Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Circuit ADRIATICA 16 - 26 august 2011 (Croatia - Slovenia - Venetia)

(1/13) > >>

admin:
Perioada: 16 - 26 august 2011
Cazare 10 nopți: 4 nopți în Croația, 2 în Slovenia și 4 în Italia zona Mestre, Lido di Jesolo, Cavalino, în hoteluri de 3*. Cazarea se face în cameră dublă
Servicii incluse: cazare cu mic dejun
Transportul se face cu microbuz de 8 locuri.
Croația - O țară tânără, dar cu o istorie încărcată, pare un loc binecuvantat, destinat parcă turismului. În vestul țării se află coasta mediteraneană și o multime de insule iar în partea de est sunt zonele rurale cu câmpii mlăștinoase și munți împăduriți cu vechi fortărețe. Croația beneficiază de priveliști naturale minunate și pline de comori. Principalele zone de atracție sunt concentrate pe litoralul mării Adriatice și în capitala Zagreb. De o frumusețe aparte este peninsula Istria (de unde se poate ajunge foarte ușor la Venetia), apoi coasta Dalmata, regiune idilică cu numeroase cetăți antice, peisaje incredibile și numeroase stațiuni turistice. De asemenea, Insula Brac, renumită pentru plajele sale sau Dubrovnik-ul, ultima mare cetate de pe coastă, inclusă în patrimoniul UNESCO. Noi o sa vizitam parcul national Plitvice si o sa ne bucuram de soare pe plajel Istriei.
Slovenia - Cea mai mare parte a Alpilor Iulieni se află în Parcul Naţional Triglav, iar renumita staţiune Bled este situată la marginea acestuia. Nu foarte cunoscuta de romani, regiunea are un farmec si un romantism aparte. O sa vizitam acest loc aflat la 65 km de capitala sloveniei Ljubljana si de asemenea vom parcurge cu trenuletul labirintul pesterii Postojna. Bohinj este punctul de plecare pentru numeroase drumeţii montane; lacul Bohinj şi Bohinjska Bistrica sunt un paradis pentru iubitorii de activităţi acvatice. În împrejurimi există pârtii de schi şi trasee pentru schiorii cross-country. De asemenea, există facilităţi pentru ciclism montan, parapantă, alpinism sportiv, etc. Kranjska Gora atrage vizitatorii cu sporturi recreaţionale în aer liber în timpul verii şi iarna cu pârtii excelente pentru sporturile de iarnă şi alte activităţi. În localitatea Planica, aflată în apropiere, la adăpostul munţilor înalţi de două mii de metri, cei mai buni sportivi la săritura cu schiurile intră în competiţie în fiecare an. Oraşele din valea Soča, valea râului de smarald, Kobarid și Tolmin îi atrag pe cei care caută linişte, dar şi pe iubitorii de adrenalină. Aici sunt mai multe posibilităţi de a practica numeroase sporturi acvatice. Coasta slovenă are o lungime de 46,6 kilometri.
Venetia - Fermecătoarea și romantica Venetie, locul cel mai căutat și admirat de turiști, o concentrare de frumos unică în lume. Are o istorie care începe undeva pe la începutul erei noastre, atunci când marile invazii barbare au atins și teritoriul Imperiului Roman de Apus. Împinși de lombarzi spre insulele lagunei, acolo unde trăiau la acele vremuri doar o mână de pescari, viitorii venețieni au știut să reziste tuturor acestor tranzite barbare și să dezvolte un oraș superb, dacă nu cel mai frumos oraș din lume. Venetia a crescut și a început să înflorească cu adevărat prin secolul VIII. Ceea ce a rămas în urma arhitecților și meșteșugarilor constructori putem vedea și admira până astăzi. Milioane de turiști invadează anual piețele și străduțele de pe malurile canalelor care străbat orașul. Palatele, podurile și bisericile sunt capodopere unice, devenite simboluri și repere în arta europeană. Excursia va va aduce în fața Palatului Dogilor, în Piața San Marco, unde se va vizita Basilica San Marco, apoi ne vom continua traseul spre  podul Rialto, O sa strabatem pana in Ferrovia stradute pline de farmec și intimitate, piatete înțesate de cafenele și boutique-uri. Vom face o vizita si pe insula Murano, unde se pot admira minunatele obiecte produse de meșteșugarii sticlari.
Tariful pentru cazare si mic dejun este 388 EUR, la care are sa se adauge costul transportului cu microbuzul.

