Autor Subiect: Postare imagini in corpul mesajului  (Citit de 7728 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Postare imagini in corpul mesajului
« : Duminică, 08 August 2010, 22:02 »
Există trei metode de a posta imagini în corpul unui mesaj.
ATENŢIE! Dimensiunea maximă admisă a unei imagini este de 800x600 pixeli. Orice imagine care depăşeşte aceste valori va fi redimensionată automat.

Metoda I
Această metodă este utilă pentru a publica imagini de pe net şi presupune să aveţi deja link-ul imaginii care urmează a fi inserată în mesaj.

Paşii de urmat:

1. Plasaţi cursorul în interiorului mesajului acolo unde doriţi să apară imaginea şi apăsaţi butonul corespunzător (marcat cu roşu):


2. În corpul mesajului va apărea codul de inserare imagine:


3. Plasaţi cursorul între cele două etichete şi copiaţi acolo adresa imaginii pe care doriţi să o postaţi, aşa cum se vede în imaginea de mai jos:


4. Înainte de a publica mesajul apăsaţi butonul "Verificare" pentru a-l previzualiza şi a face eventualele corecturi dacă este necesar.


Metoda II
Este utilă pentru a publica imagini stocate în memoria calculatorului personal.

Paşii de urmat:

1. Accesaţi site-ul http://tinypic.com/. Acesta poate fi folosit pentru încărcare de imagini şi fără a avea un cont creat. Acest site acceptă imagini cu dimensiunea maximă de 1600 pixeli, atît pe lăţime, cît şi pe înălţime.

2. Din secţiunea "File type" bifaţi opţiunea "Image" (în mod normal, este bifată implicit) apoi apăsaţi butonul "Browse" sau daţi click în interiorul cîmpului "File":


3. Se va deschide o fereastră ce vă va permite să căutaţi locaţia unde se află imaginea dorită. Selectaţi imaginea şi apăsaţi butonul "Open":


4. Din meniul "Resize" alegeţi dimensiunea pe care imaginea să o aibă în cadrul mesajului. Dacă doriţi să păstraţi dimensiunea originală a imaginii, selectaţi opţiunea "Default". Reţineţi că dimensiunea unei imagini nu poate fi mai mare de 800x600 pixeli:


5. Apăsaţi butonul "Upload Now!":


6. În fereastra care apare, introduceţi cele două cuvinte de verificare şi apăsaţi din nou "Upload Now!". Dacă primiţi un mesaj de eroare, nu vă descurajaţi. Înseamnă că aţi introdus greşit cuvintele de verificare şi trebuie să reluaţi procesul de la început:


7. Dacă totul a decurs bine şi încărcarea imaginii a avut loc, în partea dreaptă a următotului ecran veţi găsi o previzualizare a acesteia. Pentru a posta imaginea, selectaţi codul din căsuţa indicată cu săgeată roşie, copiaţi-l apoi lipiţi-l în corpul mesajului:

 
8. Pentru a încărca o nouă imagine, apăsaţi butonul "Upload More" şi reluaţi paşii.

9. Înainte de a publica mesajul apăsaţi butonul "Verificare" pentru a-l previzualiza şi a face eventualele corecturi dacă este necesar.

Metoda III
Este o alternativă la Metoda I, utilă pentru a posta o imagine direct de pe net atunci cînd aveţi link-ul acesteia şi vreţi să fiţi sigur că imaginea va rămîne valabilă tot timpul (unele imagini de pe site-uri mai sunt şterse).

1. Accesaţi site-ul http://tinypic.com/

2. Din secţiunea "File type" bifaţi opţiunea "Url". Cîmpul "File" se va preschimba în "Url" iar în interiorul lui veţi copia link-ul imaginii (ex: http://blogs.warwick.ac.uk/images/spjyoung/2006/02/20/rose.jpg):


3. Urmaţi paşii metodei anterioare, începînd de la punctul 4.





Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #1 : Vineri, 02 Noiembrie 2012, 12:09 »
O posibilitate de a posta, mai ales cand ai mai multe imagini si timp mai scurt la dispozitie este folosirea site-ului: http://tnypic.net/

Daca accesati acest website, veti avea o imagine in care apar 3 posibilitati de alegere a pozelor pe care le aveti intr-un fisier in calculatorul personal. Dati click pe "Choose file", cautati folder-ul in care aveti pozele, alegeti poza pe care o doriti inserata si dati click pe ea si apoi "open". Confirmarea ca operatiunea a reusit este ca in loc de "No file chosen" va aparea adresa imaginii pe care ati incarcat-o. Puteti incarca mai mult de 3 fotografii, continuand incarcarea, in prealabil apasand pe Add New files. Va apare tot cate un rand cu Choose file si veti proceda la fel ca si la inceput. Practic puteti incarca acolo o multime de poze. Cand considerati ca ati urcat tot ce doreati, apasati "Upload" si atunci pozele voastre vor fi descarcate pe serverul site-ului tnypic.com. Tot ce trebuie sa mai faceti in continuare, dupa operatiunea cu upload: dupa clck va va aparea o alta pagina a site-ului in care in stanga veti avea pozele incarcate si in continuare pe linie adesele de link. Pt incarcarea pe forum, folositi randul cu "Thumbnail for Forum". Apasati in caseta din mijloc pe randul corespunzator si adresa url se va face albastra. Dati pe ea click dreapta, copy si apoi paste in fereastra de pe forum in care postati. Procedati la fel cu fiecare poza pe care ati urcat-o. Apoi simplu: post. Si gata! - pozele sunt sus pe forum! Nu va speriati ca sunt in size micsorat, cine este interesat sa le vada marite apasa pe fotografie si aceasta se mareste ca dimensiune si ca rezolutie. Succes!

mihaela1961

  • Vizitator
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #2 : Duminică, 17 Martie 2013, 12:50 »
Intrebare:
Am un articol-fisier word si vreau sa-l postez pe forum la sectiunea articole.Imaginea a fost deja inserata in word cu Menu-Insert-Image-file, alegand fisierul de pe P.C.-ul meu(deci nu cu copy-paste-ma refer la fisierul initial word de le calculatorul meu).Am inteles sa iau cu copy-paste artea scrisa, dar la imagini m-am poticnit pt. ca am incercat cu butonul indicat de Bogdan, mi-a aparut intr-adevar acel , dar nu stiu cum sa introduc linkul la poza din documentul meu word.Sau sa introduc calea exacta catre poza in format .jpg salvata in computerul meu si sa o selectez numai pe ea(deci fisierul numit 'ceas.jpg' de ex care s-ar afla sa zicem pe c:\ceas.jpg?
Multumesc anticipat de raspuns!

Offline Rentzi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #3 : Luni, 19 Mai 2014, 11:16 »
Ahaa... Am inteles de ce nu gaseste path-ul pentru upload direct.... Cam complicata procedura asta de upload pe "tiriplic" apoi link etc.....
Ar trebui stearsa optiunea de upload direct sau pus link direct catre acest topic.

Offline Irina82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Quae nocent docent
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #4 : Duminică, 01 Iunie 2014, 19:59 »
Buna,

Am o intrebare: pentru Forum profile incerc sa imi aleg un avatar dar daca incerc folosind optiunea "Upload avatar" si o poza (care este la 600x800 pixeli) nu o uploadeaza. Am incercat si cu optiunea "Specify avatar by URL" si apoi cu link-ul de le Tinypic, dar poza nu se afiseaza :(. Cred ca fac ceva gresit, dar nu imi dau seama exact ce. Ma puteti ajuta?

Multumesc frumos,

Irina

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #5 : Luni, 02 Iunie 2014, 07:35 »
Mda, nu stiu care e problema. Am incercat si eu cu upload - imi spune ca directorul fotografiei nu e writable. Am dat cu copy-paste url imagine de pe net si la una dintre ele a functionat. Cred ca tine si de setarile imaginii. Dar, poate iti raspunde cineva mai...documentat.  ;)Succes!

PS - mersi. cu ocazia asta, m-am ales si io cu un camp de bumbisori :thumbup:

Revin - Merge si cu tinyPic - poza incarcata de pe computerul tau. cu conditia sa iei copy paste ultimul link, de la Direct Links for Layouts. :yeah:
Io raman cu bumbisorii.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Irina82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Quae nocent docent
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #6 : Luni, 02 Iunie 2014, 22:48 »
You'rea genious!!!! :dance: si poza e tare!!

Eu mai cu ursuletii asa ...am reusit de data asta, yeeey! *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #7 : Vineri, 06 Iunie 2014, 06:48 »
 :applause:, dar vad ca  au disparut ursuletii :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Irina82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Quae nocent docent
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #8 : Vineri, 06 Iunie 2014, 23:54 »
Eh da...deocamdata, dar raman o ursuleatza in suflet :D *|*

Offline Ana Maria

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
  • Collect moments, not things!
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #9 : Vineri, 03 Octombrie 2014, 20:25 »
Mda, nu stiu care e problema. Am incercat si eu cu upload - imi spune ca directorul fotografiei nu e writable. Am dat cu copy-paste url imagine de pe net si la una dintre ele a functionat. Cred ca tine si de setarile imaginii. Dar, poate iti raspunde cineva mai...documentat.  ;)Succes!

PS - mersi. cu ocazia asta, m-am ales si io cu un camp de bumbisori :thumbup:

Revin - Merge si cu tinyPic - poza incarcata de pe computerul tau. cu conditia sa iei copy paste ultimul link, de la Direct Links for Layouts. :yeah:
Io raman cu bumbisorii.

Pfiuu.... M-am chinuit ceva pana sa reusesc sa-mi pun o imagine la avatar, nu-mi mergea de niciun fel!  :D

Multumesc, Wonderland, pentru sfaturi - chiar au functionat si am reusit, in sfarsit, sa-mi pun si eu o poza de Doamne-ajuta!  :)

 :flori:

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #10 : Luni, 16 Mai 2016, 18:47 »
De-o bucata de vreme tynipicul nu-mi mai merge. Imi cere sa introduc codul, dar nu mi-l arata. Adica sub textul Please help us fight spam/automated uploads. Follow the instructions in the graphic below:  e un camp alb.

Ghinionul lor! Asa am descoperit http://postimage.org/, care are un mare avantaj, poti incarca mai multe poze simultan, nu pe rand, una cate una. Apoi le ai frumusel etalate pe ecran, doar ei codul pentru forum cu copy paste. *|*

Daca cineva s-ar oferi sa faca un tutorial din ala cu print-screen-uri pentru pasii de urmat ar fi minunat! :help: :thumbup:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #11 : Luni, 16 Mai 2016, 20:40 »
Cea mai simpla metoda de postare a pozelor (si cea mai sigura din punctul de vedere al sigurantei pastrarii imaginilor) este cea a inserarii de "attachments" direct pe forum, ca in imaginea exemplificativa de mai jos, fara a apela la servicii gratuite externe, care pot fi oricand oprite fara preaviz.

Atentie insa la limitarile impuse:
1. Extensiile permise: jpg, gif, png, pdf.
2. Marimea maxima a fisierului este limitata la 256KB (suficienta pentru o fotografie la o rezolutie rezonabila).
3. Dimensiunea maxima a imaginii (rezolutia maxima) permisa: 1024 pixeli.

Este necesara deci o prelucrare minima a pozei scoase din aparatul foto sau din telefon: redimensionarea la rezolutia de maxim 1024x1024 (recomand 800x800) si verificarea ca dimensiunea fisierului rezultat sa fie mai mica de 256KB.

Redimensionarea se poate face foarte simplu online, pe oricare dintre site-urile:
http://bulkresizephotos.com/
http://www.picresize.com/batch.php
http://birme.net/

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #12 : Vineri, 10 Iunie 2016, 19:55 »
 inseamn? c? nu mai e nevoie de  tynipic ?i alte site-uri de upload?  *|*
Super, embo!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline mari.z

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #13 : Sâmbătă, 27 August 2016, 17:10 »
Bine v-am gasit! Sper ca in curand sa ies si intr-o minivacanta /vacanta cu cei din acest grup!Singura ca am ales sa fiu singura!Cred ca este un loc unde poti indeparta singuratatea atunci cand isi face simtita prezenta .

Offline Karmen Rodika

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
Re: Postare imagini in corpul mesajului
« Răspuns #14 : Marți, 04 Octombrie 2016, 12:57 »
incercati cat mai curand si cu incredere...nu veti gasi nicaieri un grup mai potrivit pentru fiecare dintre noi,pentru toti in acelasi timp,iar singuratatea va fi doar o amintire...