Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487630 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Alex andra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 49
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1905 : Joi, 29 Ianuarie 2015, 13:34 »
Sau! :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1906 : Sâmbătă, 07 Februarie 2015, 07:38 »
La pensiunea noastra din Sibiel, timp de o luna de zile, se desfasoara cursurile Bootcamp University. Organizate de Andy Szekely, cu colaborarea unor traineri cunoscuti, aceste tabere de dezvoltare personala strang vad tot mai multi cursanti. In 2007 cand s-au inceput erau doar o mana de oameni, acum locatia este neincapatoare...Si se fac 4 serii iarna, 4 serii vara...Dar nu reclama doream sa le fac ci o introducere la ceea ce urmeaza.

Ieri a fost intrarea primei serii, staff-ul era deja sosit de cateva zile. Ca gazda era normal sa ajung si eu pe acolo, asa ca ieri dupa ce am lansat ideea excursiei "Trei capitale" am plecat la Sibiel. M-am intalnit cu Andy - am povestit cu el un timp, apoi am intrat si am dat de traineri. Cativa dintre ei vin la Sibiel de 7 ani, deci ori doua luni/an, oamenii astia si-au petrecut un an din viata la noi in pensiune. De aceea imi permit sa fiu familiar cu ei...

Sunt o persoana nu neparat curioasa, as zice mai degraba interesata, oriunde merg sau indiferent cu cine intru in contact, incerc sa caut, sa descopar pe cat este posibil lucruri noi...Si cum subiectele si modul in care-si construiesc cei din Bootcamp cursurile mi s-au parut intotdeauna interesante, am deschis discutia cu trainerii, sa vad ce se va intampla in prima saptamana...Unul dintre subiecte seamana foarte tare cu cel pe a carui topic suntem, doar ca este altfel structurat si prezentat: "Atenuarea sau chiar pierderea polarizarii dintre barbat si femeie". Surprins ca se discuta o tema apropiata atat de mult de Singles Camp, am ciulit, interesat, imediat urechile. Si am povestit cu unul dintre traineri vreo jumatate de ora. Foarte interesanta si argumentativa abordarea "de ce devenim single". Mi-a placut, am retinut-o si cu un pic de timp am sa incerc sa impletesc ceea ce constatasem si imi structurasem eu in minte, cu studiul lor. Se refera insa DOAR la segmentul de single in care ne aflam cu Singles Camp - cel "high educated". Poate ca ceea ce am sa scriu ajuta la intelegerea motivelor pentru care "suntem singuri".

Ca "postfata", urmand ca maine sa dezvolt subiectul:

Majoritatea celor care-si pun intrebarea "de ce suntem singuri" cauta raspunsul si cerceteaza doar in sfera personala...Rasfoiti si aici pe acest topic ce a spus fiecare...Ar fi valabila o asemenea "cercetare" limitata daca fenomenul ar fi singular, daca ar fi doar o mana de oameni pe glob care divorteaza, doar cativa care nu se casatoresc...Dar tendinta spre singlism a persoanelor high educated este atat de puternica incat este firesc ca motivele sa fie cautate extins, la nivel general. Motivele ruperii unei relatii, a imposibilitatii dezvoltarii unui cuplu, sunt generate de factori externi, de etapa si conjuctura sociala, care influenteaza si determina individul.

Am fost contrazis de mai multe ori cand am afirmat ca lumea se indreapta spre singlism, dar cifrele arata clar ca am dreptate. Procentele cresc continuu, sunt deja multe tari la care este fifty-fifty. Repet si precizez inca o data, tendinta este in special si mai pronuntata la "high educated". Si maine in articol am sa va explic de ce.


Offline om_shirley

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1907 : Sâmbătă, 07 Februarie 2015, 15:02 »
Astept cu interes!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1908 : Duminică, 08 Februarie 2015, 08:51 »
Scriu... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1909 : Duminică, 08 Februarie 2015, 11:26 »
Am deschis chiar un nou subiect pe aceasta intrebare. Parerea mea este aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2110.0.html

Offline efadrian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1910 : Miercuri, 29 Iulie 2015, 19:13 »
In general suntem single pentru ca ori  nu suntem persoane chiar asa de comunicative, sociabile si…”petrecarete” ...
ori suntem single pentru ca nu dorim o relatie de durata sau doar relatii scurte.

Dar se pare ca acest site nu se adreseaza in adevaratul sens al cuvantului persoanelor single.
Asa cum se intelege din invitatia la revelion pentru 2016.



Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1911 : Miercuri, 29 Iulie 2015, 20:11 »
mai exista variante: 
- pentru ca ne dorim o relatie de durata iar alti singles isi doresc doar relatii scurte :),
-  pentru ca suntem prea comunicativi sociabili si petrecareti,
- pentru ca nu suntem, la un moment dat n-am fost single si ne-am dorit diverse alte relatii in afara relatiei
- pentru ca nu stim sa facem alegeri potrivite
- pentru ca nu ploua cu barbati / de la o vreme cred ca nici cu femei nu prea mai ploua

si ...va las pe voi sa mai completati ^-^

Dar se pare ca acest site nu se adreseaza in adevaratul sens al cuvantului persoanelor single.
Asa cum se intelege din invitatia la revelion pentru 2016.
:faint:

Adica cum? Dupa tine, care e adevarata definitie?

