Autor Subiect: Nevoia de culoare  (Citit de 69575 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #195 : Miercuri, 06 Noiembrie 2013, 09:36 »
Daaaa....! Scotocind pe net dupa... rochie de Revelion (!) am gasit site-ul asta:
http://www.rochiedeseara.ro/?paged=2
... unde.... "avem di tăte" cu... Katiousha !  Ori șirinca noastră de la Maramu' ! :crazy2:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #196 : Luni, 11 Noiembrie 2013, 07:17 »

Nevoia de stridenta a culorii a unora dintre noi, vine tot din creier, din necesitatea unei echilibrari mentale. - așa zice Gigi în deschiderea topicului. Această imagine mi se pare că reflectă adevărul acestei ziceri. Care sper să se refere doar la nevoia de echilibrare mentală a...autorului :giggle:
Eu am văzut întâi culorile - tari și vii, mi-au dat senzația de mișcare și am zis că e o imagine bună să echilibreze, prin contrast, cenușiul dimineții decupat în fereastra mea. Abia apoi, urmărind mișcarea am sesizat si...forma  :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #197 : Miercuri, 13 Noiembrie 2013, 14:54 »
       
       

       lumina si culoare...sper sa nu dispara

Offline cartex

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 152
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #198 : Miercuri, 11 Decembrie 2013, 11:37 »

gif upload
Acest apus m-a oprit din drumul meu si ....a meritat :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #199 : Duminică, 05 Ianuarie 2014, 19:18 »
Daca tot nu e zapada...
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #200 : Marți, 04 Octombrie 2016, 12:21 »
Culori si umbre la Pucioasaa (Dambovita), in aceasta toamna (2016).

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #201 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 10:43 »
wow, chiar m-au inveselit umbrelutele. mai ales ca e o zi atat de mohorata. ieri, la fel...
ma fascineaza, n-am nicio imagine foto, culoarea din flori, in general. Mai ales portolacul sau floarea de piatra ma lasa muta de uimire. Ce galben, ce roz, ce rosu corai!!!  :faint:
Sau culoarea din penajul pasarilor: fazan, papagali, ciocanitoare.... Chiar si lebada asta, cu ciocul ei rosu ma face sa simt cat de importanta e culoarea in viata noastra, fie ca doar ne incanta vizual, fie ca ne influenteaza starea emotionala sau dispozitia...



 :offtopic:PS - Ma surprind azi rasfoind sectiunea Articole. Scrise de mine sau de altii, recitesc cu placere in special comentariile, completarile, dialogurile generate de ele..  Sunt un pic nostalgica, daca spun ca mi-ar placea sa se revina la acest obiceri?!
Intotdeauna am spus ca forumul e mai ofertant decat fb, de ex. Pentru ca postarile raman, nu se pierd in cronologie si in memorie.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Gabi p

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 232
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #202 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 13:21 »
un apus



rata mandarin



Fluture Red Admiral
"MUNTELE ne ofera tot ceea ce putem cere vietii: spatiu, maretie, liniste, asprime, frumusete, prietenie." Ionel Coman

Offline pinkpanthere

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 161
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #203 : Duminică, 19 Noiembrie 2017, 15:39 »
Ohooo ... ce frumos! Toamna are culori superbe!

Offline Louie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 397
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #204 : Duminică, 14 Octombrie 2018, 02:12 »
Inainte de era internetului, demult, demult, aveam o colega de facultate care ma tot ruga sa-i pictez si ei niste tablouri.
Din pacate nu aveam nici timp si nici chef sa fac acest lucru, dar la insistentele ei, pentru ca isi dorea extrem de mult, intr-o zi i-am spus intr-o doara ca mai bine o invat eu sa picteze si asa va putea avea in casa tablouri facute de mana ei. A fost in culmea fericirii, insa imediat, un pic speriata, mi-a precizat ca nu stie sa deseneze si nici talent nu are. Am asigurat-o ca daca isi doreste cu adevarat si are si rabdare sa invete, atunci va reusi.
Zis si facut.
Nu intru in amanunte pentru ca ar trebui sa scriu foarte mult, insa dupa un timp, extrem de fericita, mi-a aratat primul ei tablou, facut de ea.
Inramat, pus la loc de cinste pe perete.
Era perfect! Am fost atat de uimita de realizarea ei incat nu m-am putut abtine si am intrebat-o daca a fost pictat de ea. Binenteles ca da.
Era o reproducere dupa Gustav Klimt. Si destul de mare ca dimensiune.
Am fost foarte mandra de reusita ei si de ce sa nu recunosc ca am fost mandra si de mine  ;D
Apoi mi-a explicat cum l-a facut  :giggle: si nu o sa va dezvalui cum. Cert este ca a muncit la el nu gluma. Iar dupa acel tablou au urmat si altele.

Ce vreau sa spun este ca, in opinia mea, chiar daca nu ai talent, poti incerca. Daca iti aduce bucurie, te implineste, de ce sa n-o faci? Ca pictezi o reproducere sau faci ceva din imaginatie, sau din natura... nu conteaza. Este ceva facut de tine care ti-a adus liniste, sau bucurie, sau prin ceea ce ai facut cu mana ta ai adus bucurie celor din jur.
Sunt de acord si cu admin cand spune ca un tablou este o clipa din viata artistului, ca viu este doar originalul si copia nu poate insufleti pictura...dar sunt oameni (precum fosta mea colega) care au un vis. Acela de a picta cu mana lor ceva. Nu au talent, poate ca nu au nici imaginatie, dar vor sa picteze ceva ce le-a placut, sa fie facut de mana lor. Si de ce nu? Poate cu timpul vor reusi sa picteze si altceva, nu numai reproduceri.

 :) Pentru cei ce vor sa invete sa picteze:

! No longer available

„Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua in care te-ai nascut si ziua in care ai aflat de ce" - Mark Twain

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #205 : Miercuri, 13 Martie 2019, 05:23 »
Din nevoia de culoare...
www.youtube.com/watch?v=yyL3L3dHLXQ

by Sav Liotta
 ;D
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Sunny

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
  • Life is too short to be boring!
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #206 : Miercuri, 13 Martie 2019, 10:49 »
 :love:
🌻

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #207 : Miercuri, 13 Martie 2019, 18:48 »
 :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #208 : Joi, 14 Martie 2019, 05:50 »
V-a placut, inteleg! (desi, profit sa va spun ca e bine sa evitam postari care contin doar emoticoane.  :buck2:)

Stati s-o vedeti pe urmatoarea. Pe mine ma energizeaza si ma amuza de cate ori o privesc. Si parca nu ma satur sa o privesc...
Un fel de "vine, vine primavara..."
www.youtube.com/watch?v=7cT4hu4D_Q0

By Sav Liota
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Edith

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Nevoia de culoare
« Răspuns #209 : Joi, 14 Martie 2019, 13:51 »


 Foarte, foarte  misto !