Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 68738 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #240 : Marți, 25 Octombrie 2011, 02:59 »
chiar asa...ce calitate sau defect,vi s-a accentuat in timpul statutului de singles,luptand pentru viata!?

Singura mea calitate e ca sunt plin de defecte. Iar singurul meu defect e ca sunt plin de calitati. Si ambele sunt accentuate  :D  ;D

ama

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #241 : Marți, 25 Octombrie 2011, 10:52 »
cred ca nu e asa simplu
sunt nuante si nuante ....

am avut ocazia sa constat multe chestii pe pielea mea sau privite in anturajul meu, la rudele mele....

am o verisoara care are un sot foarte bossy , este muncitor, a good provider , tine la familie dar nu suporta sa fie contrazis , am asistat la o scena intre ei , cind ea nu a facut o parcare laterala cum trebuia si am crezut ca o da cu capul de parbriz ... ea tace si in multe momente o vad cum e schimbata la fata si pur si simplu e ca o fiinta pierduta, se citeste frica pe chipul ei .... si m-am intrebat ce o face sa stea langa el si de atitia ani? si nu am gasit raspunsul la intrebare sau l-am gasit dar nu il pot accepta

defectul meu e ca nu ma pot indragosti de un barbat pe care nu il pot admira pentru ce face, pentru verticalitatea lui, pentru cum se poarta cu altii , pentru ca sa fii om nu e suficient sa te porti frumos cu iubita ta dar si cu alte persoane

cite situatii nu am avut cind eram claxonata la volan ca sa ma dau la o parte doar pt ca el sa ii arate ei ce bun sofer e ...si tocmai genul asta de situatii ma fac sa iasa la iveala taurasul din mine :)

de fapt ii desconsider pe cei pe care ii simt ca nu sunt barbati ... pentru ca sunt multi care merita sa le dai peste nas ///

dar in lupta singura pentru viata trebuie sa le multumesc si acelora care m-au ajutat si m-au incurajat (dar trist ca nici macar unul din ei nu erau iubitul meu pe care as fi putut conta)

am o prietena,daca poti numi asa o persoana cu care te vezi o data la luni sau si an chiar , care mi-a spus clar ca ma invidiaza , si am fost socata :), ca eu plec tot timpul in vacante ca nu am grijile ei de femeie maritata, si eu mi spuneam Doamne ma invidiaza pe mine , inseamna ca nu e impacata cu alegerile ei nu ? casatoria , statul cu socrii , copil etc si o vad ca ma evita si eu imi spun daca ar tii toate amicile astea ale mele maritate ce e in sufletul meu .... nici macar nu se sinchisesc sa ma intrebe gindindu-se doar ca eu ma distrez teribil de bine ca vad tari in fiecare an ....ca de fiecare data cind ne intilnim in oras stau cu ochii pe ceas pt ca vine EL acasa si nu maninca daca nu ii incalzeste ea :) DA,am auzit-osi pe asta
si eu ca o nepriceputa , ma intreb asta sa insemne casatoria ?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #242 : Marți, 25 Octombrie 2011, 12:27 »
ama- faza cu parcarea am "intalnit-o" si eu in sensul ca mi s-a intamplat ca el sa-i reprosese ei ca ea e proasta si nu stie nimic si nu se pricepe sa faca cine stie ce "minunatie"- m-am intrebat si eu de ce accepta asa ceva - chiar am intrebat persoanele respective - si mi-au spus ca eu nu inteleg situatia - ca ele sunt mai tolerante - eu sunt cea "defecta" ca nu accept asa ceva
si atunci!?? - pai mai bine single - dar probabil neuronul meu defect gandeste astfel - mai bine ma lupt singura cu viata asa cum pot - bine, rau o scot eu cumva la capat

apoi sa stii ca cea care ti-a spus ca te invidiaza ca tu calatoresti iti este prietena - altcineva te-ar fi barfit - pentru ca toti oamenii isi doresc sa calatoreasca si faptul ca ii leaga familia, obligatiile fata de casa nu ii face fericiti ca au o familie - ci asta e partea grea din experienta lor de cuplu  - asa cum noi invidiem pentru faptul ca ei au o familie

si am mai invatat ceva - sa nu mai pun in cumpana lucrurile  pro /contra in fi single - ca nu rezolv nimic cu asta - mai mult imi fac rau si imi aduc aminte ca de multe ori imi plimb singuratatea prin oras -  chiar si asta e un moment in care trebuie sa luptam singuri cu viata - atunci cand ne dam seama cat doare singuratatea



Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #243 : Marți, 25 Octombrie 2011, 12:53 »
Citat
si am mai invatat ceva - sa nu mai pun in cumpana lucrurile  pro /contra in fi single

e tare bine ca ai invatat asta , gabitz . chiar nu exista o reteta universal valabila pentru toti oamenii in a fi aplicata cu succes intrun caz ori in celalalt . chiar nu se pot da sfaturi in a alege statutul de single ori cel de convietuire in cuplu . ambele se pliaza pe factura emotionala a individului , pe structura lui sufleteasca si aceste criterii eu cred ca sunt asemenea amprentelor , adica unice pentru fiecare dintre noi .
asa ca a face lobby pentru oricare dintre cele doua situatii ar fi , cred eu , o mare greseala .
singurul lucru pe care il putem face este sa incercam sa extragem partea frumoasa din fiecare stare in parte , sa acceptam ceea ce nu poate fi schimbat si sa incercam a trai asa cum sinele nostru si-ar dori .

parerea mea  :D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #244 : Marți, 25 Octombrie 2011, 14:05 »
...suntem complicati ca oameni, asta e clar...sunt multe tipologii si multe tare de comportament generate de copilarie...cine a citit pe tema asta stie ca un adult este consecinta traumelor copilariei indiferent de evolutia lui ulterioara...exista dependenti si codependenti....victima si calau ....au nevoie in aceeasi masura unul de altul...oamenii care se simt inferiori au o anume tactica de manipylare in a-i spala creierul celuilalt " nu esti bun, nu te pricepi, nu se cade, nu e treaba ta", astfel incat sa-i scada celuilalt gradul de incredere in proria persoana...daca vii dintr-o familie cu anume tare de comportament ai toate sansele dupa un timp sa "reeecrezi" mediul in care ai trait si ai fost obisnuit, uneori chiar inconstient...daca o fata/femeie a trait intr-un mediu cu un tata autoritar va cauta barbati mai puternici ca ea de care va fi dependenta...deci nu e vorba de toleranta...ci mai degraba toleranta la ceva ce ai mai trait candva si ai fost obisnuita...

"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

ama

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #245 : Marți, 25 Octombrie 2011, 16:24 »
- si mi-au spus ca eu nu inteleg situatia - ca ele sunt mai tolerante - eu sunt cea "defecta" ca nu accept asa ceva
si atunci!?? - pai mai bine single - dar probabil neuronul meu defect gandeste astfel - mai bine ma lupt singura cu viata asa cum pot - bine, rau o scot eu cumva la capat

si am mai invatat ceva - sa nu mai pun in cumpana lucrurile  pro /contra in fi single - ca nu rezolv nimic cu asta - mai mult imi fac rau si imi aduc aminte ca de multe ori imi plimb singuratatea prin oras -  chiar si asta e un moment in care trebuie sa luptam singuri cu viata - atunci cand ne dam seama cat doare singuratatea


GABY , imi place cum gindesti si ma bucur ca pot da curs gindurilor mele pe care le tin in mine , nule pot marturisi nimanui , mai putin surorii mele care ma suporta :)

ai perfecta dreptate ca spui ca esti considerat de ceilalti defect , de ex , verisoara asta a mea cu casatoria " perfecta" imi spune mie ca sa mai las orgoliul si sa fac compromisuri ( nu iti spun ca m-am certat si eu cu superbul ei sot , pt ca eu n-am suportat sa tac mai ales ca nu avea dreptate si nu avea nici un drept sa imi spuna ce mi-a spus ) si ma gindeam eu din respect pt ea nu i-am dat sfaturi si nu am comentat nimic iar ea s-a simtit indreptatita sa imi spuna mie ce sa fac ca sa nu mai fiu singura

m-am saturat de sfaturile pe car nu le cer, pt ca eu u am dat sfaturi niciodata decit daca mi-au fost cerute si am invatat cu timpul sa fiu evaziva mai ales cu subiectele delicate

da, probabil persoana de care zici e prietna mea dar eu nu asa simt ,
 si mai ai dreptate cu momentul cind doare cel mai mult singuratea , tocmai de aceea e bine sa ai in jurul tau persoane cu acelasi statut , altfel simti ca innebunesti .....

