Autor Subiect: Razboiul sexelor  (Citit de 327380 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Razboiul sexelor
« : Duminică, 29 Mai 2011, 16:36 »

@micaela:

"eu as vrea azi sa va vorbesc despre confortul de a fi barbat...  
argumentul asta "ca e barbat" incepe sa ma deranjeze la pitic; la cel negru, evident, ca cel alb isi vede de ale lui, in sfere inalte. auzim mereu argumentatii de genul asta: e normal sa insele, "ca e barbat" si nush' ce instincte atavice il domina....e normal ca tzipa sau e agresiv "ca doar e barbat", e firesc sa fie mai insensibil "ca e barbat"... toate manifestarile deranjante sunt varate in normaliate de expresia asta, de mie imi devine din ce in ce mai antiatica: " e barbat, ce vrei?".
domnule, da' zau ca e convenabil sa fii barbat. asta iti da confortul de a te desfasura in toata maretia impulsivitatii si primitivismului instinctelor, fara prea mare grija la cei/cele din jur..."ca doar sunt barbat, ce ....(din 4 litere) mea"?

ps: desi e avatar janeta, acesta e postul micaelei. am incurcat borcanele scuzati


Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #1 : Duminică, 29 Mai 2011, 20:55 »

De ce simt barbatii nevoia sa insele?
 
     ". Nivelul de testosteron din organism influenteaza foarte mult caracterul uni barbat. Un nivel ridicat de testosteron creste pofta sexuala, creste agresivitatea si competitivitatea si il face pe barbat să iubeasca riscul. Castigarea unui joc face ca nivelul de testosteron sa creasca, pe cand insuccesul face ca nivelul de testosteron sa scada.
   
     O alta explicatie pentru faptul ca barbatii au tendinta să aiba cat mai multe partenere sexuale este faptul că din punct de vedere genetic ei sunt programati să se reproduca şi să lase cat mai multi urmasi, sustin cercetatorii.
   
     … De multe ori, barbatii aleg sa-si insele sotiile si din simplul motiv ca… se iveste ocazia.
   
     Psihologii americani au mai tras concluzia ca atunci cand insala, un barbat se gandeste ca este invincibil, ca nu poate fi prins si ca nimic rau nu i se poate intampla.  "   

Articol de: alexandra toma



eu as mai adauga ca barbatii sunt mai instinctuali decat femeile , iar femeile mai cerebrale decat barbatii . din aceasta cauza dpdvd al barbatului relatia incepe de jos in sus , adica isi doreste in primul rand sa te auda tipand sub el si mai apoi lasa relatia sa urce pana la a ajunge sa tipi la el  :D

femeile procedeaza exact pe dos : povestea incepe intai in mintea noastra si , de regula , vedem in partener ceea ce ne dorim , modelul arhetipal pentru fiecare dintre noi . in timp, relatia mergand in jos ( si la propriu si la figurat  :D) descoperim ca el ,alesul , nu corespunde in totalitate cu matricea si atunci incepem sa-i facem reprosuri  .
pai de ce , dragele mele , il facem noi pe el vinovat ? nu noi i-am ridicat un altar si l-am impodobit cu toate atributele pe care am crezut ca le are ? el nu s-a schimbat cu nimic , doar ca i-a scazut interesul si...atat . nu mi se pare de niciun fel corect fata de barbati sa-i facem pe ei purtatorii exclusivi ai vinii de a nu ne mai dori . cred ca ar trebui sa ne aplecam putin si asupra noastra  .

pe de alta parte barbatii au capacitatea ( foarte placuta pentru ei ) de a face amor sportiv , menita sa le regleze cantitatea de testosteron din organism . din nefericire , datorita unei educatii excesiv puritane ( sau din lipsa de atat de mult hormon  ;D) , cea mai mare parte dintre noi suntem prea putin dispuse la acest gen de a face sex ( a face dragoste implica altceva ) si ne imaginam ca asta ne da dreptul sa simtim adevarate frustrari ca ei pot si noi nu . daca am putea si noi face asta am avea parte de mult mai mult confort psihic ( asta ca sa fiu on topic :D ) si ne-am apropia de ideea de egalitate intre sexe pe care ne-o dorim atat . :D :D

desigur , nu uit sa adug ca asta este doar parerea mea  :D :D




 


iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #2 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:00 »

pai daca sunt asa "sportivi" sa mearga la "sala"


