Autor Subiect: Cum devii comunicativ  (Citit de 74501 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #210 : Duminică, 22 Aprilie 2012, 15:30 »
Da, e o forma de manifestare absolut normala... unui complex de inferioritate. Ar fi trebuit sa descriu aici o intreaga istorie asupra faptului de a fi ceea ce esti intr-un orasel in care deja esti ceea ce altii ar fi vrut ca tu sa fii dupa 20 de ani, dar nu e locul. O sa ma rezum doar la o metoda: nu ma intereseaza. Nici ce spun unii despre altii, nici ce spun despre mine. Oricum, pentru mine oamenii sunt ceea ce sunt, indiferent de ce spun sau fac sau de ce spun altii despre ei. In ce ma priveste, daca stii cine esti, tu pentru tine, diferitele barfe (si am auzit unele chiar incredibile despre mine) nu mai au nicio putere. Rezultatul (asta e ceea ce conteaza, nu, si nu starile contradictorii prin care ajungem la el) este ca nu prea mai are nimeni curajul sa barfeasca in prezenta mea.  ;D

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #211 : Duminică, 22 Aprilie 2012, 18:39 »
birfa nu se poate considera un mod de informare bun (de cele mai multe ori nu auzi nimic adevarat din birfa), mai degraba e potrivita ca un mod de divertisment (s-auzi ce mai zic unii de altii sau despre tine) :)

la job-ul anterior lucram intr-o fabrica plina de femei ... ce puteau sa debiteze alea din ele nici nu cred ca mi-as fi imaginat vreodata  ;D

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #212 : Duminică, 22 Aprilie 2012, 18:51 »
Am cursul complet de Comunicare - Jerry Lewis Clark, despre cum sa... sau cum sa nu... in relatiile cu ceilalti.  Sunt fisiere audio, doar ca sunt in engleza... Daca e cineva interesat, mesaj pe MP va rog, si pot sa trimit o copie, for free.  :-*
Daca i free vreau si eu .Mai ai si altceva,,,,,,,,for free ,bineinteles.

Caroline

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #213 : Duminică, 22 Aprilie 2012, 23:19 »
Daca i free vreau si eu .Mai ai si altceva,,,,,,,,for free ,bineinteles.

OK, o sa ma uit ce mai am.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #214 : Vineri, 11 Mai 2012, 12:32 »
    Cum să devii comunicativ? În primul rând, să nu te izolezi. În al doilea rând, să fii implicat în tot felul de activităţi. În al treilea rând, să ai o atitudine pozitivă, să te bucuri de aerul de primăvară, de copacii înfloriţi, de soare, de prieteni, de familie, de viaţă.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #215 : Luni, 14 Mai 2012, 12:23 »
comunicarea ca si alte lucruri de atitudine in viata se exerseaza !
tocmai vorbeam zilele astea despre "gafe" - ceva de genul ce faci daca fara sa vrei faci o gafa  in timp ce vorbesti!  :faint:
cum te scoti ? :slap: ca in general dupa o astfel de capodopera verbala se cam lasa linistea !!    :fight:
si ideea a fost ca cel mai indicat este ca eventual sa faci  imediat o gluma, daca reusesti sa te aduni in timp util ca sa diluezi gafa sau daca nu ai prezenta de spirit necesara pentru o gluma mai bine precizezi ca nu ai vrut sa sune chiar asa !  :whistle:

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #216 : Luni, 14 Mai 2012, 14:19 »
Mi ai adus aminte de gafe:la o masa festiva  comandantul isi invita sotia la vapor.Dupa mai multe pahare de vin unul din marinari nu se mai controleaza si incepe sa discute ca de obicei cu ,,sa mi ba.......p.....a".Unul din ofiteri ca sa salveze  situatila intervine ,,doamna va rog sa nu l luati in seama ca e beat ,,,,in p...a mea'' :).

