Autor Subiect: Impozit pe vise  (Citit de 74370 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #315 : Marți, 11 Octombrie 2011, 10:30 »
la chat.

luciamanta

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #316 : Marți, 11 Octombrie 2011, 11:41 »
    :) Silviu, să îţi povestesc visul. 
               
   În visul respectiv, vroiam sa văd o piesă de teatru, era coadă la casa de bilete, multă lume…. Din păcate eram afară, pe stradă, ultima persoană din coada formată… Am stat răbdătoare la rând, era frig afară, vânt si înnorat… Dupa o jumatate de ora a aparut ca din senin un fost prieten de-al meu care s-a îndreptat spre mine, m-a salutat bucuros si mi-a dat doua bilete la piesa pe care doream sa o vad. Nu imi amintesc despre ce piesă era vorba. Iniţial, nu am vrut sa  primesc biletele, dar apoi le-am acceptat. Erau bilete pentru 2 persoane. El mi-a spus ca s-ar putea să nu ajungă la teatru, dar se va strădui totuşi… Mi-a spus să îmi văd de viaţa mea şi să fiu eu. Să îmi fac viaţa frumoasă. Fiecare clipă să însemne ceva. Să nu mă las doborâtă de vremuri, de tot felul de prejudecăţi.

   Se făcea ca deja sunt in sala de spectacol, dar piesa nu mai începea. Am aşteptat mult, cred ca o ora şi mai bine… Atunci am început sa inspectez teatrul, am început din holul mare, unde erau expuse o serie de tablouri pictate in ulei. Apoi m-am dus spre un culoar care m-a dus spre un restaurant… Uimire mare, restaurantul era plin. Cum mi se făcuse foame, am comandat si eu o saramura de crap romanesc si o salata de fructe.

   După o vreme,  m-am indreptat spre sala de spectacol, bătea gongul. Piesa urma sa înceapă. M-am asezat comod si am urmarit piesa de teatru. Prietenul meu nu a mai venit. Dar nu a ramas gol locul de lângă mine, deoarece s-a asezat un domn în vârstă, care mi-a spus că are un unghi bun de vizibilitate de pe scaunul din rândul doi, acel scaun de lânga mine.
   Nu ţin minte piesa, ştiu ca au fost multe aplauze, furtunoase si prelungi…
   Am plecat singură spre maşină si am mers un timp pe nişte strazi înnegurate si pustii. Si cu multe gropi. Când am ajuns la maşină am găsit pe capotă un buchet de crini imperiali, nu era nimeni în jur, nici ţipenie de om… Doar eu si clipa, atât.

   Apoi m-am trezit si visul s-a terminat. Am început activitatea mea de zi cu zi.

silviu

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #317 : Marți, 11 Octombrie 2011, 16:34 »
langa tine s-a asezat un domn in varsta? :( wow! ce cosmar >:(

luciamanta

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #318 : Marți, 11 Octombrie 2011, 17:16 »
 :) Silviu, mie mi-a plăcut finalul visului, deoarece este foarte bine să visezi flori. Si sa stii ca ieri a fost o zi extraordinar de reuşită!

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #319 : Luni, 24 Octombrie 2011, 19:24 »
"While we are asleep in this world, we are awake in another" jorge luis borges

In timp ce dormim in lumea asta, ne trezim in alta.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #320 : Luni, 24 Octombrie 2011, 19:46 »
stii ce - asta cu trezitul - nu-mi aduce aminte ca eu maine la 4:47 incep o noua zi - mai lasa-ma sa visez nitel in seara asta -pe orice lume as fi  :D

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #321 : Luni, 24 Octombrie 2011, 19:52 »
pai daca te trezesti nu inseamna ca nu poti sa continui sa visezi. dar sa nu deschizi ochii.

de ce la si 47? mai bine 4.44

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #322 : Joi, 03 Noiembrie 2011, 12:39 »
phiii, jul stii tu ce inseamna 3 minute la ora aceea "imposibila"  :o  - si musai sa deschid ochii - ca este' pe drum, la ora aia,  o gramada care merg ca somnambulii de ai impresia ca inca sunt in  lumea viselor - si unii dintre ei mai sunt si soferi - astia la ce or visa - la rulote !?? ;D
eu macar stiu ca visez la "teleportare" - ai dreptate  :P - ma uit la prea multe filme SF - dar chiar ca mi se pare o chestie de belea sa rezolvi problema transportului astfel - dar cum spune romanul - "vise taica"  ;D

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #323 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 15:26 »
offf... tot io sa te salvez si de data asta: poftim, de acu poti sa mergi cu asta  -  http://www.realitatea.net/primul-zvor-al-unui-om-cu-un-multicopter-electric-video_884219.html

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #324 : Duminică, 06 Noiembrie 2011, 17:04 »
pe mine filmuletu nu prea m-a convins - sa-l mai testeze nitel ca nu vreau sa ajung de la o varsta asa frageda in lumea "viselor eterne"  ;D

Caroline

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #325 : Sâmbătă, 03 Decembrie 2011, 18:41 »
Orice se plateste... Si ce e gratis, "costa" cel mai scump.  :P

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #326 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:04 »
daca nu vrei sa ajungi asa tanar in lumea viselor etenre inseamna ca iubesti viata,traiestea ca intrun vis,indeplinindu-ti visele.
forta de a trece peste orice

Caroline

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #327 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:43 »
traiestea ca intrun vis,indeplinindu-ti visele.

Asta e cu doua taisuri... e valabil si pentru genii, dar si pentru nebuni.  ;)

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #328 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 21:35 »
Da,are 2 taisuri dar atunci cant ai o viata ca un vis nu ai de ce sa nu fi fericit. doar ca uneori nu ai dreptul la fericire din punctul de vedere al altora asa ca s-ar putea sa te puna la plata....  ;)
forta de a trece peste orice

julia

  • Vizitator
Re: Impozit pe vise
« Răspuns #329 : Luni, 19 Decembrie 2011, 00:23 »
pai visul apare cind dormi. daca ai o viata ca un vis inseamna ca dormi tot timpul ??   :D :D