Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
2
Am vizitat si un sat musulman in delta, pe malul apei. Liniste,case pe picioroange, poduri intre case, copii la joaca, sau mancand jack fruit, gunoaie, piete pe marginea strazii, unde se vinddau tot felul de produse: peste proaspat, orez,fructe. Nimic nu ne-a impiedicat sa nu cumparam si noi niste fructe de pe marginea drumului f bune si proaspete si diferite de ce avem noi: cirese amare, rose apel, lugano, ananas, rambutan
Am petrecut Anul Nou chinezesc in Can tho, oras pitoresc, cu poduri luminate, cladiri inalte, aflat tot in delta Mekongului, unde alaturi de cladirile impunatoare sunt case plutitoare si piete plutitoare. Am observat ca vietnamezii petrec Anul Nou cuminte, cu o mancare buna, cu familia aproape. Am vazut o multime de familii tinere cu copii, sau si cu bunici, dar si destule cupluri de homosexuali, care nu pareau ceva neobisnuit. La 12 noaptea artificii si apoi se retrag la culcare pt a celebra cum se cuvine cele 3 zile urmatoare, imbracati frumos, femeile in ao dai, isi viziteaza rudele, dau cadouri in bani la copii, celebreaza ziua tatalui in prima zi, a mamei in a doua zi si a profesorului in cea de-a treia zi. Casele sunt ornate cu bonzai de cais cu flori galbene in sudul Vietnamului si cires cu flori roz in nord.
Am simtit ca facem si noi parte din aceasta sarbatoare, si la petrecerea de Anul Nou, si a doua zi , in delta, cand am fost primiti intr-un sat cu ceai, pachetelul traditional de orez cu carne, impachetat in frunze de bambus, cantece traditionale f frumoase pt urari de sanatate si prosperitate in Noul An, despre respectarea parintilor, a profesorilor si a strabunilor.
Casa coloniala chineza in care s-a filmat Amantul este o bijuterie.
Vizita in jungla, plimbarea pe lacurile cu lotusi cu barcile conduse de vietnameze in  ao dai, cu palarii specifice, in linistea intrerupta doar de cadenta unei vasle sau de un tipat de pasare mi s-a parut locul in care se gaseste paradisul. Expozitia de flori orhidee, bouganvillea, caisul galben, podul gatit de sarbatoare, muzica au creat un loc plin de romantism.
3
Buna ziua!
Am doua intrebari referitoare la actiunile viitoare:
1. Anul acesta se mai organizeaza alte sejururi in Grecia in afara de Samothraki si croaziera?
2. Se are in vedere reintroducerea statiunii Kapaonik (sau alte statiuni) in programul pentru schi? De la 01.01.2024 bulgarii vor sa treaca la Euro astfel incat preturile s-ar putea sa creasca semnificativ.
4
Buna, exista vreun plan B pentru aceasta excursie avand in vedere situatia din ce in ce mai dificila din Peru? - multumesc,
mihaela
5
Buna ziua

Astazi veti primi pe e-mail facturile aferente celor 2 zboruri interne pe care le aveti pt aceasta excursie.
Am rugamintea sa faceti plata in 2 zile ,acestea trebuie  emise individual si trebuie sa ne incadram exact pe o anumita cursa ,un anumit orar de zbor pt a putea respecta programul excursiei.

Dupa primirea facturii ,va rog confirmati.

