Autor Subiect: Funny tests  (Citit de 34068 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline collin_pow

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 226
  • I know no other sign of superiority than kindness.
Re: Funny tests
« Răspuns #60 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 04:52 »
yin-yang, 阴阳

Mari_a

  • Vizitator
Re: Funny tests
« Răspuns #61 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 07:26 »
O furculita, privita din lung si din lat  :D

Ori: 1 - pe un fund de lac patru ochi clipeste
       ce sa fie oare?
       2 - este doo peshte!  oO

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Funny tests
« Răspuns #62 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 07:40 »
mazare, cu si fara pastaie?

Caroline

  • Vizitator
Re: Funny tests
« Răspuns #63 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 12:01 »
Felicitari, Mari_a!  :thumbup:

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Funny tests
« Răspuns #64 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 12:13 »
mai copii, dar atunci desenul este gresit, ca-n proiectia in care se vad dintii furculitei, trebuia sa se vada si proiectia "corpului" ei, aproximativ ca o dunga de grosimea dintilor (aproximativ, pentru ca de fapt nu e  dreapta perfect). La proiectii nu va contraziceti cu mine, da?! ;D

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Funny tests
« Răspuns #65 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 13:20 »
este o masina, da?  ;D
nihil sine deo

Caroline

  • Vizitator
Re: Funny tests
« Răspuns #66 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 14:23 »
yin-yang, 阴阳

Da, si asta, metaforic. Atunci cand yin vede puncte stele verzi, iar yang vede ceva ce seamana a arma alba, de fapt, ei vorbesc de acelasi lucru... de banala furculita de la cina comuna.  :)

@ Mica, testul l-am inventat eu. Este vorba de unlearn pentru reflexul inconstient al perceptiei de a "completa" intregul pe care nu-l vede cu notiuni familiare. Dar nu intodeauna adevarate. Adica de a vedea in spatiu lucruri care nu sunt de fapt 3D, ci 2D. Imagineaza-ti ca cineva suna la usa ta si pune in fata vizorului un craniu de mort, in varful unui bat. Pariez ca inainte sa deschizi usa, esti convinsa ca e o persoana intreaga, mascata. Insa unele lucruri chiar nu sunt proiectii, ci pur si simplu... sunt asa cum sunt.  ;)

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Funny tests
« Răspuns #67 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 16:37 »
mai copii, dar atunci desenul este gresit, ca-n proiectia in care se vad dintii furculitei, trebuia sa se vada si proiectia "corpului" ei, aproximativ ca o dunga de grosimea dintilor (aproximativ, pentru ca de fapt nu e  dreapta perfect). La proiectii nu va contraziceti cu mine, da?! ;D

eu care nu vreau sa ma contrazic cu micaela mai ales la proiectii (numai acolo nu), as zice ca are dreptate si ea de data asta (numai de data asta).

.......Este vorba de unlearn pentru reflexul inconstient al perceptiei de a "completa" intregul pe care nu-l vede cu notiuni familiare. Dar nu intodeauna adevarate. Adica de a vedea in spatiu lucruri care nu sunt de fapt 3D, ci 2D. ...  ;)


totusi citind cele scrise de caro, ma inclin, nu numai in fata ei ci si in fata teoriei si metodei de unlearn si gasesc ca are sens.

chestia cu furculita mi-a adus aminte ca acum mai multi ani, un client de-al nostru care are un restaurant de fite, a importat carne de vita din argentina.  campania publicitara ne-a fost incredintata noua.  i-am sugerat sa organizeze un festival gastronomic si artistic.  leitmotivul materialului publicitar a fost o pereche de dansatori stilizati de tango, pereche formata dintr-o furculita si un cutit.  ideea a fost mea, executarea desenului i-a revenit unui alt coleg care se pricepe la asa ceva. 
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Funny tests
« Răspuns #68 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 16:47 »
Da, si asta, metaforic. Atunci cand yin vede puncte stele verzi, iar yang vede ceva ce seamana a arma alba, de fapt, ei vorbesc de acelasi lucru... de banala furculita de la cina comuna.  :)

