Autor Subiect: Comunicam prin muzica  (Citit de 1199775 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4095 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:28 »
bit, ia cugeta tu mai adanc... poate ca n-ai destul exercitiu virtual (eu il am de cativa ani buni). Din interactiunea virtuala poti "simti" destul de multe; de la felul in care gandeste un om ("cosmetizarile" ajung sa se simta, in timp), pana la faptul ca "rezonezi"cu el sau nu. Iti poti da seama daca e inteligent, daca are umor si bun simt...
Sigur, nu-l poti cunoaste bine, dar o prima idee iti poti forma. :)
Bre fratili, tu omiti (voit?) un singur lucru: onestitatea respectivului. Daca ea nu exista, pe ce mai sprijini tu toata piramida ta cu motzu-n jos?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4096 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:33 »
bit, sunt extrem de putini oameni (cu o inteligenta deosebita si o capacitate exceptionala de disimulare si autocontrol) care sa "joace", pe termen lung, fara fisura, niste lucruri care nu-i sunt proprii... Daca ai antenele antrenate si deschise, de cele mai multe ori ajungi sä "simti" daca omul minte sau nu... Nu ma prea insel, desi in felul meu am o doza de naivitate. Intuitia insa functioneaza si e ajutata de logica. ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4097 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:34 »
Nu e vorba nici pe departe de scepticism aici. Si nici nu contest ca exista si exceptii, care reusesc sa se "exprime" pe ei insisi la fel de bine in virtual, ca si in real. Ideea era ca oamenii nu sunt in alb si negru, ci intr-o infinitate de griuri diferite... dintre care, virtualul exprima prea putin. Aici sunt cine vreau eu sa fiu. Aici "vand" perceptia mea despre mine, unidirectional, si nu "cumpar" nimic din perceptia altora despre mine, pe care o "inghit" vrand-nevrand in real...
E adevarat ca si eu "simt" destul de mult de aici... Dar am invatat sa nu mai dau atata importanta la ceea ce simt aici. Ca exemplu, nu cred ca te poti indragosti de un scriitor (de OM), doar indragostindu-te de cartile lui. Acestea te pot face eventual curios sa-l cunosti si atat. Dar mai exista o multime de oameni exceptionali in jurul nostru care nu au talent la scris. Poate nici la vorbit. Unii au talent... doar la trait. Si sunt majoritari. Cui i-ar place sa fie judecat si etichetat dupa ceea ce NU stie sa faca, in pofida tuturor lucrurilor pe care stie sa le faca?

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4098 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:39 »
Nu e vorba nici pe departe de scepticism aici. Si nici nu contest ca exista si exceptii, care reusesc sa se "exprime" pe ei insisi la fel de bine in virtual, ca si in real. Ideea era ca oamenii nu sunt in alb si negru, ci intr-o infinitate de griuri diferite... dintre care, virtualul exprima prea putin. Aici sunt cine vreau eu sa fiu. Aici "vand" perceptia mea despre mine, uniderectional, si nu "cumpar" nimic din perceptia altora despre mine, care se produce vrand-nevrand in real...
E adevarat ca si eu "simt" destul de mult de aici. Dar am invatat sa nu mai dau atata importanta la ceea ce simt aici. Ca exemplu, nu cred ca te poti indragosti de un scriitor (de OM), doar indragostindu-te de cartile lui. Acestea te pot face eventual curios sa-l cunosti si atat. Dar mai exista o multime de oameni exceptionali in jurul nostru care nu au talent la scris. Poate nici la vorbit. Unii au talent... doar la trait. Si sunt majoritari. Cui i-ar place sa fie judecat si etichetat dupa ceea ce NU stie sa faca, in pofida tuturor lucrurilor pe care stie sa le faca?
ce relatie poti avea cu cineva care nu comunica? iti spun eu, niciuna... :(
si cand spun relatie nu ma refer la cuplu, ci la orice fel de relatie. consider ca e esentiala comunicarea.

si mai spunea cineva mai sus, nu mai retin cine, ceva legat de onestitate. faptul ca ai in fata ochilor persoana nu-ti garanteaza nimic. surprize legat de onestitatea omului poti avea si dupa ani de conviutuire, cand se presupune ca il cunosti cat de cat.
eu ma bazez pe intuitie si pe logica, asa cum zicea si mica. si pe ochii bine deschisi cand il intalnesc.  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4099 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:43 »
ce relatie poti avea cu cineva care nu comunica? iti spun eu, niciuna... :(
si cand spun relatie nu ma refer la cuplu, ci la orice fel de relatie. consider ca e esentiala comunicarea.

semanam, guess. :)
fara o buna comunicare, inclusiv verbala, o relatie nu are sorti de izbanda, din punctul meu de vedere.

