Autor Subiect: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?  (Citit de 57406 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #150 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 01:14 »
Cu tot talentul, munca, perseverenta... trebuie sa ti se intample sa fii omul potrivit, la locul si momentul potrivit. Adica sa-ti asculti inima mai mult decat mintea si sansa mai mult decat orgoliile si fantasmele personale.  8)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #151 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 20:07 »
Ca sa ti se intample un lucru/eveniment, este nevoie sa il atragi catre tine. In limbajul obisnuit, sa il meriti. Adica sa produci acele constientizari in tine (ce imi doresc, de ce imi doresc, ce ma impiedica sa mi se intample ce doresc, ce am de facut ca sa mi se intample ce doresc, e bine pentru mine asta, dar pentru x, y, , etc). Odata facuta o schimbare in suflet, nu-n ratiune - desi adesea si ratiunea ajuta - atragi in jurul tau altceva azi, fata de ieri (nu stand cu maine in san, ci FACAND ceva sa se intample pe langa constientizarile respective).

In plus, ca sa ti se intample un lucru/eveniment, dupa ce ai facut niste schimbari in tine, mai trebuie si sa il provoci uneori, adica sa faci ceva in sensul dobandirii a ceea ce iti doresti. Sa spui, sa ceri, sa stii sa spui, sa stii sa ceri. Si pana sa stii, experimentezi, exersezi cu riscul de a gresi, de a fi refuzat (uneori in ciuda delicatetii tale, intr-un mod grosolan).

Despre a cere, a da si a fi refuzat, Adrian Nuta (care imi place foarte mult) vorbeste in cateva cuvinte clare si explicite in cartea Psihologia cuplului (pe care am mai mentionat-o aici, pe undeva). Principiul este acelasi si se aplica in orice domeniu, nu doar in cuplu. E vorba de atitudinea pe care o ai fata de tine, fata de un eveniment, fata de un altul de langa tine, indiferent de natura relatiei pe care o dezvolti cu celalalt. Ca celalalt este un om oarecare, un job, un salariu, un sistem sau un partener de viata, atitudinea de baza este una.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #152 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 16:21 »
Exact asta vroiam sa spun si eu: sa lasi (sa sa actionezi astfel incat) sa ti se intample... Sunt atat de putine "miracole" in ziua de azi nu pentru ca nu se mai intampla, ci pentru ca ni s-au cam opacizat canalele perceptiei...  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #153 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 17:53 »
s-a schimbat in ultimul timp si perceptia asupra carierei, inainte prin carieră se înţelegea ascensiunea persoanei în cadrul structurii ierarhice la locului de munca pe care il avea ceea ce era destul de conventional iar azi noţiunea de carieră se foloseşte cu un sens mai larg, adică se refera la traseul parcurs de o persoană prin învăţare şi muncă.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #154 : Luni, 09 Ianuarie 2012, 13:16 »
iar azi noţiunea de carieră se foloseşte cu un sens mai larg, adică se refera la traseul parcurs de o persoană prin învăţare şi muncă.

Oare?
Ma uit in jur si nu sunt multi cei care muncesc.
Nici cei care au invatat sau care invata.
Restul...predomina.

Eu as spune ca azi cariera inseamna ce iti ofera o multinationala: zi si noapte sa fii pentru angajator, sa nu ai viata personala, sa nu ai fizic familie, sa ai o ascensiune rapida, sa te mentii in top, sa calci peste orice si oriunde pentru a-ti atinge scopul. Iar scopul sa fie o pozitie inalta asezonata cu un salariu cu mult peste media zonei in care locuiesti.

Iar pentru a te intitula persoana "carierista" nu trebuie decat sa faci orice sacrificiu pentru bani, pentru putere, pentru a fi sus nu doar cu numele ci si cu venitul. Diploma/diplomele conteaza prea putin: ele se cumpara in continuare cum se cumparau si cu ani in urma. Cine are nevoie de oameni care stiu? Lumea are nevoie de executanti.
Nu stiu cum este in mediul vostru...prin preajma mea oameni cam d'astia sunt...
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

daliana

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #155 : Vineri, 20 Ianuarie 2012, 21:21 »
Un evreu trebuia sa ia cuvantul si sa sustina o problema intr-o sedinta, la firma unde lucra. In ziua dinaintea sedintei se duce la tatal sau si ii cere cu imprumut 5000$.
 A doua zi la sedinta se descurca foarte bine, e apreciat, etc.
 Merge la tatal sau si ii da inapoi banii. Bine, spune tatal , dar ce ai facut cu ei?
 "Eeeei,tata, altfel vorbeste omul cu 5000$ in buzunar....."

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #156 : Vineri, 20 Aprilie 2012, 11:53 »
haioasa chestia asta daliana  :thumbup:

*****
si recitind ce ati scris pe aici  realizez ca exista de fapt 2 aspecte in ceea ce priveste cariera
1. drumul pe care il parcurgi
si
2. destinatia ( adica sa ajungi acolo unde ti-ai propus)

multi ar fi tentati sa spuna ca drumul este inutil daca nu ajungi la destinatie pentru ca nu va sti nimeni ca ai parcurs drumul
eu tind sa cred ca de fapt toata distractia este drumul

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #157 : Vineri, 20 Aprilie 2012, 23:57 »
haioasa chestia asta daliana  :thumbup:
eu tind sa cred ca de fapt toata distractia este drumul

Subscriu!  O0