Autor Subiect: Confortul  (Citit de 54014 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #15 : Duminică, 20 Martie 2011, 17:24 »
hai sa fim realisti, fara locuinta ? stand cu chirie sau cum?
fara un trai indestulat ?

confort interior ai cand exista o stabilitate, o siguranta in celelate lucruri care induc la el, confortul interior.
daca ai 25 de ani (ba chiar si 40 :D) si stai alaturi de persoana iubita ai tot cofortul chiar si-n chirie, chiar si fara un trai indestulat. geaba imi dai mie acum o viloaie cu jde camere, o gradina cat botanica si imi pui pe masa numai sampanie si caviar, daca sunt obligat sa traiesc alaturi de-o baba stafidita :( mai bine la cernica, in chilie.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #16 : Duminică, 20 Martie 2011, 17:30 »
tu vorbesti de trai indestulat, vila si sampanie cu caviar alea alea dar cu babe stafidite 8)

ok, stai cu persoana iubita cu chirie si ai confort interior stiind ca vine scadenta chiriei si nu ajung banii, vin facturile si iar nu ajung banii samd ?  :)

cofortul unei relatii, confortul financiar sau cel social si nu ma refer la extreme, inseamna liniste sufleteasca, poate insemna si-un confort interior.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Confortul
« Răspuns #17 : Duminică, 20 Martie 2011, 18:32 »
cele doua  ~ confortul unui trai si confortul interior ~ se completeaza nu se exclud unul pe celalat.


silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #18 : Duminică, 20 Martie 2011, 22:13 »
fetelor, uite ca eu prefer sa stau intr-o cocioaba, alaturi de persoana care imi place, decat intr-o casa care imi ofera confort exterior, alaturi de o persoana care imi e indiferenta. aveti ceva impotriva? ??? stiti mai bine decat mine ce-mi place si ce nu?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Confortul
« Răspuns #19 : Luni, 21 Martie 2011, 07:51 »
imi pare rau ca trebuie sa fiu de acord cu silviu  >:( dar cred ca iubirea e ce care iti da cel mai mare confort.  ;)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #20 : Luni, 21 Martie 2011, 13:19 »
in sfarsit, am cazut de acord ca suntem de acord >:(

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Confortul
« Răspuns #21 : Luni, 21 Martie 2011, 13:34 »
si eu imi culc iubitul pe o ... rogojina :)

si dimineata o strang si pun busuioc
si mancam dintr-o singura farfurie, sa reducem detergentii
si citim la lumanare, sa reducem facturile
si ne iubim mult ... sa uitam durerea lumii ...

nihil sine deo

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #22 : Luni, 21 Martie 2011, 14:06 »
iubirea trece prin stomac.

ce simplu ar fi totul daca am reduce starea de confort la afimatia: iubesc si sunt cu persoana iubita langa mine deci, am confort.

va respect parerile :)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #23 : Luni, 21 Martie 2011, 14:30 »
iubirea trece prin stomac.
ai dreptate! cand iubesti, simti niste fluturi in stomac.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Confortul
« Răspuns #24 : Luni, 21 Martie 2011, 14:36 »
si daca confortul conteaza atat de putin de ce se ridica oare peste tot vile de sute de metri patrati si nu mai ai loc de SUV-uri pe strada, iar telefonul mobil trebuie sa fie unul de ultima generatie, etc, etc, etc??

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Confortul
« Răspuns #25 : Luni, 21 Martie 2011, 15:39 »
asa inteleg unii ... bunastarea!
nihil sine deo

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #26 : Luni, 21 Martie 2011, 16:56 »
sunt de acord cu @silviu la 20 de ani si cu @marcutza la varsta de acum
elementul care face diferenta e .. perspectiva drumului care urmeaza, zic eu ..  la 20 merge perfect pe rogojina, in iarba sau chiar pe nisip, fara nimic altceva decat un pepsi cu putin vin pe cand la 50, fara un venit solid, o casa, o masina si un certificat de sanatate care sa garanteze un timp/drum impreuna fara reparatii capitale de min 5 ani, nu mai e nici un confort :-\

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Confortul
« Răspuns #27 : Luni, 21 Martie 2011, 19:20 »
si daca confortul conteaza atat de putin de ce se ridica oare peste tot vile de sute de metri patrati si nu mai ai loc de SUV-uri pe strada, iar telefonul mobil trebuie sa fie unul de ultima generatie, etc, etc, etc??
asa, si? daca pentru cei mai multi primeaza confortul exterior si bogatia afisata ostentativ, eu trebuie sa fiu la fel?
daca juma' din populatia tarii se uita la otv sa vada ce-au mai facut cioaca si elodia, asta inseamna ca e o emisiune minunata pe care e musai s-o urmaresc?
Citat din: pe_jumatate
sunt de acord cu @silviu la 20 de ani
eu sunt de acord cu mine si acuma :D

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Confortul
« Răspuns #28 : Luni, 21 Martie 2011, 20:40 »
fetelor, uite ca eu prefer sa stau intr-o cocioaba, alaturi de persoana care imi place, decat intr-o casa care imi ofera confort exterior, alaturi de o persoana care imi e indiferenta. aveti ceva impotriva? ??? stiti mai bine decat mine ce-mi place si ce nu?
 
  Cuvintele tale, Silviu, imi aduc aminte ca a existat o perioada a vietii mele in care m-am simtit extrem de confortabil cu lumea exterioara si cu mine insami, in conditii materiale destul de precare. Multumirea sufletului a fost mai presus de casa, masina, bijuterii etc.
  Si acum gindesc la fel....visele mele de la 20 de ani nu au suferit transformari... :(
   

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Confortul
« Răspuns #29 : Luni, 21 Martie 2011, 20:57 »
"De regula, fericirea este travestita in confort." ~ Vasile Ghica

Mie mi se pare o chestie care se aplica din plin tuturor perioadelor istorice ale omenirii . Voua?