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #217 : Luni, 14 Mai 2012, 20:07 »
voi deja comunicati  cu bip **  :P

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #218 : Luni, 14 Mai 2012, 20:26 »
 :)  |o  :hammer:sorry!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #219 : Luni, 14 Mai 2012, 20:56 »
comunicarea ca si alte lucruri de atitudine in viata se exerseaza !
Comunicarea nu are nevoie întotdeauna de metafore, de cuvinte preţioase, este de ajuns să fie practicată fără rigiditate şi în limitele bunului simţ. Sunt unele formulări, unele metode de comunicare incredibil de expresive. O privire, un surâs, o anumită mimică pot exprima  mai mult decât o mie de cuvinte.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #220 : Marți, 15 Mai 2012, 11:20 »
comunicarea ca si alte lucruri de atitudine in viata se exerseaza !
   Putem exersa comunicarea, aşa cum exersăm o limbă străină. Gradul de comunicare depinde de modul nostru de viaţă, de mediul în care trăim şi de cultura noastră.

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #221 : Vineri, 18 Mai 2012, 01:13 »
Comunicarea se invata. Cei mai multi oameni pot interactiona cu ceilalti doar daca se simt confortabil si increzatori. Problema apare atunci cand confortul si siguranta sunt inlocuite de neincredere. Trebuie sa iesi insa in intampinarea celorlalti si sa fii dispus sa incerci noi idei. Si in final, sa-ti pastrezi simtul umorului, sa privesti in ochii celuilalt, sa zambesti si sa incepi sa conversezi.  :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #222 : Duminică, 20 Mai 2012, 19:11 »
iana, la prima vedere e usor dar de cele mai multe ori e dificil sa comunici cu oameni pe care ii vezi prima oara, care nu stii ce preferinte au, ce idei, la ce filme se uita sau ce carti citesc si sa tot vorbesti despre vreme, ca stii cum e vreme trece, vreme vine ....
la un moment dat imi facusem un fel de listing daca pot sa-i spun asa, cu idei de discutat, dar ce te faci daca interlocutorul raspunde monosilabic  :whistle:
cum il impulsionezi sa articuleze mai mult decat   da, sigur, bine, stiam si eu ...

Offline iana

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #223 : Luni, 21 Mai 2012, 00:59 »
almi_gabi, subiectul este cum devii tu comunicativ si din ceea ce spui problema nu este la tine ci la interlocutor.
Eu cred ca atata timp cat exista dorinta de comunicare, este imposibil sa nu gaseasca o intamplare, o experienta din viata sa, un gand, o idee pe care sa nu le poata impartasi. In ultima instanta, poti incerca cu o gluma sau un banc pt. a destinde atmosfera. :)
Eu nu pot retine bancuri si prin urmare mi-am facut un fisier cu cele care mi-au placut. Nici acum nu le tin minte, dar ma amuz din cand, recitindu-le.
Pot exista si blocaje, mi s-a intamplat pana acum sa nu pot comunica cu 2 persoane cu care de altfel nu aveam relatii apropiate, dar pur si simplu nu simteam nicio compatibilitate.
Altfel ajungem la cele spuse de luciamanta, ca importante sunt si mediul in care traim si cultura noastra, iar in acest caz poate nu merita sa mai pierzi timpul.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Cum devii comunicativ
« Răspuns #224 : Luni, 21 Mai 2012, 09:40 »
Eu cred ca atata timp cat exista dorinta de comunicare, este imposibil sa nu gaseasca o intamplare, o experienta din viata sa, un gand, o idee pe care sa nu le poata impartasi.
    Iana, ai spus multe lucruri interesante si ai subliniat cat de importantă este dorinţa de comunicare. Întreb şi eu, dacă îmi este îngăduit, cum poţi dobândi dorinţa de comunicare? Chiar si aici, pe acest forum, constat că multe persoane sunt retrase, stau în stand by, altele comunică puţin şi stângaci, în timp ce foarte puţine persoane sunt sociabile, comunicative, deschise în a ne dezvălui bucuriile, necazurile, experienţele lor de viaţă.  :)