Autor Subiect: Cum devii o persoana sociabila  (Citit de 51814 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #135 : Luni, 16 Aprilie 2012, 09:15 »
pe mine ma uimesc astfel de persoane; asa cum spuneti si voi si mie imi trebuie mult timp pana sa capat increderea necesara  sa vorbesc  despre lucruri personale, probabil tocmai de aceea mi se par incantatori astfel de oameni care in cateva minute isi povestesc viata; dupa cateva fraze stii deja cati copii au, nume, fiecare pe unde este, ce mai fac parintii, ce lucreaza, cati frati are si fiecare pe unde e si parca la sfarsit cand trebuie sa te desparti de ei parca le pare rau, ar mai sta la o taclala; ceva gen cele 2 puscariase care dupa 20 de ani tot s-au mai oprit in poarta inchisorii sa povesteasca
probabil tine de caracter, de volubilitatea respectivului, de dorinta de a impartasi ceea ce li se intampla si o fac extrem de firesc si natural

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #136 : Luni, 16 Aprilie 2012, 14:21 »
dar nu e nimic rau in a fi o fire mai deschisa ... daca stai sa te gindesti multe din informatiile despre fiecare mai nou sint publice intr-o forma sau alta, asa ca nu vad care ar fi problema 

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #137 : Luni, 16 Aprilie 2012, 21:03 »
nici nu am zis ca este rau  :)
e chiar de admirat si am constatat ca acesti oameni sunt mai optimisti si mai deschisi decat ceilalti

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #138 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 00:34 »
zilele astea petrecand o gramada de timp pe drumuri si pe la cozi in supermaket-uri ( deh, aprovizionarea de sarbatori  :) ) am constatat ca in aceasta perioada oameni au tendinta de a intra in vorba unii cu altii, fara a se cunoaste in prealabil si a povesti despre te miri ce intamplari din viata lor ca apoi dupa ce ajung la casa de marcat sa plateasca si sa plece fara a se mai intalni; unii sunt chiar insistenti si tin sa povesteasca despre copii, despre familie, despre ce oferte au descoperit prin nu stiu ce magazin  :coolsmiley:
vi s-a intamplat vreodata? ii ascultati ?
e pana la urma o forma de socializare chiar daca este doar de moment

Mi s-a intimplat destul de des. E o forma de socializare fortata. Asta ca sa pastrez termenul desi e nepotrivit :) Fiindca socializarea inseamna interactiune, feedback. Ori astfel de persoane, in genere, nu sunte interesate daca ceilalti sunt dispusi sa asculte. Tot ce vor e sa spuna cuiva, oricui. E o descarcare si cam atit :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #139 : Miercuri, 18 Aprilie 2012, 08:38 »
ai dreptate Bogdan este o socializare de fatada, mai mult nevoia respectivului de a povesti despre el si despre ce i se intampla  si nu o  face in ideea de a primi vreo parere sau impresie  si nici nu asteapta vreo lauda ci doar e un fel de-a umple timpul petrecut intr-un loc in care altfel s-ar plictisi ( pe la cozi sau prin autobuze) !!

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #140 : Duminică, 27 Mai 2012, 19:51 »
Cum devii comunicativ? N-ai ce manca si faci un curs de agent de vanzari. Toata lumea, de la vecini la familie o sa ajunga sa te urasca de-a dreptul pentru cat de comunicativ ai devenit.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #141 : Luni, 28 Mai 2012, 07:54 »
da ati socializat frate aseara !! oO  din taste la greu  :magic:   nu va dor buricele   :whistle:

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #142 : Luni, 28 Mai 2012, 12:22 »
da ati socializat frate aseara !! oO  din taste la greu  :magic:   nu va dor buricele   :whistle:
Găbiţă, mai greu este la început, după aceea nu mai simţi durearea din burice, se activează circulaţia sanguină şi abia mai poţi să te opreşti din scris.  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii o persoana sociabila
« Răspuns #143 : Luni, 28 Mai 2012, 14:48 »
da ati socializat frate aseara !! oO  din taste la greu  :magic:   nu va dor buricele   :whistle:

Pe mine ma durea capul si aveam febra, asa ca, schimband centrul de atentie cerebrala inspre buricele degetelor, mi-a trecut instant.  ;D