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #246 : Marți, 25 Octombrie 2011, 17:33 »
ama, sunt destule persoane care gandesc ca tine, almi_gabi ...e drept nu suntem o majoritate dar sunt...nu ai de ce sa iti fie teama de gandurile tale...nimeni nu are casnicia perfecta...unii sunt doar multumiti...altii mimeaza...altii se mint pe ei insasi...si bineinteles clasicele exceptii...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #247 : Marți, 25 Octombrie 2011, 19:04 »

chiar asa...ce calitate sau defect,vi s-a accentuat in timpul statutului de singles,luptand pentru viata!?

independenta
dar nu am reusit sa-mi dau seama daca eun defect sau o calitate

varsator38

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #248 : Marți, 25 Octombrie 2011, 19:37 »
o calitate,zic eu Julia...am fost si sunt independenta,indiferent de statutul care l-am avut...fiind si o caracteristica a zodiei in care ma aflu...si nici nu as putea fi altfel...
spun ca e o calitate,din propria experienta...pe vremea cand aveam alt statut decat cel de single,sotul meu aprecia si i-mi respecta aceasta independenta ce ma caracterizeaza...la fel cum si eu respect independenta celor din jur,inclusiv a ficei mele.
deci consider-o calitate si foloseste-o dupa bunul plac al sufletului tau!
p.s.nu dau sfaturi,e doar o parere :)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #249 : Marți, 25 Octombrie 2011, 20:51 »
viu si io cu un vot....independenta pana in maduva oaselor...ca de, tot zodie de aer sunt!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #250 : Marți, 25 Octombrie 2011, 22:22 »
de fapt in functie de context orice poate fi privit si ca defect si ca o calitate

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #251 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 01:59 »
am o verisoara care are un sot foarte bossy , este muncitor, a good provider , tine la familie dar nu suporta sa fie contrazis , am asistat la o scena intre ei , cind ea nu a facut o parcare laterala cum trebuia si am crezut ca o da cu capul de parbriz ...

Nici mie nu-mi place sa fiu contrazis daca sunt convins ca am dreptate (desigur, pina la proba contrarie  ;D) si cind stiu sigur ca am dreptate. Dar totdeauna mi-am aparat punctul de vedere prin argumentare, uneori mai inflacarata, dar niciodata prin forta fizica. De altfel, barbatii care isi masoara forta fizica cu o femeie isi exprima clar frustrarea si neincrederea in masculinitatea lor, agresiunea fizica fiind singura modalitate prin care sunt capabili sa arate ca sunt barbati. Excludem, desigur, cazurile patologice de indivizi care simt placere in a-si agresa fizic partenera sau care vor sa-si mentina un statut de trintori si atunci domina prin frica.

Am cunoscut o situatie in care o femeie a indurat (si a ales sa indure in continuare) batai zilnice din partea partenerului. Era vorba de gelozie crunta pe care el o motiva ca fiind iubire profunda. De fiecare data isi cerea iertare spunind ca o bate fiindca o iubeste prea mult si nu vrea sa o piarda. Partea tragica e ca femeia ajunsese sa creada ca asa este si vedea bataile zilnice ca pe un soi de alint. Mai mult, atunci cind scapa vreo zi-doua necaftita incepea sa-si puna intrebari: nu cumva n-o mai iubeste?

Lucrurile pot ajunge la extrem, asadar. Insa orice ar fi si oricum ar parea, ceea ce ni se intimpla sunt alegerile noastre. Cel putin in ce priveste relatia de cuplu nu pot numi nici macar o situatie in care ceva independent de tine si incontrolabil sa te oblige a accepta, in mod constient, o stare de fapt care iti provoaca suferinta.

Mari_a

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #252 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 09:44 »
"Nici mie nu-mi place sa fiu contrazis daca sunt convins ca am dreptate "

Ba mie-mi place. Sunt curioasa sa vad din ce unghi vede celalalt problema. E adevarat,  "Curiosity killed the cat"  ;D

"nu pot numi nici macar o situatie in care ceva independent de tine si incontrolabil sa te oblige a accepta, in mod constient, o stare de fapt care iti provoaca suferinta"
Pai aici eu as putea sa-ti fac o lista intreaga! Facem-ce facem si ne-nvartim in jurul cozii. Pana la urma, tot la constrangerile sociale ajungem.  :(

silviu

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #253 : Miercuri, 26 Octombrie 2011, 11:32 »
Citat din: saturnianul
Mai mult, atunci cind scapa vreo zi-doua necaftita incepea sa-si puna intrebari: nu cumva n-o mai iubeste?
se temea c-o bate pe alta? incurcate sunt caile geloziei.

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #254 : Luni, 21 Noiembrie 2011, 18:00 »
Citat
Singur in lupta pentru viata

se poate si singur.
nimeni nu zice ca e usor sau foarte placut, dar daca nu ai alta optiune mai buna ...