Autor Subiect: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012  (Citit de 96008 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #270 : Marți, 02 Octombrie 2012, 08:31 »
Si revin pe tema aceasta a primului grup, de atunci, din primavara lui 2010. Asta pentru ca discutam cu Ema53, despre calitatea oamenilor de aici si despre atmosfera buna de la intalniri.

Ii explicam ca da, exista mai multe filtre care cern pe cei care doresc sa participe, dar cel mai important si determinant lucru pentru care s-a ajuns la aceasta formula de profil si tipologie de membru Singles Camp, a fost prima serie. Ei au dat tonul. Dupa profilul lor am dat corectiile necesare acestui proiect si l-am indreptat spre o zona de tipologie tinta.

Va dati seama ca lor le-a fost mult mai dificil decat voua. Proiectul era nou, eu eram pt toti un necunoscut, nu aveam cum sa-i conving de intentiile bune, decat doar dupa ce ma vedeau cel putin odata. Chiar si forumul era la inceput. Conversasera si se mai duelasera atunci in spatiul virtual, dar nu aveau cum sa evalueze exact cu cel fel de oameni au de-a face. Nu stiau cum va fi intalnirea cu alti necunoscuti intr-un grup, toti erau noi, nu aveam nici un istoric. Cu toate astea au venit cu multa incredere, deschidere si optimism, atunci la Sibiel. Au socializat atat de bine si repede, incat m-au convins ca ceea ce gandisem teoretic se si verifica practic.

Acum intalnirile Singles Camp au un istoric, forumul ofera o imagine destul de clara a atmosferei din comunitate, se poate intelege relativ usor tipologia medie a celor de aici, eu nu mai sunt chiar un necunoscut, nici ceea ce fac eu, nici Sibielul. Asa ca cine este o persoana optimista, deschisa, care nu are probleme de socializare si care doreste compania altor single, participa. S-a ajuns acum la un punct bun. Grupul activ de acum este foarte dinamic si deschis, primeste relativ usor pe oricine si creaza o atmosfera foarte buna. Asa ca cei intrati anul acesta au gasit "un pat facut". Un foarte mare avantaj pt ei.

Peste alti 3 ani, o parte mare din voi cei de acum, o sa fiti istorie aici in Singles Camp, asa cum primii deja sunt. Cei care urmeaza dupa voi nu pot decat sa va multumeasca pt ca Singles Camp exista in forma aceasta, ca gasesc un loc cu oameni super, cu atmosfera buna, in care pt o perioada scurta de singuratate din viata, pot poposi. Unde se pot bucura, unde pot calatori, unde pot cunoaste altii ca ei.

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #271 : Marți, 02 Octombrie 2012, 09:42 »
Gigi vezi ca eu sunt mai sensibilicios si daca mai ma faci istorie innebunesc !  :tickedoff:

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #272 : Marți, 02 Octombrie 2012, 10:16 »
Gigi vezi ca eu sunt mai sensibilicios si daca mai ma faci istorie innebunesc !  :tickedoff:
am vazut ca ai naturelu' simtitor. Gigi n-ar face ever-never asa ceva..parol!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #273 : Marți, 02 Octombrie 2012, 11:27 »
Plusuletz, ca asa te alinta cei din Bucuresti si mi-a placut tare apelativul-diminutiv, asa ca il folosesc si eu: am o vorba cu care ma adresez unora din cei de care ma despart dupa o actiune: "Sper sa nu ne mai intalnim!" Stii ce inseamna asta: "Sper sa fiti cat mai putin single si sa nu mai aveti nevoie de mine si de proiectul meu!"

Mai explicam eu pe aici, ceva timp in urma, despre cele doua mari categorii de single, repet insa acum: exista persoane care intamplator sau nu sunt singuri si considera ca li se potriveste acest stil si statut. Nu exclud posibilitatea formarii unui cuplu, dar nu considera acest lucru ca important si tinta. Este categoria din care o sa faca parte nucleele SC. Din a  doua mare categorie, unde se afla cca 70% din singles, fac parte cei care nu considera statutul de singur ca unul potrivit sau dorit. Si atunci isi fixeaza ca si tinta gasirea unui partner si formarea unui cuplu. Evident ca fiecare categorie are multe alte subcategorii, dar nu asta mi-am propus acum sa explic.

