Autor Subiect: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011  (Citit de 44992 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #45 : Marți, 11 Octombrie 2011, 20:12 »
drum bun si...bai calde ! :D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #46 : Marți, 11 Octombrie 2011, 20:35 »
 Multumesc!  (Multumesc de cale batuta  ;D ) Eu o sa fac exact ce as tot face: bai cat cuprinde! Si calde si reci. Si masaje. Si iar bai!  :)
Astept cu emotie plecarea. Pentru mine, care-s mai sedentara de felul meu, o sa fie o zi grea. Dar o voi scoate eu la capat si pe asta!
Ma bucur ca o sa ma reintalnesc cu colega mea de camera din Delta - am inceput deja sa ma relaxez de cand am aflat ca vine  :)

Ramaneti sanatosi si sa ne forumuim cu bine!   :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #47 : Marți, 11 Octombrie 2011, 20:52 »
Drum bun, timp frumos si relaxare maxima va doresc dragilor. Si daca n-o sa faceti baie, macar dus sa faceti, ce naiba! :P

Mari_a

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #48 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 22:49 »
Transmisiune directa de la Budapesta:  e foarte frumos! Dar suntem rupte in bucati! Am plecat la 3 noaptea, am ajuns aici la 12... Si da-i drum! Ne-a alergat pa piste tat! Si maine dimineata o luam de la capat.
Grup frumos si hazos. E o forumista din Ardeal care ne-a rupt in doua cu glumele! N-am mai ras atat de adanc de foaaarte mult timp.
Salutari tuturor  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #49 : Miercuri, 12 Octombrie 2011, 23:39 »
Hai s-aveti vreme frumoasa si distractie maxima. Si, Marie, baga glumele la tolba sa le dai si p-acilea cind te-ntorci in Bucale :)
Nu dezvalui forumista?  ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #50 : Joi, 13 Octombrie 2011, 00:54 »
.....suntem rupte in bucati! Am plecat la 3 noaptea, am ajuns aici la 12... Si da-i drum! Ne-a alergat pa piste tat!.........

ati ajuns la Sinagoga ?? - ici ii' finisul  ;D

.....
Grup frumos si hazos. E o forumista din Ardeal care ne-a rupt in doua cu glumele! N-am mai ras atat de adanc de foaaarte mult timp.
Salutari tuturor

cine e glumeata ? !!  ;D

hai inca putin si vin baile ....scotiene  ;D


dian

  • Vizitator
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #51 : Joi, 13 Octombrie 2011, 22:30 »
Drum bun si ...soare.(macar voi)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13295
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #52 : Luni, 17 Octombrie 2011, 09:28 »
S-au dus zilele de balaceala din Ungaria! S-au dus "bulele", s-a dus si gulasul, grupul s-a imprastiat...Raman doar pozele si amintirile unor oameni si zile exceptionale. Am fcaut baie pana mi s-a incretit pielea, am mancat incat pot hiberna linistit pana la primavara si am ras cat pentru un an. Bi_anca esti totala! Asa cum ti-am promis, te infiem deacum la sfarsit de saptamana! Sper ca pana atunci sa inveti si cantecele maghiare de la Csarda. Eu promit sa fac gulasul si sa torn palinca. 

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #53 : Luni, 17 Octombrie 2011, 11:50 »
bine ati revenit de la bai, colindat, gulas si ceardas  :)

Offline bi_anca

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
  • visele se pot implini...
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #54 : Luni, 17 Octombrie 2011, 13:44 »
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/MtfJgo7sFLY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #55 : Luni, 17 Octombrie 2011, 13:56 »
fetelor, sa inteleg ca asta a fost "imnul" excursiei  ;D

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13295
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #56 : Luni, 17 Octombrie 2011, 14:39 »
De la Budapesta, pana la Hajdu si apoi pana la granicerul mustacios...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #57 : Luni, 17 Octombrie 2011, 17:18 »
bine ati revenit , incretiti de "bule" si ghiftuiti cu gulas !!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13295
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #58 : Luni, 17 Octombrie 2011, 18:49 »
Un amanunt pe care am uitat sa vi-l spun cand am fost la Debrecen: biserica din piata centrala, cladirea aceea impozanta care domina Piata Kossuth se numeste Nagytemplom (Marea Biserica Reformata) si este asa dupa cum v-ati dat usor seama, simbolul oraşului. Important si interesant: este cea mai mare biserică reformată din Ungaria.
Si am verificat pe internet, intradevar retinusem bine, Debrecen este al doilea oras ca marime, dupa Budapesta, cu o populatie de cca 200.000 de locuitori. Diferenta este insa foarte mare, Budapesta concentreaza mare parte din populatia Ungariei, acolo locuind 1.700.000 de oameni.
Stiu ca v-am cam alergat prin Budapesta, cei care au fost cu mine in excursii imi cunosc stilul. Vine insa din incercarea de a va arata cat mai multe lucruri. Ce am vazut mai important, in ordinea vizitarii: Parcul Central cu Castelul Huniazilor si statuia lui Anonymus, Monumentul Eroilor, Coloana cu statuia Sf, Gavvril, grupul statuar al lui Arpad si a capetenilor de trib care au format in 896 Regatul Ungar. Dupa traversarea Dunarii cu metroul, am inceput cu Biserica Sf Ana, apoi am trecut prin fata Bisericii Evanghelice (cea cu fatada din caramida rosie) apoi v-am catarat la Bastionul Pescarilor si am intrat in Catedrala Matei Corvinul (Mathias). Am traversat districtul castelului pana am ajuns in dreptul Fantanii lui Matei, am intrat in curtea palatului, am iesit apoi in gradina, acolo unde era statuia lui Eugen de Savoya. A urmat drumul cu funicularul, Podul cu Lanturi si Piata Vigado, cu statuia cu spiridus. A doua zi: Insula Margareta cu ruinele bisericii dominicane, apoi dealul Gellert cu Citadella. Acolo mai erau de vazut: Parcul cu statui si Monumentul eroului comunist, Baile Gellert, iar la poalele dealului, Biserica, Monumentul ridicat in cinstea lui episcopului care l-a determinat pe Stefan cel Sfant sa crestineze regatul maghiar. Mai jos sunt Baile Rudas, fostel bai turcesti. Din masina v-am aratat Sinagoga, a treia ca marime in lume.
Ce n-am vazut este Biserica Sf Stefan, acolo unde este pastrata coroana primita de la papa la incoronare si asa cum va spuneam, simbolul Ungariei si mana mumificata a celebrului conducator. Era undeva in spatele Parlamentului, in Piata Kossuth, daca va uitati in pozele facute de pe Gellert o sa remarcati doua turle semete care incadreaza o cupola si care domina zona aceea de Pesta.
La fel n-am ajuns sa vedem muzeele, dar pentru asta mai este nevoie de cel putin o zi. Oricum o sa mai fie ocazii. Important este ca am avut un timp foarte bun de vizitare si asta a contat mult.
Cred ca unii dintre voi mai dorm acum cand scriu aceste randuri, stiu ca ati ajuns doar dimineata in Bucuresti si imi inchipui cu cate oboseala. Odihna placuta!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13295
Re: Bai termale si SPA: Hajduszoboszlo 12 - 16 octombrie 2011
« Răspuns #59 : Luni, 17 Octombrie 2011, 18:58 »
Am inceput sa incarc pe transfer.ro pozele. Avand in vedere ca sunt foarte multe, va lua ceva timp. Sper insa pana dimineata sa le aveti pe Email. Le-am trimis de pe office@singlescamp.ro