Autor Subiect: Singur in lupta pentru viata  (Citit de 68752 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #225 : Duminică, 16 Octombrie 2011, 20:51 »
ma gandeam acum rasfoind subiectul asta...sunt mai multe femei singure decat barbati....de obicei ele sunt mai dispuse la a face compromisuri si totusi barbatii care raman singuri nu sunt atat de multi, deci s-ar parea ca ei sunt mai putin "mofturosi"! :)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #226 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 20:02 »
compromisuri in legatura cu ce? cu ceea ce ne dorim?
imi vine in minte un exemplu: daca cineva imi ofera o haina splendida dar care imi e prea mica/mare, nu mi se potriveste deloc si este evident acest lucru, ar trebui sa fac "compromisul" de a ma imbraca cu ea, doar pt ca asa zice lumea?

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #227 : Duminică, 23 Octombrie 2011, 20:50 »
ma gandeam acum rasfoind subiectul asta...sunt mai multe femei singure decat barbati....

N-as crede ca sunt mai multe femei singure decit barbati. Mai degraba, sunt mai multi barbatii singuri care nu admit public asta :)
Situatia e generata mai mult de niste stereotipuri de interpretare. Barbatii singuri prefera diferite aventuri cu femei (adica relatii pasagere) in felul asta spunind ca nu sunt singuri (cind, de fapt, sunt) si acest comportament este vazut ca un punct forte, inclusiv de femei. In schimb, femeile ezita sa aiba astfel de relatii pasagere pentru ca vor fi privite de societate, si chiar de unii barbati cu care ar putea avea o eventuala relatie, drept usuratice.


barbatii care raman singuri nu sunt atat de multi, deci s-ar parea ca ei sunt mai putin "mofturosi"! :)

Pentru ca, in general, barbatii vor O FEMEIE si... cam atit. Restul sunt detalii neimportante  :D

silviu

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #228 : Luni, 24 Octombrie 2011, 10:50 »
N-as crede ca sunt mai multe femei singure decit barbati. Mai degraba, sunt mai multi barbatii singuri care nu admit public asta :)
Situatia e generata mai mult de niste stereotipuri de interpretare. Barbatii singuri prefera diferite aventuri cu femei...
singure sau insotite. ce nemernici! >:(

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #229 : Luni, 24 Octombrie 2011, 11:01 »
oricum ar fi, sunt din ce in ce mai multe persoane singure, neimplicate intr-o relatie stabila, publica... ;)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Mari_a

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #230 : Luni, 24 Octombrie 2011, 11:34 »
Mai balanta, eu am observat mai demult pe-aici cat de bine stii tu sa cantaresti lucrurile...  ;)  8)
Esti jurist? Ca vad ca faci bine distinctia intre public/privat (sau public/secret  ;)  )
 ::)

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #231 : Luni, 24 Octombrie 2011, 11:42 »
 :)...nu, nu sunt jurist....sunt balanta! :D
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #232 : Luni, 24 Octombrie 2011, 13:33 »
si pana la urma cine se descurca mai bine in viata, din ipostaza de "single" ( indiferent ca e public/privat sau secret  :))  femeile sau barbatii?

e mai usor sa fii un barbat singur sau o femeie singura?
unii zic ca e mai usor sa fii femeie singura - ca te dai cu binisorul pe langa ceilalti - te vaiti un pic gen "stiti eu sunt singura si daca m-ati putea ajuta" - si un pic de zambet, un aer nevinovat si gata se rezolva problema - cica barbatii ar fi mai receptivi la a ajuta o femeie singura - doar sa rateze ei o ocazie de a  demonstra cat sunt de "barbati"  8)

ama

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #233 : Luni, 24 Octombrie 2011, 16:01 »
cand esti singur mai toti se arunca sa iti dea sfaturi
vezi ca trebuie sa faci cutare lucru sau cutare ca sa nu mai fii singur

de ex, mie mi s-a spus ca par prea sigura pe mine si prea inteligenta si ca barbatii prefera femeile mai prostute, deci concluzia e ca trebuie sa imi ascund inteligenta si sa ma prefac prostuta pentru a fi intr-o relatie

referitor la cine se descurca mai bine singur in viata, cred ca tine de persoana respectiva nu de sexul ei, eu nu am intilnit piedici pana acum si sincer in toate problemele pe care le-am intimpinat pana acum, daca am fost bolnava, daca m-am confruntat cu situatii grele a trebuit sa le trec singura pentru ca niciodata nu am avut un barbat langa mine careia sa ii pese, sa ma intrebe , nici macar ca prieten si asta doare foarte mult , sincer mi-as fi dorit sa contez pt cineva , care sa vada cit de greu imi e, dar pentru ca sunt o persoana care tine in ea si la exterior pare ca se descurca .. probabil am dat alta impresie


Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #234 : Luni, 24 Octombrie 2011, 16:38 »
am auzit si eu de multe ori expresia asta....imi pare rau Ama, sar la noi barbatii ( sunt si exceptii) doresc sa detina controlul intr-o relatie...din toate punctele de vedere...femeile mai prostute sunt preferate pentru manipulare...ceea ce e o tampenie...femeile citesc si se dezvolta cel mai mult...ele merg la psihoterapie, ele fac diverse cursuri, ele cauta pe net, ele sunt la curent cu multe, ele citesc o gramada de carti, ele fac psihologie, filozofie, literatura...de fapt se doreste o femeie prostuta la cea ce ocupa pozitia de sotie....ca vanatoarea se face pe alt ti de femei pt valorizarea barbatului ( ma repet, vorbesc de o majoritate a barbatilor....care nu vor batai de cap)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

julia

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #235 : Luni, 24 Octombrie 2011, 18:06 »
intr-o relatie eu nu cred ca poate exista un echilibru perfect. conduce cind unul cind altul. asa mi se pare firesc.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #236 : Luni, 24 Octombrie 2011, 18:54 »

referitor la cine se descurca mai bine singur in viata, cred ca tine de persoana respectiva nu de sexul ei, eu nu am intilnit piedici pana acum si sincer in toate problemele pe care le-am intimpinat pana acum, daca am fost bolnava, daca m-am confruntat cu situatii grele a trebuit sa le trec singura pentru ca niciodata nu am avut un barbat langa mine careia sa ii pese, sa ma intrebe , nici macar ca prieten si asta doare foarte mult , sincer mi-as fi dorit sa contez pt cineva , care sa vada cit de greu imi e, dar pentru ca sunt o persoana care tine in ea si la exterior pare ca se descurca .. probabil am dat alta impresie

sa stii ca nu doar pare - chiar un single trebuie sa se descurge singur - sa mearga mai departe - oricum nu rezolva nimic daca se vaita, daca arata - ci doar aude acel repros - "vezi , draga , ti-am spus sa-ti cauti pe cineva ! mai lasa si tu de la tine "
si chiar mi-am pus problema- cred ca cei single sunt mai inteligenti  :)

Offline lori

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 106
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #237 : Luni, 24 Octombrie 2011, 20:29 »
........
si chiar mi-am pus problema- cred ca cei single sunt mai inteligenti  :)

Evident ca asa este! Altfel nu ne-am descurca singuri. Si am ajuns la aceasta concluzie mai demult. Mai ales vazand in jurul meu colege, prietene, care afirma in gura mare "de ce sa ma ocup eu de ... sa se ocupe el, doar e barbat!" Dar daca intr-un moment oarecare, respectivul nu este disponibil? (este plecat, are alta treaba, etc.) Ce faci? Astepti sau iti rezolvi singura treaba respectiva? Eu as inclina spre cea de-a doua posibilitate. Dar parerile sunt impartite. Eu una am ajuns la ideea ca trebuie sa ma descurc singura in orice imprejurare. Doar daca problema ma depaseste incerc sa apelez la un profesionist/profesionista in domeniul respectiv.
"Eu merg incet, dar niciodata inapoi" (A. Lincoln)

varsator38

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #238 : Luni, 24 Octombrie 2011, 23:06 »
oare daca ar fi mai inteligentii cei single...ar mai fi single ;)
poate suntem mai independenti,mai curajosi,mai luptatori,mai ambitiosi,etc
chiar asa...ce calitate sau defect,vi s-a accentuat in timpul statutului de singles,luptand pentru viata!?

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Singur in lupta pentru viata
« Răspuns #239 : Marți, 25 Octombrie 2011, 02:54 »
Bine ai venit ama!

deci concluzia e ca trebuie sa imi ascund inteligenta si sa ma prefac prostuta pentru a fi intr-o relatie

Pai acu depinde ce fel de barbat vrei: unul caruia ii plac prostutele pentru ca alea sunt singurele cu care se descurca sau unul care stie sa aprecieze o femeie inteligenta care stie ce vrea :)