L.E. exista, probabil, oameni pentru care verbalizarea nu este importanta.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4100 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:48 »
ce relatie poti avea cu cineva care nu comunica? iti spun eu, niciuna... :(
si cand spun relatie nu ma refer la cuplu, ci la orice fel de relatie. consider ca e esentiala comunicarea.

si mai spunea cineva mai sus, nu mai retin cine, ceva legat de onestitate. faptul ca ai in fata ochilor persoana nu-ti garanteaza nimic. surprize legat de onestitatea omului poti avea si dupa ani de conviutuire, cand se presupune ca il cunosti cat de cat.
eu ma bazez pe intuitie si pe logica, asa cum zicea si mica. si pe ochii bine deschisi cand il intalnesc.  :)
glasul "scanerului info-energetic" este foaaarte important. Daca esti deschis si atent la el, "simtď" multe. ;)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4101 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:51 »
semanam, guess. :)
fara o buna comunicare, inclusiv verbala, o relatie nu are sorti de izbanda, din punctul meu de vedere.

L.E. exista, probabil, oameni pentru care verbalizarea nu este importanta.
semanam, mica  :), am observat demult. nici cu sora-mea nu seman asa bine, de fapt suntem foarte diferite  ;)
oamenii pentru care verbalizarea nu e importanta nu-s potriviti pentru mine. suntem diferiti si e foarte bine asa.
caut sa ma adun cu oameni care-mi seamana, cu care impartasesc valori comune, hobby-uri, etc.

glasul "scanerului info-energetic" este foaaarte important. Daca esti deschis si atent la el, "simtď" multe. ;)
stiu ce spui. vorbim aceeasi "limba"  :)
da` creca suntem  :offtopic:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4102 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:53 »
iti multumesc Matei  :)
sa nu-ti faci griji ca as putea interpreta altfel glumele tale pentru ca deja mi-am dat seama ce fel de persoana esti, virtual vorbind.
stiu ca glumesti, n-am nicio indoiala, stiu ca n-ai vrut sa iei peste picior pe nimeni (ma indoiesc insa de alte postari care s-au vrut a fi tare glumete  :uglystupid2:).
o zi frumoasa si tie  :)
Guess, sper ca printre postarile acelea care ti-au sunat neplacut, sa nu se afle si ale mele, pentru ca eu n-am avut nicio secunda vreo intentie ofensatoare. daca ai decodificat cumva astfel vreuna, imi cer scuze pentru posibilul echivoc care ar fi prilejuit neintelegerea. Ai toata simpatia si dragul meu si sper ca simti asta. :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4103 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:55 »
De acord cu voi. Ceea ce spuneam eu ca acea comunicare de care avem cu totii nevoie pentru a relationa se exprima trunchiat in virtual. Cea mai eficienta comunicare din toate timpurile este aceea non-verbala si non-senzoriala. Ca sa dau un exemplu in extremis, ai nevoie ca animalul tau de companie sa-ti spuna ca te iubeste? Nu.
Revenind din extreme... probabil ca nu m-am facut inteleasa pentru ca vorbesc de o exceptie in nume personal. Mie (si nu vreau sa generalizez) un anume al saselea simt mi-a folosit mai mult decat logica si intuitia intotdeauna. Pentru mine, prea putin conteaza ce face sau ce spune un om, sau cum se vinde sau cum se imbraca la un moment dat. Exista o simtire dincolo de toate acestea, care vede ansamblul si motivatia, care a functionat intotdeauna si nu m-a inselat niciodata.
Revenind si din exceptii... sa va spun ce mi-a povestit un prieten (apropos de onestitate). Avea cont pe un site de dating si obtinuse o aventura (de comun acord) cu o tipa oarecare. Aventura a fost ok si atat, dupa cum s-au inteles. Doar ca tipa respectiva l-a catalogat cu aroganta ca "usor de avut"... Ce a facut el? Si-a facut un alt cont si a jucat un alt rol, altul decat cel onest "eu asta vreau deocamdata, daca vrei, bine, daca nu, bine si-asa". A dus o "relatie pe net" cu acea tipa mult timp jucand exact rolul pe care ea si-l dorea, pana cand ea a ajuns sa se indragosteasca de acel "el"... fals. Ghiciti cine a turbat de furie cand in sfarsit s-au intalnit?