Si pt ca ma adresez tie: eu consider, sper ca nu te deranjeaza opinia mea si includerea intr-o categorie (este doar o parere care poate fi corecta sau nu), ca faci parte din a doua categorie. Deci doresti si intentionezi sa formezi un cuplu - poate si doar la nivelul subconstient. Prin rationamentul meu, o sa vina momentul, mai repede sau mai tarziu, cand nu o sa mai ai nevoie de Singles Camp si o sa te rupi de aceasta comunitate. Trecerea ta pe aici, ca si a altora din "generatia ta" va lasa insa urme si va netezi intr-un fel drumul spre comunitate a celor noi, care vor avea nevoie peste un an - doi, de Singles Camp. Orice urma, orice lucru ramas, eu il numesc istorie, pt ca mai indepartat sau nu, asta inseamna. Stiu ca multi folosesc termenul de istorie pt altceva, dar radem-glumim, cu sensul acela nu se face umor! Asa ca nici eu nu ma joc cu el. Cei viitori noi, au sa citeasca ce ati scris aici, o sa auda de la cei ramasi de voi. La fel cum si voi ati citit la randul vostru si ati aflat cate ceva despre cei dinaintea voastra.

Nu as vrea sa indepartez pe nimeni de SC. Doamne-fereste!  Ma obisnuiesc cu voi, cu foarte multi am relatii de prietenie. Mi-ar fi mult mai usor daca ar ramane un cerc de prieteni cu care sa calatoresc si sa-mi petrec vacanta. Dar as fi egoist sa ma gandesc la asta. Eu imi doresc sa va vad fericiti si impliniti si pt multi asta inseamna cuplu. Cand aud de cineva ca se retrage pt ca formeaza un cuplu, stiiti cum este vorba aceea: "un ochi plange, unul rade". Unul plange pt ca am petrecut momente frumoase impreuna si sunt constient ca nu o sa le mai putem repeta sau chiar intalni, altul rade, pt ca va stiu fericiti.

Imi spunea cineva recent: "pe mine nu ma intereseaza, chiar daca gasesc pe cineva, eu tot vin cu voi. M-am obisnuit si-mi place tare mult". Din pacate nu se poate. Nu pt ca am facut niste reguli prea rigide si pe care din fixism nu vreau sa le schimb, ci pt ca deja ar fi un lucru amestecat, iar cei noi ar fi total derutati. Poate ca unii dintre cei care au format perechi s-au asteptat sa fie mentinuti in SC, erau vechi, cunoscuti si isi facusera multi prieteni aici. Ce se intampla in afara SC nu ma intereseaza, se pot intalni cu ceilalti. Dar aici ar fi fost tare complicat si ciudat sa participe ca pereche. Si cu regretul ca nu o sa-i mai vad, ca nu o sa-i mai intalnesc, ca poate ii dezamagesc spunandu-le ca nu mai pot sta in SC, a trebuit sa-i anunt ca nu mai au cum sa participe la actiunile noastre.

Asa ca una peste alta, peste cativa ani, lumea o sa vorbeasca de unul care a fost pe aici, darnic si marinimos peste fire, pe care-l chema...Plusuletz

Caroline

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #274 : Marți, 02 Octombrie 2012, 14:22 »
Mari_a, m-ai salvat! Sa-ti dea Dumnezeu... ceea ce-ti doresti tu! De-acuma, m-am prins: daca e Mari_a de fatza, eu pot sa stau linistita dinspre partea poze. Am toate chipurile si toate peisajele!  :kissing:

Uite o fotografie de la Mari_a care-mi place maxim (dintre cele care se pot pune pe forum):



Gigi... doam'pr'soara tine sa faca o corectie.  ;D

Tu n-ai de unde sa stii, ca n-ai trecut prin statutul de single, prin comparatie cu cel actual. Nu sunt mai multe categorii, sunt mai multe etape diferite din viata acelorasi oameni - parerea mea - depinde doar in ce moment ii "prinde" SC. Fiindca daca vorbim de categorii, suna cam prea categoric.  :) O "categorie" estea acea majoritate de singles care nu vor ajunge niciodata aici, sau ajung si dupa prima oara nu mai vin, fiindca pentru ei statutul de single ar insemna un esec personal. Nu pot decat sa-i compatimesc. :strambatura:
Oamenii care sunt si raman in SC (pentru mai mult sau mai putin timp, este irelevant) sunt oameni care au reusit intr-o masura mai mare sau mai mica sa exerseze acceptarea de sine, asa, buni-rai, paria sau conformisti, cum sunt. Si asta e o etapa foarte importanta pentru a merge mai departe... singles sau nu.
Pentru mine, SC este mai mult decat un loc unde sa-mi oblojesc, accept si consolez ranile, mai mult decat o sedinta de terapie in grup, mai mult decat o varianta de vacante pentru oameni singuri (poate si pentru ca oamenii nu au lipsit niciodata din jurul meu, singles sau nu, si am gashca cu care pot evada, si daca nu exista SC). Fratele meu, mama si prietena mea cea mai buna de 30 de ani incoace, care n-au fost niciodata singles, mi-au spus: "Bine faci! Noi te putem ajuta pana aici. Si cat te putem ajuta, o facem din toata inima. Dar noi nu am trecut prin ce ai trecut tu... "
Este o scoala. Si este o alegere constienta... cel putin pentru mine.  :bow:
Dupa cum vezi, cand pui suflet, darul ti se-ntoarce peste asteptari, planificari, regulamente, cerinte proiect etc.  :angel:

