Excursii si evenimente > Feed-back-uri, impresii, fotografii din excursiile si vacantele noastre

Craciun la Sibiel 2010

(1/2) > >>

admin:
Am finalizat oferta pentru Craciun la Sibiel si inainte de a va da datele concrete, doresc sa va explic cate ceva despre aceasta actiune. In primul rand este important de mentionat ca se adeseaza tutorilor unici, a parintilor cu copii, este o actiune destinata copiilor vostri. Toata organizarea este gandita pentru ei, cu pom de iarna, cu Mos Craciun, cu programe pentru ei, cu o vizita la Targul de cadouri din Piata Mare a Sibiului. Iar daca vremea ne va ajuta cu zapada, vom organiza un sanius cu sanie mare trasa de cai, iar Cristi pe care multi il cunoasteti deja, cel care care va intampinat la tiroliana, va conduce grupul la partia de schi de la Gura Raului, aflata la 5 km de pensiune.
De aceasta data termenul de decizie va fi mult mai mic decat de obicei, din motive ce tin de ocuparea pensiunii. In maxim doua saptamani, cei care doresc sa participe la aceasta tabara vor trebui sa-si prezinte intentiile si sa achite un avans de 50% din valoarea pachetului pe care-l prezint mai jos, restul urmand sa-l achite la sosirea in locatie.
Pentru copii meniul va fi diferit fata de parinti, iar daca sunt mai micuti o sa se comande a la carte in cuantumul de 100 RON. Recomand ca si optiunea voastra sa ia in considerare faptul ca actiunea este destinata celor copii avand varste cuprinse intre 3 si 14 ani. Programul de sambata seara destinat lor are sa fie gandit si organizat pe grupe de varsta. Atmosfera pe care doresc sa o creez acolo este cea a unei mari familii, intr-un spatiu intim, in decor de iarna, cu copii multi si veseli.

Pachetul oferta:
Check in:  24 decembrie -  pana la orele 17.00
Check out 26 decembrie - incepand cu orele 16.00
Calendarul acelor zile arata astfel:
24 decembrie - Ajunul de Craciun, vineri
25 decembrie - Craciunul, sambata
26 decembrie - A doua zi de Craciun, duminica
Mese servite:
Cina de Ajun
Mic dejun sambata
Dejun Craciun
Cina de Craciun
Brunch duminica
Program:
Vineri seara:
Vine Mos Craciun! Mosul va impartii cadourile aduse de parinti, in cadrul unui program
Sambata:
Traditii de Craciun
Sanie trasa de cai sau/si schi la Gura Raului - daca este zapada
Seara cu program pentru copii
Duminica:
Targul de Craciun - P-ta Mare Sibiu
Tarif adulti: 350 RON
Tarif copii:  200 RON
In aceste tarife nu sunt incluse:
- transfer la partia de schi de la Gura Raului si taxa de partie
- taxa de sanie trasa de cai
- transfer la Targul de Craciun din Sibiu
Meniul adultilor va contine si bauturi alcoolice.
Data limita de inscriere si plata a avansului: 15 octombrie

magnolia:
e deosebita propunerea ta, dar noi sarbatorim intotdeauna craciunul in familie, fiindca fiica mea si prietenii ei umbla cu colindul pana seara in ajun, iar in ziua de craciun si a doua zi, suntem cu familia. vizite, mancare pana explodeaza colecistul si multa bucurie.

hai sa va zic ceva despre mine. in mica mea familie formata din mine si fiica mea, dam startul sarbatorilor de iarna in 1 decembrie, cand e prima mare fatzaiala de sezon prin oras, ocazionata de manifestarile de ziua nationala. apoi, pun pe hartie si in memo-ul de la telefonul mobil, evenimentele care ne intereseaza (cele religioase, targul de iarna, diverse dragalasenii prin mall-uri etc). incet, incet incepem sa impodobim casa, mai intai pe exterior si apoi pe interior, mai putin bradul pe care il aducem din pod doar cu 2-3 zile inainte(noi suntem pro-natura). practic, aproape in fiecare zi ne facem timp pt ceva dragut sau pentru ceva bun si de casa, vedem filme cu specific de sarbatori(polar expres de exemplu, il vad de vreo 3 sau 4 ani) si ne distram in crescendo, iar marele final e ajunul craciunului si masa cu familia reunita, in ziua de craciun(acolo suntem mai multi ).

mmm, azi am pofta de scris.
la noi in ardeal se apropie luminatia, in 01.11, sarbatoarea mortilor. pentru cei care nu stiu, e un fel de comemorare, dar nu una trista. adica, bineinteles ca pentru cei care au decese recente in familie, e trist. majoritatea insa, ne intalnim la cimitir, dupa care organizam reuniuni de familie.

mai nou sarbatorim halloweenul. fiica-mea si ceilalti copii se picteaza si se boiesc, dupa care umbla de nebuni pe la case. e amuzant si ne-am obisnuit, fac asta de vreo 4 ani. anul asta am sa le fac fursecuri in forma de degete, cu unghii din migdale si sange din gem de macese( am furat ideea de pe google imagini unde am tastat halloween food. sunt niste nebunii acolo). plus ca, ii las sa faca halloween party in podul casei unde am amenajat o camera de joaca foarte apreciata pentru aia mica.
acum lumea face caz si-i zice halloween. cand eram mica, nu-i ziceam nicicum, scobeam bostani si bagam lumanari in ei, speriam lumea si mancam prajiturele. era una dintre distractiile de toamna si era romaneasca. acum e un pic diferit, dar bine ca este.

pusi pa .

luciamanta:
Foarte frumos, Magnolia!

Ayouni:
da, magnolia, foarte frumos povestit, parca m-am simtit transportata in locurile despre care povestesti!
novena de craciun, faceti?! noi obisnuiam sa facem acest lucru cu 9 zile inainte de craciun, ne intalneam mai multi prieteni in casele unora si recitam novena corespunzatoare zilei respective, cantam colinde si apoi luam o mica gustare cu ciocolata fierbinte, ceai, cafea. ce timpuri!

pe_jumate:
intr-adevar, @magnolia, ce frumos si captivant impartasesti emotiile tale de luna a cadourilor!

mie imi vine in minte altceva.. pe vremuri, mergeam cu colegele de birou prin parcuri de 4 decembrie, sfanta varvara, si rupeam crengute inghetate de fel de fel de arbusti, mai ales forsytia (cei cu flori galbene primavara)
le aduceam acasa, la caldura, si negresit infloreau galben de craciun!
 
asa ca pe langa brad, aveam si flori primavaratice.. o decoratie exceptionala de craciun! ;)

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă