Autor Subiect: Probleme tehnice  (Citit de 22763 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #255 : Miercuri, 14 August 2013, 08:23 »
Problema trebuia sa se fi rezolvat incepand cu ieri dimineata. Imi pare rau si imi cer scuze pt disconfort. Am fost nevoit sa fac schimbarea rapid si nu am avut ragaz pt probe. Cu alta ocazie am sa va povestesc si motivul pt care am facut schimbarea si renuntarea la serviciile de admin tehnic a lui Bogdan.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #256 : Miercuri, 14 August 2013, 08:29 »
Apropo de admin tehnic, asa cum v-am anuntat, Bogdan nu mai are calitatea de admin si deci nu are cum sa mai intervina pe site.

Offline fragola

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #257 : Vineri, 05 Septembrie 2014, 12:34 »
eu nu pot sa-mi incarc poza la profil, e mica si jpg, dar tot imi apare mesaj ca poate n-am permisiunea de a posta sau...
merge si fara poza, stiu, dar vroiam sa ma vad mai repede doar dintr-o privire daca imi recunosc avatarul

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #258 : Joi, 25 Septembrie 2014, 22:49 »
Incearca sa incarci avatarul pe http://tinypic.com/ si in profil, la avatar, sa dai link-ul de acolo ("Specify avatar by URL").

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Favicon pentru SingleCamp.ro
« Răspuns #259 : Joi, 25 Septembrie 2014, 23:17 »
Ar fi util un favicon pentru SingleCamp.ro, pentru o recunoastere rapida a tabului in browser (faviconul unui site este mica iconita care apare in bara de adrese a browserului si in tab, in partea stanga).
Pentru exemplificare, am luat o sigla de pe pagina principala SingleCamp.ro si am prelucrat-o, transformand-o intr-un favicon. Rezultatul este mai jos.


Imaginea initiala:



Imaginea prelucrata:



Exemplificare utilizare favicon rezultat:



Faviconul prezentat aici este doar o propunere, se pot alege alte imagini.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #260 : Vineri, 26 Septembrie 2014, 08:27 »
Excelenta idee Emil! Cum se instaleaza? Am vazut ca faviconul se schimba uneori automat...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #261 : Vineri, 06 Martie 2015, 20:47 »
Nu e o problema, doar o intrebare tehnica.

Admin, Forum Stats si Users  - care se afiseaza in home, in partea de jos sunt widget-uri? le aveai in versiunea forumului  sau le-ai preluat de undeva.

Il intreb pe Gigi, dar  accept ajutor de la oricine se pricepe  ;D
Multumesc.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #262 : Luni, 09 Martie 2015, 09:23 »
Erau in versiunea forumului. Din cand in cand apar noi widget-uri si le mai lipesc, dar cele doua de care m-ai intrebat erau incorporate.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #263 : Luni, 09 Martie 2015, 09:25 »
si alea care pot fi...lipite de unde le iei? :blush:
Multumesc si apreciez ca ai gasit timp sa imi raspunzi. Stiu in ce ritm nebun se desfasoara viata ta, Gigi:flori:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #264 : Luni, 09 Martie 2015, 14:07 »
In Admin - Package manager, apar cele noi, sau mai poti face ceva: sa intri pe http://www.simplemachines.org/ Acolo gasesti tot...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #265 : Luni, 09 Martie 2015, 19:20 »
 :worship: :worship: :worship:
saru'mana boerule.
 :kissing:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #266 : Luni, 09 Martie 2015, 19:27 »
Cu toata placerea Alice... :)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #267 : Vineri, 13 Martie 2015, 20:43 »
cred ca te-am chinuit degeaba. era vorba de un forum atasat la un site wordpress. Dar ma mira ce putine widget-uri are incorporate. In fine, multumesc. mai vad eu.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #268 : Marți, 17 Martie 2015, 07:29 »
Asa este si al nostru. Sunt practic doua lucruri diferite: site-ul este facut in wordpress si forumul e un simplemachine. E buna platforma si in continua perfectionare. Evident ca nu se poate compara cu fb care ofera posibilitati nenumarate, cea mai importanta fiind drag on-ul pozelor in spatiu de mesaj. Bine si aici e o discutie, trebuie sa ai server dedicat, iar totul trebuie sa fie superoptimizat pt ca pozele ar sta la tine, nu cum e cazul nostru acum pe tinpyc. Iti dai seama cat ar fi in plus daca mii de fotografii ar fi incorporate ca la fb? Pagina s-ar deschide peste vreo luna... ::) ???

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13257
Re: Probleme tehnice
« Răspuns #269 : Miercuri, 28 Octombrie 2015, 13:26 »
Din pacate in ultimele doua saptamani am avut mai multe probleme legate de hosting si de aceasta platfoma. Nici acum problemele nu s-au incheiat, am folosit o solutie de compromis si temporara.

Referitor la forum: nu s-a putut scrie, nu s-a putut citi in conditii bune, n-am putut valida conturi. Acum are inca un defect la scrierea de mesaje, nu arata bara indicatoare de scris, pare ca nu poti scrie. Dar daca tastati cateva litere o sa vedeti ca e ok, apare ceea ce scrieti.Si postarea nu se mai poate face simplu, dupa ce se scrie mesajul sa se apase pe save, este nevoie sa respectati ce scrie jos in stanga sa tineti tastat alt+s si sa apasati in acelasi timp save
Nu am timp pt remediere, lucrez "din greu" la calendarul pe anul viitor. Vreau sa ma tin de cuvant.

O sa fie gata cu detalii si informatii in 1 noiembrie dar nu va fi lansat decat in 7 noiembrie. Doar atunci va fi finalizat noul site, asa m-au anuntat IT-istii. Mi-ar fi foarte greu sa preiau inscrierile dintr-un sistem si sa le transfer in al doilea. Oricum pana va fi pe deplin operational va mai dura un pic....Dar partea legata de rezervari va va aparea corect, doar in spate vor fi schimbari. Deci inscrierile se pot face doar incepand cu 7 noiembrie, nu cu 1 noiembrie ca in fiecare an. Iar fata site-ului va fi schimbata. Excursiile vor putea fi consultate pana in 7 noiembrie, doar pe forum.

Si pt forum pregatim o alta platforma, mai simpla si mai accesibila, vom incerca sa preluam tot ce s-a scris si s-a postat aici in 7 ani...Ar fi pacat sa se piarda....