Autor Subiect: De ce suntem single ?  (Citit de 487649 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1770 : Sâmbătă, 12 Octombrie 2013, 15:32 »
Intotdeauna am privit singuratatea ca pe o optiune de bun simt. Probabil este o perceptie gresita, dar argumentand alegerea pot spune ca si in interiorul carniciei mele, am fost tot singura. In urma cu 15 ani am decis sa fiu singura "cu forme legale". Eu si fostul meu sot am ramas prieteni, avem o fiica minunata ce reprezinta sensul vietii mele. In toata perioada mea de singuratate am realizat destul de multe lucruri, am trait frumos si decent si mi-am promis ca nu voi mai face niciodata compromisuri de dragul unui "petec de hartie". Am un job care imi place si care imi ocupa foarte mult timp, prieteni foarte buni cu care ies uneori, dar recunosc sunt momente (ex. revelionul) cand mi-as dori sa fiu in preajma unor persoane singure, ca si mine, pentru a ma simti cu adevarat in largul meu. Anul acesta am ratat ocazia, ca sa spun asa, deoarece am descoperit site-ul vostru cam tarziu, dar banuiesc ca se vor organiza si alte evenimente la care sper sa particip cu placere. Fiica mea este mare si ar fi nedrept sa ma includ in programul ei, desi imi solicita adesea acest lucru.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1771 : Sâmbătă, 12 Octombrie 2013, 19:28 »
Felicitări Onix - o atitudine potrivită pentru orice persoană singură care nu se lasă coplesită de singurătate :)

Ciudat, week-end-urile sunt mai numeroase, concediile tin mai mult .... ;) si totusi Revelionul pare mai greu de suportat în sigurătate.  Cred că generează, ca si VDay,  ca și nunțile la care te vezi nevoită să mergi neînsoțită sau mai știu eu ce alte sărăbători si evenimente cu tam-tam - o nefericire conditionată social.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1772 : Sâmbătă, 12 Octombrie 2013, 22:03 »
Draga wonderland, de Valentine s Day ma distrez pe cinste. Nu este neaparat sa fiu in preajma unui "El", cred in institutia prieteniei si prin urmare am prieteni vechi si deosebiti, cu care impartasesc o multime de evenimente, inclusiv ziua indragostitilor. Important este sa nu ne pierdem simtul umorului. Ai remarcat bine, eu chiar sunt o persoana pozitiva, care se bucura de lucrurile mici, de lucrurile frumoase si mai ales de natura, indiferent daca o fac singura sau cu altcineva in preajma.

Offline dutchessa

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 62
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1773 : Sâmbătă, 26 Octombrie 2013, 00:17 »
ma gandesc ce sa va scriu, cum sa explic faptul ca sunt singura; am scris si am sters. mai fac o incercare...tot nu pot...

doar stiu ca nu mai vreau sa am acest statut de single...sa nu mai refuz o invitatie la nunta, sa pot merge oriunde fara sa mai fiu stanjenita la un moment dat ca nu ma tine nimeni de mana, sau ca sunt singura la masa si privesc la ceilalti cum danseaza pe vreun cantecel duios, etcetera...le stiti si voi pe toate astea...  *|* am reusit totusi sa va spun cate ceva... iar daca n-o fi sa fie, m-am obisnuit atat de mult cu aceste lucruri ca deja au intrat pe fagasul normal desi nu e.

 :dance: le dansez doar pe astea la nunti si petreceri...ca pot dansa singura  :crazy2:

noapte buna

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1774 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 12:47 »
Buna ziua! Am  revenit dupa o perioada de absenta in care am crezut ca am clarificat lucrurile din viata mea. Nu le-am clarificat, m-am adancit in greseala. Nu stiu de ce aleg gresit, sau de  ce imi pun sufletul pe tava asa de usor. Asta ma face vulnerabila si usor de ranit.  Ciudat e ca ratiunea  imi  spune una si aleg sa fac altfel. Sper sa nu fi gresit ca am scris, dar simteam nevoia sa ma descarc. 

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1775 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 19:35 »
da, veșnica luptă dintre inimă și rațiune...

