Autor Subiect: Toleranta  (Citit de 66699 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #270 : Duminică, 28 August 2011, 08:29 »
Toleranta are limitele ei...

luciamanta

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #271 : Duminică, 28 August 2011, 18:56 »
   Ce putem tolera si ce nu putem tolera?  Oare putem tolera nedreptăţile, putem trece cu vederea comportamentul nedrept al unora, putem depăşi umilinţele la care uneori suntem supuşi? Nu putem si nu tolerăm să ni se calce în picioare demnitatea.

julia

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #272 : Marți, 30 August 2011, 14:08 »

Nu e "de lemn" draga Julia  :-*
Am dreptul sa am o parere diferita, nu ? ??? 
Ai oportunitatea de a fi ...toleranta cu oricine si orice, asa dupa cum doresti  ;)
Bafta , dar pe urma sa nu te plangi de anumite experiente negative ...

bineinteles ca fiecare are dreptul la propria opinie. dar eu pe a ta nu am inteles-o. am dreptul sa te contrazic, nu? ??
decat sa-mi spui nimic in 4 rinduri, mai bine explica-i ce ai vrut sa spui, ca sa ma prind si eu.
dar e mai usor sa-l critici pe altul, decat sa te uiti inapoi si sa te intrebi: "oare m-am exprimat ambiguu?"

marcutza

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #273 : Sâmbătă, 03 Septembrie 2011, 16:06 »
   Ce putem tolera si ce nu putem tolera?  Oare putem tolera nedreptăţile, putem trece cu vederea comportamentul nedrept al unora, putem depăşi umilinţele la care uneori suntem supuşi? Nu putem si nu tolerăm să ni se calce în picioare demnitatea.

aici limitele sunt in functie de fiecare individ  ;)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Toleranta
« Răspuns #274 : Joi, 08 Septembrie 2011, 20:48 »
 toleranta ne ajuta sa acceptam ceea ce nu putem schimba 
- pai daca acceptam ceea ce nu putem schimba asta inseamna ca suntem toleranti sau indiferenti !!??  avem un grad de toleranta doar pentru ca stim ca nu putem schimba si atunci nu ne mai batem capul ?

marcutza

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #275 : Sâmbătă, 17 Septembrie 2011, 13:18 »
toleranta ne ajuta sa acceptam ceea ce nu putem schimba 
- pai daca acceptam ceea ce nu putem schimba asta inseamna ca suntem toleranti sau indiferenti !!??  avem un grad de toleranta doar pentru ca stim ca nu putem schimba si atunci nu ne mai batem capul ?

@gabitza, toleranta intinsa la maxim poate deveni(de partea cealalta) indiferenta sau ipocrizie sau frustare sau rautate sau interes meschin sau o bunavointa de prost gust samd


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Toleranta
« Răspuns #276 : Luni, 26 Septembrie 2011, 13:38 »
eu cred ca toleranta  este modul de a inţelege credinţele, riturile şi obiceiurile altora fără sa fie neaparat necesar sa le impartasim ci doar sa le acceptam si sa ii intelegem ca o fac datorita propriei viziuni a vietii.
pare mai usor sa tolerezi ceva unui om daca acel lucru nu te afecteaza - mai greu este momentul in care ceea ce face, spune sau reprezinta un om iti afecteaza propriile convingeri

luciamanta

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #277 : Sâmbătă, 22 Octombrie 2011, 19:43 »
Dan Puric spune că toleranţa este un artificiu. Eu cred ca toleranţa este un mod echilibrat de coexistenţă.

julia

  • Vizitator
Re: Toleranta
« Răspuns #278 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 19:53 »
foarte frumos spus
un fel de "traieste si lasa-l si pe altul sa traiasca"

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Toleranta
« Răspuns #279 : Duminică, 27 Noiembrie 2011, 21:49 »
Eu cred ca toleranţa este un mod echilibrat de coexistenţă.

