Autor Subiect: Leac pentru stres?  (Citit de 83427 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #30 : Luni, 31 Mai 2010, 11:07 »
Cum combatem stresul? In mai multe moduri: alergand desculti pe o pajiste în roua dimineţii, ascultand o melodie indragita, intalnindu-ne cu un vechi si bun prieten...  Cred ca orice stare de bine alunga stresul...Dar banii aduc fericirea? Care este suprema fericire?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #31 : Luni, 31 Mai 2010, 11:18 »
Citat din: luciamanta
Dar banii aduc fericirea?
daca-s multi, da!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #32 : Luni, 31 Mai 2010, 11:21 »
Citat din: luciamanta
Dar banii aduc fericirea?
daca-s multi, da!
Silviu, imi pare rau ca nu ai venit la intalnirea de ieri, de la ora 15.00. Ai fi cunoscut oameni interesanti, f. placuti. O zi cu mult soare in suflet iti doresc!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #33 : Luni, 31 Mai 2010, 11:25 »
referitor acum la titlul temei: "Leac pentru stres?", fericirea este sigur un leac pentru stres. Exista o tendinta naturala spre fericire? Si daca exista o tendinta naturala spre fericire, putem exersa aceasta tendinta asa cum exersam o limba straina?

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #34 : Luni, 31 Mai 2010, 11:57 »
Care este suprema fericire?

luciamanta, ce intrebare grea! am cunoscut starea aceasta de cateva ori ... cand esti asa de multumit cu momentul respectiv ca simti ca nu mai vrei nimic si nici nu mai ai nevoie de altceva. dar fiind vorba de o stare, trece.  cunoscand-o, o vei mai vrea si vei cauta in continuare.  poate fi ceva foarte simplu, ca fericirea pe care a tot cautat-o dr. faustus si pe care a gasit-o in cele din urma in ceva extrem de simplu. atunci a putut sa spuna clipei "verbleibe doch, du bist so schoen..." (opreste-te clipa, esti asa de frumoasa!).  a fost momentul cand a pierdut pariul cu mephistopheles si desi l-a pierdut acesta din urma nu a putut sa-si ia premiul.  va las pe voi sa descoperiti despre ce a fost vorba, sa faceti un pic de munca de cercetare, pentru ca merita intr-adevar.  de foarte multi ani eu fac asta, caut momentul in care sa-i pot spune clipei sa se opreasca cu adevarat, pana acum am avut doar false alarme si am trait intr-un permanent provizorat! sau poate ca acelea au fost clipele-clipa dar nu am stiut sa le vad.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #35 : Luni, 31 Mai 2010, 12:03 »
Cum combatem stresul? In mai multe moduri: alergand desculti pe o pajiste în roua dimineţii,

alergand desculti prin roua diminetii?! ha ha ha!  mi-am amintit de o poveste: acum ceva ani, locuiam foarte aproape de un parc unde mergeam in unele dimineti pentru un pic de miscare, inainte de a merge la serviciu... aerul era proaspat (crispy, cum imi place sa-i zic), soarele stralucea, iarba era uda... asa ca mi-am scos adidasii si am mers desculta prin iarba deasa si uda de roua, credeam eu. care de fapt era uda de la ploaia rece care cazuse noaptea. asa ca m-am ales cu o raceala zdravana! dar m-am destresat, ca asta era ideea, nu?!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #36 : Luni, 31 Mai 2010, 12:13 »
    Si mie mi s-a intimplat sa incerc sa alung stressul mergind vara desculta, intr-o dimineata, prin gradina bunica-mii, prin balarii ude,  din care motiv am stat o luna cu un picior umflat pina la genunche, pentru ca o prostuta de viespe, mai stresata decit mine, crezind ca-i fac rau, mi s-a infipt cu simt de raspundere in talpa piciorului..........ce-am mai patit atunci....

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #37 : Luni, 31 Mai 2010, 12:22 »
a fost o vreme cand dupa serviciu mergeam la bazin
tin minte ca am ajuns odata intr-o vara obosita moarta, dupa 45 de min intr-un autobuz aglomerat, la 40 de grade
de abia m-am tarat pana la marginea bazinului
am sarit in apa un pic rece si dupa prima tura de bazin, eram revigorata
toata oboseala si tot stresul disparusera

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #38 : Luni, 31 Mai 2010, 18:42 »
Dar banii aduc fericirea? Care este suprema fericire?

@luciamanta, mi-ai pus mintea in priza azi... vezi, ce faci cu reteaua aia a ta electrica, sa nu fac si eu vreun scurtcircuit!

sunt convinsa ca banii nu aduc fericirea, orice ar spune carcotasii.  suprema fericire?! intrebarea ta mi-a mai adus aminte de ceva: la scoala am studiat un text despre "jeannot et colin", o poveste filozofica scrisa de voltaire.  ei bine, jeannot si familia lui ajung in mizerie, pentru ca scopul lor in viata fusese numai sa adune bogatii materiale, pe cand dumnezeu a dorit sa le arate ca nu banii aduc fericirea.
in schimb, pentru prietenul lui, colin, fericirea consta din altceva si nu din bunuri materiale; fericirea pentru el este de "cultiver son jardin", in a-si cultiva gradina, bucata de pamant, sufletul, sau orice vrem sa intelegem prin aceasta.  pana la urma si jeannot ajunge la aceeasi concluzie.  asa ca, haideti sa ne cultivam si noi gradina! suprema fericire? fiecare dintre noi am cunoscut-o sau o cunoastem zi de zi. trebuie doar sa deschidem bine ochii!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #39 : Luni, 31 Mai 2010, 18:50 »
Dar banii aduc fericirea? Care este suprema fericire?

@luciamanta, mi-ai pus mintea in priza azi... vezi, ce faci cu reteaua aia a ta electrica, sa nu fac si eu vreun scurtcircuit!

sunt convinsa ca banii nu aduc fericirea, orice ar spune carcotasii.  suprema fericire?! intrebarea ta mi-a mai adus aminte de ceva: la scoala am studiat un text despre "jeannot et colin", o poveste filozofica scrisa de voltaire.  ei bine, jeannot si familia lui ajung in mizerie, pentru ca scopul lor in viata fusese numai sa adune bogatii materiale, pe cand dumnezeu a dorit sa le arate ca nu banii aduc fericirea.
in schimb, pentru prietenul lui, colin, fericirea consta din altceva si nu din bunuri materiale; fericirea pentru el este de "cultiver son jardin", in a-si cultiva gradina, bucata de pamant, sufletul, sau orice vrem sa intelegem prin aceasta.  pana la urma si jeannot ajunge la aceeasi concluzie.  asa ca, haideti sa ne cultivam si noi gradina! suprema fericire? fiecare dintre noi am cunoscut-o sau o cunoastem zi de zi. trebuie doar sa deschidem bine ochii!


Suprema fericire, Ayouni, draga mea, pentru mine, este iubirea... Iubirea pamanteasca, dar mai ales, iubirea dumnezeiasca...Cheia adevarata este, deci, iubirea. Iubirea, nu in sensul atasamentului, nu ca sentiment de posesivitate, ci iubirea absoluta, neconditionata, iubirea capabila de jertfa, iubirea integratoare, cea care depaseste barierele spatiale, temporale....

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #40 : Luni, 31 Mai 2010, 20:42 »
Citat din: ayouni
sunt convinsa ca banii nu aduc fericirea, orice ar spune carcotasii.
acum sa inteleg ca doar tu ai dreptate si automat tot ce scrii devine fresca? de unde stii tu ce le aduce fericire altora? sa fii convinsa doar atunci cand scrii in numele tau, iar daca motivele fericirii nu sunt aceleasi, nu inseamna musai ca unii sunt carcotasi, iar altii detin adevarul absolut despre fericire.
de pilda, eu sunt fericit atunci cand golesc 500 ml de martell xo din pantoful unei tipe frumoase si spalate, apoi trag ceva pe nas din ombilicul ei, trec la cunnilingus si la sex in pozitii inumane.
iata, asadar, ca nici eu nu vad fericirea in bani, dar nu mi se pare imposibil ca banii sa le aduca fericirea unora.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #41 : Luni, 31 Mai 2010, 21:04 »
oamenii sunt agresaţi de stres... poate din cauza ritmului accelerat al vieţii..
depersonalizarea şi epuizarea sunt un rezultat al conflictelor dintre materialist şi ... spiritual..
suntem liberi să alegem...
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #42 : Luni, 31 Mai 2010, 21:07 »
Citat din: ayouni
sunt convinsa ca banii nu aduc fericirea, orice ar spune carcotasii.
acum sa inteleg ca doar tu ai dreptate si automat tot ce scrii devine fresca? de unde stii tu ce le aduce fericire altora? sa fii convinsa doar atunci cand scrii in numele tau, iar daca motivele fericirii nu sunt aceleasi, nu inseamna musai ca unii sunt carcotasi, iar altii detin adevarul absolut despre fericire.

niciodata nu am pretins ca as avea dreptate si am incercat tot timpul sa am mare grija in a ma exprima tocmai pentru a nu se crede ca emit adevaruri universale... departe de mine acest lucru, foarte. sunt o persoana plina de defecte si am atata bun simt incat sa nu-mi permit sub  nici o forma sa critic pe altii sau sa fac misto de ei. cand spuneam "carcotasi", ma refeream la baietii aceia simpatici de pe prima tv care au un program fain in fiecare miercuri seara, dar nu cred ca i-am jignit daca i-am mentionat aici. si carcotas are pentru mine o conotatie placuta, simpatica mai curand; din multe puncte de vedere si eu sunt o carcotasa inraita. in rest, traim intr-o tara libera si fiecare intelege fericirea asa cum vrea. si o pune in practica asa cum vrea.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #43 : Luni, 31 Mai 2010, 21:14 »
   Se simte in aer miros de praf de pusca?! Relaxati-va, prieteni! Fiecare are dreptul sa creada in orice presupune el ca l-ar face fericit. Putem "sa combatem" si mai putin agresiv.
   PS. Multumim, Silviu, ca ne-ai destainuit, desi nu ti-a cerut nimeni, amanunte din activitatea care te face pe tine fericit; si un sfat:posteaza-le, te rog (amanuntele), la topicul despre sex.  >:(

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Leac pentru stres?
« Răspuns #44 : Luni, 31 Mai 2010, 21:18 »
mie mi se pare ca mesajul lui silviu ar trebui cenzurat un pic
ce zici admin?
ce zici manfred?
gresesc?
poate