrivit. ceva adevar este in ce spui. :)
cum ma, n-ai evoluat????!!!! adica timp de....n ani- ai batut tropait pasul in loc??!! nu te-ai perfectionat profesional, n-ai citit, n-ai acumulat cunostinte? daca nu evoluai- asa cum zici- nu erai si acu' in acelasi punct, cu aceleasi dureri? poate din anumite puncte de vedere, da' sa nu generalizam! parol!!!! am pretentii de la tine!  :kissing:

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1542 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 11:02 »
... sotul model a decis sa-si traiasca din nou tineretea la o varsta la care unii sunt bunici...
a evoluat :thumbup:
Citat din: Geta D
Eu am 2 caini si 4 pisici care imi umple casa de viata.
si io am 2 caini...dar as fi preferat 2 pisicutze :applause:

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1543 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 13:19 »
Anda,eu cred ca noi suntem in mare parte  singuri chiar si atunci cand suntem in cuplu.Dar singuratatea este suferinta numai atunci cand te simti separat,mai ales separat de propria fiinta.Din experienta mea am ajuns sa consider singuratatea un adevarat prieten.In siguratate am aflat sensul si semnificatie la tot ce am trait.Singuratatea ca si schimbare poate sa fie un lucru f. pozitv.Dpmdv.chiar si intr-o relatie este necesar sa ai perioade de singuratate,adica sa fi tu cu tine insuti,altfel incepem sa ne regasim in cealalta persoana si incet, incet devenim dependenti.Singuratatea poate fi dureroasa la inceput dar apoi aduce o mare libertate.Iti doresc sa simti aceasta libertate, si implicit multa bucurie.si in SinglesCamp nu suntem singuri. :) :kissing:

Offline iulia Coros

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1544 : Joi, 22 Noiembrie 2012, 14:11 »
Anda,eu cred ca noi suntem in mare parte  singuri chiar si atunci cand suntem in cuplu.Dar singuratatea este suferinta numai atunci cand te simti separat,mai ales separat de propria fiinta.Din experienta mea am ajuns sa consider singuratatea un adevarat prieten.In siguratate am aflat sensul si semnificatie la tot ce am trait.Singuratatea ca si schimbare poate sa fie un lucru f. pozitv.Dpmdv.chiar si intr-o relatie este necesar sa ai perioade de singuratate,adica sa fi tu cu tine insuti,altfel incepem sa ne regasim in cealalta persoana si incet, incet devenim dependenti.Singuratatea poate fi dureroasa la inceput dar apoi aduce o mare libertate.Iti doresc sa simti aceasta libertate, si implicit multa bucurie.si in SinglesCamp nu suntem singuri. :) :kissing:
Frumos spus! Daca-i anonima..o semnez.