Autor Subiect: Singuratatea in doi  (Citit de 240195 ori)

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline deli_a

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 185
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #600 : Luni, 08 Octombrie 2012, 15:52 »
@guesswho: nu, nu e teorie, draga mea... iubitul meu ma vegheaza de sus, din ceruri... si prietenele m-au invatat sa nu plang pentru ca am pierdut, ci sa ma bucur ca am avut (mai corect spus:am trait !!)
Crede-ma, exista relatie calda si vie si adevarata si dupa 30 de ani traiti curat impreuna !!! (curat=fara crize majore, fara tradari, etc.)
Eu zic ca, evident, evoluam (sau macar ne schimbam) continuu, dar daca alaturi e un om de valoare, poate fi interesant sa iubesti acest nou om in care s-a transformat cel drag...(nu stiu daca m-a inteles cineva ?-comunic mult mai bine "in real", ma ajuta mult partea de comunicare non-verbala...)
"Viseaza ca si cand ai trai vesnic si traieste ca si cand ai muri azi, caci nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #601 : Luni, 08 Octombrie 2012, 16:11 »
Deli_a, eu iti multumesc din suflet pentru curajul de a si scrie despre ceea ce ne-ai vorbit noua, cand ne-am intalnit, atat de frumos.
Admir foarte mult curajul tau de a trai din plin si dupa, chiar daca... Mie, de exemplu, mi s-au intamplat miracole mult mai banale si mai terne, si tot mi-a fost greu sa-mi revin... mult timp.
Insa tu chiar n-ai trait degeaba...  :kissing:

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #602 : Luni, 08 Octombrie 2012, 17:10 »
@guesswho: nu, nu e teorie, draga mea... iubitul meu ma vegheaza de sus, din ceruri... si prietenele m-au invatat sa nu plang pentru ca am pierdut, ci sa ma bucur ca am avut (mai corect spus:am trait !!)
Crede-ma, exista relatie calda si vie si adevarata si dupa 30 de ani traiti curat impreuna !!! (curat=fara crize majore, fara tradari, etc.)
Eu zic ca, evident, evoluam (sau macar ne schimbam) continuu, dar daca alaturi e un om de valoare, poate fi interesant sa iubesti acest nou om in care s-a transformat cel drag...(nu stiu daca m-a inteles cineva ?-comunic mult mai bine "in real", ma ajuta mult partea de comunicare non-verbala...)
te inteleg deli_a mai bine decat ai crede. de ce? pentru ca am trecut printr-o astfel de experienta, finalizata cu moartea barbatului iubit. n-am avut 30 de ani impreuna, ci mult mai putini, dar am trait totul atat de intens si de frumos....stiu ca se poate si e foarte adevarat ce ai spus, "daca ai alaturi un om de valoare"...
chiar daca candva m-a durut enorm pierderea lui, dupa un timp am putut spune ca sunt o norocoasa ca l-am avut si ca am trait ceva special impreuna.

ce pot sa spun? nu stiu cat timp a trecut de la "despartirea" voastra, insa din modul in care vorbesti despre asta reiese ca esti o femeie puternica, cu un suflet foarte frumos.
eu iti doresc putere sa mergi mai departe, mult bine si multa iubire!  :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #603 : Luni, 08 Octombrie 2012, 18:23 »
delia + guesswho: sus inima :kissing:
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #604 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:04 »
eu am o nedumerire...de ce doamnele din SC foarte multumite de o relatie sunt numai cele al caror partener a plecat dintre vii? Oare nu cumva, memoria selectiva (creierul nostru are tendinta de a-si reamini numai partile bune) ridica pe un piedestal calitatea relatiei? interogatia mea este sincera. :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #605 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:21 »
eu am o nedumerire...de ce doamnele din SC foarte multumite de o relatie sunt numai cele al caror partener a plecat dintre vii? Oare nu cumva, memoria selectiva (creierul nostru are tendinta de a-si reamini numai partile bune) ridica pe un piedestal calitatea relatiei? interogatia mea este sincera. :)
mica, poate ca sunt doamne in SC care nu au fost multumite de relatie si-n care partenerul lor e plecat dintre cei vii, dar nu posteaza. cunosc eu cateva cazuri in viata reala, daca aici n-or fi....
in cazul meu nu e vorba de a ridica pe un piedestal pe nimeni, nu fara merite. cei care ma cunosc stiu ca nu-s genul care sa fac asta. insa relatia mea "de suflet" a fost minunata per ansamblul ei fara s-o infloresc post-mortem; inca de la inceput a fost atractie, ne-am clarificat prioritatile, ce ne doream fiecare sa traim in relatie, am gasit enorm de multe similitudini, ne-am acceptat cu bune si cu rele, cu calitati si defecte, ne-am completat in cel mai armonios mod cu putinta pe toate planurile, ne facea placere sa petrecem timp impreuna facand diverse activitati, abia asteptam sa ne regasim dupa o zi de munca; uneori comunicam telepatic, alteori ni s-a intamplat sa stim ce-o sa spuna celalalt inainte sa deschida gura. am fost intotdeauna constienta ca nu-i perfect, ca are si el partile lui mai putin bune, dar pe care le-am acceptat pur si simplu, fara niciun efort. a fost partenerul perfect pentru mine in acel moment :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #606 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:24 »
te cred, Guess. Esti fericita ca ai avut parte de asta. A fost un DAR pe care poti sa-l pretuiesti toata viata. :)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #607 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:31 »
sa stii ca da, mica. indiferent ce mi-o fi dat sa traiesc mai departe, am avut acest om minunat si de valoare in viata mea. nu multe au norocul asta. un minunat DAR.
insa io mai sper si pentru viitor, sa stii.
inca mai completez lista, inca mai cer, inca "vad" , inca nu renunt.  ;) :)
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #608 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:40 »
eu am o nedumerire...de ce doamnele din SC foarte multumite de o relatie sunt numai cele al caror partener a plecat dintre vii? Oare nu cumva, memoria selectiva (creierul nostru are tendinta de a-si reamini numai partile bune) ridica pe un piedestal calitatea relatiei? interogatia mea este sincera. :)