Offline oa.na.0301

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Totul sau nimic!
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #275 : Marți, 02 Octombrie 2012, 14:44 »
Va salutam si noi cu acelasi drag de la Braila!!!! Am ramas cu aceleasi zambete si bucurie in suflet.
Sunteti toti minunati iar gazdele noastre sunt la superlativ, ca oameni, ca organizatori...

Ne-am simtit minunat si sigur ne vom reintalni!!

Il salut in mod special pe Gigi si ii atasez o fotografie care mi-e tare draga.

Va imbratisam pe toti!




Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #276 : Marți, 02 Octombrie 2012, 15:05 »
Esti sigura ca toti oamenii din fotografie sunt de acord sa apara public pe forum? Think about it

Offline oa.na.0301

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Totul sau nimic!
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #277 : Marți, 02 Octombrie 2012, 15:50 »
@bit: Pentru asta exista moderator!!! ;)

PS: pentru ceilalti care citesc e vorba de fotografia de grup a juriului de la concursul de dans

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #278 : Marți, 02 Octombrie 2012, 16:12 »
Oana iti multumesc pentru cuvintele frumoase si ma bucur ca te-ai simtit bine, chiar daca erai prima data cu noi! V-am simtit pe voi brailencele ca ati fost in largul vostru si ca ati intrat perfect in atmosfera. Ca organizator este esential sa realizezi ca lumea e ok si ca vine pentru a se destinde, a se distra, a socializa. Ai convingerea ca se va simti bine si ca atmosfera va fi ok. De aceea, am fost mai linistit decat in alte ocazii, cand recunosc, ma tensionam si incordarea si atentia dispareau tarziu sau deloc. De aceea m-am si putut simti bine si distra alaturi de voi. In legatura cu fotografia postata, exista o intelegere intre noi aici in SC sa nu postam poze cu persoane, fara a avea acordul lor. Pt a preintampina o situatie de dezacord, am sters temporar acea fotografie postata de tine. Desi contine personaje tare dragi...si mi-ar fi placut sa ramana.

Caroline, eu sunt inginer, tu stii bine. La noi totul este de acolo pana acolo. Delimitat clar. Si cuantificarea, analiza procentuala, punerea intr-un format evaluabil sunt esentiale. Asa este setata mintea, dupa educatia data de scoala si experienta mai multa sau mai putina in mediul profesional. De aceea folosesc de multe ori formulari sau specificatii mai ferme decat sunt poate in realitate. Referitor la impartirea pe care am facut-o eu, se refera strict la un moment, evident ca pe un palier temporal se pot intampla multe, la orice individ. Cand evaluam ceva, cand masuram ceva, luam un anumit moment, o fotografie. Daca am judeca totul in miscare nu am avea repere clare si ar fi dificil de concluzionat ceva. Intr-o cursa de 5.000 de metri, sunt multe momente si multe clasamente. La inceput este un iepuras, care impune ritmul, apoi dupa ce cedeaza, in frunte incep sa se instaleze favoritii, pt ca in final sa sprinteze cei mai bine antrenati. Poti fractiona pe instantanee cursa si o poti judeca pe momente. Rezultatele firesc sa nu fie aceleasi.

La fel si aici cand discutam de statutul de single. Este o foarte lunga discutie pe tema optiunii de a fi sau de a nu accepta statutul de singur. Va mai spuneam de o profesoara universitara din America, poate cel mai cunoscut scriitor in domeniu, Bella DePaulo, care a scris si a analizat toata viata, single life. Si cred ca nu i-ar mai ajunge inca doua vieti. Si este un single, un foarte rafinat scriitor, un excelent psiholog si un dedicat cercetator. Eu intradevar n-am experienta unui single, am handicapul ca nu am studii decat tehnice si am un timp limitat de analiza. Ceea ce scriu eu si ceea ce definesc vine doar din experienta si dintr-o natura care m-a ajutat mult sa inteleg si sa comunic. Pot gresi si pot chiar genera linii de idei incorecte. De aceea va astept eu, pe cei care aveti puterea de analiza, care sunteti buni comunicatori sa scrieti despre single.

Nu va inchipuiti cat de multa lume citeste ceea ce scrieti si ceea ce dezbateti. Faptul ca nu participa si se limiteaza la a citi si a analiza, nu inseamna ca nu sunt interesati sau ca nu sunt de acord. Ba sunt foarte interesati si foarte atenti la ceea ce scrieti.