Multumesc.
7
Pe Tonle sap ne-am deplasat cu barca si pt ancorare ajurau 3 copii, 2 mai maricei, care faceau si masaje si unul micul de vreo4-5 ani. Dupa ce au primit banutii pt masaj, ne-au cerut si ce aveam de mancare prin geanta.
Ghidul ne-a facut atenti sa nu incurajam cersetoria, si tot asa am apreciat ca milita pt prezervarea padurilor( care s-au redus in suprafata de la 80 la 30% si la ei) si pt turismul ecologic.
Pnom penh, unde am zburat iarasi cu avionul , cu stuardese imbracate in port  treditional de matase, e un oras in dezvoltare cu zgarie nori, cochet, cu in superb palat regal in stilul Palatului regal din Tailanda, cu simboluri budiste si hinduse, copaci tropicali cu flori rare-copacul lui Buda, morminte regale, fresca imensa cu scene din Ramaiana.   . Hotelul nostru a fost impresionant, cu mai multe piscine suprapuse, cascada, gradina tropicala, piscina panoramica de unde vedeai tot orasul.
Coborarea pe raul Mekong, trecerea granitei spre Vietnam, a fost o incercare in sens emotional. Prima localitate din Vietnam vizitata, Chau doc mi-a dat o senzatie neplacuta. Din pacate, pe langa apa Mekongului, in mod natural maronie, casele plutitoare sau pe picioare, facute din materiale oarecare, bucati de metal sau plastic, butoaie, sunt lipsite de orice frumusetete. Si pe deasupra gasesti nestighetite nenumarate gunoaie peste tot pe unde calci; de pe pod cineva a aruncat galeata cu gunoi, chiar cand treceam pe sub pod, ma mir ca nu ne-a dat in cap! Uneori, pe barcute, vezi totusi ghivece cu flori pregatite pt anul nou chinezesc flori galbene de cais sau craite portocalii. Doar apusul, mirosul de fum si inserarea a pus un acoperamant peste aceasta lume dandu-i o picatura de frumos. Delta Mekongului ramane pt mine neinteleasa si necunoscuta, parca nu are loc pt a visa.
Chau doc m-a speriat in primul rand datorita aglomeratiei excesive, figurile vietnamezilor, cu ochii mici si oblici, se asemanau mai mult cu chinezii si se deosebeau de cambogieni , care au tenul mai inchis, mai masliniu si un aspect mai apropiat de indieni. La hotel am avut senzatia ca incercat sa ne insele la datul restului, pareau grabiti, neatenti. Pe strada multimea de motociclete in viteza, aglomeratia de pe trotuare, a fost sufocanta. Mi se parea ca ei sunt suficient de multi si nefericiti, eu mai lipseam pe capul lor.
In cateva zile m-am obisnuit cu aglomeratia si nu mi s-a mai parut obositor sau socant. Sau poate in orasele care au urmat oamenii chiar aveau un trai mai bun si atunci o disponibilitate mai mare pe amabilitate si politete.
10
Mi-e f greu sa cuprind in cuvinte intreaga frumusete si simtire din Asia.
Multumesc din suflet Singles Camp pt ca am ajuns aici in conditii de siguranta si am explorat si inteles aceste 2 tari in tihna, programul fiind asa ales incat am putut sa ma relaxez, sa am timp sa ma pierd in aceasta civilizatie total noua.
E mai greu acum acasa, imi lipseste Asia, starea aceea de uimire pernanenta, ca la varsta copilariei.
Au fost atatea senzatii si descoperiri, ca nu as vrea sa ratez sa povestesc nimic, dar nu se poate.
Acum ca desfac bagajele, dupa obiectele cumparate, imi aduc aminte pe unde am fost.
Ascult un CD cu muzica traditionala cambogiana cumparat de la artistii de strada, acreditati de guvern,  victine ale exploziilor cu bombe-ciungi, orbi, ologi, care canta din instrumente artizanale  cu coarde sau de percutie.
E o muzica cu un ritm care ma duce acolo in jungla Cambogiana, in linistea, in mijlocul copacilor centenari imensi, la Angkor Wat si Angkor Tom, unde cresc orhideele in copaci, unde descoperi vestigiile civilizatiei kmer de la anul 1000, un muzeu in aer liber cu statui din piatra gigantice, temple, basoreliefuri imense cu scene din Ramaiana sau scene din viata de zi cu zi. Te lasa fara respiratie.
Cambogia este o tara calda, tropicala. Noi am ajuns in cel mai placut anotimp, cel rece si uscat, parca o primavara tarzie sau inceput de vara de la noi. Cum am coborat din avion in Siem Reap linistea ne-a inconjurat, vara calduta, fluturi.
Cambogia m-a impresionat prin frumusetea naturii, cu paduri multe, inca prezervate, cu oameni calzi, sinceri, onesti, multi cu victime in familie datorita regimului kmerilor rosii care a decimat la propriu tara.
Mancarea e nemaipomenita, ca in intreaga Asie, cu orez, legume al dente, hot pot( supe in care iti preparai tu legumele si carnea pe o plita), carnea de crocodil, salatele, pestele, toate asezonate cu condimentele lor, mancare intotdeauna proaspata, gustoasa si f frumos si colorat aranjata in farfurie.
Clima, desi de sezon rece, a fost calda si umeda, se transpira mult. Orice tricou adus din tara nu se compara cu bluzele din bumbac subtire ale lor care se usuca instantaneu. Pe linga bumbac ne-am delectat si cu esarfe de matase de diferite calitati si preturi. Cosmeticele din Cambogia sunt f bune, din ingrediente naturale, cu parfum de lemongras si iasomie.
Plimbatul cu tuc tucul prin Siem Reap, orasul din jungla, cu poduri luminate, forfota de oameni, masajele la picioqre si la spate superbe si ieftine numai 6dolari, viata de noapte animata, imi revin in minte, alaturi de grupul nostru f unit si frumos.
Hotelul din Siem Reap cu receptia cu mobilier din lemn masiv pretios cu sculpturi cu Buda, sarpele Naga a fost prima carte de vizita a Cambogiei. Piscina hotelului imensa, este inconjurata de o gradina tropicala cu  flori de frangipan, bambus, ficusi. In Asia am intalnit primele orase mari
 din jungla, am dormit in superbul hotel, dar parca in mijlocul junglei. Spectacolul traditional cu dansul Apsara si teatrul cu scene din Ramaiana ne-au apropiat si mai mult de mitologia hindusa.
Ghidul nostru Rida este onest, modest, amuzant si f profesionist, ne-a purtat o zi intreaga prin lumea pierduta a civilizariei kmer, apoi printre casele lacustre, pe picioroange sau plutitoare pe butoaie, din lacul Tonle sap, unde oamenii traiesc cu minim de bunuri materialesi se deplaseaza cu casa in functie de nivelul apei. Am mers si printr-o pitoreasca plantatie e lotus, unde o doamna cu sotul adormit de beat ne-a inmanat flori de lotus, am invatat ca nimic din planta nu se iroseste: floarea merge la templu pt Buda, samburii se mananca sau se fololesc la prajituri, radacinile se prepara in mancare.
Pagini: [1] 2 3 ... 10