in cazul meu te dumiresc imediat ... al meu sot este "raposatul" printre cei vii  :) asa l-am numit ori de cate ori cineva ma intreba de el. nu pot descrie frumusetea relatiei dar - am fost colegi de clasa din primul an de liceu, cand ne-am casatorit am trait impreuna asa cum credeam ca nu o mai face nimeni - am preferat sa pastrez spiritul ei ...
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #609 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:48 »
sa stii ca da, mica. indiferent ce mi-o fi dat sa traiesc mai departe, am avut acest om minunat si de valoare in viata mea. nu multe au norocul asta. un minunat DAR.
insa io mai sper si pentru viitor, sa stii.
inca mai completez lista, inca mai cer, inca "vad" , inca nu renunt.  ;) :)
Keep wanting. cu siguranta se va indeplini. :)
eu nu mai reusesc sa vreau.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #610 : Luni, 08 Octombrie 2012, 19:50 »
in cazul meu te dumiresc imediat ... al meu sot este "raposatul" printre cei vii  :) asa l-am numit ori de cate ori cineva ma intreba de el. nu pot descrie frumusetea relatiei dar - am fost colegi de clasa din primul an de liceu, cand ne-am casatorit am trait impreuna asa cum credeam ca nu o mai face nimeni - am preferat sa pastrez spiritul ei ...
superb. asa si trebuie. sa pastrezi frumosul din ce a fost si sa "uiti" ceea ce a fost urat. nu foloseste la nimic rumegarea perioadei proaste.  :)

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #611 : Luni, 08 Octombrie 2012, 20:15 »
superb. asa si trebuie. sa pastrezi frumosul din ce a fost si sa "uiti" ceea ce a fost urat. nu foloseste la nimic rumegarea perioadei proaste.  :)

am pastrat si pastrez cu sfintenie frumusetea din frumosul daruit si primit, copii  :)
era un punct demotivational ... "cand cineva iti face un rau, iarta-l! dar retine-i numele " ;D exact asta am facut, ii port si acum numele  :buck2:
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #612 : Luni, 08 Octombrie 2012, 21:36 »
...uneori comunicam telepatic, alteori ni s-a intamplat sa stim ce-o sa spuna celalalt inainte sa deschida gura. am fost intotdeauna constienta ca nu-i perfect, ca are si el partile lui mai putin bune, dar pe care le-am acceptat pur si simplu, fara niciun efort.

Atunci poate ca n-ar trebui sa ma plang nici eu...  :whistle:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #613 : Luni, 08 Octombrie 2012, 23:13 »
Atunci poate ca n-ar trebui sa ma plang nici eu...  :whistle:
tele(simpa)ticelor.  :)

Lili Zamfirescu

  • Vizitator
Re: Singuratatea in doi
« Răspuns #614 : Luni, 08 Octombrie 2012, 23:17 »
superb. asa si trebuie. sa pastrezi frumosul din ce a fost si sa "uiti" ceea ce a fost urat. nu foloseste la nimic rumegarea perioadei proaste.  :)
.....sa nu uiti, Darie...