Da, gabi_nico, nu știu cum se face, mereu facem aceleași greșeli, pana ne clarificăm cu adevărat.
Cred că nimic din ce ar spune cineva nu te-ar consola. Dar, stii si tu, suferim, apoi regăsim puterea de a merge mai departe.
Si, poate data viitoare...
Succes și nu te lăsa dărâmată.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1776 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 19:43 »
Multumesc! Sper sa  am puterea. Deocamdata sunt  cam dezamagita  si de mine si de faptul ca majoritatea renunta la a mai cunoaste omul.   

nickescool

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1777 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 21:34 »
Multumesc! Sper sa  am puterea. Deocamdata sunt  cam dezamagita  si de mine si de faptul ca majoritatea renunta la a mai cunoaste omul.
Speranta moare ultima!:)

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1778 : Sâmbătă, 02 Noiembrie 2013, 22:01 »
e-n legea firii sa gresim. m-ar inspaimanta persoana care nu greseste niciodata, care are raspuns pentru orice intrebare si nu are dileme. ar parea ca e un mutant venit de pe alta planeta :faint:
d'aia zic: nu te condamna ca ai gresit; urmeaza-ti in continuare inima si spera la o dragoste cum altele nu sunt :smitten: si sigur va veni :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1779 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 07:38 »
Multumesc! Sper sa  am puterea. Deocamdata sunt  cam dezamagita  si de mine si de faptul ca majoritatea renunta la a mai cunoaste omul.   

Nu fi dezamăgită de tine pentru ceea ce alții nu vor sau nu pot să cunoască ;). Cred că înțeleg ce spui. Si eu am, în ultima vreme, senzația că oamenii renunță să-l cunoască pe celălalt. Privesc, parcă, fără să vadă, mai departe de imaginile din mintea lor.
Uneori mă privesc și pe mine cu atenție, să văd dacă nu cumva și eu fac la fel.

e-n legea firii sa gresim. m-ar inspaimanta persoana care nu greseste niciodata, care are raspuns pentru orice intrebare si nu are dileme. ar parea ca e un mutant venit de pe alta planeta :faint:
d'aia zic: nu te condamna ca ai gresit; urmeaza-ti in continuare inima si spera la o dragoste cum altele nu sunt :smitten: si sigur va veni :)

silviu, sunt impresionată :faint:. sincer, fără glumă. si cu apreciere. mă resemnasem cu stilul tău...impersonal.


Uneori, suntem convinsi că știm ce vrem. Doar că uităm să verificăm dacă nu e doar ceea ce...credem că vrem.
Fiecare zi pe rând - doar asta mă ajută să păstrez speranța, încrederea si optimismul.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline gabi_nico

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1780 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 08:48 »
Nu fi dezamăgită de tine pentru ceea ce alții nu vor sau nu pot să cunoască ;). Cred că înțeleg ce spui. Si eu am, în ultima vreme, senzația că oamenii renunță să-l cunoască pe celălalt. Privesc, parcă, fără să vadă, mai departe de imaginile din mintea lor.
Uneori mă privesc și pe mine cu atenție, să văd dacă nu cumva și eu fac la fel.

Dezamagirea fata  de mine este pentru ca am crezut ca iubirea  este totul.  Nu  am tinut cont de diferente de educatie si conceptie. Cei de care ziceam ca nu vor sa cunoasca, parca nu isi dau o sansa  sa vada ca se poate si altfel fata de experientele grele pe care le-au avut. Se ingroapa  in munca. Asa este, fiecare alege cum sa traiasca viata. Si totusi nu cred ca am venit in viata asta numai sa muncesc.  Imi doresc sa am  langa mine un  "zambet" care sa imi umple inima de caldura. Sunt prea romantica :(



Offline dauina

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 642
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1781 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 09:00 »
silviu, sunt impresionată :faint:. sincer, fără glumă. si cu apreciere. mă resemnasem cu stilul tău...impersonal.

nici io nu pot sa ma abtin...si asa cum scrie kike acu fo 2-3 zile pe undeva...cred ca cineva a furat parola lu' silviu... :whistle:
nu stiu ce a patit, dar se pare ca e de bine!!! :strambatura:
Nu ceea ce aduni, ci ceea ce raspandesti spune ce fel de viata ai trait!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1782 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 09:54 »
da, dauina, de bine pare.
o fi avut vreo revelație. sau o fi ajuns la un nou capitol în manualul lui cu instrucțiuni de utilizare  :giggle:

silviu - tine-o tot așa :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1783 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 09:55 »
nu cred că e vorba de romantism. doar de nevoia firească, ce ne bântuie pe toți, de iubire împărtășită.

așteptăm momente potrivite, așteptăm oamenii potriviți. acu, depinde și ce facem în timp ce așteptăm.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

silviu

  • Vizitator
Re: De ce suntem single ?
« Răspuns #1784 : Duminică, 03 Noiembrie 2013, 11:51 »
silviu, sunt impresionată :faint:. sincer, fără glumă. si cu apreciere. mă resemnasem cu stilul tău...impersonal.
nici io nu pot sa ma abtin...si asa cum scrie kike acu fo 2-3 zile pe undeva...cred ca cineva a furat parola lu' silviu... :whistle:
nu stiu ce a patit, dar se pare ca e de bine!!! :strambatura:
stati linistite, fetilii, ca-mi revin imediat si trec la thailandeze :strong: