Autor Subiect: Cum ne intoarcem la ultimul mesaj scris?  (Citit de 2000 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Cum ne intoarcem la ultimul mesaj scris?
« : Joi, 19 August 2010, 23:26 »
Probabil că aţi vrut de multe ori să vă întoarceţi la mesajul vostru după ce l-aţi trimis dar forumul vă trimitea de fiecare dată la lista subiectelor, trebuind să daţi clic din nou acolo unde aţi postat mesajul. E doar o acţiune în plus (în fine, două  ;D, fiindcă după ce intraţi în subiect trebuie să vă duceţi în josul listei pînă la ultimul mesaj) dar poate deveni obositor într-o lume a internetului unde trebuie să dăm enşpe mii de clicuri  :D

Ei bine, forumul are o chichiţă care permite întoarcerea la mesaj doar că ea este deseori trecută cu vederea fiind, oarecum, ascunsă. Aici aveţi dezvăluirea "marelui" secret :)

1. După ce apăsaţi "Răspunde", vă apare familiara fereastră de răspuns. Imediat în stînga-jos a cîmpului unde scrieţi, probabil că aţi observat textul "Opţiuni adiţionale..." cu o cruciuliţă în dreptul lui. Dar nu i-aţi dat atenţie cu siguranţă. Fiindcă nici eu nu i-am dat multă vreme  :D Faceţi clic pe cruciuliţă şi...


2. ...ta-daaaa. Secretul e dezvăluit :) Bifaţi căsuţa "Întoarce-te la acest mesaj", timiteţi mesajul...


3. ...şi gata! Veţi fi "teleportaţi" la mesajul pe care tocmai l-aţi scris. Succes! ;)


Saturnianul

  • Vizitator
Re: Cum ne întoarcem la ultimul mesaj scris?
« Răspuns #1 : Joi, 17 Noiembrie 2011, 03:59 »
Legat de aspectul acesta, am descoperit ca versiunea asta a forumului ofera posibilitatea de a seta ca implicita optiunea de intoarcere la ultimul mesaj scris. Setarea e una de profil, nu generala, asa ca va trebui s-o faca fiecare dintre voi.

Astfel: Profile -> Look and Layout si se bifeaza optiunea "Return to topics after posting by default."
Respectiv: Profil -> Aspect si se bifeaza optiunea "Intoarcere implicita la subiect dupa postarea mesajului"