Toleranta poate fi un prim pas catre un mod echilibrat de coexistenta. Toleranta nu aduce cu sine neaparat si linistea sau acceptarea. Tolerez, tolerez, dar pana cand?
Acceptarea este cea care iti aduce echilibrul. Odata ce accepti, intelegi si mergi mai departe.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Toleranta
« Răspuns #280 : Vineri, 02 Decembrie 2011, 13:02 »
Acceptarea inseamna un acord ...! Cu perfectiunea ... in acceptare bine-rau ...  si daca ego-ul decide  echilibrul?
Toleranta sau intolerata? Fata de ce?
nihil sine deo

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13292
Re: Toleranta
« Răspuns #281 : Luni, 05 Decembrie 2011, 18:19 »
Toleranta trebuie sa fie ceva natural, nu fortat, nu educat, nu impus. Pentru ca doar atunci are efect. Sentimentul asta de acceptare vine dintr-o resursa nealterata de conservatorismul primitiv. Egoismul, teritorialitatea si detasarea elitista afecteaza si depreciaza major toleranta.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Toleranta
« Răspuns #282 : Miercuri, 07 Decembrie 2011, 10:56 »
Perfect, de acord!
Psihologia individuala este - in mare masura - un produs al sistemului social.

Ceva ce imi place si poate nu doar mie

Cred ca m-as intoarce sa traiesc cu animalele,
Sunt ata de placide si sigure de sine,
Stau si ma uit la ele indelung.
Ele nu-si ies din fire si nu se plang de soarta lor,
Nu cunosc noptile albe de veghe si lacrimi pentru pacatele lor,
Nu-mi fac greata discutand despre datoria lor fata de Dumnezeu,
Nici unul nu-i nemultumit, nici unul nu-i apucat de patima proprietatii,
Nici unul nu-ngenucheaza inaintea celuilalt,
Nici inaintea vreunui stramos care a trait cu mii de ani in urma,
Nici unul pe fata pamantului nu este respectabil sau mizerabil.

- WALT WHITMAN -
nihil sine deo

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Toleranta
« Răspuns #283 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 14:36 »
si daca ego-ul decide  echilibrul?
Daca ego-ul decide ceva, clar nu va fi echilibrul. Pentru ca ego-ul prin definitie nu este pro echilibru, ci est pro EL insusi. Ego-ul vizeaza propria persoana, la modul egoist.
Echilibrul alticineva il decide, sau il cheama, si ala este zic eu - Sinele, total diferit de ego. Ego este ratiunea aia orgoliosa, sinele este partea aia din tine sensibila, care iti da un imbold sa faci ceva, si apoi vine ego-ul si spune: "da' ce, eu sunt mai prost? nu fac asta!"


Toleranta sau intolerata? Fata de ce?
Toleranta, intoleranta/respingerea, acceptarea fata de tot ceea ce este in jur.
Tolerez nesimtirea, constienta fiind ca nu pot face educatie cuiva (in afara copilului meu si a mea).
Nu tolerez, deci resping, si resping vehement minciuna. Asta inseamna ca ceea ce resping nicidecum nu intentionez sa accept si, nici sa tolerez.
Accept ca esti o persoana diferita de mine, nu ma deranjeaza diferentele si atata timp cat binele tau nu afecteaza binele meu, te accept cu toate cele.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7621
Re: Toleranta
« Răspuns #284 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 17:20 »
......
Accept ca esti o persoana diferita de mine, nu ma deranjeaza diferentele si atata timp cat binele tau nu afecteaza binele meu, te accept cu toate cele.

aici depinde de perspectiva din care privesti lucrurile - s-ar putea ca binele celulalt sa reprezinte, daca nu neaparat raul, mai putin binele meu sau al celor apropiati si aici intervine gradul de cultura al fiecaruia , chiar temperamentul, starea sociala, diferentele de opinii despre cat de mult tolerez
unii spun ca toleranta este un defect de caracter ( o slabiciune) altii ca ar fi o calitate
eu cred ca toleranta este o componenta a caracterul unei persoane - o ai sau nu