pe_jumate:
trebuie sa reconfirmam participarea avand in vedere mica modificare de data? sau ajunge inscrierea deja facuta pe ”tabere”?
(eu si mircea mergem oricum si cu mare drag)

admin:
Nu mai este nevoie. Samiza mi-a spus ca are o lista de 7 care si-au manifestat intentia de a participa. Urmeaza sa-i contacteze pe fiecare pt achitarea avansului. Este foarte important sa se achite din timp pt ca asa poti altfel sa faci rezervarile la hotel. Urmeaza ca in cateva zile sa va dau si traseul pe care o sa-l parcurgem.

admin:
Am conturat in linii mari excursia. Este o combinatie de vacanta la mare si vizitare, nu in mod special orase, sezonul nu este cel mai bun pentru asa ceva. Am introdus in traseu cateva locuri care sunt cu adevarat deosebite si pe care le consider potrivite pentru august. Distantele pe care le parcurgem nu sunt mari, pentru a avea cat mai mult timp la dispozitie pt relaxare, baie si vizitare. Totul are sa se desfasoare in aria Zagreb, Istria, Slovenia centrala si litorala, Golful Venetiei.
O sa incepem cu Lacul Balaton, pentru ca este nevoie de o pauza undeva pe traseul pana la Zagreb. O sa ajungem in timp util acolo, sunt cca 100 km de la Budapesta, ori din experienta celorlalte excursii, daca plecam la 3.30 dimineata, la 13.00 ora lor ajungem in capitala Ungariei. La Balaton (Siofok) o sa ajungem pe la 15.00, deci ramane timp de plimbare si baie.
Ne indreptam apoi spre Parcul National Plitvice, considerat cel mai frumos din aceasta zona a Europei. In drum, o scurta vizita la Zagreb. Urmeaza sa vizitam parcul si lacurile lui, apoi ne indreptam spre urmatoarea destinatie, zona Istria din Croatia, unde o sa ramanem cel mai probabil 3 zile. Vom folosi aceasta perioada pentru plaja si baie in apele limpezi si calde ale Adriaticii din zona croata. Dupa amiezele, o sa le petrecem in excursii scurte, pe insula Krk, porturile apropiate, poate chiar o croaziera. Urmatoarea escala este zona Ljubljana - Lacul Bled, cu viztare, plimbare, baie si plaja. Ultimele doua nopti, zona Mestre, cu vizitarea Venetiei si a insulei Murano. Ne intoarcem prin Maribor, dar facem o oprire la pestera Postojna, despre care v-am scris dupa excursia in Italia si care esre absolut fantastica. Urmatoarea oprire: Sibiel....
O sa parcurgem in jur de 3200 - 3400 km, cei mai multi si de fapt majoritatea in prima si ultima zi. Programul are sa fie unul mai lejer, mai de vacanta, nu gen circuit, cu trezire si plecare de dimineata. Pe parcurs, oprim pt un sandvici, pt o cafea.
Pt a va face un buget de costuri de calatorie: transportul pe tot acest traseu iese undeva la 130 - 140 EUR, inca nu stiu exact unde o sa fim cazati si cat costa accesul in zona Plitvice. Apoi: la micul dejun se poate face un sannvici - doua in plus fata de consum si se pot pune la pachet pt drum sau plaja. O sa oprim pt completare la cate o alimentara pt a lua apa si sa completam aceasta masa rece. Cu 4-6 EUR, se poate rezolva. Seara o sa cinam la terase, unde o sa gasim potrivit. Masa efectiv costa cca 10 maxim 12 EUR. Plus bauturile. Mai sunt: intrarea in Postojna = 22 EUR, Venetia cca 15 EUR (6,5 EUR vaporetto pana in San Marco si 6.5 EUR inapoi de pe Murano, 2,1 EUR Mestre - Venetia si retur), si destul de probabil pe plaja scaun solar si umbrela (cca 6 EUR/zi *3 = 18 EUR). Nu m-am uitat inca in parcul Plitvice cat trebuie sa platim sau daca trebuie. Mai puneti la socoteala si amintirile pe care vi le veti cumpara, cheltuielile de impuls, o inghetata, o bere, un suc...si veti avea imaginea conturata a bugetului minim necesar.
Am sa revin cu informatii mai precise, asta ceva mai incolo dupa ce lista va fi clara si rezervarile la hoteluri facute.

steliana:
Nu-mi place incertitudinea - din partea mea, desigur (am proiecte) - si de aceea nu ma pot inscrie inca pe lista.
Te rog Gigi, spune-mi cand este data limita inscrierii pentru aceasta excursie?

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă