Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487630 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline frezie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1815 : Marți, 25 Martie 2014, 10:35 »
Am ales "simbolul" asta din instinct...asa mi-a venit! Nu am obiceiul sa ma ascund dupa deget...nu sunt asa de mica!
Multumesc pentru incurajare!  :flori:
 

Offline Monica_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1816 : Marți, 08 Aprilie 2014, 15:27 »
.......ce pot spune?! De cateva luni sunt singura si inca nu pot crede cam mi s-a schimbat viata.
Am plecat impreuna la servici si am venit singura...un accident, nu stiu exact ce s-a intamplat si acum nu mai vreau sa ma gandesc, sa retraiesc, nici nu pot scrie coerent pentru ca am lacrimi in ochi iar durerea nu poate fi redata in cuvinte. Iar cel mic si acum intreaba de tati.....Asa ca in prezent ma lupt sa supravietuiesc si la propriu si la figurat, sa ii ofer puiului atentie cat mai multa, incer sa compensez lipsa lui dar nu-mi iese deloc.
E incredibil cum ni se poate schimba viata, dintr-o existenta linistita, o casnicie mai mult decat frumoasa, intr-un cosmar.
Nu pot scrie mai mult, poate in timp reusesc sa incropesc un post mai detaliat.
Acum am un traseu liniar: serviciu, casa si copil. Nu mai am timp de nimic si chiar de as avea nu as sti ce sa fac cu el.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1817 : Marți, 08 Aprilie 2014, 19:28 »
Ce putem spune noi, eu... doar ca esti extrem de curajoasa si ca e de apreciat cum ti-ai pus povestea si sufletul pe tava.
Cred ca mai sunt si altii pe aici care stiu cum viata se poate schimba intr-o clipa. Cand nimic din ceea ce era nu mai poate fi posibil.
Va mai trece un timp, pana ce durerea nu va mai fi la fel de vie. E important acest pas pe care l-ai facut, sa iesi din traseul liniar, fie si pentru a incerca sa comunici cu alti oameni. Cine stie, poate sa te si intalnesti cu ei...
Credinta, puterea si dorinta de a te bucura de viata - pentru tine, pentru cel mic si chiar si pentru el - te vor duce mai departe pe drumul vindecarii.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ela_nec

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1818 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:04 »
Sunt membru in acest grup de foarte mult timp, dar nu am avut niciodata curajul sa ma inscriu la vreo actiune, ba chiar renuntasem sa urmaresc activitatile. Acum mi-am recapatat parola, id-ul...uitasem tot... ;) ;)...deh...varsta...si m-am inscris la excursia de la Cheiele Nerei.
De ce sunt singura? Asa a fost sa fie...nu caut vinovati, motive sau lamuriri...inutile dupa parerea mea...important e ce va fi de acum inainte, nu?? Imi traiesc prezentul din plin si am ceva planuri de viitor...daca va fi si Fat-Frumos in acest viitor e si mai bine!! Daca nu..... ;) ....nu-i asa ca s-a inventat singles camp? :thumbup:


Offline ela_nec

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1819 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:06 »
sa nu creada lumea ca sunt ..prea batrana....rectific...Cheile Nerei !!!!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1820 : Miercuri, 09 Aprilie 2014, 21:18 »
Bine ai venit ela_nec.
Sa gasesti nu doar Cheile Nerei, ci si cheia spre succesul planurilor tale de viitor. :flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ela_nec

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1821 : Sâmbătă, 12 Aprilie 2014, 22:04 »
Bine ai venit ela_nec.
Sa gasesti nu doar Cheile Nerei, ci si cheia spre succesul planurilor tale de viitor. :flori:

Multumesc!Abia astept sa va cunosc.

Offline SilviaB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1822 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 08:07 »
Buna dimineata, tuturor!

Eu sunt Silvia! Sunt "single" , dar nu singura. La fel ca multi dintre voi, am o familie (parinti, copil, frati, prieteni, colegi), dar acestia (oricat ar fi de atenti si grijulii) au familiile lor, viata lor si, numai cei ce sunt singuri au simtit cu adevarat sentimentul ca au obosit sa se prefaca ca se simt bine atunci cand toti te coplesesc cu atentie iar tu ai obosit sa te prefaci ca ti-e bine. Vreau sa cunosc oameni asemeni mie, care au ajuns sa fie singuri pentru ca au jucat candva gresit o carte a vietii, au acordat prea mult credit cuiva care nu merita. Nu pot spune ca a fi "single" este decizia mea finala, insa ma simt obosita si dezamagita, Imi vin in minte acum cuvintele unui cantec al celor de la Taxi: "cauta-ma tu, jumatatea mea"... cam asa simt.