Eu stiu asa:
persoane single - persoane fara partener, care nu sunt intr-o relatie fie ea de care o fi - consensuala, conjugala, extraconjugala, complicata, nesarata, muribunda sau furibunda (na ca am mai inventat o categorie) ,
sau ...in originalul limbii cuvantului:

a single person is someone who is not in a relationship or is "unmarried". In common usage, the term single is often used to refer to someone who is not involved in any type of serious romantic relationship, including long-term dating, engagement, or marriage.

So?
 
    
   
                  
 
 
    
 
      
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ofemasec

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 17
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1912 : Miercuri, 29 Iulie 2015, 23:52 »
Poate suntem single pentru ca așa ne dorim să fim în etapa asta a vieții sau poate ca destinul asta a hărăzit pentru noi în acest moment. Poate suntem într- o etapa a vieții in care avem ocazia să ne analizam și să ne redefinim. Partea bună este că avem suficient timp să facem lucruri plăcute, frumoase și utile pentru noi.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1913 : Joi, 30 Iulie 2015, 09:30 »
Poate suntem single pentru ca așa ne dorim să fim în etapa asta a vieții.... Poate suntem într- o etapa a vieții in care avem ocazia să ne analizam și să ne redefinim. Partea bună este că avem suficient timp să facem lucruri plăcute, frumoase și utile pentru noi.

Sincer, eu am cunoscut putine persoane care sa fie single pentru ca asa isi doresc.
Partea cu analiza si redefinirea e mai mult o... consecinta, un fel de beneficiu secundar, o recomandare pentru valorificarea cat mai buna a perioadei.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1914 : Joi, 30 Iulie 2015, 10:28 »

Citeam de curand  ca “daca vrei ca o relatie sa merga analizeaza-i intai defectele si intreaba-te daca  le poti accepta in timp … ca oricum calitatile te-au dat pe spate din start , apoi tine cont ca cu cat inaintam in varsta defectele se accentueaza..”

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1915 : Joi, 30 Iulie 2015, 10:38 »
Oare  lucrurile  placute nu sunt mai frumoase  si  utile in cuplu ? De la spalatul vaselor in doi   ;D .. daca nu ai masina de spalt vase ;)  pana o plimbare in parc sau pe malul marii , mersul la un concert ,un teatru , dansul in doi la restaurant ..vizionarea  unui film  si pot da exemple o grmada.

Maiii dar asta inceamna sa renuntam la sc..asa ca ar trebui sa ne  gandim bine :smitten:


Offline cristinaB

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1916 : Joi, 30 Iulie 2015, 15:45 »
Rodica ai pus puntul pe I  8)
Cel/cea care ne fura inima trebuie sa compenseze lipsa de la actiunile SC!
Deci iata cum se mai ingusteaza segmentul vizat!  :oops:


Offline ceciliamadalina76

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1917 : Duminică, 18 Octombrie 2015, 14:37 »
Bravo, Carmen! Si eu gandesc la fel! Si eu imi asum singuratatea, nu sunt disperata deloc, si-mi place sa vorbesc si sa-mi exprim parerea despre diverse lucruri.  Imi pare bine ca am gasit singlescamp si chiar am participat la o excursie (Sighisoara) unde m-am simtit foarte bine.

CristianT

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1918 : Duminică, 27 Decembrie 2015, 16:40 »
Pentru ca suntem egoisti. pentru ca ne e frica sa suferim. Ptr ca ne e frica sa admitem pe cineva in intimitatea vietii noastre, si aici nu ma refer la sex. Ptr ca e mai usor sa ai succes in cariera si sa obtii astefel mai usor satisfactii. Ptr ca gasim usor surogate ca sa ne umplem singuratatea: shopping, alcool, internet sau mai bine zis social media, TV, excursii, sport, servici, activitati culturale. Ptr ca suferim de lipsa de incredere ca sa nu zic paranoia. Ptr ca suntem rigizi si avem zeci de tipicuri in viata noastra. Pentru ca ne-am organizat bine singuratatea si ne simtim in siguranta in acest mod de viata. ptr ca nu stim sau NU vrem sa NE sacrificam ptr celelalt. Ptr ca percepem relatiile interumane ca pe niste lupte in care cineva trebuie sa cistige. Ptr ca ne e frica sa ne autoanalizam cinstit si preferam sa facem bascalie de subiect ducindu-l in derizoriu. Si multe altele pe principul cite capete atitea idei.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1919 : Duminică, 27 Decembrie 2015, 17:54 »
ce-ar mai fi de adaugat?!...  Amin!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.