@ Mica, testul l-am inventat eu. Este vorba de unlearn pentru reflexul inconstient al perceptiei de a "completa" intregul pe care nu-l vede cu notiuni familiare. Dar nu intodeauna adevarate. Adica de a vedea in spatiu lucruri care nu sunt de fapt 3D, ci 2D. Imagineaza-ti ca cineva suna la usa ta si pune in fata vizorului un craniu de mort, in varful unui bat. Pariez ca inainte sa deschizi usa, esti convinsa ca e o persoana intreaga, mascata. Insa unele lucruri chiar nu sunt proiectii, ci pur si simplu... sunt asa cum sunt.  ;)
[/quote
geaba; nu ma convingi. cele 4 puncte (si atat) NU reprezinta furculita.  :P Si daca vrei sa fiu si mai "stiintifica", linia mai deschisa dintre cele doua curbe sugereaza o "rasucire" a obiectului.  :)

eu care nu vreau sa ma contrazic cu micaela mai ales la proiectii (numai acolo nu), as zice ca are dreptate si ea de data asta (numai de data asta).

exceptand situatiile a caror evaluare presupune o componenta subiectiva (la aceasta componenta ne "potrivim" noi doi ca soarecele cu pisica  ;D), am mai intotdeauna dreptate :P.

leitmotivul materialului publicitar a fost o pereche de dansatori stilizati de tango, pereche formata dintr-o furculita si un cutit.  ideea a fost mea, executarea desenului i-a revenit unui alt coleg care se pricepe la asa ceva. 
genial. mai ca-mi vine sa spun ca ne intelegem precum cutitul cu furculita  ;D (desi aceia macar conlucreaza intr-un scop).  :)

Caroline

  • Vizitator
Re: Funny tests
« Răspuns #69 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 19:33 »
Atunci nici boabele de mazare sau pastaia nu sunt singure mazarea!

Fotografiile de mai jos sunt cat se poate de reale:



Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Funny tests
« Răspuns #70 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 21:46 »


Fotografiile de mai jos sunt cat se poate de reale:




draga caro, pe mine m-ai convins deja din prima iar cu pozele astea sper ca pe toata lumea.

..........
genial. mai ca-mi vine sa spun ca ne intelegem precum cutitul cu furculita  ;D (desi aceia macar conlucreaza intr-un scop).  :)


draga micaela, cutitul si furculita inseamna perechea absoluta, echipa, sinergia. fac treaba si separat dar impreuna sunt fantastici. ce zici de asta, draga furculita?
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Funny tests
« Răspuns #71 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 21:48 »
hm...nu stiu ce sa spun, draga cutitas.  ;D

Offline Matei

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 933
Re: Funny tests
« Răspuns #72 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 22:03 »
hm...nu stiu ce sa spun, draga cutitas.  ;D

uite ca sa vezi, nici macar nu ne-am pus bine de-acord si au si inceput diminutivele, familiaritatile... ce-i aia, cutitas? eu sunt cutit! hanger, pumnal, jungher, sis,  mai treaca mearga. dar cutitas? ;D
"Stay hungry, stay foolish"

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Funny tests
« Răspuns #73 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 22:12 »
uite ca sa vezi, nici macar nu ne-am pus bine de-acord si au si inceput diminutivele, familiaritatile... ce-i aia, cutitas? eu sunt cutit! hanger, pumnal, jungher, sis,  mai treaca mearga. dar cutitas? ;D

tot ce se poate. nu te cunosc.  :P

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Re: Funny tests
« Răspuns #74 : Miercuri, 26 Septembrie 2012, 22:17 »
tot ce se poate. nu te cunosc.  :P

L.E. retractez "cutitas", stimate domn jungher.  ;D