Autor Subiect: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?  (Citit de 57457 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #136 : Joi, 10 Noiembrie 2011, 09:43 »
ziceam zilele trecute  pe undeva  pe la umor de robotul care va face munca in  locul nostru ca sa gasesc ieri articolul asta simpatic  nu'ma bun sa ne dea o idee de cum va evolua societatea si felul cum vom lucra in viitor

Ajutor! Robotul mi-a furat slujba


julia

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #137 : Duminică, 13 Noiembrie 2011, 10:24 »
asta nu stiu daca ajuta in cariera dar sa te simti mai bine la serviciu probabil ca ajuta

http://www.eva.ro/cariera/features/exercitii-la-birou-articol-32410.html

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #138 : Vineri, 25 Noiembrie 2011, 15:28 »
Calm si diplomatie in primul rand.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #139 : Luni, 28 Noiembrie 2011, 23:10 »
Maine vine sa doarma la noi o fosta colega de scoala a alei mele.  E dintr-un sat din Baragan, a terminat facultatea de un an si jumatate si nu-si gasea nimic de lucru. Nimic corespunzator pregatirii, specializarii ei, ca altfel a mai lucrat pe salarii de 600 de lei. Va dormi la noi pentru ca poimaine are avion – pleaca foarte departe… Ce sa mai faca aici?! Ce sa mai astepte?! Mai pot spera tinerii la ceva?
Prin primavara a citit un anunt de angajare pe net. A mers la Cluj, la preselectie. Nu se cereau studii superioare, doar sa stii foarte bine limba engleza si… sa arati bine. Ea e bruneta, slaba si potrivit de inalta. A fost acceptata. A obtinut un contract pe trei ani cu… Qatar Airways. Stewardesa. Salariul “de baza” e de o mie de dolari, iar pe langa asta ii vor fi platite si orele de zbor; cazarea si trainingul sunt gratuite. Trei luni va face cursuri, dupa care va zbura, pentru inceput, pe cursele spre India… Pe cele spre Romania nu cred ca se va mai urca curand!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #140 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 11:50 »
pe mine nu ma mai primesc in posturi din astea - stewardesa, asistent manager, relatii cu publicul etc - cica am depasit limita de varsta  ;D
cica sa ma reorientez catre bucatarese sau croitorese  :o

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #141 : Miercuri, 07 Decembrie 2011, 23:03 »
Pe mine, ca profesor, ma ingrozeste un lucru pe cat de evident pe atat de ignorat.
Spre deosebire de generatia noastra, cand alte surse de modele nu erau in afara parintilor si profesorilor, influenta acestora in viata copiilor de azi nu stiu daca mai atinge 1%. Si nu e vina lor! Copiii VOR sa invete, sunt avizi de modele... se simte asta din reactia lor ori de cate ori ii uimesti povestindu-le de cate unul.  Dar ponderea invatarii non-formale, din media, internet, din strada e atat de coplesitoare... si din pacate, e singura care aduce confirmari. Copiii din ziua de azi sunt mult mai agili decat noi in a aprecia, instinctiv relatia cauza-efect, investitie-rezultat. Nu-i mai poti "pacali" ca trebuie sa invete doar pentru ca trebuie, pentru ca asa e bine etc. Asa e bine?! Atunci tata care are facultate de ce lucreaza la tata lui Costel, colegul meu de banca, patron, cu liceul la seral? Atunci de ce mama, care e profesoara, vinde gogosi intr-o patiserie in Germania, in loc sa fie langa mine?! Exemplele le cunoastem cu totii...
Evident este faptul ca scoala si sistemul de educatie nu sunt stapanii pietei... ci Statul si piata e stapanul lor. Atata timp cat singurele modele verificate, acelea de care copiii se pot convinge in fiecare zi, sunt Gigi Becali & Co... ce vreti sa faca scoala? Sa schimbe lumea?! Nu ar trebui sa fie invers?...
Nu exista copil-problema fara adepti, intr-un grup. Nimanui nu-i place sa fie "oaia neagra", daca nu ar primi confirmari sau daca ar fi izolat de ceilalti din acest motiv. Nu exista vedeta  fara spectatori. Cum nu-i publicitate fara rating, nici infractor fara victime...voluntare sau inconstiente.
Ce-i poate ajuta pe tinerii de azi intr-o cariera?! Sa fie egoisti... Muti, orbi si surzi la tot ceea ce societatea le spune, in fiecare minut, cu orice ocazie, ca nu vor reusi sa faca daca nu-s Becali.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #142 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 14:22 »
Ce-i poate ajuta pe tinerii de azi intr-o cariera?! Sa fie egoisti...

Eu as spune...sa fie integri. Si asta nu te invata nici sistemul, nici stada, nici scoala.
O vezi si o imiti ca o maimuta daca o ai in familie ca si model de atitudine. Si asta se poate aplica la multe ale calitati necesare supravietuirii/vietuirii.
Familia este cea care formeaza.
Un grup, un colectiv se alege, se respinge, se schimba. Familia nu.
Daca copilul are puternice radacini sanatoase in familie, va rejecta multe din afara familiei pe motiv ca nu sunt sanatoase sau potrivite felului lui de a fi si va accepta ceea ce ii este potrivit lui. In sensul asta, parintele ar trebui sa fie calauza copilului. Iar pentru a fi calauza pentru cineva, trebuie ca tu insuti sa fii pe picioarele tale, tu insuti sa fii echilibrat, sa ai o cunoastere profunda a ceea ce este bine si a ceea ce este rau, sa ai o adaptabilitate crescuta la ceea ce este in jur.