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #3 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:04 »
vezi, Jul? ma intrebai cine sustine explicatiile astea infantile.  :D :D iaca. pana si Janeta. daca si ea e un Brutus, ce sa mai zicem de cei direct vizati... :P

iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #4 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:05 »

pai asta ziceam si eu, ca cine le sustine, nu noi femeile? ca pe ei n-ai sa-i auzi


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #5 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:13 »
pai, Jani, tu promovezi aicea fix acest curent de familiarizare a mentalului colectiv cu "sexul fara granite". ca eu asta vad, o periculoasa promovare a ideii ca iubirea nu exista, ca "dragostea dureaza (doar) trei ani", ca fidelitatea e o utopie, ca sexu' fara corason e sanatos...etc... eu stiu daca e bine si mai ales daca asa este? se coboara iubirea prea mult in anatomic, se cultiva prea mult descatusarea neselectiva a tuturor instinctelor in detrimentul altor valori... sigur, n-am nimic cu ideea de libertate, ba chiar o sustin maxim, dar cred ca libertate nu inseamna sa ne manifestam numai animalul din noi...e calea minimului efort si a maximei placeri imediate...dar de ce nu cultivam libertatea de a incerca si edificii afective de un alt tip, muuult mai greu de realizat, e drept, dar cu profunzimi emotionale de alta natura decat cele adrenalinice, endorfinice, hormonale si mai stiu eu ce alti gargauni. nu pot sa intru in detalii si sa polemizez ingrozitor cu tine, janeta...nu acum, ca asa ma doare capul... da' ma fac eu fara durere de cap si ti-oi zice. Jul, suplineste-ma tu, da?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #6 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:16 »
ba da, Jul, si ei isi argumenteaza derapajele, le baga in normalitate, cu argumentul structurii lor de  alta natura. si-apoi o toarna pe aia "iubirea mea, -a fost nimic important; eu pe tine te iubesc". sa ma scuze cine are alta opinie, da' eu consder asta o minciuna fara granite.  :P  cred ca atunci cand iubesti cu adevarat, fie tu barbat fie tu femeie, nu ai chemarea a-ti potoli hormonii in alta parte. sigur, este doar opinia mea.  :D :P

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #7 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:17 »
cert e ca eu, in astfel de situatie, ii trimit hormonu' la plimbare.  :D ;D

iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #8 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:19 »
nu poci ca am febra musculara de la catarat pe munte si prin pesteri, dar:
1. ii dau dreptate jeanettei cu partea instinctuala si hormonala, ca n-avem cum sa nu tinem cont de asta
2. ii dau dreptate mihaelei cu partea ca pot si ei sa-si controleze si civilizeze instinctele ca doar au iesit din pestera, nu?


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #9 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:24 »
serios, pe mine chiar ma uimeste fenomenul asta concertat de superficializare a iubirii, de reducere a ei la dimensiunea sa biologico-chimica, care exista, indubitabil. dar hai sa ne intoarcem la haite atunci si s-o dam dracu' de civilizatie... ce rost mai are sa intemeiezi o familie daca din start e "normal" ca dupa trei ani sotii nu se mai iubesc si isi cauta alti parteneri de sex? se inoculeaza in mentalul clectiv o normalitate nociva din multe puncte de vedere. instabilitatea emotionala e o arma foaaaarte buna de naucire a maselor. ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #10 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:25 »
frate, cand vad ce scriu imi dau seama ca sunt o baba retrograda si puritana.  :D :D :D

iulia17

  • Vizitator
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #11 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:30 »

eu una nu cred in iubirea care exista vesnic la acelasi nivel de intensitate. ca nu are cum. nu ma refer ca dispare sau se dilueaza, dar trece si ea prin niste etape. daca in astfel de momente se loveste nas in nas cu ispita, hormonul face ce stie el si joci dupa cum iti cinta. dar in sinea ta. de ce trec la fapte, eu asta nu inteleg la ei...