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4104 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 17:56 »
Guess, sper ca printre postarile acelea care ti-au sunat neplacut, sa nu se afle si ale mele, pentru ca eu n-am avut nicio secunda vreo intentie ofensatoare. daca ai decodificat cumva astfel vreuna, imi cer scuze pentru posibilul echivoc care ar fi prilejuit neintelegerea. Ai toata simpatia si dragul meu si sper ca simti asta. :)
mica, nici vorba de tine  :kissing:
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4105 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 18:01 »
Confirm. Lilu este foarte desteapta si cu un umor special. Nu mai amintesc faptul ca este si o excelenta dansatoare.  :)
....inteleg ca s-a fost necesara depunerea de marturii despre caracterul meu in si out of forum, real si virtual ??!!!  :faint:....da' nu era cazu', zau. indiferent cine, ce-ar zice. am asa o chestie in organism, ca nu ma supar decat pe cei de la care am pretentii....si oricum, gusturile nu se discuta, nu??!!!

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4106 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 18:04 »
De acord cu voi. Ceea ce spuneam eu ca acea comunicare de care avem cu totii nevoie pentru a relationa se exprima trunchiat in virtual. Cea mai eficienta comunicare din toate timpurile este aceea non-verbala si non-senzoriala. Ca sa dau un exemplu in extremis, ai nevoie ca animalul tau de companie sa-ti spuna ca te iubeste? Nu.
Revenind din extreme... probabil ca nu m-am facut inteleasa pentru ca vorbesc de o exceptie in nume personal. Mie (si nu vreau sa generalizez) un anume al saselea simt mi-a folosit mai mult decat logica si intuitia intotdeauna. Pentru mine, prea putin conteaza ce face sau ce spune un om, sau cum se vinde sau cum se imbraca la un moment dat. Exista o simtire dincolo de toate acestea, care vede ansamblul si motivatia, care a functionat intotdeauna si nu m-a inselat niciodata.
Revenind si din exceptii... sa va spun ce mi-a povestit un prieten (apropos de onestitate). Avea cont pe un site de dating si obtinuse o aventura (de comun acord) cu o tipa oarecare. Aventura a fost ok si atat, dupa cum s-au inteles. Doar ca tipa respectiva l-a catalogat cu aroganta ca "usor de avut"... Ce a facut el? Si-a facut un alt cont si a jucat un alt rol, altul decat cel onest "eu asta vreau deocamdata, daca vrei, bine, daca nu, bine si-asa". A dus o "relatie pe net" cu acea tipa mult timp jucand exact rolul pe care ea si-l dorea, pana cand ea a ajuns sa se indragosteasca de acel "el"... fals. Ghiciti cine a turbat de furie cand in sfarsit s-au intalnit?
pai imi place maxim asta  :2funny:
de ce domnul s-a simtit ofensat pt ca a fost "usor de avut"? asa pare sa fi fost, o aventura, termenii bine stabiliti de la inceput... de ce s-a suparat musiu? si unii domni catalogheaza unele femei ca fiind "usoare". la o adica, ei o pot face, dar daca o face o femeie se simt lezati in orgoliu?  ;D
ce-a facut ulterior arata ca tipul avea oaresce probleme cu ego-ul, fuses ranit in al sau orgoliu si a simtit nevoia sa-si ia revansa. imatur.   >:D
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4107 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 18:09 »
ce-a facut ulterior arata ca tipul avea oaresce probleme cu ego-ul, fuses ranit in al sau orgoliu si a simtit nevoia sa-si ia revansa. imatur.   >:D

Ai dreptate, Guess, eu as fi spus "si tu", as fi ras si as fi trecut mai departe. Tot consumul ulterior de energie mi se pare inutil. Oamenii maturi nu au nimic de dovedit nimanui decat lor insile. Nu am dat un exemplu "de bune practici", ci un exemplu de specimen talentat la "comunicare virtuala".  >:D

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4108 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 18:12 »
semanam, guess. :)
L.E. exista, probabil, oameni pentru care verbalizarea nu este importanta.

Exact!  ;)

Caroline

  • Vizitator
Re: Comunicam prin muzica
« Răspuns #4109 : Sâmbătă, 13 Octombrie 2012, 18:14 »
indiferent cine, ce-ar zice. am asa o chestie in organism, ca nu ma supar decat pe cei de la care am pretentii....

Subscriu! Si n-o fac din necesitatea de marturii, ci fiindca asa simt eu.  :)