Oooops.... am fost tentata sa sterg ce am scris pana acum. O sa credeti ca am in permanenta o batista udata in buzunar! Dar, nu e asa! Asta-i doar starea mea de duminica dimineata cand imi beau cafeaua singura.... Altfel, am o saptamana foarte incarcata. Pe langa servici, care nu mai e de pe vremea parintilor nostri de doar 8 ore, ma duc la niste cursuri avansate de engleza (cica, nu are nici o valoare ceea ce stii daca nu dovedesti si cu hartii), ma duc la teatru, la Ateneu, vizitez expozitii sau . pur si simplu. fac un ocol prin parc in drumul spre casa.

De ce am ales sa fiu alaturi de voi? Pentru ca imi plac drumetiile. Cautam sa imi iau bilete de avion , sa plec undeva hai-hui.... si. pe langa costurile marite ale unei excursii "single", nimic nu ma atragea. Atunci, am dat peste articolele despre "SingleCamp". M-a atras din prima clipa ideea (candva, am crezut ca pot face o fundatie care sa aiba ca obiectiv crearea unui club exclusivist pentru persoane singure, cu preocupari culturale.... dar, asta e o alta poveste, care inca doare.

Asa ca.... iata-ma alaturi de voi! Sper sa ne simtim bine impreuna si sa devenim prieteni.

Silvia

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1823 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 08:16 »
(candva, am crezut ca pot face o fundatie care sa aiba ca obiectiv crearea unui club exclusivist pentru persoane singure, cu preocupari culturale.... dar, asta e o alta poveste, care inca doare.

Ce coincidenta, si eu am fost bantuita de astfel de ganduri, mai orientata in schimb pe preocupari de timp liber, relaxare si distractie. Poate ne aude Gigi si ne da vreo idee,  O0

Silvia, bine ai venit. Nu pari deloc o persoana cu batista uda in buzunar. Sa te bucuri de drumetii!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline SilviaB

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1824 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 08:39 »
Multumesc pentru urarea de bun venit, Wonderland!

De abia astept sa ne intalnim in excursii. Vad ca nu prea mai sunt locuri.... cred ca o sa aleg Tara Luanei, pentru inceput. Am fost acolo acum vreo 15 ani si nu am stiut sa o descopar.


Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1825 : Duminică, 13 Aprilie 2014, 09:08 »
 :thumbup:Hei, SilviaB, imi place felul tau de a nu te crampona de ceea ce nu (mai) este posibil, realist, realizabil intr-un context dat. Multumesc, mi-ai dat asa un suflu nou de energie pozitiva  :yeah:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Amira

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1826 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 11:49 »
Va salut, dragi membri ai acestei comunitati , mai mult decat interesanta! Da, si eu sunt singura si nu pentru ca am vrut eu.Sotul meu a decedat in urma cu 7 ani si , ca multe dintre voi, m-am refugiat in munca, mi-am construit o cariera frumoasa, am avut grija de cei doi copii.Timpul a trecut, ei au crescut, au realizat ceea ce si-au dorit, iar eu constat ca  a ramas un mare gol in viata mea.De aceea, caut alte activitati, alte modalitati care sa ma motiveze sa merg mai departe.Va doresc, o zi minunata ,tuturor !

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1827 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 13:51 »
Salut, Amira. O atitudine demna de urmat :thumbup:
Bine ne-ai gasit, sa gasesti in SC un ajutor in mersul mai departe!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Amira

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1828 : Miercuri, 30 Aprilie 2014, 20:06 »
Ma bucur  de intampinare ! Ma intrebam  daca nu m-a urmat si aici  SINGURATATEA mea. Am citit multe dintre postarile de aici si imi place acest grup !Cred ca eclipsa de soare de ieri, a avut prima influenta benefica asupra mea.Iata ca s-a deschis o noua usa, dincolo de care "aud" vocile multor oameni.Chiar sunt fericita , ca am facut aceasta alegere .O noapte frumoasa !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13273
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1829 : Vineri, 02 Mai 2014, 08:47 »
Buna dimineata Amira! Nu nu esti singura, nici aici si nicaieri unde ai fii! Asa trebuie sa privesti lucrurile. Toti suntem inconjurati de oameni, in care intradevar avem mai multa sau mai putina incredere sa ne aratam asa cum sunem noi. Suntem creati ca fiinte sociabile, ne place sa traim impreuna, sa comunicam...Din pacate viata asta in fuga si sub continua presiune, ne-a mai estompat din bucuria de a socializa, ne-a luat din entuziasm si uneori avem impresia chiar ca ne-am dezobisnuit...

Tot ce am gandit eu aici este sa refac la scara mica medii de interactiune, grupuri omogene (atat cat este posibil), cadre in care socializarea se face relativ simplu. Multora li se potriveste, unora insa nu. Este o poveste intreaga de ce...