Am stat niste ani in mijlocul unor oameni crestini de o cu totul alta religie, unde numai faptul de a spune ce religie imbratisezi si starneste rasul sau furia unora sau a altora, fie ca-i scoala, serviciu sau vecinatatea blocului. Pot spune ca acei copii, crescuti in acelasi mediu extern ca oricare alt copil, dar avand cultivat un puternic simt al familiei si un respect extraordinar pentru Familie (cu F mare in toate sensurile) ajung sa formeze familii trainice, trecand curat peste valtorile si ispitele preadolescentei si ale adolescentei. Nu cunosc nici un caz dintr-o comunitate de 200 de ceva de oameni care sa aiba proleme cu copiii cum au cei din afara comunitatii lor. Secretul lor: credinta in Dumnezeu si respectul pentru familie ii salveaza si ii ajuta.

Deci...fiecare cu calea lui. Unora le este bine in contetu actual in care traiesc, altora nu le este bine, in acelasi context ca primii. Dierentele sunt doar in interior, in felul cum raspunzi la stimuli.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #143 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 19:23 »
Familia este cea care formeaza....Secretul lor: credinta in Dumnezeu si respectul pentru familie ii salveaza si ii ajuta.

Familia nu ti-o alegi... din pacate. Si in majoritatea cazurilor, nici religia. Eu cunosc oameni care au avut tot ce-au vrut si cu atat mai mult sunt astazi niste nimeni. Si altii care n-au avut familie sau au stat in inchisoare pe nedrept... si la maturitate au familie si sunt oameni. Nu stiu de ce depinde mai mult... Eu cred ca de puterea sau darul fiecaruia de a evoula sau nu.

julia

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #144 : Duminică, 18 Decembrie 2011, 23:59 »
deci in concluzie familia te ajuta in cariera sau e un impediment?

Caroline

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #145 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:42 »
deci in concluzie familia te ajuta in cariera sau e un impediment?

Pe mine nu m-a ajutat. Pe altii, da... Cred ca in majoritatea cazurilor acordam prea mult credit altor instante care ar trebui sau nu sa ne ajute, in loc sa ne acordam credit noua insine.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #146 : Luni, 19 Decembrie 2011, 15:45 »
deci in concluzie familia te ajuta in cariera sau e un impediment?

Cred ca depinde de situatie si de protagonist.

Pe mine familia m-a ajutat foarte mult in cariera (nu-mi place deloc termenul "cariera"). Datorita tatalui meu am experienta in domeniul in care activez. Datorita ambilor parinti sunt ceea ce sunt. Mi-au oferit suportul de care eu am avut nevoie an de an, fara ca eu sa-mi dau seama de lucrul asta decat foarte tarziu.
Le datorez iubire si respect pentru faptul ca mi-au fost alaturi, mi-au construit prezentul iar eu, nerecunoscatoare mult timp, ma plangeam ca "nu ma ajuta deloc".
Le datorez iubire si respect ca SUNT alaturi de mine.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #147 : Joi, 22 Decembrie 2011, 22:25 »
Regula celor 10 000 de ore

- ce au in comun Beatles, Bill Gates, Mark Zuckerberg si Mozart ?
- care sunt atuurile ascunse ale atletilor de top ?
- ce iti trebuie ca sa reusesti in viata ?

Pentru a obtine succesul Malcolm Gladwell in best seller “Outliers: The Story of Success (2008)” (tradus in romana sub numele “Exceptionalii – povestea succesului”) a formulat principiul celor 10 000 de ore. Acest principiu se aplica in orice domeniu, in orice profesie si este foarte simplu pentru a ajunge la un nivel performant ai nevoie de 10 000 de ore de munca, atentie, implicare, antrenament, adica de practica. Practica e singura care genereaza succesul, nu talentul.

Practica nu e chestia pe care o faci odata ce esti bun la ceva. Este chiar chestia care te face bun.

Daca vei sa fii un bun pianist tot ce trebuie sa faci e sa exersezi 10.000 de ore la pian.
Daca vrei sa faci performanta ca dansator de tango, tot ce trebuie sa faci e sa dansezi tango 10.000 de ore.
Daca vrei sa fii un bun vanzator, vinde produse 10000 de ore.

Cat inseamna 10000 de ore de practica?
5 ore pe zi si o zi libera pe saptamana, 10000 de ore se fac in 7 ani.
8 ore pe zi, 365 de zile din 365 zile pe an, 10000 de ore inseamna aproape 4 ani.
Vazand calculele de mai sus intelegi de ce performanta e atinsa de foarte putine persoane.



daliana

  • Vizitator
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #148 : Luni, 26 Decembrie 2011, 14:24 »
Ai dreptate julia, asta e CHEIA sau chestia. 10 000 de ore de munca. Noi vrem sa fim buni asa dintr-o data, fara prea mult efort, doar cu ce am invatat in facultate, sau... Trebuie mult efort, chiar daca faci greseli, o iei iar de la capat, etc.
Si trebuie sa stii unde vrei sa ajungi. Pt. ca atunci firul este intins intre unde esti si unde vrei sa ajungi . Si toate eforturile tale se indreapta spre punctul final pe care ti l-ai ales.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Ce te ajuta si de ce ai nevoie intr-o cariera?
« Răspuns #149 : Luni, 26 Decembrie 2011, 22:47 »
Performanta nu este pt oricine.
Sa nu uitam ca la baza performantei sta un TALENT. Ca sa dedici zeci, sute de ore de antrenament, trebuie sa mai intai sa existe TALENTUL si mai apoi sa existe MOTIVATIA. Si uneori nici talent + motivatie nu e suficient, oricata perseveranta ai adauga.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.