Caroline

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #279 : Marți, 02 Octombrie 2012, 17:04 »
Nu va inchipuiti cat de multa lume citeste ceea ce scrieti si ceea ce dezbateti. Faptul ca nu participa si se limiteaza la a citi si a analiza, nu inseamna ca nu sunt interesati sau ca nu sunt de acord. Ba sunt foarte interesati si foarte atenti la ceea ce scrieti.

Foarte de acord cu tine, pupici numai la cei pe care ii stiu eu si tot e destul!  ;)

Ai dreptate si cu restul si nu sunt doua lucruri diferite, ci doua perspective diferite asupra aceluiasi lucru. Sunt capabila si eu sa gandesc foarte tehnic si la obiect cand e vorba de o abordare profesionala a lucrurilor (fara de care ele nu ar merge asa cum merg).  ;) Insa in timp ce profesional doar rezultatul conteaza, personal nu suntem niciodata un singur rezultat, ci o suma de decizii, nehotarari, pietre de incercare. Profesional, nu conteaza locul II, in timp ce personal si penultimul loc in clasament poate fi important, atata vreme cat ai invatat sa traiesti bine cu ceea ce esti, cum esti, atunci cand esti, cat esti. Conteaza, adica, ansamblul.
Mai concret... profesional ne putem face usor o lista de rezultate. Personal, cred ca e destul de greu sa facem o lista a momentelor cand am fost fericiti. Fiindca personal e greu de gasit un criteriu unitar pentru aceasta lista, cum ar fi salariul, succesul sau ierarhia sociala. Pur si simplu, este... sau nu.  :)
Opinia mea era din punct de vedere client si strict personal.

Gata! :offtopic:

On topic: La Sibiel a fost pentru prima oara in viata mea cand m-am incumetat sa cant la un karaoke, desi de participat am mai participat. De emotiva ce sunt, la prima "interpretare" solo, imi tremura rau mana pe microfon... Am mai depasit o tara.  :)

Offline kike

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 253
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #280 : Marți, 02 Octombrie 2012, 17:37 »
[lumea o sa vorbeasca de unul care a fost pe aici, darnic si marinimos peste fire, pe care-l chema...Plusuletz
[/quote]


 :2funny:Il recunosc, il recunosc, sigur e Plusuletz al nostru....l-ai descris perfect Admin, parca-ai fi ruda cu Tanti Dorina ;D ;D ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13275
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #281 : Marți, 02 Octombrie 2012, 17:47 »
Caroline, tu esti una dintre persoanele foarte citite si apreciate. Nu stiu daca stiai asta, daca nu, ti-o spun eu acum. Este important ca nu scri "in asentimentul antevorbitorului" - cum s-ar spune in limbaj de lemn, dar nici nu faci din opinia ta, un stindard care sa apara deasupra capetelor, sa fie neaparat vizibil. Ai un echilibru si o perspectiva proprie neagresiva de opinie si asta da un confort celui cu care dialoghezi, iar cititorului o usurinta in intelegere. De asta lumea iti raspunde cu placere pe forum, de asta multi dupa ce te citesc, asteapta sa te cunoasca in real. Cred ca nu a fost actiune la care sa nu fi fost intrebat in primul rand cand a fost vorba de cine este prezent, "care este Caroline?"

Karaoke? Nu ma gandeam sa va placa atat de mult ideea de a canta, la fel cum nu m-am mai gandit la tiroliana. Au fost lucrurile cu care am inceput la primele tabere SC, au avut intradevar si acolo succes. Nu uitasem de ele, dar nu credeam ca sunt binevenite. Dar au fost super amandoua! Asa ca le multumesc lui Colin_pow pt ideea cu karaokele si Madalinei si Norei, pt tiroliana.

Caroline

  • Vizitator
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #282 : Marți, 02 Octombrie 2012, 18:42 »
"care este Caroline?"

Ma bucur, mai ales ca nu o fac intentionat, nici premeditat, nici studiat, nici cantarit. Pur si simplu, ma multumeste mai mult sa ofer decat sa primesc.  :)

Offline Plusar

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #283 : Marți, 02 Octombrie 2012, 18:59 »
hmm, atunci o sa ma insor in secret ca sa mai pot participa pe viitor ! :))
si o sa sterg de pe Facebook pe cei cativa de pe aici ca sa nu se afle ce si cum din eventuale postari de acolo ;)

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Sarbatoarea recoltei. Sibiel 28 – 30 septembrie 2012
« Răspuns #284 : Marți, 02 Octombrie 2012, 19:11 »
Bine. Sa ai grija sa fie surda. Nu de alta, da` e pacat sa mori ucis in somn.