Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487636 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1410 : Miercuri, 08 August 2012, 21:45 »
...
Sunt un om optimist si nu ma las cu una cu doua.  :box:
De 3 zile m-am intors din Maramures si mi s-au inecat corabiile. Vreau inapoi.........  :((
Sa-nteleg ca deja esti la 3. Cum ziceam, zambeste cat mai poti.

Caroline

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1411 : Miercuri, 08 August 2012, 21:45 »
Eu zic ca cel mai bine e sa nu-ti faci niciun plan cu daca... iar daca nu... Viata este imprevizibila si nepasatoare la planurile nimicniciei noastre. Singurul mod de a o "pacali" este sa o traiesti, asa cum vine, acum si aici.  ::)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1412 : Miercuri, 08 August 2012, 21:46 »
pai vezi? si eu vreau inapoi ... macar pana la Maramuresul de anul trecut ...
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1413 : Miercuri, 08 August 2012, 21:48 »
Smile (now), tomorrow will be worse!

bit, nu demoraliza copilu'!  :P

Getuta, doreste-ti in continuare "peticul", cu seninatatea lui "ce-o fi o fi; oricum, va fi bine". Adica e minunat sa gasesti omul cu care sa cladesti toate cele enumerate de tine, si pentru asta e important sa gandesti la (atragi) asta, frumos si relaxat, iar daca, in varianta 2, acest "petic" nu va binevoi sa apara, nu-i bai, se poate trai frumos si singur. si da, libertatea de a fi tu insuti, in fapte si exprimare, este extrem de importanta pentru a fi fericit. Ea poate sa existe, insa, si intr-un cuplu cu adevarat reusit. :)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1414 : Miercuri, 08 August 2012, 21:50 »
Eu zic ca cel mai bine e sa nu-ti faci niciun plan cu daca... iar daca nu... Viata este imprevizibila si nepasatoare la planurile nimicniciei noastre. Singurul mod de a o "pacali" este sa o traiesti, asa cum vine, acum si aici.  ::)
Mda, maine poate cadea o bomba. Sau un cutremur. Haide bre, get real!
In rest iti dau dreptate, singurul mod prin care poti razbi e sa renunti la speranta, cum zicea si Cioran. Aia otraveste sufletul cu false asteptari. Dar un pic de planning strategic trebe.

Offline Geta D

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 331
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1415 : Miercuri, 08 August 2012, 22:02 »
Multumesc Micaela pentru cuvinte. Acum ce-o vrea Dumnezeu. Fiecare are un destin in viata.
O sa-i propun lui Gigi sa construiasca o cladire la Sibiel si sa ne mutam acolo cu totii si sa traim numai in megapetrecere....  :yeah:

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1416 : Miercuri, 08 August 2012, 22:03 »
strategie: pune Getuta inca o farfurie si un tacam la masa; o cana de cafea dimineata langa a ta; o tigara in scrumiera ... fa si conversatie cu cel care va sa fie ...  ;)
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1417 : Miercuri, 08 August 2012, 22:05 »
Multumesc Micaela pentru cuvinte. Acum ce-o vrea Dumnezeu. Fiecare are un destin in viata.
O sa-i propun lui Gigi sa construiasca o cladire la Sibiel si sa ne mutam acolo cu totii si sa traim numai in megapetrecere....  :yeah:

exact asa.  :) viata poate fi traita frumos in fiecare dintre variante. ti-o spun din experienta.  :) ;)
de acord; si sa se decreteze "vacanta pe viata"pentru membrii SC. ;D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1418 : Miercuri, 08 August 2012, 22:06 »
strategie: pune Getuta inca o farfurie si un tacam la masa; o cana de cafea dimineata langa a ta; o tigara in scrumiera ... fa si conversatie cu cel care va sa fie ...  ;)

da' oare-i suficient? tre' sa formuleze si sa vizualizeze si ce fel de om se aseaza la masa ei, sa nu se trezeasca cu "nepotrivitu''" ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1419 : Miercuri, 08 August 2012, 22:07 »
O sa-i propun lui Gigi sa construiasca o cladire la Sibiel si sa ne mutam acolo cu totii si sa traim numai in megapetrecere....  :yeah:

Aham. Oricum ar fi, sa stii ca ziua de luni tot vine. Ba chiar dupa fiecare duminica, garantat.



Io acuma imi cer scuze daca par un gretos acrit de viata. Probabil ca oi fi si asa. Insa dincolo de asta, cred ca o doza de realism este in ceea ce spun. Drept pentru care imi sustin aberatiile in continuare.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1420 : Miercuri, 08 August 2012, 22:08 »
strategie: pune Getuta inca o farfurie si un tacam la masa; o cana de cafea dimineata langa a ta; o tigara in scrumiera ... fa si conversatie cu cel care va sa fie ...  ;)

ce ma fac ca eu nu-mi mai doresc deloc chestiunea asta, lately?  :( o fi "de moment" sau semn de batranete?  ;D

L.E. mie-mi merge jalnic chat-ul... o fi vreun troian, sau asa e si la voi?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1421 : Miercuri, 08 August 2012, 22:12 »
da' oare-i suficient? tre' sa formuleze si sa vizualizeze si ce fel de om se aseaza la masa ei, sa nu se trezeasca cu "nepotrivitu''" ;D

mi-emi zici, care vedeam doar barba si mustata? si asa a fost! ;D
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1422 : Miercuri, 08 August 2012, 22:15 »
ce ma fac ca eu nu-mi mai doresc deloc chestiunea asta, lately?  :( o fi "de moment" sau semn de batranete?  ;D

toane ale pubertatii ;D stai sa vezi la a doua tinerete :D
nihil sine deo

Offline Doina

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 289
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1423 : Miercuri, 08 August 2012, 22:18 »
ce ma fac ca eu nu-mi mai doresc deloc chestiunea asta, lately?  :( o fi "de moment" sau semn de batranete?  ;D

L.E. mie-mi merge jalnic chat-ul... o fi vreun troian, sau asa e si la voi?

Fa-i  loc in garaj, aloca-i o parte de sifonier, dormi chinuita pe-o jumatate de pat ca sa-ncapa si el...Si sa vezi cum vei realiza urgent cit esti de multumita si nimic nu-ti lipseste !  *|* :2funny:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1424 : Miercuri, 08 August 2012, 22:23 »
Mda, maine poate cadea o bomba. Sau un cutremur. Haide bre, get real!
In rest iti dau dreptate, singurul mod prin care poti razbi e sa renunti la speranta, cum zicea si Cioran. Aia otraveste sufletul cu false asteptari. Dar un pic de planning strategic trebe.
nu vreau sa-l contrazic pe Cioran, ca nu-mi permit, da' cred ca un pic de speranta "necramponata", adica neimpanata cu ästeptari categorice si tensionante, posibil generatoare de frustrare (prin neimplinirea lor), e necesara. Daca nu forezi in tine, nu-ti clarifici ce vrei, ce-ti place, nu-ti formulezi acelea, clar, pozitiv, senin, atunci nu-ti faci aliat Universul (ca mai e si un Cohelio care spune ca-l poti face pe acela "sa lucreze pentru tine ;)") in implinirea fiintei tale. si, ti-am mai zis, bit, eu am convingerea ca älgoritmu'" asta chiar functioneaza (cred asta din propriile mele experiente), dar pentru asta e musai sa te dezbari de acest negativism care te pune sub semnul lui "nu". :)

God! merge execrabil sistemul meu... nush'ce-i asta...