ps: vezi cit de util e capitolul ala cum sa faci sa-ti treaca iubirea cind nu-si are locul? la binele lor m-am gindit


Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #12 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:39 »

femeile procedeaza exact pe dos : povestea incepe intai in mintea noastra si , de regula , vedem in partener ceea ce ne dorim , modelul arhetipal pentru fiecare dintre noi . in timp, relatia mergand in jos ( si la propriu si la figurat  :D) descoperim ca el ,alesul , nu corespunde in totalitate cu matricea si atunci incepem sa-i facem reprosuri  .
pai de ce , dragele mele , il facem noi pe el vinovat ? nu noi i-am ridicat un altar si l-am impodobit cu toate atributele pe care am crezut ca le are ? el nu s-a schimbat cu nimic , doar ca i-a scazut interesul si...atat . nu mi se pare de niciun fel corect fata de barbati sa-i facem pe ei purtatorii exclusivi ai vinii de a nu ne mai dori . cred ca ar trebui sa ne aplecam putin si asupra noastra  .





dar de ce scumpa janeta, femeile trebuie sa se mentina intr-o relatie la standarde atat de inalte, de ce trebuie sa depuna atatea eforturi pentru a-si pastra barbatii langa ele, si de cele mai multe ori in ciuda tuturor sacrificiilor pe care le face femeia ei tot pleaca la o noua vanatoare,... iar ei au dreptul sa se transforme in niste creaturi neglijente, lenese si plictisitoare, si cu toate acestea noi sa le ramanem alaturi (mai ales daca e vorba si de un copil la mijloc), in ciuda tuturor insatisfactiilor pe care le simtim vis-a-vis de persoana lor...

Ma refer aici la toate femeile nefericite care isi duc zilele alaturi de barbati care nu le merita...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #13 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:46 »
mamaaaa, ce ma enerveaza...ca scrisesem a lot si cad sa postez, m-am trezit outsside din forum. am dat undo dar n-am reusit sa recuperez capodopera de pledoarie...nu mai am rabdare s-o reiau...

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Razboiul sexelor
« Răspuns #14 : Duminică, 29 Mai 2011, 21:56 »
mica , draga mea , polemica ? nicio polemica , puiule . Brutus , zici ? dar eu nu tradez pe nimeni , eu doar am constatat din ceea ce am trait . poate ca , asa cum  ne dorim ca barbatii sa fie dupa cum ne-ar place noua, dupa standardele si valorile noastre si ei isi doresc ca noi sa fim dupa standardele si valorile lor . atunci cand se intampla ca acestea sa coincida de-abea atunci se naste iubirea de care vorbeai . pana atunci putem vorbi de o pasiune instinctuala  care rezista sau nu trecerii timpului .
barbatii nu sunt nici mai buni nici mai rai decat suntem noi , asa cum nici femeile nu sunt nici mai bune nici mai rele ca sexul opus . suntem , cred eu , construiti in asa fel incat sa ne completam unii pe altii , iar daca rotitele nu se potrivesc intrun cuplu firesc ar fi sa-ti cauti angrenajul corespunzator in loc sa incerci sa-l ajustezi pe cel incompatibil .

eu nu cred ca cineva are puterea de a schimba in mod esential pe altcineva . poate exista , e drept , o schimbare de suprafata menita sa pastreze o anumita armonie in cuplu de dragul copiilor , de exemplu , ori din comoditate sau mai stiu eu ce ratiuni materiale , dar o schimbare structurala nu va putea fi aplicata partenerului de cuplu in totalitate . mi se pare arogant sa gandesc ca X s-a schimbat de dragul meu . imediat ce ii va trece "dragul" el va reveni la cel care a fost .
marile iubiri , cred eu , au rezistat in timp tocmai datorita compatibilitatii si mai apoi respectului , aprecierii , etc.




daca inca te mai doare capul , sun-o pe steli . este un analgezic minunat  :D